Registrácia na voľby poštou zo zahraničia alebo voličský preukaz

Aplikacia/Web na ulahcenie registracie na volby postou zo zahranicia

V zahranici zije alebo dochadza za pracou odhadom asi 350 000 ludi zo Slovenska. Drviva vacsina (98%) z nich nebude volit vo volbach. Jednoducho sa nestihnu zaregistrovat v termine 50 dni pred volbami.

V minulych volbach volilo postou iba 7051 ludi. To je okolo 2% volicov z 350 000.

Jednoduchy web alebo aplikacia ktora by umoznila vytvorit, podpisat a odoslat ziadost na e-mail na obecneho uradu by vyrazne zlepsila sance ludi zucasnit sa volieb.

Uzavierka prihlasok na volby je 15.januara - cas sa krati a dalsia sanca bude az o 4 roky. Su tu nejaki programatori ktori by sa chceli podielat na vytvoreni tejto aplikacie?

Viac informacii tu:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/4539332/registracia%20volby%20postou/Registracia%20na%20Volby%20postou.docx


UPDATE 10.12.2015
Prikladam prvy nahlad na graficku verziu:

Testovacia verzia sa objavi coskoro. Budeme potrebovat vasu pomoc a komentare/pripomienky a napady na vylepsenie

Chcem sa podakovat vsetkym co sa zapojili do tohto projektu a pomahaju. Potrebujeme kazdu pomocnu ruku - ozvite sa kto ma chvilu cas a chut pomoct.

Predbezne by sme chceli mat ostru verziu spustenu 15.12

10 Likes

super napad. posli mi plz tvoj email. mozme to skusit vymysliet ako to spravit.

2 Likes

@PeterPPP V priloženom dokumente: “Na lokalne urady (Presov, Nitra) boli zaslane e-mailom realne ziadosti podpisane na tablete/telefone v PDF formate od dobrovolnikov. Ziadosti boli akceptovane.”

Boli podpísané digitálne (ako presne?) alebo tam bol vložený skenovaný podpis? Či sa to riešilo nejako inak? Koľko ľudí mimo SK bude môcť / vedieť podpísať žiadosť?

Nápad na appku sa mi veľmi páči! :+1:

2 Likes

@PeterPPP Zoznam obcí vrátane mailových adries som našiel na e-obce.sk (dá sa vyscrapovať alebo kúpiť), je ale pokiaľ viem neautoritatívny. Autoritatívne zoznamy, o ktorých viem, zas neobsahujú mailové adresy.

Prečo to nemôže byť štandardná PC aplikácia?

A z toho dokumentu mu vyplynulo že stačí urobiť jednoduché PDF… Nechcete radšej urobiť 2 vzorové dokumenty čo sa otvoria vo worde alebo open office, vyplnia sa údaje a uloží sa to do PDF?

Potom je to už iba o zaslaní na príslušný úrad… Teda nájdenie si toho emailu kde to treba poslať…

Možno by stačilo spropagovať takýto postup ako vytvárať týždeň novú aplikáciu iba na vytvorenie vzorového PDF čo sa dá urobiť aj inak… Či som niečo nepochopil?

A hlavná otázka je, že keď sa zaregistruješ do zoznamu oprávnených voličov mimo svojej adresy, ako máš potom voliť? (Na ambasáde, poštou, alebo máš prísť na SK?)

Info o voľbe poštou je zverejnené na stránkach Ministerstva vnútra: http://www.minv.sk/?nr16-posta2

Vzor žiadosti je zverejnený tu: http://www.minv.sk/?nr16-posta2&subor=220769

Možno by stačilo, keby sa zverejnila žiadosť na facebooku a užívatelia si ju share-ovali.

Dakujem za odpoved

Dokumenty co posielali moji znami boli PDFka vyplnene a podpisane v telefone. Podla informacii co mam jedna ziadost bola podpisana cez “SignEasy” a druha bola cez “Adobe Fill and Sign” - funkcionalita je pri oboch viac-menej rovnaka. Jednalo sa o realne a korektne vyplnene ziadosti. Namiesto scanovania sa podpisali priamo elektronicky. Myslim ze obe splnaju eSign standard (akceptovane v EU).

Ak urady akceptuju vytlacenu a oscanovanu “papierovu” ziadost tak by mali akceptovat taketo PDFko kdeze je kvalitnejsie" a splna vsetky kriteria.

Ziadost na minv.sk bola podpisana cez Wacom tablet (na PC) v PDF acrobat.

Tymto postupom odpadava potreba tlacenia a scanovania. Stale ale treba najst adresu miestneho uradu a vlozit ju do dokumentu.
Appka by to mohla zjednodusit.

