Elektronická pečať vs. papierový svet

S tymto by som to nevidel tak ruzovo, ze nam odpadne chodenie k notarovi. Z realnej praxe. Ja sam a asi aj vacsina ludi tu su velkymi popularizatormi sveta bez papiera. No na to, aby som podal podanie napr. na kataster, sa vyzaduje vyjadrenie spravcu bytovky. Zial aj vdaka tomu, ze stat ignoroval potreby komercneho sektora, sa dnes bezne stretnete s tym, ze Vam napr. taky spravca bytovky neda nic ine ako papier. Alebo staci, ze ktorykolvek ucastnik konania zije este len v papierovom svete. Vo vysledku to znamena, ze Vam nezostane nic ine, len navstivit notara alebo postu a urobit zarucenu konverziu z papiera do elektroniky. Inak ste s elektronickym podanim skoncili. Podpisete u notara, nechate urobit konverziu a potom si mozete sadkat do tepla domova a pokusit sa s prislusnou davkou antidepresiv prehryzt cez formular. A aby toho nebolo malo, na konci podania - nie na zaciatku - je od Vas vyzadovny podpisovac dodavany statom, lebo s inym to neviete dokoncit. Takze ak ho nahodou nemate, tak si ho musite nainstalovat. No a kedze formular sa neda ulozit a instalacia vyzaduje restart, tak ste v prd… a musite urobit restart a formular zacat vyplnat este raz. Pretoze si niekto neurobil svoju robotu a nenechal uzivatela na zaciatku procesu skontrolovat, ci ma vsetko potrebne na dokoncenie. Tak sa to dozvie az na konci a je akurat vytoceny do nepricetna. Hovorim z vlastnej skusenosti. A to sa problematike venujem. Skuste toto nechat podstupit cloveka, ktory sa v IT az tak neorientuje. Posle Vas kade lahsie, zoberie do ruky papier a ide na urad. Aj kvoli tomu, ze nerozumie formularu a tam ma tetu, ktora mu to pomoze vyplnit.

3 Likes

Z realnej praxe. Bytovy podnik, od ktoreho som potreboval potvrdenie pravdaze zo zaciatku nechapal, co od nich chcem. Dal som si tu namahu, a dohodol som si stretnutie so statutarom, vysvetlil som, dohodli sme si, ze to skusime aj elektronicky (na poziadanie) a hla, nebol problem. Resp. problem bol s tym, ako extremne zlozite je dojst k ziadanemu cielu a to preto, pretoze tie riesenia a aplikacie robia ludia, ktori v zivote neriesili zivotne situacie ako obycajny obcan. Ak by pristup k tymto funkciam bol priatelsky, jednoduchy a z pohladu obycajneho cloveka aj efektivny (o com som aj pisal), mnoho ludi by zistilo, ze resit veci elektronicky je pre nich “lepsie”, ako riesit papiere. Preto podporujem akekolvek snahy o streamlinovanie a zjednodusovanie tychto zivotnych situacii.

2 Likes

Aj ja som si dal namahu, zial nepomohlo. Skusal som ich presvedcit, ze aj pri vymeroch, ktore posielaju aj niekolkokrat do roka doporucenne postou pri kazdej aj par-centovej zmene, by usetrili na postovnom, keby aspon niektorym posielali elektronicky. Nemaju na to system a proces usposobeny, takze je jednoduchsie poslat davku vsetkych na tlaciaren a zabalit a poslat.
Ale gratulujem, ze Vam sa to podarilo.

Vyzaduje si to, aby mal spravca/predseda spolocenstva eID (a navyse aktivovane s BOKmi a inymi HOVADinami). A to nie je standard. Tak samozrejme, ze je jednoduchsie vydat papier s podpisom a peciatkou ako sa kaslat s nefunkcnym statnym softverom (staci si tu pozriet forum, kolkym ludom nefunguju standardne USB citacky a kto ma aky problem s drivermi - ved to je cista uradnicka hanba zrela na ich kompletne vyhodenie a pravne postihy dohodnutych dodavatelov).

Ano, o tom píšem, o tom to je. Ak chceme, aby sa používanie el. služieb stalo defacto defaultnym, musíme co najviac spríjemniť tieto úkony BFUčkam.

Tu si dovolim jemne nesuhlasit, tu by sa zrejme skor pouzila elektronicka pecat ako eID. spravcu spolocenstva. A opecatit dokument a pripadne k nemu pridat casovu peciatku by nemusel byt az tak neprekonatelny problem. PDFko vyrobia aj z Wordu. Podpis resp. pecat by zrejme vedeli placnut aj z Acrobatu. Pripadne pouziju nieco, co je dostupne aj zadarmo. Pokial by to chceli automatizovat, to uz by bola trosku ina kava, ale s celkom slusnou navratnostou - na postovnom, papieri, zbytocnej praci. Ale je to proces presvedcit niekoho, ze elektronicky svet ma mnozstvo vyhod a nemusi sa odsudzovat len na zaklade zlych skusenosti so slovenskym sposobom elektronizacie statnej spravy.

