Red Flags: Slovensko v mobile

Ja to napriklad posielam priamo na RV. Vyssie to mozem poslat uz len priamo Remisovej a to mi nepride adekvatne.

Ale no tak, zase dobre vies, ze toto “nakreslit” je asi tak 1/100 problemu. Na doklady v mobile napriklad vobec nemame pripravenu legislativu. Mozes tam navrhovat co chces, nestane sa to. Navyse pre doklady v mobile nevedeli na MIRRI alebo kto to pisal (v studii) ani spravit poriadny biznis case. Vlastne by sme sa mali pytat, ze preco sa tam vobec nieco zacalo kreslit, ked toto nebolo.

Vďaka, bol som ju navštíviť a na prvý pokus to nevyšlo.

Otvorila v tablete https://schranka.slovensko.sk a počítal som že sa zobrazí QR kód, ktorý nasníma mobilom tam má nastavenú aplikáciu slovensko v mobile alebo zadá mobilný kľúč. Ale tablet požadoval spustiť aplikáciu v tablete kde ju nemala.

Keď príde na návštevu tak jej cez USB čítačku eID aktivujem aplikáciu aj v tablete.
Dúfam že môže mať naraz 2 aktívne aplikácie v mobile aj v tablete.

1 Like

:confused: am je veľká “zrada” v tom, že napr. na iPhone krásne prepne appka a web, ale na iPadOS to neviem prečo ale takto nefunguje, take to robím cez Stage Manager, otvorene 2 appky a odpisujem kód z appky na web :confused:

Na iPade je potrebné nastaviť mobilné zobrazenie stránky slovensko.sk a funguje to ako na iPhone.

1 Like

V schranke sa zobrazilo taketo promo. Som zvedavy ako to ovplyvni instalacie SVM.

Mozno by stalo za to sa zamysliet ci ma zmysel take promo zobrazovat ludom co sa prihlasia cez mID :thinking:

1 Like

Kedze vacsina ludi do schranok stale cez SVM nechodi, tak asi nevadi.

SVM použijem tak 2x za rok, takže žiadne notifikácie nehrozia - mobil aplikáciu dávno priradil k nepoužívaným (a teda notifikácie vypnuté)… :upside_down_face:

2 Likes

Tak na druhý pokus, prišli dane od obce.
Aktivoval som aplikáciu v tablete, otvorila v tablete https://schranka.slovensko.sk dalo sa prihlásiť do schránky, potom tam bolo tlačítko prevziať správu, opätovné prihlásenie a tam to už zlyhávalo, nechcelo sa znovu prihlásiť na prebratie doručenky.
Takže som správu musel prevziať cez PC.

Po prvom prihlásení cez tablet na celú obrazovku promo vymeňte čítačku za mobil a nebolo nikde vidno tlačítko na zavretie reklamy. Musel som zavrieť chrome a znovu sa prihlásiť do schránky.

Prečo MINV nedovoľuje prihlasovanie na portal.minv.sk cez aplikáciu Slovensko v mobile? Nechce sa im to implementovať a rozhodnúť kedy áno a kedy nie?

Iné je ak by som na matrike chcel zmeniť meno, tam treba podpis, že chcú vyššiu úroveň zabezpečenia.

Prihlasovanie mobilom môžem použiť na zdravotné záznamy (čo považujem za vysoko citlivé údaje), ale je nedostatočné aby som si urobil rezerváciu termínu na oddelení dokladov, alebo získanie nejakého jednoduchého potvrdenia za ktoré zaplatím Potvrdenia

2 Likes

MIRRI malo takú internú “tabuľu hanby”, kde mali portály, ktoré svm nepodporujú. MV je v tomto úplne extrémne, lebo napríklad o voľbu poštou stačí zažiadať tak, že sa človek “autentifikuje” číslami dokladov a pár osobnými údajmi. Čo je rozhodne nebezpečnejšie ako cez svm, ktoré nedovolí.

1 Like

Minuly piatok sa udiala demonstracia toho co novy release SVM donesie (v UAT prostredi). Kedze som tam bol a som v riadiacom vybore ako taky pozorovatel, tak informujem:

  • dorobila sa asistovana aktivacia appky slovensko v mobile (idea je taka, ze pridete niekam na nejaku pobocku a aktivuju vam appku)
  • dorobila sa aktivacia cez NFC obciansky preukaz (netreba citacku, staci mobil)
  • dorobila sa autentifikacia cez NFC obciansky preukaz (uroven vysoka, nie “len” pokrocila ako doteraz), cize sa bude dat prihlasit aj do sluzieb, ktore boli na “tabuli hanby” (vid vyssie)

Ako to este v lete vyzeralo na katastrofu, tak ked sa toto podari dostat do produkcie, tak to bude aj celkom uspech.

