Red Flags: Slovensko v mobile

plus

Ja osobne nevidim velky rozdiel medzi “nema schranku” a “ma schranku, vytvorenu automaticky, ale nie aktivovanu na dorucovanie”. Ak by som si zakonspiroval, tak ucel vidim napr. v tom, ze sa potom mozu mlzit debaty a statistiky. Prakticky priklad:

  • pan A povie: Schranky su super, uz ich je X milionov!
  • pani B zareaguje: Klamete, nik ich nepouziva. Boli to vyhodene peniaze.
  • pan A odpovie: Ja urcite neklamem, ved som nepovedal, ze sa pouzivaju. Oni su zriadene a len nie su aktivovane na dorucovanie.
  • pani B a aj mnohi naokolo: !?

Najma teda nechapem, aky vyznam ma schranka, ktora je sice zriadena ale nic sa do nej nedorucuje. Ale teda ako optimista dufam, ze rozlisovanie medzi “zriadenene” a “aktivovane na dorucovanie” ma nejaky zmysel.

Ale pardon, opat uz idem off-topic s ohladom na vlakno.

ano … a nevrtala by tato otazka ludom v hlave, keby sme nehovorili o 90+ percentách prípadov …
Cize nám 4,5 milióna schránok (koľko je to železa, licencovaných OS a databáz, koľko elektriky) funguje zbytočne.
Akú uhlíkovú stopu zanecháva toto riešenie ?
Malo by to byť zachytené v doložke vplyvov na životné prostredie. …
V čase plynovo-ropnej krízy by stalo zato zamyslieť sa nad tým čo sa dá vypnúť a neplytvať zbytočne zdrojmi …

1 Like

je jasné že dať komunikáciu cez schránku povinne je UX nezmysel. vysoké percento (ja odhadujem až polovica) ľudí dnes nemá mentálnu výbavu na to aby fungovala elektronicky. Preto táto cesta musí zostať pre občana len ako doplnková.
V tom prípade stačí prehodnotiť ten nezmysel aby sa schránka vytvárala každému po dosiahnutí 18 roku… Stačí predsa podať nejakú elektronickú žiadosť zo spätným overením a až na jej podnet sa vytvorí rovno aktivovaná schránka. Nekativovaná schránka, keďže nemá použiteľný UseCase by mala byť zrušená.
Ak sa k tomu pridá možnosť doručovať aj v režime B2B (náhrada papierových doručeniek keď posiela firma firme) tak ako to majú v čechách, tak by to bol za mňa použiteľný, chcený a aj ekonomicky zdôvodniteľný scenár.

Navaly nebudu, pravdepodobne prehlasia, ze stare KEPy budu “uznany sposob autorizacie” - a to som fakt zvedavy co na toto budu hovorit registratury a rozne validatory podpisov. Hlavne, ze klik sa nedal lebo “tu validnu KEP pecat, by registratury nezvladli”. Z celeho tohto som totalne znechuteny. Cakame tu na jednorozca z EU, ktory pride mozno o rok - dva a medzicasom tu budu kartickari stale zarabat na plosnom vydavani cipovych kariet, z mobilu nic neurobite a este sa bude sirit FUD o tom ako strasne nebezpecne by bolo, keby niekto prihlaseny klikol na “ano chcem to podat ako jan suchal”.

A potom pride to bajne riesenie z EU a nebude tam ziadne QSCD a vsetci odrazu budu spokojni, ze to je v pohode bezpecne. Historia tohto fora si pamata ako sa tu stavali na zadne ludia co sa tymto zivia, ze to proste tak musi byt inak pride kataklyzma!

Napriklad ja som to uplne bezne pouzival neaktivovane, aby som vedel robit el. podania a videl co som podal.

Ako si sa prihlasil do neaktivovanej schranky? To je mozne?

Aj na aktiváciu schránky na doručovanie sa najprv treba prihlásiť do neaktivovanej.
Niekomu som robil prepis auta, neaktivoval si schránku na doručovanie vyplnila sa žiadosť tam uviedol aj mobil aj mail, čakal, že mu príde na mail výzva na platbu a nič.
Tak sa to zopakovalo už s aktivovanou schránkou a tam prišiel predpis na platbu.

No a v tom bude ten problem, kazdy kto dostane nove (e)ID ma mat automaticky aktivovanu schranku. Samozrejme nie stylom 0/1, ale s dostatocnou podporou, aby chapali, ako to funguje. To neprijemne tety na uradoch (ci klientskych centrach) nebudu.

A kto by to mal byt? Máš konkrétnu predstavu Ako by to malo fungovať?

Blizke institucie ako napr. kniznica, obecny urad a pod. Samozrejme, hodnotenie uradnicok v klientskych centrach by tiez pomohlo, aby sme sa zbavili tych, co sa nevedia spravat.

vieš ten problem je už aj teraz … validatory napriklad nepovedia či podpis patrí tomu. kumu má. Povedia len “technický” stav podpisu. Niekde sa automatom kontroluje či je pečať / mandat … atď … ale reálnu oprávnenosť autorizácie musí posudzovať vždy človek na základe aktuálneho konania a uplatňovaných predpisov …

1 Like

Dosla nam odpoved na pripomienky a nie je dobre.

