Projekt: Lepšie "formuláre"

Neviem nakolko je v tej maximalistickej verzii obsiahnuta aj ta minimalisticka pretoze osobne by mi zatial uplne stacilo aj samotne generovanie XML suboru. V mojom pripade ani tak neide o to (ako pisal kolega vyssie) ze tych ziadosti bude 1000 za den a tym padom tuto uplnu automatizaciu privital ale skor o komunikaciu obcan -> advokat. Kedy obcan vyplni formular ktory ako (XML) odosle na kontrolu advokatovi, ten tam moze vykonat zmeny ktore uzna za vhodne a z toho by vygeneroval vystup ktory vrati obcanovi a ten uz nemusi vsetko vypisovat ale len nahra subor a odosle.

Ako hovorim neviem nakolko by bolo mozne nieco take z tvojho projeku vytiahnut a poskytnut ako kniznicu.

:raising_hand_man:treba rozbehnut napady a ludia ako ja sa, verim, pridaju

Tu veľkú podporu pre natívne aplikácie nenájdeš :grimacing: Ver mi, skúšal som. Viem ze je to lepšie pre end usera, ale z pohladu dev je vždy lepšie multiplat a tu máš 90% devs

Ach prosim uz nie zase tuto diskusiu. Neprekrucaj to zase. Pre end-usera to jednoducho lepsie nie je vzdy. Specialne v pripade, ked robis 1 ukon za rok. Tuto debatu sme mali uz tisic krat. To, ze som vyvojar s tym nema vobec nic spolocne.

Kedy pre end usera nieje lepšie mat natívnu app? :thinking: Kde je pre teba hranica používania, kedy si povieš že “natívna app áno”? 4x ročne? 1000x ročne? Možno by človek používal viac ako “1x” ročne ak by experience nebola taka tragická.

Uz som to tu napisal 1000x, takze 1001x. Ked robis jednorazove ukony (napriklad ziadost o prispevok pri narodeni dietata, manzelstvo, zalozenie firmy…) toto su vsetko veci, ktore budes robit len par krat za zivot (ak vobec) a ziadna nativna aplikacia na tom nic nezmeni. Naopak, nativna aplikacia je len vacsia bariera pre taketo veci. Nepochybujem o tom, ze pravnici pouzivaju tieto statne systemy za den viac ako bezny clovek za cely zivot, cize tam to zmysel ma, tam je skor otazka preco by sme sa vsetci mali skladat na nejake profesie, ktore su vynikajuco platene a nemaju problem si nechat vyvinut aplikaciu vo vlastnej rezii. To sa dnes bez problemov da spravit, API na to existuju.

Jednorazove ukony mozes robit aj niekolkokrat rocne (pobyt, dieta, zacatie podnikania, automobil, dane, OP, pas, prispevky, sudy, uradna komunikacia, …). Rozsahy a usecases su rozne a ak sa nemylim, stat je financovany ako FO, tak aj podnikatelmi, profesiami a pod. Tz. argument: “Stat nech to nerobi, lebo to najviac pomoze profesiam, co to pouzivaju viackrat mesacne”, je skor osobnym postojom jednotlivca, proti ktoremu mozeme postavit aj nazory inych. Takze “zabit” diskusiu len preto, lebo ty osobne mas problem s advokatmi mi pripada trosku … detinske. Argument ostava rovnaky a neochvejny - nativna aplikacia je lepsie pouzitelna, bezpecnejsia a ma ovela vacsiu sancu na rozsirenie pouzivatelnosti aj pre masu ludi, co su odradzany tym, ze nativnu aplikaciu nemaju. Mozeme sa bavit o tom, co ma takto nativna aplikacia obsahovat a pod., ale jednym smahom to odmietnut preto, lebo to “pomoze hlavne podnikatelom” je na zamyslenie.

Ak si toto pochopil takto, tak to je dost nestastne.

Toto je naopak velmi ochvejny argument a uz neviem kolko vseliakych studii a strategii tu nam nalinkovat, aby si pochopil, ze tvoj neochvejny argument si vlastne doteraz nicim nepodlozil.

