Register úpadcov - 2. fáza

náš? nepýtaj sa, strašne málo…

Kde je nejaky text o tom, ze sa pyta dalsich 5mega?

citaj aktuality.sk,

A jano suchal kupil aktuality? Alebo zle citam? Ja tam nikde nevidim, nic take

dal im podklady na clanok kde sa tvrdi ze sa ide doplacat 5 mil eur na druhu fazu a ze tam bude 1400 EUR

cast o tom ze su to dalsie peniaze je priamo omyl, a ta druha cast je skreslena.
Nemam cisla z prieskumov, ale moja osobna skusenost
Mala firma SR - 30-60 EUR/hod
Velka firma SR - 80-120 EUR /hod
Zahranicna velka firma - 120-250 EUR/hod

Zjavne teda jano porovnaval s malou webovou firmou a nie s podobnymi firmami.

A len tak bokom, v cechach to spravili za podobne peniaze ( o nieco lacnejsie ale aj o nieco menej )

No tak teda netusim odkial mate, ze ja som im daval nejake podklady. Mne bol z toho clanku zaslany kontext kvoli citacii. Zvysok clanku som videl tak ako vsetci, teda az ked bol publikovany. Hovoril som s redaktorom do telefonu o tom, ze tu je dalsia ziadost o NFP na dalsich 5 milionov eur.

1400 na den bez dph je za seniora na Slovensku sialena sadzba. To je obhajitelna sadzba pre nejakeho architekta, co tam nerobi fulltime, ale nie gro beznej koderskej prace. (V CBA co som videl, sa sumy hybalo okolo 800eur/md s dph) V kazdom pripade suhlasim, ze ak to bola regulerne vysutazena suma, tak je to ok. S dodatkom, ze naozaj velmi tazko sa mi predstavuje, ze je mozne rozhadzovat takto lopatou na strane dodavatela, ale tvarime sa, ze neexistuje sposob ako zaplatit tolkoto ludom na strane statu pomaly ani za mesiac.

Stale vsak nevidim odpoved na otazku (ktora tu padla viac krat), ze preco sa ten projekt fazoval. Ak sa z tej povodne 12M ziadosti cca polovica nevycerpala, tak sa vycerpala inde alebo kde to skoncilo?

1 Like

fazovanie znamenalo ze sa rozdelil zdroj financovania, povodny projekt nebol docerpany a prace sa platia az z noveho opii. ale celkova suma sa nemenila. a k sadzbe opakujem, pri kalkulacii hodnoty sa vychadzalo zo sumy vyrazne nizzsej ale s vacsim poctom hodin. preco hp dalo menej hodin ale takuto sadzbu je otazka na nich, v sutazi z dalsi firmami vyhralo na najnizsej celkovej cene. mozem spekulovat ci ide o firemnu politiku, ci si zjednodusili vykazovanie ale v podstate je to mimo. takato sadzba nebola pouzita uradnikmi ale je to vysledok sutaze

ale kedze o fazovanych projektoch sa tu diskutuje uz pol roka, tak je prekvapujuce ze takato zakladna vec nie je znama

prečo nebol dočerpaný? Vedelo sa o tom pri podaní ŽoNFP, je to v niekde uvedené, že sa to bude fázovať?
Teraz sa venujem procesom ako takým, nie tomuto konkrétnemu projektu. Robíme akože osvetovú činnosť, chápeme sa, nie?
edit: mrkol som zmluvu, toto je definícia zadania?

nie nevedelo, to sa udialo v novembri. ako vis maior. a k peniazom, detaily vie mifi, predpokladam ze sa vratili do bruselu, ale kedze na vsetky projekty je aj statne kofinancovanie tak sa sa splnil nejaky ukazovatel deficitu.

1 Like

Upozornil som na tento projekt Slovensko.digi cez FB nakoľko mi to udrelo do očí v CRP. Som laik, a vidim, že tie informácie o tych projektoch sú rozhádzané hore-dole po celých Slovenských internetoch (CRZ,CRP,MiFi,MinS…) je to jeden veľký chaos a ja ako obyčajný človek nemam kapacitu pochopiť prečo sa fazuje, delí, vypláca sa to neskôr, podpisuje skôr atď. Chcem upozorniť na to že tento systém dotácií ale aj zákaziek a v podstate všetkých verejných financií je hrozné neprehladny a bez napr. informacii vliv-a by som netušil to čo tu napísal, podľa mňa takéto vysvetlenie malo byť na CRP kde by malo byť všetko polinkovane, analýza, súťaž, zmluvy, samotné dielo a doplňujúce informácie…
Mojich 5 centov…

A čo sa vlastne urobilo v 1. Fáze?

Spojili sa dávno existujúce Súdne registre s ministerským správcovským registrom a existujúcim obchodným vestníkom na internete. Urobila sa štúdia a nacenilo sa to všetko na niekoľko miliónov EUR.

Stále mi uniká pridaná hodnota.

asi neviem pisat, tak este raz , prva a druha faza su len pojmy finacne, nemaju so samotnym projektom skoro nic spolocne. Ten je len jeden a mal normalne projektove fazy.
A ak je namietka ze cokolvek sa spravi je zbytocne a predrazene, tak k tomu sa nebudem vyjadrovat.

Keby boli tri programovacie obdobia, tak sú fázy tri.

  1. To čo sa urobilo, sa dalo urobiť lacnejšie na základe už existujucich systémov.
  2. Naozaj nemusel byt megaprojekt v hodnote niekolkých miliónov EUR. Justícia potrebuje nové fungujúce technológie. Napr fungujúci elektronický spis, hybridnú poštu.

Rozumiem tomu spravne, ze ak sa vratili Bruselu, tak su to defacto peniaze, ktore SR nevycerpala a musi ich cerpat z dalsieho obdobia, cize inymi slovami sme prisli o peniaze, ktore v druhom obdobi mohli byt pouzite na nieco ine?

v opise boli projekty nadkontrahovane, teda bolo zazmluvnenych viac ako bolo penazi, ale ano cast penazi sa vratila. ale uz dnes je opacny problem, vdaka viacerym okolnostiam su fazovane projekty jedine cerpanie opii a buduci rok bude hrozit prepadnutie penazii, alebo sa znovu budu musiet robit projekty rychlo, draho.

Inak nebol presne tento problém aj v opise?

ano bol, a podla mna prave to sposobilo vacsinu problemov. zda sa ze jedine poucenie je v tom ze sme sa nepoucili

Aka je alternativa na zmysluplnejsie vyuzitie penazi, pri ktorych hrozi, ze “utecu”? Napadol mi napr. grantovy program na podporu studentskych/startup projektov pre verejne IT. Ak pravnici a s.d. spoja sily, tak by bolo super mat v talone failsafe s rozumnou hodnotou za peniaze. Osobne nemam nic ani proti tomu ak sa peniaze vratia Bruselu, ale rozumne failsafe projekty a diskusia o “ne/spotrebovani” penazi by zvysovali verejny tlak na obhajenie velkych projektov na poslednu chvilu.

vracat peniaze je snad nezmysel, alebo sme v stave ze uz vsetko mame? a druha rovina je to ze projekty dnes zabezpecuju aj beznu udrzbu a obnovu.