Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

Very nice. Nevadí keď som to mergol sem? http://volby.scholtz.sk/ ? :smile:

Jasné … každý má svoju predstavu a nie je veľa času testovať, že ktorá verzia by mala najväčsí motivačný účinok. Rád sa pridám … ale ako si to predstavujete s tým organizovaním databázy? Ja som mal prestavu, že na tých pár tisíc adries stačí objekt v javascripte, prípadne by sa to nanajvýš z niekadiaľ stiahlo ako json …

1 Like

Super! Ale nechceš tam dať aj tie formuláre, aby si volič mohol vyplniť všetky relevantné údaje a až potom by mu to vyplulo docx, rtf, pdf … aby kvôli tomu nemusel otvárať ďaľšiu aplikáciu na doplnenie ostatných informácií?

1 Like

To nie je technický problém… To je morálny problém… Otázka je, či budeš používať takýto systém ak bude čo i len malé riziko že by si niekto mohol uložiť kópiu tvojho pasu, alebo zbieral o tebe citlivé údaje ako RČ, prípadne meno v kombinácii s adresou…

True. DB je už pridaná aj do druhej verzie… Zatiaľ je problém v tom, že máme príliš veľa emailov :smile: (nedá sa rozoznať jednoducho ktorý email je na starostu a ktorý na obec a zoznam oficiálnych emailov pre voľby zatiaľ nikto nenašiel)

@Scholtz Tak problém je asi hlavne v tom, že suplujeme štát, ktorému by sme sa na analogickej stránke nebáli tieto údaje poskytnúť. Morálny problém by, podľa môjho názoru bol, keby sa s tými údajmi niečo nekalé dialo …

s tým frameworkom … nie je to trochu overkill? len kvôli databáze …

no hej, ale z mojho pohladu sa na tej mojej verzii teraz neoplati velmi pokracovat a davat cas do vyvoja, lebo to je verzia ktora je pre ludi co si chcu vyskusat ZEP… a oni si to aj tak mozu otvorit vo worde a dopracovat… len nech sa pekne ti ludia naucia ukladat veci do PDFka a podpisat cez XZep signer… :smile: Stranka im iba zrychli vyhladavanie informacii ktore by museli dlho dohladavat… A ci vyplnam udaje na webstranke alebo vo worde, vela casu sa tym neskrati…

ta druha verzia ma byt cisto html a ma vygenerovat pdfko ktore sa odosle cez mailto na urad

DB je uz vlozena do stranky, takze uz aj ten dovod pominul, ale bolo to tak zacate, tak preco nie… vygenerovat z toho html stranku je dost jednoduche… ak by bolo nieco na druhu stranu zase konvertovat tak to by uz bolo zlozitejsi (npr pri rozhodnuti uploadovat fotku pasu) … to je zatial domyslene iba tak ze sa urobi b64 dump obrazku mimo webstranku a ten dump sa nakopiruje… nevies nejaky lepsi sposob ako nacitat subor do js?

presne tak. Ja to beriem tak, ze ci by som tam poskytol svoje vlastne udaje. Ak by to bolo zasielane na nejaky server ked to vyplnujem tak urcite nie. Preto to musime aj odkomunikovat ludom ze ziadne data nie su prenasane na pozadi. Jedine data co sa prenesu bude ten mail co poslu zo svojho e-mailu. Musi to byt vodotesne aby to nik nemohol zneuzit.

Jediny bezpecnostny problem by mal teda zostat fakt ze sa tie vyplnene ziadosti budu posielat nesifrovanou komunikaciou -> normalnym nepodpisanym mailom. A druhy vacsi problem je, ze vela obci pouziva ako obecny e-mail ucet na zoznam.sk alebo google.com a podobne…

@Scholtz asi najjednoduchšie a najelegantnejšie sa mi javí riešenie cez file api, ktoré browsery celkom slušne podporujú. Nahrávanie fotky pasu s osobnymi udajmi a vyobrazenim uzivatela sa mi zdá už za hranicou … na to sú, podľa mňa zákonom určené podmienky a keby to užívateľ spravil na nejakej kriminálnej stránke, ktorá by tie údaje zneužila, tak by za to mohol byť právne postihovateľný.

@DrZanik @Scholtz
… k tym fotkam pasov - tie fotky urcite nebudu prenasane smerom na server. Bezpecnost je na prvom mieste.
Preto tato stranka ani nebude odosielat uz pripravene ziadosti (a ani ziadne ine data). To bude robit uzivatel sam zo svojho e-mailoveho uctu. Jedine zjednodusenie co by pomohlo je to, ze web ponukne moznost pripravit tu ziadost a foto pasu do toho mailoveho klienta ako prilohu. Vsetko sa to ale bude odohravat na strane klienta a ziadne data nepojdu smerom von od klienta (okrem e-mailu co posle z jeho e-mailoveho klienta)

Sucasny stav je ze uzivatel posle e-mailom na obecny urad svoju ziadost spolu so scanom jeho pasu. Takze nemenime vobec nic v porovnani so sucasnym stavom.

Takze nemenime nic - jediny rozdiel je ten, ze namiesto scanovania toho pasu sa posle fotka.

V tej žiadosti je práveže napísané, že podpis nemusí byť úradne overený … a tuším som to explicitne nepísané aj na stránke minv.

hej nemusi, uz ma na to upozornili :slight_smile: … ale mozno by bolo potrapit ludi na uradoch nech sa naucia co je zep, a aj ludi, nech si to vyskusaju…

trosku update kedze som ich zatial pisal iba na slack kde toto riesime (aby tu nebol spam :slight_smile: )

Posledna verzia @ volby.marosbartko.eu/web
Github - https://github.com/marsher/volby-zo-zahranicia

Cielova funkcionalita je aby na koncil bol mailto link na prislusny urad s attachmentom - vygenerovanym PDFkom.
Jediny formular ktory sa este neda vyplnit je Hlasovaci preukaz ktory by mal prebrat splnomocnenec.
Zatial je to skarede(aj kod aj vzhlad :)) ), zajtra ked uz dufam bude 100% funkcionalita tak to zacnem davat do krajsieho stavu.

Known bugs su na githube, ak nieco najdete bolo by skvele ak to tam tiez date.
Vseko sa riesi client-side aby sme nemuseli riesit nic s osobnymi udajmi.

1 Like

@scholtz - podpis ZEPom by som tiez preferoval, ale to ak by sme toto realizovali pred pol rokom a bol cas na ‘osvetu’ na oboch stranach - ludi ktory este nemaju eID/nevedia co sa s nim da a aj uradnikov ktory by z toho boli… zmateny :slight_smile: . Skusim svoju ziadost poslat podpisanu ZEPom a podam report :wink:

nemalo by toto riešiť Slovensko.sk?

ved malo. ale my nechceme len mrncat ale aj ukazat, ze sa to da spravit inac.

3 Likes

Páči sa mi, že sa niečo robí. Keď bude treba, rád nejak pomôžem, aj keď ešte v IT nepracujem nejak dlho.

@marsher: Rad pomozem, ak treba s niecim. Uz som napisal k jednej issue na githube.

najlepsie, ak ste koderi - grafici… tak na gite rovno. zajtra bude hadam verzia, ktora bude public beta… a potom sa mozme pustit do upgradov a vylepseni.