Register úpadcov - 2. fáza

http://www.crp.gov.sk/2016082164/

Suma s DPH: 5 893 590

Aplikačný vývojár senior aka Brunejský princ

Tester jadra v tesnom závese

Programatori iste dostanu len zlomok z takejto ceny, ale ta nie je tvorena len mzdou programatora pocas trvania projektu, ten musi z niecoho zit a dostavat plat aj dobe ked sa caka na projekt, a niekedy je to dlhsia doba ako trva samotny projekt. Kazda firma si musi tieto aj dalsie naklady premietnut do ceny. Pokial ja viem nejde o ziadne dalsie peniaze alebo obstaravanie, malo by ist o doplatenie financii, ktore neboli zaplatene v ramci povodneho operacneho programu.

A preco neboli zaplatene?

Neviem. Skus sa spytat na ministerstve financi alebo spravodlivosti podla tej zmluvy.

Táto zmluva nehovorí čo sa má robiť v celom projekte, ale iba že určité aktivity MF preplatí z eurofondov. Takže v tejto tabuľke nemôžu byť zakalkulované žiadne iné práce, manažment, “čakanie na prácu” a podobne. Podľa tejto tabuľky sa predsa budú vystavovať žiadosti o platbu = pracovné výkazy, kde sa uvedie koľko hodín skutočne odpracoval ktorý aplikačný vývojár junior atď.

Táto tabuľka je skrátka expertný odhad, koľko práce je potrebnej na implementáciu, testovanie a nasadenie registra úpadcov. Takže ak sa čísla zdajú nereálne, treba sa pýtať

  1. toho kto ten odhad robil (zrejme štúdia uskutočniteľnosti?) - ako rátal / prečo / koľko
  2. MF SR a jeho hodnotiteľov, prečo to schválili

Celá táto oblasť pozícií a sadzieb by predsa mala byť silne benchmarkovaná.

3 Likes

tak trochu objasnenia
nejde o ziaden novy projekt, je to register upadcov povodny cca 10 mil. Fazovanie znamenalo ze sa zaplatilala z OPISu len cast vydavkov a zvysok sa zaplatil cez novy fazovany projekt.
A kedze nejde o novy projekt ani sa nebude nic sutazit, tak sa do studie a NFP uviedli presne sumy ako boli vysutazene.

A preco su symy taketo, to sa treba spytat HP, v sutazi dali nejlepsiu cenu aj pri najvyssich hodinovych sadzbach. Dodatocne naklady na fazovanie sa neobjavuju a ako dodavatel tak obstaravatel sa s nimi musia vysporiadat sami.

A do diskusie je to ako prklad ze benchmarkovanie sadzieb nedava vzdy zmysel, ak aj pri vyssich sadzbach sa da dosiahnut lepsia cena ( to znamena menej hodin ) tak arbitrarne obmedzenie nepomoze.

2 Likes

kolko bolo zaplatené v 1. fáze projektu?

na webe su aj faktury, zhruba podobna suma

ale tomuto neveríme ani my dvaja, všakže :slight_smile:

zaujímavá by bola odpoveď na otázku prečo sa zaplatila iba časť výdavkov (a to nevŕtam, je to dobré pre ilustráciu ako funguje EŠF a projektové riadenie na ÚOŠS (a tu opäť nevŕtam keďže si myslím, že ľudí na strane zákazníka = štátu treba nabrať oveľa viac a treba ich aj slušne zaplatiť)).

A MFSR teda nevie odhadnúť aká je finančná a objemová náročnosť prác ani netuší a nemá odkiaľ aká je priemerná cena za takúto jednotlivú aktivitu, takže dali copy/paste a dobre sme zrobili?

Prvá fáza financovala prepojenie obchodného vestníka so súdnym registrom?

nie, prva faza bol HW, licencie a analyza, povodne bol harmonogram do konca novembra a realne sa to urobilo. Fazovanie tak posunulo len zapojenie spravcov do systemu a spustenie prihlasovania veritelov ( kedze ti to nahlasuju k spravcom )

Druha fáza sa do prvej nezmestila?

skdd
neverim tomu pri slovenskych firmach, ale v tomto pripade HP je skutocne globalna firma, v BA ma tusim cez 500 programatorov co robia pre zahranicie, ak ich chce pouzit slovenska pobocka, tak chybaju inde. Preto to treba porovnat zo svetovymi cenami, HP za taketo ceny predava vsade.
A HP sa zucastnilo viacerych sutazi na MS a vacsinou koli cene prehrali, vyhrali prave projket kde bol kratky cas a realne projekt dodali.

Preco sa zaplatila len cast vydavkov ? Presna odpoved je na MF, ale zrejme slo o peniaze na kofinancovanie, ktore neboli koli deficitu uvolnene. Znamenalo to podstatne viac administrativnej prace ( ukoncit jeden projekt, pripravit podklady pre druhu fazu ).

A k sumam : Kedze slo de facto o vykonane prace, tak co chces na tom odhadovat ? To copy paste dalo MS SR do studie na druhu fazu. A uz neslo o odhad.

