Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

@filip @Jaroslav_Michalco Samozrejme budeme radi za kazdu pomoc.

@Jaroslav_Michalco - potrebujeme doplnit adresy na niektorych uradoch. Vedel by si nam pomoct pohladat tie informacie? Jedna sa o cca 30-40 adries ktore treba skontrolovat. Zaberie to 15-20minut…
Dakujem!

Takmer aktualna verzia je tu: http://volby.slovensko.digital/
Git verzia (najaktualnejsia) je tu: https://github.com/marsher/volby-zo-zahranicia (Branch: develop)

Treba este dorobit hlavne:

  1. Design
  2. Kontrola emailov obecnych uradov
  3. Formular pre volbu postou pre osoby bez trvaleho bydliska na slovensku nefunguje 100% (ostatne formulare by mali fungovat)
  4. Testovanie

Mozem. je niekde zoznam ktore urady este chybaju?

posli mi prosim mail na peter (at) papp.sk

Ako som hladal emailove adresy tych chybajucich obci, tak som zistil, ze niektore male obce maju predpotopne weby, ktore vysli z mody asi tak v 96-tom.

Musim ale verejne pochvalit dve obce, ktorych stranky vyzerali dost moderne:

http://www.poproc.sk/-samosprava
http://dubova.sk

Nejak som ich z hladiska UX netestoval, takze neviem ci su aj pouzitelne, ale tak aspon vyzerali pekne (aj ked z tej druhej som uz mal information overload:D).

1 Like

@filip @Lubor @Jaroslav_Michalco

3 Likes

@Jaroslav_Michalco dobra praca, dakukeme!!

Skvele chalani. Fakt skvele.

Kedze je to BETA, bolo by super to niekde uviest a zaroven dat kontakt na zber feedback-u.

K tomu disclaimeru “brought to you by…”, by som mozno pridal nieco na sposob: "Lepsie IT sluzby obcanom"
Aby bolo jasne, preco sa take nieco spravilo a ze to je snaha ukazat, ako by sa to dalo robit.

Mozno by nebolo uplne od veci dat tam kratky text (ako samostatnu podstranku), kde bude vysvetlene:

  • preco to vzniklo (ukazat ze sluzby pre obcanov sa daju robit aj inak - lepsie)
  • kto spravil tento formular - chalani - vam vsetkym patri velky kredit,
  • kolko to asi trvalo (ze nepotrebujeme vzdy mega projekty za miliony…)
  • ze potrebujeme feedback od ludi

@Lubor - z hladiska bezpecnosti sme podla teba safe? Alebo potrebujeme nejaky disclaimer za S.D, aby sa toho niekto nechytil?

3 Likes

wau to je uplna pecka, my sme s kamoskou tento vikend nasim znamym (hlavne studenti UK/US) rozposielali infografiku ale toto je iny level, ak bude nejaka finalna verzia velmi rad pomozem rozsirit po vsetkych fb skupinach ludi zijucich v UK/US

vdaka!

///// pre tych co maju trvaly na sk je v hlavicke ministerstvo ale v navode na ich stranke sa nachadza ze clovek musi pisat email priamo na obec, idea je taka ze to vygenerovane pdf pojde na email obce s hlavickou ministerstva a nie obce?

1 Like

narychlo som preklikal cestu - Registrovany na Slovensku/Chcem volit postou

A. notebook, chrome:

  • v nahlade ziadosti je v adrese trvaleho pobytu v SR mesto repzentovane ID a nie textom

  • ked som raz vyplnil adresu trvaleho pobytu v SR a idem do dalsieho kroku (generovanie nahladu ziadosti) a vratim sa spat a zmenim adresu trvaleho pobytu v SR a opat dam generovat nahlad, tak vygenerovany report obsahuje povodne hodnoty adresy trvaleho pobytu a nie novo definovane hodnoty

  • ked v kroku podpisovania zascrollujem stranku uplne dole, tak linka na navrat do kroku predtym je neaktivna

  • odoslanie dokumentu bez podpisu by asi nemalo byt mozne, resp. hodila by sa hlaska, ze dokument nie je podpisany

B. tablet, Safari:

  • v nahlade ziadosti je v adrese trvaleho pobytu v SR mesto repzentovane ID a nie textom

  • ked som raz vyplnil adresu trvaleho pobytu v SR a idem do dalsieho kroku (generovanie nahladu ziadosti) a vratim sa spat a zmenim adresu trvaleho pobytu v SR a opat dam generovat nahlad, tak vygenerovany report obsahuje povodne hodnoty adresy trvaleho pobytu a nie novo definovane hodnoty

  • vyber hodnot (picker), ktore sa ponukaju pouzivatelovi napr. v poli ulica a pod. nefuguje, hodnota sa zobrazi, pouzivatel na nu klikne, ale neulozi sa do pola,