MIRRI-Formular-na-pripomienkovanie_Slovensko-v-mobile-v20220913(lHUP) (5).xlsx (47.3 KB)

Updatol som hodnotenie podla predlozeneho inkrementu 1. Vyzeralo to pri ziskani odpovedi zle, avsak dnes sa vela veci objasnilo. Pravdou ostava, ze alternativy v dokumente chybaju, avsak interne sa naozaj seriozne rozoberali a dnesna argumentacia bola postacujuca na posunutie projektu (inkrementu) za nas dalej. Cize bez vlajocky. Odporucil som alternativy pisat do tychto dokumentov, co zobrali, ze sa tak pokusia robit v dalsom kole (uvidime).

Nateraz tu nevidim v tomto inkremente nic velmi rizikove, defacto jedina nova vec je asistovany onboarding, zvysok je taka “povinna jazda” co sa urobit musi.

1 Like

Ahojte,
v priebehu tohto tyzdna prebehol prvy update aplikacie Slovensko v mobile. Aj ked sa jedna o viac-menej kozmeticky update prinasa niekolko noviniek:

  1. Na zaklade testovania a spatnej vazby sme pripravili drobne upravy aktivacneho flow, tak aby bol proces viac zrozumitelny. Zaroven sme cely flow pripravili na integraciu aktivacie pomocou NFC OP (bez nutnosti pouzitia webu) a pripadnej asitovanej aktivacie (na poste, u notara, …)

  2. Zjednodusili sme pristup k prihlasovaniu do el. sluzieb statu. Po otvoreni aplikacie sa aktualne vdaka rychlym akciam na uvodnej stranke k sluzbe statu prihlasite na jeden klik. Rychle akcie planujeme do buducna vyuzivat na rychly pristup ku klucovym sluzbam aplikacie - mobilny kluc, NFC citacka, pripadne podpisovanie klikom, …

  3. Spustili sme tzv. web to app integraciu vdaka ktorej uz nie je potrebne pracne prepisovat aktivacny kod na mobilnom zariadeni. Integraciu si mozete vyskusat napriklad na pristup do schranky (https://schranka.slovensko.sk/) alebo zdravotnej knizky (https://ezko.npz.sk/). Ani jeden z webov sice nie je optimalizovany pre mobilne zariadenia, k obsahu sa vsak dostanete aj na mobile.

Prebehlo zaroven mnozstvo malych designovych aj technickych vylepseni (uprava stranky mobilneho kluca, uprava menu, nastaveni, …). Po novom by taktiez mali chodit notifikacie od socialnej poistovne ohladne ePN a pod.

Co bude dalej?

Aktualne riesime s MIRRI niekolko tem:

  1. Asistovany onboarding - umozni aktivovat aplikaciu asistovane na poste, u notara alebo podobne
  2. Proof of concept schranky v mobile - overi spristupnenie schranky v mobile
  3. Proof of concept integracie projektu MOU - spristupni dolezite dokumenty a udaje, ktore bude mat obcan vzdy po ruke
  4. Ulozisko dokumentov - umozni bezpecne ukladat dokumenty do zabezpeceneho uloziska v zariadeni pre offline pouzitie (napr. prilohy zo schranky sprav, dolezite dokumenty, …)
  5. Integracia NFC citacky - umozni vyuzivat NFC OP bez nutnosti vlastnit fyziku citacku

atd.

Verim, ze implementovanu funkcionalitu ocenite. Budeme radi za akukolvek spatnu vazbu. Dajte pripadne vediet aku dalsiu funkcionalitu by ste v aplikacii privitali vy!

Pekny den a prijemne prezitie vianocnych sviatkov!

2 Likes

Plánuje sa integrovať Passkeys Overview - Apple Developer a Apple Developer Documentation ?

Btw. login flow keď som na iPade je trosku nešikovný. Možno by bolo dobre integrovať podporu Splitview a Slideover Adopting Multitasking Enhancements on iPad: Slide Over and Split View Quick Start

A čo iPadOS verzia appky? To by bolo vcelku fajn.

Na môj vkus je tam jedna obrazovka v appke navyše. Prečo dvakrát potvrdzujem, že sa chcem prihlásiť?

Inak nefunguje to v inom prehliadači ako Chrome. Teda hlásia že FF ani brave nejde.

Nepozeral som este ako to vyzera na Androide, ale pametam si ze este nedavno sme mali problem pri implementacii Android appky presne s FF a inymi prehliadacmi, pretoze by default v nich nefunguju Firebase Dynamic Links - teda najbeznejsia formu deep linkov z webu do appky. Pouzivatel to musi povolit manualne cez: Set Firefox for Android to open links in native apps | Firefox for Android Help. Skus toto nastavenie. Je to dost nestastne rozhodnutie Firefoxu, kedze deep linky su dost bezne pouzivana funkcionalita.
(mozno to ale vobec nesuvisi s deep linkami - len ma to napadlo ako prva vec)

1 Like

Pomohlo! Diky!

Firefox funguje ako bolo napisane, avsak prihlasovanie v zastupeni nie. Zvolim firmu a aplikacia vyhodi velke vyhrazne okno, ze budem prihlaseny ako fyzicka osoba. To je co za fail?