Co este potrebuje vylepsenie:

  • Nemozem sa ubranit pocitu, ze projektaci SVM predbiehaju produktakov. Lebo klucova otazka je: “Co nove s tymto budem vediet ako obcan/podnikatel vybavit?” a na toto nie je dobra odpoved. Velka cast sluzieb dnes stale vyzaduje aj autorizaciu cez podpisovanie KEP a toto im NIJAKO nepomoze.
  • Treba okamzite spristupnit SDK pre NFC prihlasovanie aj podpisovanie tretim stranam. Neexistuje ziadna rozumna vyhovorka preco to nespravit. Na tomto stale sedi MV a tvari sa, ze sa zruti svet, ak by sa to spristupnilo. Open API je priorita statu, MV bolo vo vsetkych pracovnych skupinach, kde sa toto preberalo, v MPK mohli vzniest pripomienky, nestalo sa tak. Toto ma potencial na plosne rozsirenie pouzivania e-sluzieb v egove a hlavne mimo neho.
  • Prechod do produkcie bude este boj. Vraj.
  • Rozvoj “autentifikacie vysoka” je z pohladu egovu marginalny, MIRRI by sa malo zamerat na znizovanie potrebnej autentifikacie/autorizacie pre sluzby a nie sa vysilovat na vytvarani prostriedkov na vyssie urovne. Nezelany efekt takejto novej autentifikacie moze byt to, ze OVM proste nebudu mat motivaciu znizovat uroven autentifikacie. (Opat, posielam pozdravy na MV.)
4 Likes

Čiže v najbližšom čase stále nebude možné podpisovať KEPom pomocou eID+SvM ? :open_mouth:

Nedávno mi na oficiálnom stretnutí GR SITB MVSR a jeho ľuďmi pre eID povedal, že “SDK odovzdali MIRRI, ktoré ho má zverejniť”. Na MIRRI mi najprv hovorili, že “SDK majú, ale chcú aby najprv bola vydaná verzia SvM kde to je implementované, potom ho zverejnia” a neskôr že “SDK naozaj od MV majú, ale zďaleka nie je vhodné na zverejnenie”. Poslal som na obe inštitúcie infožiadosť, aby mi ho sprístupnili.

@jsuchal Nejake info ohladne schranky v SVM?

Zjednodusenie pristupu k schranke povazujem za nutny predpoklad k vyuzivaniu akychkolvek dalsich eGov sluzieb. Robi sa v tomto smere nieco?

Len pre zanzam - webova verzia existuje a Tono Svetlosak na ITAPE skalopevne tvrdil, ze do konca roka bude API v ramci CAMPu.

1 Like

Nie a este by som aj tipol, ze to SDK co MIRRI dostalo bude len na autentifikaciu a nie autorizaciu.

Toto sa v projekte SVM vobec neriesi. Posledna info co mam, je “ide cez nejaky iny projekt” a potom bolo uz ticho.

Nerozumiem tejto poznamke, ak to ma byt narazka na to, ze preco by mala sa robit nativna schranka, tak stale nemame responzivnu schranku. API na schranky existuje uz roky rokuce. Ved aj nas govbox ich pouziva, to nie je blocker.

Co sa tyka CAMP/MUPVS… projekty sa odkladaju o 3 mesiace. Vraj na nejaku vynimku, lebo kvoli EU sa malo vsetko skoncit do konca roka.

I can imagine :slight_smile: Rychla otazka. Planuje v tomto nieco robit? Ziska tento problem nejaku prioritu? Lebo doteraz to bolo mimo zaujmu :frowning:

Potvrdzujem, vyplnenie formulára na prístup do už existujúceho účtu (každému zriadili) sociálnej poisťovne funguje, ale vyžadujú elektronický podpis pred odoslaním žiadosti.

Tiež nerozumiem prečo je potrebná podpísaná žiadosť o prístup, ak do oveľa citlivejšej https://ezko.npz.sk/ žiadnu žiadosť nepotrebujem, len sa rovno prihlásim a prihlásenie potvrdím mobilom.

To znamená ak mám OP pred 21.6.2021 tak mám smolu a elektronicky nevybavím musím ísť osobne na pobočku.

Toto asi su uz vnutornosti mimo moj zaujem, ale teda naozaj nerozumiem ako sa moze rok riesit, ze sa nieco neda lahko nasadit. Je to pre mna nieco nepredstavitelne, lebo nasadenie u nas znamena git push main a jeden klik opravneneho cloveka.

2 Likes

Povazujem to za svoje osobne zlyhanie ze som nevedel dostatocne vysvetlit ze tento problem si zasluzi zvysenu pozornost.

Kazdopadne ak to niekoho zaujima - nech si vyziada prirucku nasadenia.

A vlastne nemusi clovek byt expert, ani nepotrebuje vediet nejake interne detaily. Staci si polozit zakladne otazky:

Otazka c.1: Kedy bol naposledy release SvM? Ako casto sa release/deployment robi? Z dostupnych info co tu clovek sleduje to budu mesiace.
Otazka c.2: Kolko zmien pojde v tomto release? Kolko moving-parts sa to dotkne? Uz len ty si vypisal pomerne dost vela funkcionality

Odpovede na tieto otazky poukazuju na to, ze SvM ide taktikou big-bang releasov v pomerne dost fragmentovanom systeme.

Preto to boli…

a ked ta nieco boli, rob to casto :slight_smile:

1 Like