Notifikácie o voľných miestach na očkovanie na COVID-19

Ahojte,
postavil som na https://covid.neuromancer.sk appku kde sa môžu ľudia zaregistrovať na notifikácie na email o nových voľných termínoch na očkovanie v nimi vybraných mestách alebo na notifikácie na email o nových otvorených skupinách na očkovanie. Hlavne kvôli tomu aby sa už nestalo, že sa veľa ľudí dozvie o novej otvorenej skupine na očkovanie na COVID-19 z facebooku ministra zdravotníctva.

Používa to NCZI API ktoré používa aj formulár a extrahuje to zaujímavé štatistiky, napríklad v dobe písania tohoto postu je 15000 voľných termínov naprieč Slovenskom. Repo je na githube: GitHub - slovensko-help/vaccination-notify.

Feedback je vítaný, aj shareovanie ďalej.

Je to paráda. Škoda, že potvrdzovací link končí v spame (gmail aj O365), tomu asi ťažko zabrániť. Uvidíme, ako to bude s notifikáciami. Ešte by to chcelo možnosť sa zase z odberu odhlásiť.

Hmm, potvrdzovací link mne v spame neskončil pri testovaní, môže to byť ale tým, že to je už viac nasadené a teda gmail už vidí viac týchto emailov, alebo tiež že z tej domény mi na gmail v minulosti už nejaké veci prišli a teda bola whitelistovaná.

Niekto nejaké triky ako nekončiť v spame? V email marketing veciach sa vôbec nevyznám a neviem čo zmeniť aby sa to zlepšilo. Maily chodia z vlastnej domémy (neuromancer.sk) a majú dobré SPF, DKIM aj nastavenú DMARC policy. Pozerám na túto guide k gmailu a skúsim ešte spraviť viac krokov aby sa to zlepšilo. Najväčší problém môže byť chýbajúci Reverse DNS record k IP adrese odkiaľ to ide.

Pracujem na tom mať tam Web Push notifikácie a teda email by sa mohol úplne zrušiť alebo byť iba druhoradý. Prípadne aj SMSky ak to prejde niekedy pod MZ/NCZI alebo vymyslím ako to reasonably zaplatiť.

Z odberu sa dá odhásiť, v každom emaili okrem potvrdzovacieho je unsubscribe link dole. Ešte chcem pridať request unsubscription form.

1 Like

Nový update, API server NCZI ma zablokoval! Aká šupa. Ak tam niekoho poznáte, prosím pingnite že toto nieje pekné. Medzičasom riešim nejakú mitigation.

Zhruba takto by som to zhrnul momentálne.

2 Likes

Super funguje!
Za mna pripomienky na vylepsienie:

  1. preco v notifikacnom maile pride udaj “Bratislava” a nie konkretna nemocnica?
  2. do notifikacneho emailu by sa mi hodil link na https://covid.neuromancer.sk/, aby som rovno z emailu mohol kliknut na prehlad aktualne volnych miest.
    Dakujem.
    PS: Matovic ti moze dakovat, ze nemusi kopat niekolko hrobov… :slight_smile: Ci vlasnte Sulik?

Diky za feedback, zapracujem :slight_smile: .
Akurát som robil na veľkom prekopaní toho ako sa robia notifikácie, aby to ľudí nespamovalo ale zároveň informovalo o všetkom dôležitom. Hneď potom pôjdem na pridanie PUSH notifikácii a tak emaily ani nebude treba (a nebude problém s nepotvrdenými odbermi alebo notifikáciami končiacimi v spame).

Ahoj, mna blokli tiez ked som sa hral s api, lebo som tam poslal vela dotazov naraz. Vypnutie routeru na noc pomohlo :slight_smile: (zrejme mi dhcp pridelilo novu ip).
Skusal som nasledovnu ideu : kedze v datach vakcinacnych centier sa nachadza aj gps poloha tak som filtroval zoznam tak aby mi zistovalo volne kapacity len z tych dajme tomu v okruhu 50km vzdusnou ciarou.

Rozmýšľal som nad využitím tých koordinátov a niečo na úrovni maximálne ulíc by šlo, pretože niesu v niektorých prípadoch správne zadané. Nájsť vakcinačné miesto v areáli nemocnice môže byť trochu zložité a určite netreba čakať že všade bude dobré a jasné značenie, myslím že nemocnice majú aj trochu incentívu tie vakcinačné miesta schovávať aby im tam random ľudia nechodili z ulice. A tak som pozeral kam ukazujú tie koordináty ale minimálne v Žiline si myslím, že to ukazovalo na zlú budovu a teda nie na tú v ktorej je vakcinačné miesto. Tak som to radšej nepoužíval a nezobrazoval na mape.

Ano , suradnice su nepresne, skor taky odkaz do arealu / oblasti. Ale moja idea je taka, ze v browseri povolim geolokaciu a zobrazi mi zoznam centier v okruhu s volnymi terminmi. Samozrejme vzdusnou cestou nie je to co po ceste, co moze byt aj dvojnasobok, ale to uz je na uzivatelovi ako daleko je schopny/ochotny cestovat. Na vypocet vzdusnej vzdialenosti staci pytagorova veta, pri rozmeroch Slovenska je tam chyba minimalna. Navod som nasiel tu How to calculate the Euclidean distance beetwen all points of Latitude Longitude pairs? - MATLAB Answers - MATLAB Central