Red Flags: IS Obchodného registra

JE to takmer identicky to iste (nielen oprasene), proste rozhodli sa, ze vybuduju 2 IT systemy (aj sudny manazment) “vlastnymi kapacitami”, uvidime co budu tie kapacity

no to iste ma napadlo s tými tvrdeniami o nizkej cene …
Tuto sa tie rizika stretli snad vsetky.
Organizacia co nikdy nic nevyvinula a nevyvijala, novi ludia a cela veda okolo budovania tímov, vývojová a testovacia infraštruktúra, predpoklad fluktuácie pre frustrovaných, a ze to vyvinu pocas roka 2021 … to uz neviem ci sa mam smiat, alebo co …
Vybrala sa najrizikovejsioa varianta, ktora moze po 2 rokoch skoncit totalnym fiaskom (ak by neskoncila tak sa zacnem nad sebou zamyslat, ze uz je cas asi skoncit a ist robit nieco ine) … Ak by ste sli s týmito parametrami do tendra (nova firma, novy tim, nulova hoistoria, nulova infrastruktura, nulove referencie) tak neprejdete ani cez formalne kriteria

O kolko je diskutovana DXC varianta lepsia ? No o HOOODNE… .A to tu dostala riadne na frak.

Asi to lacnejsie nebude:

1 Like

IT sektor patri medzi najvacsich platitelov dani do statneho rozpoctu (pardon patril), podiel biznisu co robil IT sektor na Slovensku sa priblizne delil 50:50 medzi statny a sukromny sektor, ak sa skrtne tych 50% zo strany statneho sektoru, tak biznis bude na urovni 60% a dane na urovni 25%, takze stat pride z tohto najvacsieho podielu (IT platilo viac dani ako automobilovy sektor) o 75%. Nuz neviem ci takto kona “mudry narodohospodar”, vysledok sa uvidi za 4 roky, kde dlh statu zrjeme bude rast (budovanim novych “statnych podnikov” urcite), chudak nase deti a vnuci

2 Likes

tak tu by bolo fajn to vidiet detailnejsie napr v CBA na 10 rokov:

  • co sa za tie zdroje vybuduje? OR SR
  • ako klesnu naklady ked sa “dobuduje” hlavna cast a prejde sa do prevadzky, DevOps modu?
  • kolko existujucich IS prejde pod spravu a prevadzku tohto timu a ako klesnu naklady?
  • kolko by to cca stalo, keby sa ta nakupilo zvonku?
  • kde to bude bezat? vladny cloud? aj vyvoj tam bude realizovany?
  • atd.

Mňa by zaujímalo na akom základe vznikajú takéto rozhodnutia. Ak vieme, že štát nevie ani zadať robotu firmám, ako niekto prišiel nato, že to napriek tomu dokáže vyrobiť sám? Nie že by sa to nedalo, ale asi by bolo ľahšie začať dobrým zadaním na nejakú menšiu časť.

2 Likes

Zverejnena vitazna ponuka nad 10 rokov mala cenu nieco nad 13M EUR, teda 1,2M EUR rocne. Ako vidite z clanku, zataz centra rocne bude vyse 2,5EUR. Teda ak to centrum vybuduje a bude rozviajt OR a este jedne system (napr. sudny manazment), tak to bude drahsie ako keby si to kupili od sukromnej firmy (pretoze tie sukromne by navyse zapaltili dan z prijmu PO do statnej kasy (to centrum nezaplati, ved tie cisla su zverejnene), nehovovriac o tom, ze co bude s nimi potom, pretoze futrovat rocne do nich budu musiet dalsie 3 mil. rocne (teda budu musiet im zabezepcit pracu). Este je tu kvalita prace (to nejdem hodnotit teraz), ale nazor na to mam, skor v neprospech toho centra (preco? pretoze take su standardne vysledky v statnych firmach)

No neklesnu. Ci si myslite, ze ludia dostanu vypovede? Kolko vypovedi ste videli v statnej sprave? Ved to ma byt sucast ministerstva. Inak ministerstvo nema vobec v kompetencom poriadku, take nieco robit …

určite, ale myslím si, že pre ministerku je priorita inde. Ak chce reformu súdnictva, potrebuje nový súdny manažment a or. Obstarať to nestihne, pôvodný tender im z nejakého dôvodu nesedí (možno iba nesedí scope, alebo im pôvodné zadanie negarantuje, že sa vyrobí to čo teraz potrebujú), nezostáva jej nič iné, ako si to spraviť vo vlastnej réžii. Držím palce, ale zostávam skeptický v očakávaniach.

OK, len take rozhodnutia by mali byt niecim podlozene a nie tym, ze vysledok tendra im nesedi. Ved tym rozhodnutim zatazi aj dalsie vlady, to raz nieco take vybudujes (s neistym vylsedkom, ale snad sa im to podari) a potom to bude ako Ives, Infostat, Datacentrum, atd. musis to zivit dalsich 30 rokov, nikto to nezrusi, aj ked sa o to niektori ministri snazili, nakoniec zistili, ze to proste nejde len tak.
(len poznamka - zo schvalovanych dokumentoov vidno, ze rozsah OR sa nezmenil - takze tym to nebolo, ale je to tym ako som uviedol uz v tomto vlakne, vitatz im nesedel, tak to chceli najprv zmenit a potom radsej zrusili tender a nasli tuto cestu - nuz podla mna takto sa to nerobi, z roznych dovodov)

tak akoze nechcem hadzat vsetkych politikov do jedneho vreca, ale nielen v poslednej dobe, ziadne rozhodnutia nie su podlozene nicim (ach boze ako to je s tymi zapormi v slovencine?). a tym nemyslim len plosne testovanie. v dovodovych spravach zakonov sa bohapustne klame a zavadza ked sa maju vycislovat naklady.

