Red Flags: Slovensko v mobile

Toto tam dnes oficiálne padlo. Je to vyše roka od ostatného (snáď nie posledného) release do produkcie. Agile ako lusk!

3 Likes

Prístup k schránke bez funkcie autorizácie v podstate nemá zmysel. Všetky “zaujímavé” usecases padajú na tomto bode, keď sa snažím SvM propagovať verejnosti :confused:

2 Likes

ale veď otec národa predsa chce aby bolo všetko v mobile aj keď ho sám nemá … Takže asi nebol posledný :slight_smile:

Zaujimali by ma tie zaujimave use cases.

Pre mna je najzaujimavejsi use case to, ze nemusim chodit fyzicky na postu pre korespondenciu od statu = pokial nieco stat odomna chce, dozviem sa to hned kdekolvek na svete. Vsetky danove vymery, potvrdenia, pripadne poplatky/pokuty a pod. mam dostupne hned v elektronickej podobe a mozem to hned vyriesit (napr. platbu dane z nehnutelnosti, za odpad, …).

Ja by som bol uplne happy keby mi tam posielal aj moj zamestnavatel vyplatne pasky, ktore by sa mi tam pekne archivovali (skoda, ze sa nikto nezaobera spristupnenim schranky aj pre komercne subjekty).

V podstate by som bol rad keby mi tam chodila vsetka dolezita uradna aj komercna komunikacia (rozne zmluvy a pod.). Toto by sa dalo riesit jednoduchou registraciou el. sluzby (aby to nebolo zneuzivane na spam/promo/…). Napr. by existovala el. sluzba zasielanie vyplatnej pasky a tato by mohla byt “prenajimana” roznym subjektom - uz len pri OVM a statnych podnikoch by to mohli byt zaujimave cisla co sa uspory tyka (papier, posta, …). Zaroven by to mohol byt dalsi benefit preco si schranku aktivovat.

Proste seamless komunikacia medzi statom a jeho obcanmi.

Pristup k schranke je mozny aj bez tejto funkcionality ak teda clovek velmi chce (ci uz platene, alebo aj cez mobil a SvM). Ludia co realne pouzivaju slovensko.sk pravidelne, to okrem ineho pouzivaju aj na podpisovanie dokumentov (kupne zmluvy na nehnutelnost, prevod obchodneho podielu, plne moci a ine dokument, kde sa autorizacia naozaj zide). Preto som spominal zaujimave usecases pre ludi co realne schranku aj vyuzivaju. Ak dostanem do schranky 2 listy za rok, naozaj si na iPade alebo telefone otvorim to slovensko.sk a pozriem si co mi prislo (ak teda opat, nieje potrebne na interakciu aj autorizacia dokumentov). Ale ak ako podnikatel riesim komercne zmluvy kazdodenne a stat by pripravil riesenie na jednoduche podpisovanie a distribuciu tychto el. dokumentov, ver tomu, ze by sa pouzivanie SvM velmi rozsirilo.

Nevyriesis, ak ti OVMko posle nieco, na co je potrebne interaktivne odpovedat a pouzit na to autorizaciu (ci uz spravy, alebo dokumentu).

Ano, idealne by to bolo, ale nikdo to neriesi. Sice existuju rozne komercne nastroje na niektore spominane situacie, ale u nas to nieje standard a dovodom je aj prekomplikovanost elektronickej kontraktacie. Nehovorim, ze stat ma riesit vsetko, ale v zaujme rozsirenia tohto sposobu fungovania by mohol poskytnut nejaku zakladnu moznost, aby si na to ludia zvykli a potom si uz najdu tych par eur na to, aby si zaplatili lepsie komercne produkty.

2 Likes

Mne by sa hodila funkcia keby som cez schránku vedel posielať “doporučený list” všetkým čo majú IČO (firmy, organizácie, živnostníci).
Aby odoslanie takého listu cez schránku bolo rovnocenné bežnému listu s domácim neovereným podpisom. Aby som vedel na to použiť OP vydaný aj pred 21.6.2021.

Chcel som zrušiť účet v mBank, ich tlačivo som poslal mailom a podpísal eID neakceptovali, požadovali aby som ho poslal poštou, alebo odniesol na pobočku.

Ak ste si zvolili možnosť vypovedať produkt v internet bankingu alebo prostredníctvom mLinky, je potrebné vygenerovanú žiadosť v PDF formáte vytlačiť a odovzdať na niektorom z obchodných miest, alebo ju aj s úradne overeným podpisom poslať na adresu

Vybavujem niečo s firmou, požaduje vyplniť formulár, vytlačiť, podpísať, oskenovať a poslať mailom alebo poštou. Napríklad prihláška do letného tábora, výpoveď/odstúpenie od zmluvy. Využil by som na to schránku bez potreby tlačiť/fotiť/skenovať.

SPAM sa dá vyriešiť spoplatnením odoslania ako majú v Česku, ak to bude lacnejšie ako doporučený list iste sa nájde využitie. Prípadne zopár kusov mesačne dať bezplatne, nech človek nerieši centy.

A do budúcna to rozšíriť aj pre FO, ktoré majú zapnutú schránku Napíšem meno a adresu, vyhľadá podľa registra FO a odošlem “doporučený list”.

1 Like

v čechách môžu cez štátnu schránku posielať korešpondenciu firmy firmám … nahrádzajú tým doporučený list (je tam elektronická doručenka).
Ale na SVK sa do toho každý bojí ísť. lebo by Slovesnká pošta prišla asi o veľké percento zákaziek …
Alebo je iný dôvod ?
Napríklad nedostatočná kapacita výpočtového výkonu, sietí a úložiska ?