A co sa tyka citaciek - to je technicky problem, ktory je uz dnes riesitelny a dokonca aj vyrieseny. Podpisat dokument zdokonalenym elektoronickym podpisom s kvalifikovanym certifikatom sa da uz aj dnes v mobile a bez potreby citacky. A KEP by bol tiez v mobile, nebyt toho, ze to niekto zo statnych umelo brzdi. A nepytajte sa ma preco.

Elektronicka pecat je co konkretne? To ma Spolocenstvo/Spravca automaticky k dispozicii? Lebo peciatku si vyrobi za par Euro.

Kvalifikovaný certifikát pre kvalifikovanú elektronickú pečať (KC pre KEPe) je vydávaný výlučne právnickým osobám alebo orgánom verejnej moci (OVM), za účelom vytvárania kvalifikovaných elektronických pečatí.

Velmi zjednodusene je to certifikat pre elektronicky podpis bez konkretnej osoby. Cize pre pravnicku osobu, alebo organ verejnej moci. Ale to som hodne zjednodsil.

V skratke, elektronicku pecat by musel mat na nejakom kvalifikovanom zariadeni alebo to kupil niekde ako sluzbu, poznam len zopar rieseni, ale skor to pouzivaju velke organizacie na masovu autorizaciu (defacto klikom niekde v internom systeme) a neviem o tom, ze by toto bolo nejako lahko dostupne pre BFU.

Vacsinou si k tomu vendori davaju vselijake dalsie funkcionality a portaly… je to drahe.

Jedine lacno dostupne riesenie je pokial viem cez integraciu na UPVS a to je zase komplikovane na prvotnu implementaciu.

A sme doma. Spolocenstvo settri, kde moze na udrzbe a nieto nejake blaznive sny o drahych elektronickych pecatiach. Takze peciatka a papier a tu je dovod, @DusanM .

Teda mozno kecam, ja to poznam hlavne na ten masovy scenar. Mozno sa to da vydat normalne aj na nejaku kartu co kupis za 50 eur.

No ved prave. A UPVS je pouzitelne len pre OVM. Takze sa to spravcov a bytovych podnikov netyka.
A ci je automatizovane riesenie drahe, je otazka mnozstva - prace, papieru, tlace, penetracie.

Je to blbost, ze je to drahe. “Drahe” to moze byt pri automatizacii pri integracii do existujuceho systemu.
Skuste si tipnut, preco Vam napr. mobilny operator uz ziaden papier nevytlaci. Ani len zmluvu, ale posle Vam ju do emailovej schranky. Asi to nerobia preto, ze je to drahe. Ale preto, ze na tom setria.

Mimochodom, este jedna sutaz: skuste si este tipnut, kolko si za to ten bytovy podnik vypytal. Za jedno potvrdenie - jedna A4. Je to viac ako cena pecate aj s QSCD zariadenim.

a sme znova pri tom ze v tejto krajine sa nerzohoduje na zaklade dat a cisel … ale pocitov… pri praci so zahranicnymi manazermi (aj internými, ale aj u zahraničného zákazníka) v medzinárodnej korporacii ten rozdiel v patternoch uvažovaní je riadne cítiť …
:slight_smile:

Mna netreba presviedcat, ja som presvedceny.

Co sa tyka spolocenstiev a spravcov - zjavne je niekde bariera. Napr. v samotnom polosysteme slovensko.sk.

Nezmysel. Mám za sebou tak 10 integrácii pre právnické osoby. Vrátane pečate.

1 Like

Hehe. Len akosi ešte zabúdate na také tie detaily, že tie elektronické dokumenty potom treba špeciálne archivovať, prepeciatkovat a vstupné náklady nie sú len qscd a certifikát. Ale aj zaškolenie… Koľko takýchto vecí za rok má spraviť? Veď poďme do detailu a vypočítajme. Porovnávať toto s operátorom, ktorý posiela snáď milióny faktúr ročne…

No tak ja vychadzam z toho, co NASES oficialne zverejnuje.

V ramci postupu sa pise len o organoch verejnej moci, ktorym sa sluzba poskytuje bezodplatne, takze by ma velmi zaujimalo akym pravnickym osobam Nases poskytuje pecatenie a v pripade, ze to robi, tak na zaklade akeho cennika. Nebavime sa dufam o nejakej pokutnej integracii?

Este si viem predstavit notarov, ktori zrejme su aj pravnicke osoby ale posobia ako OVM.

Samozrejme sa bavíme o úplne normálnej integrácii kde hocakej PO vyrobia pečať a môžu pečatiť.