1 Like

dakujem za odpoved.

Vzory ziadosti su k dispozici na strankach minv.sk a niektorych obecnych uradoch.
Nie je to take jednoduche dat vsetky tie dokumenty dokopy a vela ludi to odradi.
Skuste si to cvicne sam - zaberie vam to dobrych 20minut.

  1. Najst ziadost a vyplnit
  2. Najst adresu miestneho uradu a e-mail na ktory to treba zaslat (skuste napriklad hladat na www.surany.sk)
  3. Doplnit udaje do ziadosti
  4. vytlacit
  5. podpisat
  6. Oscanovat
  7. Poslat mailom

Idealne by sa to cele malo dat spravit na telefone ked cakate na letisku alebo sedite vo vlaku (ziadny multitasking na telefone / bez tlaciarne / bez scanneru)
Musi to byt jednoduche a inuitivne. Bavime sa tu o studentoch (casto prvovolicoch) cez zaneprazdnenych ludi az po starsie zeny co chodia robit napriklad opatrovatelky (a casto maju prvy smartfon) Takze to musi byt jednoduche pre nich.

Dakujem za odpoved. Urcite, propagacia je dolezita. Volby su celkom osobna zalezitost a nikto sa nehrnie do sharovania takychto linkov. Vedeli by ste pomoct s propagaciou na facebooku?

Poslal som mail na datanest s prosbou

1 Like

Vedel by si pomoct s tym scrapovanim udajov? Velmi by to pomohlo.
Dakujem

@PeterPPP Keby tie údaje nepredávali, tak v pohode. Ale vzhľadom na to, že to ponúkajú ako normálny produkt a navyše za celkom v pohode cenu, IMHO by bolo čistejšie 1) Požiadať ich o to, aby databázu darovali pre fajn projekt výmenou za link alebo 2) Zohnať sponzora a databázu kúpiť (ak sa nikto nenájde, tak to zaplatím ja, tiež napr. výmenou za link na stránke projektu).

…alebo sa spravi zbierka…ja by som urcite prispel…

1 Like

…fakt dobry napad!!!..

Zatial som nevidel, ze by sa v tejto teme seriozne riesila bezpecnost - zazrel som tu slovko sign, ale nic o ZEP a to je podstatny rozdiel EP <> ZEP… vsimol som si aj separatnu temu na tuto otazku… Elektronické voľby sú zlý nápad

Treba si uvedomit, ze pod bezpecnost elektronickych volieb sa musi podpisat niekto vysoko-postaveny z vlady (minister XYZ) + samozrejme odbornici z informacnej bezpecnosti (niekto minimalne na urovni Pavla Luptaka z Nethemby - tiez signatar slovensko.digital).

Podla mna sa to da zrealizovat a rizika s tym spojene minimalizovat, najmä pri pouceni sa z failov inych online-vote projektov. Velmi dobre vieme, ze aj sucasny system nie je nepriestrelny (kupovanie hlasov, posielanie hlasov postou zo zahranicia - neverim, ze kazdy podpis overuje sudny znalec :smiley: )

Zatial by som tuto temu videl ako celkom dobry namet na “hackathon”. Ak si odmyslime tu bezpecnost, tak mozu vzniknut celkom zaujimave napady, z ktorych sa mozu stat aplikacie pouzivane na hlasovanie v trochu inom kontexte. Preto si myslim, ze ma vyznam tento napad rozvijat :wink:

@lukas.net - neriesi sa tu priamo elektronicka volba ale iba registracia aby si mohol volit postou zo zahranicia/mimo TP kedze teraz je to pain in the butt . Precitaj si znovu prvy post.

Velmi rad pomozem - kodenim,casom,financne. Realizacia sa bude riesit tu alebo niekde separatne?

1 Like

Pardon, dik za upozornenie, to som prehliadol, kedze som tesne predtym cital tu druhu temu o elektronickych volbach.
Beriem spat.

@lukas.net
Tema elektronickych volieb je diskutovana v inej skupine.
Tento projekt nema za ciel menit zakony. Ciel je v ramci terajsich platnych zakonov zjedodusit registraciu k volbe postou alebo ziskaniu volicskeho preukazu. To je cele.

1 Like

@marsher Dakujem za komentar aj za ochotu pomoct. Urcite sa zide vsetka pomoc.

K adresám obecných úradov netreba špekulovať, ako sme sa bavili vedľa sú ľahko vytiahnuteľné z databáz ŠÚ, čo som teraz pozeral tak najjednoduchšie priamo v tomto súbore spraviť filter nad stĺpcom B na hodnotu 801.

1 Like