Register a identifikator právnických osôb

Zjavne si insider tak to poďme do detailu prebrať.

nie, nie som insider, skutocne nepoznam detaily. Len som skuseny projektak :).

ak sa bavime o pravidle jeden krat a dost a zaroven o tom kolko stoji jedna g2g integracia nepride mi ako dobry naoad prepajat kazdu agendu a kazou uz len koli prehladnosti a cene. integracia n registrov do systemu s robustnym api rozhranim je dobra volba. zjednodusuje situaciu.
Podstatne je, ktore beziace projekty su dnes integrovane a nebudu nas buzerovat vypismi a podobne. Ja netusim. Scialka, danovy urad a podobne su uz integrovane? Mate o tom niekto prehlad?
Neviete ci sa niekde publikuju aktualne integracne zamery?

1 Like

Pokiaľ viem, tak RPO je ešte len v testovacej fáze a nenaplnený všetkými údajmi. Zároveň tým, že napĺňanie bude trvať 2 roky a zákon o e-governmente dáva pomerne veľký priestor na integráciu všetkých elektronických služieb a komunikácie, odhadujem, že ešte min. 1-2 roky potrvá, kým sa dočkáme prvých úradov, ktoré prejdú na systém “jedenkrát a dosť”. Prechodné ustanovenia zákona napr. umožňujú 3 roky komunikovať klasickým spôsobom a až následne (pokiaľ to technické parametre umožnia) prejsť na elektronickú komunikáciu oboma smermi.

Pre porovnanie je snapshot ORSR - uplne komplet uplne vypisy = cela historia/audit odkedy to je verejne na webe. Neni to uplne normalizovane, cize realne to bude este menej.

Tych 500gb mi stale pride aj tak vela.

No tak ked FB vedel vyskalovat MySQL, Instagram a Skype PostgreSQL, tak to take horuce asi nebude ci?

Taktiez co sa tyka toho tech. riesenia cez two-phase commit by sa dalo asi tiez polemizovat, ci to naozaj treba a ake to bude mat vlastnosti s narastajucim poctom systemov a dat. Niekedy mam z tych projektov pocit, ze sa tak trosku zamerne komplikuju. :smile:

1 Like

k oraclu, bussines kriticke aplikacie potrebuju aj istotu spolahlivosti, vlastnym vyvojom sa da urcite spravit vela ale vyvijat vlastnu databazu nad MySQL sa mi zda predsa len prehnane. Myslim ze nemusime byt lepsi ako cely svet, ORACLE nie je nahodou rozsireny v aplikaciach kde je potrebny vykon, skalovatelnost a spolaahlivost.
Staci sa pozriet ako sa vyuziva v egovrieseniach na zapade, ako sa poziva v sukromnych firmach.

Asi sa nechapeme. Netreba vyvijat ziadnu vlastnu DB. Jedine co treba vyriesit je to, ze nemaju uplne nativne horizontalne skalovanie. Co je pri partitioningu cez ICO/IPO uloha skor na cviko, nie na statny projekt.

Ano Oracle (a ine komercne db) maju veci, o ktorych si free alternativy mozu zatial nechat zdat. Plati to vsak aj naopak. Otazkou ostava, nakolko je toto vsetko potrebne pre pomaly kazdy jeden statny projekt. Netreba si rozbit iluzie o potrebach skalovatelnosti, pozname projekty kde sa kupovali Oracle licencie, lebo vyvojari nepoznali indexy, JOINy atd atd. The horror.

Napriklad tuto chalani v projekte ITMS2014+ dali PostgreSQL a pochvaluju si to.

Oracle je hlavne rozsireny tam, kde sa daju predavat drahe licencie. V klude podme do detailov, ze aky vykon a skalovatelnost a spolahlivost tu naozaj potrebujeme.

2 Likes

ano, oracle ma drahsie licencie ale zrejme mi cosi unika, najvacsiu marzu maju firmy na vlastnej praci, na HW je aj 10 % fajn, pri licenciach je to 20 % ale zakaznik potom musi platit maitenance a tak dodavatel dostava menej za prace a mozny rozvoj. Premisa ze ze koli tomu sa kupuje HW a drahe licencie mi nesedi. Pri komercnom zakaznikovi nas obchodnik tlacil do minima hw a licencii, ten brania architekti

No ved podme pocitat kolko prace na hocicom inom by sa dalo spravit, keby sa nekupil Oracle za 900K eur a prehodilo sa to na free produkt a peniaze sa presunuli do vyvoja. Skusenost s Postgresql v ITMS2014+ zatial ukazuje, ze na DB nebolo zatial treba vobec ziadnu maintenance. win-win, nie?

