Register úpadcov - 2. fáza

Preto sa pytam aka je najlepsia alternativa k hura minaniu na velke projekty “rychlo, draho”.

grantove programy pre startupy su len ceresnickou, a navyse by sa museli pripravit, negiciovat s ek kedze dnes nie su v opii. nie je to teda realisticka alternativa.

No … kazdy projekt (resp z ekonomickeho pohladu akykolvek statok) vyvyolava okrem investicnych aj prevadzkove naklady. Co ale eurouradnici v bruseli seru je ze miliardy davaju len nainvesticie. Ak by sme ale mali ozajstne cloudove riesenia, tam sa dost stieraju rozdiely medzi upgrade, update, atd … hadam vsety cinnosti okrem elektriny a mozno operacnych systemov by sa furt dali klasifikovat ako investicie … ved kazdy Change Request je investicia … aj ked sa dnes casto plati z SLA zmluv, ktore nie je mozne financovat z Eurofondov…
Ale vratim sa k otazke. Ano hrozi prepadnnutie, ano je tu rovnaka situacia ako pred 7 rokmi.

Pretoze k mega projektom nie je alternativa (vymyslena).
Ak sa dokazu zverejnit detailne CIELE problemovych projektov., verim ze ked dame hlavy dokopy tie ciele dokazeme splnit niekolkymi alternativnymi predmetmi obstaravania.

Inak sa budeme musiet zmierit s tym ze penniaze prepadnu, a iniciativy ako je tato sa budu musiet pasovat z obvineniami ze prapdli kvoli nim, lebo kritizovat vie kazdy, ale nieco vymysilet to uz nie.

Takze je otazka ci vobec iniciatava sa citi tak podkuta, ze okrem logickych a technickych nazorov vie pomoct aj s definiciou predmetov obstarania … a to dost rychlo, lebo VO, aj europrojekty si vyzaduju svooj uradny cas.

2 Likes

Toto je velmi nebezpecne zmyslanie lebo v principe hovori, ze lepsie je kradnut ako nekradnut.

1 Like

Toto je z tvojej strany demagogicka reakcia a zarodok flejmu, pls nechaj radsej tak. Situacia je beztak napata a cas hra proti nam, ale on to ma vo zvyku vzdy.

Faktom ostava, ze tu je kus penazi na kus poriadnej roboty s co najviac vyuzitelnymi vysledkami. Uz ostava “len” tieto dve entity funkcne premostit. Myslim ze keby s.d zmobilizovalo pracovne skupiny do funkcnych timov freelancerov, coskoro by nasli financne ohodnotene uplatnenie v riesitelskych timoch. Su ludia ktori “vedia urobit” a ludia ktori “maju dodat”. Prepojenie tychto ludi sa mi zda byt dost logicke.

Ja tomu rozumiem tak, ze su tri alternativy: nechat peniaze odist, pouzit peniaze rychlo, draho a zbesilo, prist so zmysluplnymi projektami na vo. Ta tretia alternativa mi pride ako prirodzene rozsirenie zaberu s.d.

Nie, toto som nepovedal. Ja budem dokonca radsej ked nevycerpame (nez ab sme cerpali len preto ze su peniaze) a nepotavime dalsie nepotrebne molochy. Hovorim len ako Sybila ze na co sa treba pripravit.
Blbe je ze male slovensko s celkovym minanim Bruselu na nezmysly skoro nic nespravi. Ja som robil v korporacii aj pred OPISom …a dodavali sme statu, a robili sa normalnejsie projekty. Mam pocit ze ten pohlad “kolko sme vycerpali a kolko este musíme docerpat” dosiel s tym, jak sa nasi uradnici skolili v bruseli … a obchodnici dodavatelov to okamzite vycitili a chopili sa prilezitosti … Ved KPI-cka su na europrojektoch od pociatku … len su uplne blbe … hodnota za peniaze za do nich este len chce dostat …a to uz cerpame eurofondy 12 rokov a sledujeme (a brusel s namii) nepouzitelne a zavadzajuce ukazovatele … a to nehovorim len o IT …