1 Like

Uplne nahodou som nadabil na stranku UPP pre IaI, samozrejme ze urad neexistuje a vzniklo z neho ministerstvo, ale MIRRI snad nadalej prevazdkuje WEB s nezmyselnymi neaktualnymi udajmi a ni neive o tom:
Informačný systém obchodného registra - over.statneit
alebo co si o tom ma mysliet obcak, ktory doveruje statnym webom, kolko takych nezmyslov a kolko novych nezmyslov sa bduduje za statne (nase) peniaze?

Ked vraj buduju nove vyvojove centrum, tak len taka otazocka, vsimol si niekto, ze buduju take centrum, vypisali tender rna obsadenie novych miest kvalitnymi IT ludmi? Alebo ich nabrali tajne opat nejakou kupou “IT firmy” alebo ake riesenie, pretoze ja zatial nevidim oficialne ziadne. opat uraduje “trasparentnost” presne tak ako v zruseni tendra?

Dajme tomu istému znalcov posúdiť riešenie pre ktoré sa rozhodlo ministerstvo. Véd raz už jeho posudok vzali do úvahy…

1 Like

Nuz pozrel som si kompetencie ministerstva, organizacnu strukturu, organizacie v posobnosti ministerstva a nikde ani zmienka o spominanom budovanom vyvojovom centre. Myslim si, ze by nas mali zaujimat podrobnosti o tomto centre - kto ho vedie, kolko ma ludi, akych profesii a kvalit, ake maju platove zaradenia, co bude naplmnou centra a ake budu rocne naklady (navysenie rozpoctu z MF sme si precitali v clanku), dalej ci je to sucast ministerstva alebo nova organizacia v jeho posobnosti atd.Pretoze zatial je to “cierna diera” alebo ako COlombova zena, vieme ze to tu je, ale nikto to nevidel a zatial ani asi nic neurobili

ale toto je skor navod na katastrofu, kym sa vytvori team, kym sa nauci to co potrebuje, tak bude september, OR teda nebude skor ako v roku 2023. A to sa nic nesmie pokazit. Sudny manazment nebude skor ako 25 ci 26. A na tom sa zrejme rychlo zastavi reforma,

1 Like

da sa to robit paralelne. vsetko zalezi aky tim sa im podari vytvorit a kolko prekazok im bude byrokracia hadzat pod nohy, to ja neviem odhadnut, nikdy som v statnej sprave nerobil, ale robil som pre nu a teda ich moznosti su vsade osekane zakonom.

da sa paralelne ale nie s timom, ktory chcu mat. Toto je ukazka ako dobry napad “posilnenie internych kapacit” moze dopadnut. Budovanie vlastneho timu, ktory je od zaciatku sucastou projektu s cielom aby bol schopny zabezpecit prevadzku a drobny rozvoj to dava zmysel.
A k byrokracii : vlastny vyvoj je uplne mimo dosahu MIRRI, tam by zrejme problemy neboli. Ale v projektoch to jednoducho nie je tak ze mas rovnomerne vytazenie ludi, mas tam narazove obdobia ked treba viac ludi a vlastny tim to nedokaze naplnit, a to firma dokaze riesit bud subdodavkou alebo interne presunom z inych projektov. Co sa udeje tu ? Bud sa to spomali alebo budu musiet urobit VO na subdodavky, co stoji cas.
V najhorsom to skonci bezpecnostnymi problemami danymi navrhom ako v NCZI a ich internou aplikaciou, chybami v procese ktore ovplyvnia spolahlivost udajov a pod.

Dalsia zbytocna a neefektivna organizacia. Stat v principe bude stale robit drahsie a neefektivnejsie (vsetko nielen IT, jedno ci stavat dialnice, preco nezalozia statnu firmu na stavbu dialnic?). To, ze doteraz to bolo zle, je vecou zleho riadenia a hlavne stacilo prestat kradnut a efektivita by sa dostavila. Bude to takto drahsie a menej kvalitne, ako keby to robil sukromny sektor (ano, opakujem bolo potrebne sa zbavit kradnutia verejnych penazi, lenze obava je take, ze system “…” bude pokracovat a este sa prida neefektivita statneho vyvoja. Mame tu nove ministerstvo, novu statnu IT firmu a nove statne vyvojove centrum (stare pritom zostavaju a nie su vlemi vyuzite), to nas mesacne bude stat vyse 1M EUR, teda 12M rocne. Msli si niekto, ze vyrobia rocne taku hodnotu? Ak poloviciu, tak to bude zazrak.

1 mil mesacne? odkial je to? nezda sa mi to. publikovane bolo cca 2,5 mil rocne. nie je jasne z coho sa to sklada, ale ciste teoreticky to vychadza lacnejsie ako cisla v sutazi.
Ale musel by sa stat zazrak aby to dopadlo dobre. Tak mozno by to chcelo kupit nejaku relikviu:)
A rychly prepocet, nie je uplne jasne ake budu platy ( je to ba nie ke), tak povedzme 2500 hrubeho s odvodmi to je cca 50 tis rocne, 30 ludi je 1,5 mil. plus pociatace, hw, skolenia, tak 2 mil. rocne orientacne sedi. lenze vybudovanie takehoto teamu trva mesiace ( len nabor ludi su 3-4) mesiace a az potom zacinaju interne procesy, pridu dovolenky a preto hovorim o jeseni tohto roku.