A k priemernej cene : Tu neplati celkom ze su ludia volne nahraditelni :slight_smile: To co sa da spravit dopredu je odhadnut objem prace a ten podla UCP vysiel vyssi ako bol realizovany. A v sutazi boli ponuky s ovela nizssimi hodinovymi sadzbami ale s viac hodinami a inak strukturovanymi.

este raz k fazovaniu :
Cast projektov nebola ukoncena v OPISE ale “pokracuje”.
Pre niektore projkety to bolo preto ze boli daleko od dokoncenia, ale u niektorych slo len o sposob ako cast vydavkov zaplatit z OPII a nie z OPISU.
Fazovany projekt sa tak ROZDELIL na dva, jeden zpalateny z OPISU a druhu z OPII. Celkova suma sa nezmenila, rozsah projketu sa nezmenil. Len dodavatel dostane peniaze o dost neskor.

Koľko stal register úpadcov v českej republike?

Ty mi asi nechceš rozumieť, ja neútočím na “Tvoj” projekt. Snažím sa tu ukázať čo všetko je treba v takejto veci brať v úvahu. Konkrétne som čakal, že sa naštveš (čo sa asi stalo :)) a začneš pastovať linky na výzvy, ŽoNFp, ZoNFP, plnenia atď, aby si každý urobil sám obraz o tom čo ako funguje. Pretože toto je informačná bariéra medzi ľuďmi na ÚOŠS a “itčkármi”.
Keď si to každý koho to zaujíma prečíta tak si môže sám urobiť názor. K tým cenám na HP, môžeme o tom polemizovať, viem za koľko nakupuje HP subconov (nehovorím, že v tomto konkrétnom prípade) a tuším za koľko takúto robotu predáva iným firmám. Zvyšok si asi domyslíš…
Okrem toho tu môžeme viesť nekonečnú polemiku o merateľných kritériách, nastaveniach pôvodného VO, tam vysúťažených cenách. Ale keďže máš o tomto zjavne najviac vedomosti tak sa neokúňaj a daj sem linky na všetko a daj k tomu nejaký pokec ako to vidíš Ty.

Napr.:
Toto bola výzva: http://www.informatizacia.sk/index/open_file.php?ext_dok=19292
K nej sme sa prihlásili, keďže sme nemali dostatok kapacít, podklady sme urobili takto: https://www.justice.gov.sk/Stranky/SuborStiahnut.aspx?Url=%2FLists%2FVerejneObstaravania%2FAttachments%2F1363%2FVýzva+vypracovanie+žiadosti+o+NFP.pdf

merateľné kritériá boli takéto: blabla bla
Splnilo sa toľko a toľko, toto sa nesplnilo preto lebo

VO je tu: linka
Uchádzači tu:
vylúčenia tu:
Zmluva tu: http://www.ezmluvy.sk/zmluva/1883192
Dodatok tu: http://www.ezmluvy.sk/zmluva/2126690

Potom tu môže niekto kvalifikovane povedať, že toto urobím za 3mega miesto 10. A keď si za tým bude stáť budeme hľadať prečo nešiel do súťaže. Lebo ono je ľahké kričať, že niečo je veľa ale postaviť sa a urobiť tú robotu najmä v prostredí VS zase nie je prechádzka ružovou záhradou. A tiež si viem predstaviť čo všetko rieši RO IT na takom ministerstve.
Možno prídeme na niečo ďalšie, napríklad prečo sa ako fáza 0 robí analýza. Nie hľadať za tým nejaké “tajné dohody” ale prečo to neurobí napr. MSSR samo :smile:.
Jednoducho keby bolo cieľom perzekuovať predstaviteľov tohto projektu ver, že sa nájde dosť ľudí, ktorí zaplatia analytickú robotu okolo tohto a nájdu nejakého poslanca, čo si na tom bude robiť kampaň. Ale takto sa nikam nedostaneme, preto si my deti zo škôlky posadajme – ideálne do prvého radu – a Ty pani učiteľka nám porozprávaj ako to je a bolo.

1 Like

skdd,
ja to neberiem ako utok, len doslo k pomerne znacnemu nepochopeniu a nasledne k dezinformacii ktora zbytocne bulvarizuje tuto platformu, tak som len dodal par vysvetleni napr, ze nejde o ziadne dalsie peniaze ako to platforma posunula mediam.

Ja som toho moc nečítal ale to čo som čítal bolo:

„Je to vysoká suma, firma tak môže účtovať takmer dvojnásobne viac, ako sú bežné trhové ponuky. Nehovoriac o tom, že koncoví subdodávatelia pri takýchto projektoch robia približne za pätinové ceny,“ doplnil Suchal.

nič nikde nebulvarizuje, 1400/MD je brutál cena to jednoducho neobhájime ľahko (a to si píš, že som sa nad tým zamýšľal ako to zdôvodniť a celkom dobre mi to ide).
A ak ide o vyjadrenia tu na platforme, kúzelné je to v tom, že ľudia nerozumejú problematike čerpania EŠF a treba ich do toho dostať aby sa zúčastňovali súťaží, aby bola konkurencia a napr. aj nižšie MD rate.
Ale posuňme debatu ďalej.

a to ze sa pyta dalsich 5 mil ? :slight_smile: to je co ?
1400 je vysoka, ale rozhodne nie dvojnasobna, to moze povedat len ten co nepozna ceny,
A ja ju neobhaujem, to nech si obhajuje dodavatel. Ja som len dodal ze pri sutazi na celkovu cenu je dolezity sucin hodiny * hodiniva sadzba, vybrat len hodinovu sadzbu je bulvar.

A len tak bokom , kolko si uctuje pravnik ? :slight_smile: