Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

Gratulujem tomu panovi z NCZI, co tu nasiel odvahu diskutovat o tom, ako to museli dat von. Ale to, ze dali von vec, co neumoznuje overit zo zahranicia (resp. na hraniciach) platnost, to zabudol napisat. On sa za to “nehanbi, lebo urobil maximum”. Uradnicke maximum zial nie je ani priemer toho, co obcan-danovy poplatnik potrebuje.

Takze co dalsie urobi pre ten priemer pouzitelnosti, aby obcania mohli pri cestovani vyuzit ten certifikat?

2 Likes

Kazdy bude po zasluhe potrestany? Kritiku treba posunut vyssie…

Ja by som nezhadzoval niekoho snahu. Lebo nabuduce si 2 krat rozmysli, ci sa do niecoho pusti na vlastnu past - bez krytia z hora…

Podla mna on @Jozef_Ivanic o tom nevedel.
Ved koho by to napadlo, ze tam úradníci z NCZI maju taketo obmedzenie :frowning:

Ani ja som nevedel, ze takyto problem existuje, kym som nenasiel takuto diskusiu Prihlásenie do eHealth zo zahraničia

Nech ju vyssie posunie, nech sa paci.

Nuz napr. tak, ze to niekto cez VPN otestuje. Len to by museli testovat, vsakze.

Chcel som len povedat, ze nema zmysel sa navazat do niekoho, kto chce nieco zlepsit a v ramci svojich moznosti sa snazi.

1 Like

Ja tomu rozumiem. Ale nezijeme v komunizme. Dolezity je vysledok, nie snaha, ani zasluhy. A vysledok je zlyhanim.

1 Like

Lenze to zlyhanie je vysledkom organizacie, nie jednotlivca!

Aj v statnej sprave (ale nie len) radi uplatnuju tvoj princip - iniciativny idiot bude potrestany…

Preto pisem, ze kritiku treba smerovat na ministra / urad.

zhruba tak, je to opakovane systemove zlyhanie.

Zoberme si priklad prihlasovanie zo zahranicia. To nie je chyba programatora, je to bezpecnostne nastavenie, ktore tam je od pociatku. A nie je tajne, to ze sa na ockovanie neda prihlasit zo zahranicia uz prebehlo aj mediami zaciatkom roku. Samotna zmena je otazka maximalne hodin a je to zadanie pre adminstratorov siete. Ale zrejme nikde v zadani nebolo ze sa tento certifikat ma byt aj pre zahranicie a nikto sa na to neopytal ( a moje podozrenie je ze nebolo koho).
Podla vsetkeho chyba kompetetny zakaznik ( na MZ je ticho a nikto sa k tomu nehlasi), chaos vylepsuje MIRII ktore chce radit ale nie prebrat zodpovednost ( lenze MIRRI uz nie je treti sektor), slaby riaditel NCZI co vedie k tomu ze chyba budget a harmonogram sa urcuje bez nich.
A len dodam ze testovanie to nemalo ako odhalit ak to nie je v poziadavkach.

… exaktne pomenovane :frowning:

Ja to volam “behanie s prazdnym furikom” Vtip #6726 | REHOT.sk :slight_smile:

Kompetentnym zakaznikom musi zial byt obcan, ktory na tuto neprofesionalitu ludi v NCZI, MZ a kto vie kde este, doplaca.

1 Like

len par poznamok.
predstav si ze mas tyzdnovy sprint (ze Sputnik, tentokrat uz naozaj). mas jedno test prostredie, kde testujes vsetko (a nie je to lahke, ked su prisne datove kontroly) Do toho ti uprostred sprintu minister povie ze v sobotu budu nejake certifikaty. Najprv cakas ze kacica, ze to niekto dementuje. …miesto toho pride v piatok zadanie (PDF z akrobatu) ze toto nech bezi do pondelka generovane z databazy … A to v piatok poobede sa niekto este naivne opyta a viete tam dat aj QR kod ?
Takze sa vytvoria paralelne branche, vymysli sa system bezpecnych tokenov, ktore samozrejme ide otestovat len na lokaloch maka sa aby nieco bolo. Potom to spustia a zase pruser, lebo nie su data …
No nie su, lebo vojaci chceli drzat kriticku infra mimo cakarne a zaroven povedzme si pravdu ani nemocnicne systemy este v decembri ani januari nevedeli dobre exportovat data … niektore su dokonca na papieroch mimo akehokolvek systemu … K planovaniu v cakarni to nevadilo (ak uz si mal 2 davky v starom systeme) ale pre certifikaty to vadi …
Preco sa to nekomunikvalo skor ? No predstav si, ze povodny tim Moje eZdravie je rozpraseny a su tam novi ludia z februara, tim co robil novu cakaren nema info zo stareho systemu a nevie co presne bolo a nebolo importovane a preklapane … resp. ako presne funguje a fungoval moej eZdravie. A furt ma nove a nove zadania so sibenicnymi terminmi.
Takze uprimne … ani si to nik neuvvedomil ze kolko a akych dat chyba a ze nie vsetci budu moct tie certifikaty vytvorit…