Môže aj bežný občan FO poslať firme takýto list, len si túto funkciu zapne v nastavení.

Poštovní datové zprávy - zaktivujte si doručování zpráv od bank, pojišťoven, dodavatelů a dalších subjektů. Můžete jim také své zprávy zasílat.
Poštovní datovou zprávu si mohou vzájemně posílat právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo občané.
https://info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/82.html

ved to je o dva kroky zlozitejsie ako cez QR kod, to ma aky vyznam?

Logika by mi hovorila na neaktivovanej aplikácii.

  1. načítam QR kód
  2. priložím NFC občiansky a zadám BOK alebo zadám BOK a priložím NFC občiansky
  3. prihlási ma

ale neviem čo urobím ak nemám PC a chcem sa z mobilu prihlásiť a pozerať v mobile
teraz v aktivovanej aplikácii to ide, či to pôjde aj v neaktivovanej

ten QR kod je zbytocny v celom procese. aplikacia musi vediet, ci sa dana ID karta snazi prihlasit predsa. cize bud je zbytocny QR kod alebo je zbytocne NFC. samostatne kazde dava zmysel.

ale celkovo NFC (kde mam kartu a mobil?) vs sken QR (kde mam mobil?), myslim, ze QR v rychlosti vyhrava. treba to poriadne otestovat.

Myslím, že práve úroveň vysoká, tam vynucuje nejaké kroky navyše.

Ale teda ja by som napríklad prial, aby sme nevymyslali koleso a napríklad použili webauth. To sa za ten čas dosť posunulo.

Keď považujem mobil za náhradu USB čítačky.
Teraz USB čítačka komunikuje s eID a programom eID Klient a ten komunikuje s web stránkou. Prihlásim sa zadaním BOK.
Aplikácia eID Klient nezobrazuje potvrdzovací kód ktorý prepisujem na web stránku.

Aplikácia Slovensko v mobile, ak ju spustím tak nevie akú mám otvorenú web stránku v PC, preto načítam QR kód aby vedelo kam sa chcem prihlásiť, aké “sedenie” otváram.
Aplikácia by komunikovala s NFC eID a zároveň cez internet komunikuje so stránkou/prihlasovacou bránou.
Nie je dôvod navyše prepisovať kód z aplikácie na web stránku.

Aj teraz musí aktivované Slovensko v mobile komunikovať cez net, pri vypnutých dátach nefunguje prihlásenie cez aplikáciu nie je to OTP. Bez pripojenia k internetu jednoducho nefunguje.

To by až tak nevadilo, veď kto to bude používať si aplikáciu aktivuje a potom sa prihlasuje už len cez QR kód.

Skôr mi vadí, že schranka.slovensko.sk je nepoužiteľná na mobile, nie je responzívny web.

Momentálne zobrazí cez pol obrazovky reklamu, ktorá sa nedá v mobile zavrieť, nie je tam zatváracie tlačítko ani tlačítko “dobre”.
Toto je pri najmenšom zmenšení web stránky a za okraje reklamy sa nedá posunúť.

Co viem v SVM je len implementovane SDK z MV - bohuzial s tym vela robit neslo. Snaha bola to aspon vizualne ako tak zjednotit.

Mne vadi hlavne to “rozcestnikove peklo”. Ked sa chcem napr. prihlasit do portalu Fin. spravy:

  1. Na strankach FS si zvolim, ze sa chcem prihlasit cez slovensko.sk
  2. Na slovensko.sk si zvolim, ze sa chcem prihlasit cez eID = MV (Btw. ktoru z moznosti by ste zvolili vy, keby ste sa chceli prihlasit cez SVM pomocou NFC eID? SVM ci eID)
  3. Na strankach MV si zvolim, ze sa chcem pouzit mobil ako citacku.
  4. Konecne sa pomerne komplikovane prihlasujem.

Tomu sa hovori seamless zazitok. Hlavne ludia, ktori budu novi v eGovermente z toho budu mat hlavu v smutku.

Nasou snahou bolo na MIRRI vysvetlit, ze na prihlasovanie/autentifikaciu je potrebne sa pozerat ako na produkt eGovermentu a venovat tomu patricnu prioritu.

Riesenim by mohlo byt keby sa niekto skutocne zacal produktovo venovat modulu IAM a rozvijal ho na zaklade potrieb jeho pouzivatelov - OVM.

My vsak potrebujeme riesit zivotne situacie, ktore bezny clovek vyuzije par krat do zivota - narodenie dietata, predaj/kupa auta, strata zamestnania, …

Hlavne, ze to znie sexy :wink:

Napríklad chcem pozrieť ePN ako je vystavená, aká je uvedená adresa kde sa zdržiavam, či bola predĺžená.
Nemôžem sa priamo pozrieť ako sa pozerám do zdravotnej knižky https://ezko.npz.sk/
Musím požiadať úradníka aby mi láskavo dovolil pozerať si svoju ePN a čakať pár dní kým mi to schváli.
Odrežeme všetkých s OP pred 21.6.2021 lebo žiadosť musím podpísať KEP.
Ak som na PN nový OP nevybavím, takže k ePN sa nedostanem.

Toto treba vysvetliť hlavne MV.

2 Likes

6 posts were split to a new topic: Podpisovanie cez disig web mobile

To, že není možné spraviť opravný deploy alebo verziu čo toto fixne je naozaj šokujúce.

3 Likes