Red Flags: Slovensko v mobile

U mňa sa prihlásim úplne v pohode za hocikoho. Aj FF aj Chrome na Android.

Financna sprava uz ide!
Socialka ide prihlasenie, ale nedaju sa podpisat ziadosti cize nanic.
Aj el. sudny spis ide!

https://www.devex.com/news/usaid-will-help-ukraine-bring-its-e-governance-app-to-other-countries-104798

“Launched in early 2020, the app is now used by more than 18.5 million people, or more than half the adult population in Ukraine, according to Ukrainian officials”

Vyzera to tak, ze statna appka moze mat skutocne zmysel. Verim, ze aj ta nasa by mohla byt tak uspesna. Osobne by som sa sustredil na:

  1. schranku v mobile
  2. podpisovanie
  3. intenzivnejsie vyuzivanie notifikacii
  4. rozvoj kalendara (personalizovane udalosti, …)
  5. doklady v mobile

Samozrejme nemam iluzie, ze vdaka appke samotnej sa zmeni stav digitalizacie na slovensku. Minimalne sa vsak moze zjednodusit pristup beznych ludi k niektorym sluzbam.

Co inak povazujete za kluc k uspechu ukrajinskej appky vy?

Pozrel som sa na enrollment:

Doklady v mobile mne osobne pridu take nice-to-have. Asi som uz stary, ale nejako mi nevadi nosit pri sebe penazenku s vodicakom. Pokial by tam vsak bola nejaka pridana hodnota (napriklad nemusim zene davat doklady od auta), tak to uz by malo zmysel.

Nenapisete UA, ze co su najcastejsie pouzivame sluzby cez mobil u nich?

Hlavny dovod vysokej penetracie je vojna na Ukrajine, dufam, ze nechceme takto zvysit penetraciu u nas (urady na Ukrajine su realne vacsinou zatvorne, skoly dtto atd.), aj u nas pocas covidu sa lahko vybavovali veci elektronicky a postacoval vacsinou len email.

Pokial viem, appka bola celkom uspesna uz pred vojnou. Tu je inak celkom zaujimava case study:

2022-case-study-report-diia-mobile-application (1).pdf (583.0 KB)

Na MIRRI raz spominali, ze sa ukrajincom podarilo zvysit penetraciu ked zaviedli potvrdzovanie plnoletosti pri nakupe alkoholu, cigariet, … neviem co je na tom pravdy.

Dani zas zacali posielat vyplatne pasky do eBooksu (schranky). Toto sme navrhovali tiez. Napr. pre zamestnacov v statnej sprave, statnych firmach. Vyplatne pasky by takto mohol mat kazdy permanentne ulozene v svojej osobnej zone/appke. Navyse by firma setrila naklady na papier a postu. U takych zeleznic viem, ze to je celkom zaujimava financna polozka mesacne.

Paci sa mi, ze ukrajinci k tomu pristupili “human centered” a zamyslali sa nad tym ake maju ludia skutocne potreby a ako by im digitalizacia mohla pomoct.

Zaroven sa mi paci aky “buzz” dokazali okolo digitalizacie vyvolat. Btw. videl niekto niekde nejaku komunikaciu ohladne SVM? (mimo banner na slovensko.sk )

Toto hovorím doslova pol roka na každom rv. Všetci to vedia, ale problém bude niekde medzi ministerkou a komunikačným. Príde mi totálna haluz, že jediné na čo sa zmohli sú stats prihlásení SVM na FB.

Myslis v schranke, kde si musis (napriek tomu, ze to cele bezi z dani) za kazdych smiesnych 100 MB priplacat? Haha! Ten bol dobry.

Kazdy si moze zvolit ako k tomuto konceptu pristupi. Bud budeme hladat dovody preco sa neda, alebo budeme hladat riesenia ako by sa mohlo dat.

Len tak mimochodom, keby sa vytvorila elektronicka sluzba na zasielanie vyplatnych pasok, ta SK-TALK sprava by mala tak 100 kB (aj to som mozno prehnal). Pri kapacite schranky 1GB(zdarma), je to ak dobre pocitam 10.000 vyplatnych pasok. Posiela sa 12 rocne = nejakych 833 rokov.

Osobne aktualne nevidim s kapacitou pre bezneho obcana(FO) ziaden problem. Ja sam som zatial za 4 roky pouzivania schranky vyuzil 0 z ponukanych 1 GB. Toto ma trapi viac - naco mi schranka je, ked mi tam nic nechodi?

Snímka obrazovky 2023-01-22 o 9.00.25

rovnako na tom je mID od DEUS … minuli sa tazke prachy na vyvoj, teraz sa to točí, apka je na obchodoch applea aj android … upravili sa všetky eFORMy ktore idu na obce, podpisuje sa tam (prva -s NASES skonzultovana implementacia autorizacie klikom) všetko funikčne a ani len ten banner nikde nie je … ani na uradnikov obcí ani na občanov. Už dva roky to funguje, malo to mať pol miliona používateľov.