Je to zlyhanie. Ale uplne, ze systemove.
Je treba cele toto dostat do standardneho produktoveho cyklu (aspon tyzdnoveho) a toto si musi uvedomit MZ. Nemoze menit zadania podla toho kto co povie na tlacovkach a kde so vybehne na FB…
Musia sa zlozito vycistit data z decembra / januara / februara …
medzitym je tam 3. riaditel a zlozenie timov sa tiez neustale meni. Chyba kontinuita a institucionalna pamat.
Ako Jozef pisal vyssie, moze prist ktokolvek posilnit a vyskusat to. Po par tyzdnoch sa moze potom sam vyjadrit. A za mna … certifikaty nikomu nechybali, resp. aspon to tak vyzeralo … bolo okolo toho dost ticho. A zrazu boom, taký naval ziadosti ze 10SMS/sec. na SMS brane nestihalo (co sa prezentovalo ako dalsi kolaps systemu), muselo sa navysit na 50/s.
Mna osobne to prekvapilo, lebo predtym som nikde nezaznamenal nejake velke somranie ze ich nemame a tak som necakal nejaký peak … :slight_smile: ale aspon som zas o nieco skusenejsi …

2 Likes

Ved len si potrvdil co hovoril, je to zlyhanie organizacie (MZ, NCZI (podla man aj MIRR) vedeli o tom, ze je to potreba takmer rok dopredu a zlyhanie organizacie (riadenia) projektu, na druhej strane aj TI jednotlivci (by nemali mat zavrte oci a maju upozornovat na nebezpecentva), snad je tam nejaky PM, analytik, architekt a nielen progamatori a testeri …

Obcan je zakaznikom NCZI ( t.j. je konzumentom sluzieb, ktore poskytuje/by malo poskytovat NCZI podla zakona 153/2013 ). Obcan nie je/nemoze byt zakaznikom toho teamu, co ma tie sluzby vytvorit.
Bohuzial pani uradnici z NCZI sa tvaria ako mrtvy chrobak a vsetka kritika pada na hlavy tych vyvojarov.
Podla toho co pise @robert.kuchar tak ide o uplne novych ludi, ktori tam prisli a o fungovani procesov v zdravotnictve nevedia nic. A ked uz bude velmi zle, tak zas vymenia riaditela ( mozno aj tento tam uz zas presluhuje ).

V decembri/januari ockovali iba statne nemocnice. Kto je ich zriadovatel ?
Nemocnica FDR BB ma od januara minuleho roku novy system od firmy Prosoft. Preco aspon tento nie je plne integrovany do eZdravie ? plne t.j. vratane okamziteho zapisu ockovania.
Prosoft ma certifikaciu pre sluzby eOckovanie vid Dodávateľ - overenie zhody informačných systémov - Dodávateľ IS: Úvod - ezdravie ( odkaz na excel je na konci )
Sluzby eZdravia vraj funguju, ale ziaden “samo-sato” to neprepojil …

Toto tvrdenie sa da precitat aj takto “NCZI nevie kto/kedy bol zaockovany a teda vsetky statistiky o ockovani su viacmenej vymyslene”

Cela tato diskusia je o certifikatoch a vznikla 5.februara. Urcite sa teda neda tvrdit, ze “certifikaty nikomu nechybali”. A keby aj nebolo potrebne vyrabat aplikaciu na tie certfikaty, tak tu stale platia ine zakony, ktore hovoria o vedeni zdravotnej dokumentacie, takze sa nemoze stat, ze “sato” tie data strati.

Za tento stav urcite nemozu ti novy ludia, ktory to tam lepia na kolene.
Toto je systemove niekolkorocne zlyhavanie NCZI, vraj technologickeho lidra v segmente zdravotnictva :frowning:

Vymena riaditela tomuto stavu nepomoze, ak ten riaditel nebude mat odvahu poriadne v tej organizacii vyvetrat.

1 Like

Ak je NCZI len realizator; a pravidla nastavuju ini (co zatial tak vyzera, ze minimalne 3 ministri do toho kecaju MZ, MIRRI, MF) - tak to nepomoze…

Vymienat hore/dole ministrov/riaditelov za stav nefunkcneho eZdravie, ktory tu zanechali predchadzajuci ministri/riaditelia ( napr. tento https://www.youtube.com/watch?v=C2B3rlfYctM&t=1098s ), je iba tocenim sa v kruhu. Ten vetrik musi fuknut aj nizsie ako je iba uroven riaditela.

Ja ocakavam ze tam konecne pride niekto tym uradnikom na rovinu prikaze:

  • ak je to funkcne => tak to okamzite zapnite
  • ak je to nefunkcne => tak to zahodte a zacnime odznova na zelenej luke

Dnesny stav je “je to funkcne, ale este toto chyba, tamto nejde, hento nie je zapnute, tamten nie je pripojeny …” Za tento stav je zodpovedne NCZI ako cela organizacia, nie iba jej riaditel resp. minister ktory tam toho riaditela nominoval.

pozor, tu vidno ako sa lahko zabuda. Diskusia bola o GREEN PASSoch .
Docasny certifikat je myslienka stara tyzden, vzniknuta pod tlakom pruseru. odvolavania ministra atd…
O tom ani nebola nejaka diskusia ani som nezachytil nejaky naval zaujmu o docasne certy …

Zijes v rovnakej krajine, ze si nezachytil, ze certifikaty bola tema a navyse ich kazdy bude potrebovat?

NCZI nikdy nevie, co sa o mesiac udeje, aj ked vsetci ostatni to uz davno vedia. To plati ako o navale na AG testy bez systemu, tak o navale na ockovanie bez systemu, tak o navale na certifikaty.

A oni sa stale cuduju a cuduju, ako im to pada, nefunguje, ako zase meskaju a ze si ludia dovolia byt nespokojni. A este ma tu odvahu navrhnut, ze ved ponukaju pracu na dohodu - tak co, neprides?

A green pass uz ma NCZI hotove snad?

1 Like