2 Likes

Tak ako pri dialniciach, aj pre Vahostav robia subdodavatelia a na konci retazca na stavbe pracuju zivnostnici.
Pre HP je subdodavatel Sigp pracujuci na: Register úpadcov, Integrované obslužné miesto občana (IOMO), eHealth.
Sigp ma 2 zamestnancov, sluzby mu dodavaju zivnostnici.

https://www.sigp.eu/portfolio.html

To by nebol problem sam o sebe. Otazka je aka je pridana hodnota strednych clankov.

1 Like

Dlhšie som váhal, či zareagujem, lebo je to viac o emóciách, ale nedá mi to.
Spojiť Váhostav a HP jednoducho nie je fér. Váhostav svojím subdodávateľom neplatí,lebo reštrukturalizácia. HP svojím subdodávateľom platí, dokonca aj v dobe, keď nemá zaplatené od zákazníka. Ak chcete poukazovať na to, že na projekte robili (a robia) aj živnostníci, nie je to žiadne tajomstvo, žiadne senzačné odhalenie. A dá sa to urobiť bez výrazne negatívne podfarbeného spojenia s Váhostavom.
V tíme pracovali ľudia z rôznych firiem, interní zamestnanci HP, živnostníci, ľudia dodaní agentúrami. A snažili sme sa sedieť spolu, robiť spolu, vychádzať spolu. Pre mňa sú to reálny ľudia s ktorými sa rozprávam, pracujem, niekedy smejem, niekedy hnevám. Možno by sa dalo porozprávať s ľuďmi, ktorí dostanú 15% od Váhostavu a s ľuďmi, ktorí robili v tomto tíme. Pevne verím, že istý rozdiel v ich názoroch by bol. Ale to by vyžadovalo trochu viac úsilia a schopností, ako si iba pozrieť nejaký web a vystreliť.
s.d robí v mnohých veciach dobrú prácu a zvýšenie záujmu verejnosti o IT a lepšia kontrola z môjho pohľadu len vyčistia prostredie a bude sa lepšie robiť. Ale podobné príspevky “hp je ako váhostav” poukazujú na amaterizmus. škoda.

1 Like

Videl si ty vôbec aké boli KPI v OPISe a aké sú KPI v OPII? Podľa mňa to nie je v nastavení KPI, tie sú nastavené dobre.

Ja len dodam, ze toto je otvorene verejne forum, zastupujeme sice verejnost, ale nie vsetko co sa tu povie je hned oficialny nazor obcianskeho zdruzenia. To by bola prilis velka skratka.

Som len obycajny danovy poplatnik, ktory sa na tieto projekty sklada. Pracujem v krajine, ktora je prispievatelom do fondov EU a v ktorej silneju hlasy za exit z EU. Aj preto, ze aj na Slovensko posielaju miliardy eur. Je tazke pochopit preco v tej malej krajine nemame dialnicu medzi dvoma najvacsimi mestami, preco sa cez web neda skoro nic vybavit…

Nepoznam zastupcov Slovensko.Digital a som rad, ze sa ozval niekto, kto na Registri upadcov pracoval. Iste, verim, ze HP dodavatelov a zivnostnikov vyplatilo, ale to skor suvisi s postavenim ITckarov na pracovnom trhu, ktore je ine, ako postavenie pokryvacov asfaltu. Moj prispevok ale nespochybnoval platobnu disciplinu HP.

To, ze ste sa v teame smiali a niekedy aj hnevali, to mi povie aj dcera, ked sa vrati z detskeho tabora. Aky prinos na tejto statnej zakazke za miliony eur mal medziclanok s dvomi zamestnancami? Podla vlastneho webu tento medziclanok realizoval: analyzu, navrh, implementaciu, testovanie. Co robilo HP? Inicializaciu a follow-up?