ITMS je ale vhodny projekt na taketo experimentovanie, jasny a nie velky pocet uzivatelov, ked bude nedostupny dva dni, tak sa v podstate nic nestane, chyby sa daju opravit priamym vstupom do DB.
Ale pokial by si akao dodavatel mal zobrat zaruku za dostupnost, sankcie za chyby ktore idu do milionov, tak nebudes riskovat.
A to nehovorim ze ked narazis na problem, tak Postgres ti ziadne garancie neda, vacsinou to nejako vyriesis ale zaruku na to nemas.
Ja im drzim palce, ale osobne by som to na Postgrese nechcel mat, moja volba by sla k MS SQL pre takyto projekt.

No ved skusme pogooglit trochu a porovnajme cenniky. http://2ndquadrant.com/media/cms_page_media/6/2ndQuadrant-Support%20Brochure.pdf

http://www.postgresql.org/support/professional_support/europe/

@risop To si úplne vedla s tými percentami marže. HW ktorý nakupuje štát je s cca 40 - 50% maržou (sám som mal minule v rukách kofiguráciu v cenníkových cenách za cca 1 mi. a ponuka bola na 380k).
O SW ani nehovorím.

2 Likes

jop potvrdzujem. my ked sme riesili enterprise vec pre sukromnu sferu. tak z list pricu si iba otvorenim huby dal 40% dole. ked si zacal trosku spekulovat s 2-3 ma konkurencnymi ponukami, pockal si si na koniec kvartalu. tak si siel dole aj 50-60% + milion veci a bonus a slubov k tomu :slight_smile:

2 Likes

Material k Návrhu na zaradenie registra daňových subjektov, registra právnických osôb a evidencie uchádzačov o zamestnanie do zoznamu referenčných registrov, označenie referenčných údajov, zdrojových registrov a Návrhu na zmeny existujúcich položiek zoznamu referenčných registrov.
Ak by niekoho zaujimalo.

1 Like

Dokumenty co sme vyziadali sem zavesime coskoro, nech si spravi kazdy nazor sam.

K clanku pridavam vsetky dokumenty co sme si vyziadali + pridavam veci, ktore sa do clanku nedostali.

Ohodnotenie usecase pointami pre jednotlive sluzby.

Kratke intro do metodiky UCP http://www2.fiit.stuba.sk/~bielik/courses/msi-slov/reporty/use_case_points.pdf

Pre generovanie ICO: Vynasobime faktormi komplextity a produktivity 4* 10 * 1.1 * 1.1 * 20 = 968 clovekohodin = 6.05 clovekomesiaca. Fakt by som rad vedel co sa da robi na generatore IPO/ICO 6 mesiacov fulltime.

Poskytnutie zoznamu IPO so zmenenymi ref. udajmi - toto je z mojho pohladu synchronizacne API. Je to zalezitost na 10 riadkov kodu - doslova. Kde tam nasli komplexitu 15 a pocetnost 5 usecasov netusim. Doplnim ze toto je hrubym vypotom 1551.11.120 = 1815 clovekohodin = 11+ clovekomesiacov. To je absurd.
Pre porovnanie tu je riesenie synchronizacneho api v produkcnej verzii otvorenesudy.sk https://github.com/otvorenesudy/otvorenesudy/blob/f0510325a1d6ef3805d6222cbb3beda9cf4773c6/app/controllers/concerns/api/syncable.rb u mna to je na dvoch projektoch ± rovnako.

Poslali faktury, preberacie a akceptacne protokoly k HW a SW spolu s info, odkedy je v prevadzke. Pozrite, ked bude cas, ci vam to dava zmysel (ceny, casy, objem a trvanie jedn. instalacie - maju to tam rozcasovane).

odpoved_hw.PDF (78.0 KB) 1a_F-0459-05-14.pdf (639.1 KB)1b_F-0277-03-14.pdf (539.7 KB)3_F-0579-06-14.pdf (447.7 KB)

Len som preletel (v pondelok pozriem blizsie), ale mne sa zda, ze “prehulenu instalaciu” mame potvrdenu. Radi ma opravte. Čo mi tam chýba je počet ľudí, ktorí na inštalácii za ten necelý mesiac pracovali. Čo ale nemajú, lebo fakturuju jednotkovu cenu za balík. Z popisu činnosti ale budete vedieť, koľko človeka to obnáša.

