Red Flags: IS Obchodného registra

Minimalne naklady: 350T mesacne je Slovensko IT, 250T mesacne vyvojove centrun na MS, 400T mesacne rozsirenie UPVII na MIRRI kvoli informatizacii, to je milion eur mesacne mesacne (to pocitam Skromne). ved na finstate o rok-dva uvidime ada me do rovnice co urobili

Asi tu budem v menšine, ale prístupu MSSR rozumiem.
Stačí keď otvorím povedzme slovlex a spomeniem si, že len OPISových peňazí to zožralo 15M (dva projekty) a stále to má vskutku otrasné gui (časť e-Legislatíva), “legislatívny proces” to pokrylo len z polovice a “príprava právnych predpisov v štruktúrovanom tvare” nie je vôbec používaná. (A to nespomínam “reči” okolo týchto projektov.) Neviem si predstaviť, že by pri internom vývoji mohla hodnota-za-peniaze dopadnúť takto zle.

1 Like

ja tiez neviem ci ma niekto neukamenuje, ale … ak niekto nepouziva dodany softver, nie je to zvycajne chyba dodavatela. Je to casto dosledok castych zmien priorit, fluktuacie, ci vymien ludi na postoch, neexistencia institucionalnej pamati, ktora funguje vzdy len v nejakych 3 rocnych cykloch … Ak aj dodvka ma chyby a nedostatky, zakznik si vie svoje naroky na opravy cez kratenie platieb a zmluvne penale vynutit … ale ked sa robi dodavka len preto, aby sa odfajfkli polozky, a relane dodavka nikoho u zakaznika nezaujima, tak to takto dopadne.

chyba je v definicii zadania a interny riesitelsky tim toto nevyriesi…
Tiez som robil na projekte, kde si MV SR objednalo dodavku … a aj pre kriminalistický ústav, ktorý si dodávku nikdy neprevzal, kedze bola objednaná (a zaplatená) bez jeho súhlasu. … .a tiez by sme mohli kritizovat ze sa nepouziva. Ale problem bol uz v objednavke.Oni to nechceli a “enterprise architekt” MV SR ich nedokazal o svojej vízii presvedčiť. Obávam sa, že pri slov-lexe mohlo ísť o niečo podobné.

2 Likes

libor, hodnota sa da urcite zlepsovat, ale ked mas pomer 0/0, tak to nie je velmi porovnatelne. A ked mas 0/ cokolvek, tak je to nula.
A CBA moze byt otazna, ale keby sme ju brali vazne, tak naklady na to ze OR sa neurobil su dnes 7,5 miliona a porastu.

1 Like

Nuz v tom co urobili, mozu dopadnut vysledkovo a nakladovo len horsie, ak nie velmi zle resp. ze za 2 roky nic nebudu mat, ale peniaze sa v rozpocte minu

Takze od 1.1.2021 funguje nový útvar IT vývojové centrum pre 2 systémy (Súdny manažment a Obchodný register):

Ušetria milióny EUR (rušia zmluvy zo súčasnými dodávateľmi?) a všetci budú spokojní. No comment, ako som písal “Colombova žena”. Píšu, že je to Vianočný seriál, uvidíme, čo bude o rok, koľko miliónov EUR ušetria v roku 2021, čo preberú od dodávateľov a aké budú výsledky centra a aké budú náklady

1 Like

takzže čo … kupujeme pukance a obsadime prvý rad ? :slight_smile:

2 Likes

Moc sa nespomínala anlýza a návrh, to idú už aj začať vyvýjať (možno to len nespomenuli)? Lebo čo sa týka množstva problémov, ktoré tam sú a množstva problémov ktoré budú spojené s migráciou a čistením dát v oboch systémoch budú asi najväčší oriešok pre architektov, analytikov a dátových analytikov ako na developerov …

Nemôžme nejako pomôcť? Bol by som nerád, keby sa tu teraz 2 roky vyvýjal nový súdny manažment a skončilo to fiaskom.

1 Like

To je aj moja obava, nezvladnuty sudny manazment bude mozno dovod na zastavenie vsetkych reformnych snah a to na dlhe obdobie.

Suhlas, ale nemaju ani jedno ani druhe …

Prvy rad je davno vypredany …

Len taka poznamka k dnesnemu handrkovaniu (Nicholsonova-Remisova, kde obe maju svoju pravdu a hovoria o 2 roznych veciach, v prvom rade, ale hanba ako funguju spolu v koalicii a nevyriesia si problem doma sebou- nedostatok projektov a neznalost na co by sa to rozumne dali vyuzit peniaze). Druha poznamka, keby podpisali zmluvu na uzavrety tender IS ORSR v Q2 2020, tak dnes uz mohli mat tretinu prac za sebou, cast penazi vycerpanych a navyse este by priostalo cast penazi v stnom rozpocte za dane z prijmu a ciastocne v poistovni za odvody, nehovoriac o tom, ze koncom tohto roka sa mohol IS ORSR nasadzovat do realu. A este mohli mat dalsie penioaze cerpane v tomto roku, tako o nich prisli a pojdu to robit zo sttaneho rozpoctu. A nikto za to nie je zodpovedny, vsetci su spokojny zo svojou pracou. Nuz takto sme si zmenu nepredstavovali.

to máš ako s alkoholikom … pomôcť sa dá ale musíš ho presvedčiť, že pomoc potrebuje, lebo on je presvedčený že nepotrebuje …

3 Likes