1 Like

Možno by pomohlo ak by schránka dokázala komunikovať aj s firmami.
https://info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/82.html

1 Like

Zasielanie vyplatnych pasok kamkolvek z principu nie je dobry napad. Moderne riesenie je personalny portal v intranete zamestnavatela, kde si zamestnanec moze vyplatnu pasku kedykolvek pozriet, vytlacit, stiahnut v PDF a pod. Takto ma k osobnym udajom pristup iba potrebny okruh osob, t.j. zamestnavatel a zamestnanec - nie ziadna tretia strana.

Aka tretia strana? Ved elektronicka schranka je statna. Do schranky sa prihlasujem pomocou mID alebo eID a k udajom mam pristup len ja - ved toto je klucova vyhoda schranky - komunikacia s overenou identitou.

So zamestnaneckym portalom nemam problem az do momentu ked uz nie som zamestnanec. Potom sa k tym datam uz v zivote nedostanem (ked som si ich nepostahoval a pripadne ulozil niekam na cloud - riesenie tretej strany), kdezto v schranke mozem mat celu historiu bez ohladu na to kde som bol kedy zamestnany.

1 Like

A pytal sa niekto realnych pouzivatelov, ci to potrebuju?

Reálny užívateľ potrebuje, aby appka bola príjemná a intuitívna na používanie (takze native) a zvládla všetky úradne zásielky a bežne spôsoby komunikácie s úradmi, štátom, samosprávami a pod. Či je to 1x ročne, 5x ročne alebo 1000x ročne, musi to fungovať a musi to spĺňať nejaký reálny účel (zbavenie sa papierovačiek). Ideálne by bolo, ak by sa v appke dalo autorizovať, vysvetlit ľuďom že takto podpísané dokumenty je mizne použiť namiesto chodenia k notárovi a to by mohol byt napr. killer feature. Chápem že schránkou a podpisovaním by poniektorí stratili “biznis”, ale mnoho občanov by to privítalo.

Podpisovanie chapem, ale kto by stratil biznis pri schranke v mobile a kto tomu nejako aktivne brani? Ja takeho nepoznam.

Neviem o tom, ze by tomu niekdo bránil. Prístup k schránke ako produkt ponuka napríklad aj Praetor a niektoré ďalšie CMSka. Osobne poznám viacerých klientov, ktorí si platia podobne softwarove riešenia len pre tento prístup k slovensko.sk. Ak by sa im otvorila možnosť mat jednoduchý prístup k schránke v appke SvM, myslím ze by tieto spoločnosti (ponúkajúce pristup do schránky slovensko.sk) prišli o nezanedbateľne množstvo klientov.

Okrem toho, prekomplikovany a užívateľský nepríjemný prístup k schránke je IMO bariérov k tomu, aby to začali reálne používať aj bežný užívatelia.

2 Likes

dusoft
Ako si sa prihlasil do neaktivovanej schranky? To je mozne?

Skusim zodpovedat takto: Najprv je potrebne zacat rozlisovat medzi aktivovanou schrankou a schrankou aktivovanou na dorucenie. Prihlasit sa da samozrejme obciankou a aj SVM apkou.

Pokial viem (mozem sa mylit), schranku ma aktivovanu kazdy, ale nie je automaticky aktivovana na dorucenie. To znamena, ze ak by stat s obcanom chcel komunikovat elektronicky a potrebuje potvrdenie o doruceni, tak v takom pripade posle elektronicky spravu do schranky obcana, ale ak ju obcan nema aktivovanu na dorucovanie, tak sa tam nedoruci, ale pouzije sa tzv. CUD alias Centralne uradne dorucovanie, t.z. ze sa to preposle poste, posta elektronicku formu prevedie do papiera, vytlaci to na automatizovanej linke, zabali do obalky a posle obcanovi klasickou postou.
Vid. https://www.nases.gov.sk/sluzby/centralne-uradne-dorucovanie-cud/centralne-uradne-dorucovanie/index.html

A teraz pride definitivne zmatenie kazdeho obcana. Aj napriek tomu, ze nemate aktivovanu schranku na dorucovanie, stat Vam do schranky moze veselo posielat spravy a aj to robi.
Jedna sa o spravy, ktore nevyzaduju potvrdenie o doruceni.

Cize napr. Slovensko.sk Vam posle uvodny ‘liebesbrief’, MV Vam poslalo spravu o konci platnosti certifikatov na starom obcianskom a pod. Alebo napriklad ak urobite elektronicke podanie cez slovensko.sk, pride Vam dorucenka z podania do schranky. Toto sa deje uplne bezne. Problem ale je, ze ludom do schranky chodia spravy a mozno o tom ani len nevedia, lebo si myslia, ze “ved som si ju neaktivoval”. Ano - neaktivoval na dorucovanie - co znamena, ze ak niekto potrebuje poslat spravu a potrebuje k tomu aj potvrdenie o doruceni, tak taka sprava sa Vam do schranky nedostane. Ale rozne ine ano.

No a takto si tu zijeme.:slight_smile:

iba pre upresnenie - kazdy ma schranku zriadenu, o aktivovanej schranke sa hovori iba v suvislosti s aktivaciou schranky na dorucovanie…pravnickym osobam a OVM je aktivovana okamihom jej zriadenia, ostatni si ju na dorucovanie musia aktivovat sami…

ak niekto nema schranku aktivnu na dorucovanie, tak to neobmedzuje odosielatelov, aby do takejto schranky spravy ukladali…ale az po jej aktivacii moze ist o dorucovanie…