DFS-ka: http://storage.fair-play.sk/docs/PRO-RPO-Detailna-funkcna-specifikacia-20141001.pdf

Faktúry a preberacie protokoly k proj aktivitám s najväčšou cenou. <a class="attachm3_5_F-1174-12-14.pdf (2.9 MB) 3_5_F-1174-12-14.pdf (2.9 MB) 4_F-1175-12-14.pdf (2.7 MB) 6_F-0648-07-15.pdf (1.3 MB) odpoved_34_2015.PDF (83.2 KB)

Čísla k užitočnosti / používateľnosti: uzitocnost_iz.PDF (203.9 KB)

CBA analyza: 08_RPO_ZoNFP_CBA_FINAL.docx (151.2 KB)08_RPO_ZoNFP_CBA_FINAL (1).xlsx (42.3 KB)

Zapisnica zo schvalovania studie (vyber):

is-rpo-zapisnica-su.pdf (2.5 MB)
is-rpo-odpoved.pdf (114.0 KB)

Integracne manualy: integr_manua_partneri.docx (683.2 KB)
integr_manua_konzumenti.docx (928.8 KB)

Dalsie veci z DFŠ: PRO-Dokument-detailnej-specifikacie-integracnych-rozhrani-Genericky_register_v1.0.docx (159.4 KB)
PRO-RPO-generovanie-IPO-20140717-v1.0.docx (212.9 KB)
PRO-Dokument-detailnej-specifikacie-integracnych-rozhrani-20140720-v1.0 - partneri.docx (409.5 KB)
PRO-SKNACE-ESA-20140307-v3.0.docx (478.9 KB)
PRO-Dokument-detailnej-specifikacie-integracnych-rozhrani-20140707-v1.0 (1).docx (738.7 KB)

RPO vs CSRU (modul uradnej komunikacie) v zakone 305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

Orgány verejnej moci sú pri výkone verejnej moci elektronicky na zabezpečenie činností, ktoré predmetné moduly zabezpečujú, povinné používať spoločné moduly podľa odseku 3 písm. a), b), e) a f); povinnosť používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. e) sa nevzťahuje na používanie programových nástrojov na tvorbu elektronických formulárov. Ak sú splnené podmienky podľa § 41, sú orgány verejnej moci povinné na tieto úhrady používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. c). Ak ide o používanie referenčných údajov a základných číselníkov 9c), orgány verejnej moci sú pri vzájomnej elektronickej komunikácii, vrátane elektronickej komunikácie pri výkone verejnej moci elektronicky, povinné používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. h); inak sú oprávnené používať spoločný modul podľa odseku 3 písm. h).

Data z RPO sa do CSRU dostavaju raz denne. V ramci principu jeden krat a dost, ale az zajtra.

Povodna (neprerobena studia) zmluva: zmluva-studia-rpo.pdf (2.3 MB)

zoznam-studii.pdf (35.9 KB)

Zmluva: ZML-3-42/2013-500 | Centrálny register zmlúv

4 Likes

FYI: Ako sme sa tu bavili davnejsie, ze to je super high-availbility a hw/sw dodaneho, aby to nebodaj preboha nepadlo lebo je to referencny register, tak uz je to asi 3 den dole.

Neviem dokedy bezi podpora (podla zmluvy 5 rokov od akceptacie, tak snad este hej) ale pozeram, ze zmluvne pokuty su nastavene naozaj neskutocne v prospech dodavatela.

image

image

image

Ak spravne ratam, tak je to 24137.22 mesacne * 12 * 0.05% za hodinu = 144 eur/h. Uplne brutalna pokuta!

3 Likes

Nechcem obhajovat, ale 24x7 je dost kruta SLA. Za 24 tis. / mesiac sa asi nepodari urobit 3 smenova prevadzka (s nahradnikmi, atd.). Stat pri vytvarani podmienok sutaze mohol skor tlacit na rychlost vyriesenia, resp. pokuty ako na 24x7.

24/7 je hotline. Mas tam nastup do 4 hodin, sfunkcnenie do 24h.

rozumiem, vravim len, ze imho 24/7 je zbytocne.