  • odoslanie dokumentu bez podpisu by asi nemalo byt mozne, resp. hodila by si hlaska, ze dokument nie je podpisany

1 Like

Inak uz som videl, že to niekto aj zdieľal na soc. Sieťach. Asi by tam trebalo dať upozornenie, že to je ešte len beta verzia…

1 Like

Inak keď sa podpisujem na 10" tablete tak je tam veľmi veľký field na to, a keď to podpisem hore (pod “tu sa prosím podpíšte”), tak ten podpis vôbec nie je na tom riadku vo vyslednom dokumente. Na to, aby to bolo na riadku to musím podpísať úplne dole. Možno by stačilo zmenšiť výšku toho fieldu, alebo tam niekde znázorniť, kde je riadok…

2 Likes

to som zabudol zapisat

1 Like

Ak by ste predsalen rozmyslali nad prerobenim do mobilnej aplikacie, mozem helfnut(iOS, Android, popr. WP8.1). Inak super napad, skoda, ze som nenasiel skor a nezapojil sa…

stale sa mozes zapojit. my to do mobilnej appky robit nebudeme. ale ak to vyportujes a spravis. (zdojaky su na gite) tak urcite dame link nato. problem s appkou je, ze mame cas na ziadosti iba do 15.1. a kym ti to poschvaluju v appstore atd… imho staci dobra mobilna webka

2 Likes

Skusim na to pozret cez vikend…Otazka je, ci to ma vobec zmysel - je nejaka funkcionalita, ktoru web nevie a appka ano a bola by vyzadovana(alebo aspon nice to have)?

podma na to vyznam nema… radsej ak vies kodit… tak kukni ten git: https://github.com/marsher/volby-zo-zahranicia/issues a nieco upgrani tam

nie, to je este BETA verzia. Vo finale sa adresa uradu vygeruje podla bydliska
Samozrejme nam pomoze hociaka propagacia ak mozes pomoct. (ale az ked bude ostra verzia vonku, prosim)

Snáď by som info že osobné údaje zostávajú iba v tejto aplikácii a nie sú nikam ďalej prenášané dal aj do kroku 3 - bežný používateľ to začne riešiť až keď má nejaké údaje zadať.

Formálne: Z hľadiska zákona o ochrane osobných údajov (122/2013) keďže nie sú údaje prenášané na servery prevádzkovateľa aplikácie, nedochádza u neho k “spracúvaniu osobných údajov” v zmysle §4.3.a, nie sú teda naplnené požiadavky §2, a preto sa na neho tento zákon nevzťahuje. Špeciálne odoslanie žiadosti je úkon ktorý vykonáva používateľ aplikácie sám (z vlastnej vôle) a prostriedkami plne pod vlastnou kontrolou (svoj email či pošta), preto prevádzkovateľ aplikácie ani nevykonáva “odovzdávanie osobných údajov tretej strane”, t.j. poskytovanie údajov v zmysle §4.3.a.1.
Aplikácia je určená pre pomoc zabezpečovania osobnej činnosti fyzickej osoby a v takomto prípade sa v zmysle §3.2.a tento zákon nevťahuje ani na používateľa aplikácie (t.j. používateľ nemusí nič riešiť).

Z hľadiska záruk by tam bolo vhodné niekde pridať informáciu, že informácie poskytované prostredníctvom tejto aplikácie týkajúce sa volieb (termíny, možnosti voliča, text žiadosti) sú zísakné z verejne dostupných zdrojov a overené. Správnosť informácií týkajúcich sa adries obcí tiež podľa možností overujeme, ale najmä pri e-mailových adresách malých obcí nevieme garantovať ich funkčnosť. (Ak niekto zistí že sú tu nesprávne údaje, budeme radi ak dá vedieť.)
Napriek snahe autorov aplikácie aby všetko fungovalo ako má… aj tak samozrejme za výsledok neručíme a odporúčame používateľom neodkladať zaslanie žiadosti na poslednú chvíľu, aby aj v prípade nefunkčnosti aplikácie (napr. v dôsledku nekompatibilnej konfigurácie zariadenia používateľa) alebo probléme v komunikácii (napr. zlá adresa) nedošlo k zmeškaniu kritických lehôt.

Keď už si sa pýtal… :wink:

Inak pozor, žiadosti musia byť doručené do 15.1/15.2 a nie odoslané, toto určite treba opraviť. Celkovo by som tam pridal informácie čo/prečo/ako, možno v každom kroku nižšie pod hlavnou funkčnosťou. Ináč MV má k tomuto aj celkom podrobne spracovanú stránku, pozrite tam aj prezentáciu.