Schvalne, kolko krat rocne robis “pobyt, dieta, zacatie podnikania, automobil, dane, OP, pas, prisepvky, sudy, uradna komunikacia” za rok? Predstavujes si na toto jednu nativnu aplikaciu alebo ich bude viac? Jedna na kazde konanie/podanie? Ak bude jedna, tak ktory urad si na seba zobere SLA za updaty procesov inych organizacii? Ak ich bude viac, stale si myslis, ze je uplne prirodzene a UX-friendly si pre “pobyt”, “dieta”, “zacatie podnikania” stahovat vzdy separe aplikaciu?

PS. Proti advokatom nic nemam, ale nerozumiem preco by stat mal prave im robit nejake lepsie aplikacie. To je ako keby sme ziadali dotacie pre programatorov. Trh tu existuje, nie ste ziadna vylucena znevyhodnena skupina, laskavo si zaplatte par desiatok tisic a nechajte si spravit aplikaciu na mieru, ktora bude pouzivat trebars aj prevody majetku cez odtlacky prstov, ked sa toho nebojite. Nic, ale naozaj nic tomu nebrani. Viete to spravit dnes. Som ochotny Vam dat bezplatnu konzultaciu, ze ako to spravite. Deal?

A tu si mozes pozriet co vsetko treba zvazit pri mobile vs. native vs. hybrid cisto z pohladu UX. Cize tvoj “neochvejny argument” majstri sveta v UX vobec nevidia tak neochvejne. Ked uz teda mne mas problem verit lebo som vyvojar. Co teda povazujem za detinske.

To je clanok, updatnuty v januari 2016. Dnes sme v trosku inej situacii. Uznaj predsa, ze nativne appky su ovela pouzitelnejsie a prijemnejsie pre end-usera. Este raz, rozumiem tomu, ze webapp je lacnejsia, jednoduchsia pre developera. to nespochybnujem. Ale nativna appka bude vzdy lepsia. Uz len s ohladom na “built-in featury”, ako napr. secure enclave, touchID, faceID, on device ML, pristupy k funkcionalitam zariadenia cez API (cekni napr. posledne 2 roky WWDC sessions k moznostiam nativnych funcionalit aplikacii na iOS/macOS).

K appke pre “advokatov”. Ver tomu ze som sa na komore snazil presadit rozne moznosti, ale nakoniec to skoncilo na tom, že sa radsej pocka s cim pridu gov ludia, pretoze tam sa to ajtak vsetko meni. Ale kludne si vieme sadnut a vykonzultovat to, casto som v Binariu, hned vedla, tak sa mozem stavit, popripade sa stretnime priamo v SAK sídle :grimacing:

Poprosim ta aj si ten clanok precitaj, su veci a principy, ktore sa nemenia. Takze nie, nie su pouzitelnejsie a prijemnejsie vzdy. To je cela pointa.

Určite som za natívnu aplikáciu. Veď to je úplný ideál. A stačí bohate jedna. Keďže je natívna tak má prístup ku všetkým natívnym API ktoré kedy môže potrebovať. Rovno si vypýta všetky oprávnenia a je vystarané. Appka môže všetky tieto informácie využívať na zlepšenie služieb občanom. Napr. podľa vašej polohy za posledný mesiac sme zistili, že sa zdržiavate často na tej a tej ulici, nechcete si vybaviť prechodný pobyt? Ale ako mohli by ste si vybaviť ten pobyt, lebo dane by ste mali odvádzať tam kde bývate. Na základe screenshotov obrazovky Vášho telefónu a využitím technológií AI a Blockchain sme zistili, že máte účet na Bahamách tak sme automaticky požiadali o výpisy pre Vaše pohodlie pre skvalitnenie Vášho daňového priznania. Dokonca by mohli zakomponovať aj neštátne inštitúcie napr. zdravotku. Zistili sme, že za posledný týždeň ste denne nevykonali minimálne 8000 krokov, tak sme vám pre istotu zvýšili zdravotné poistenie. Myslím, že možnosti jednotnej natívnej aplikácie slovenských štátnych inštitúcií sú neobmedzené a určite by sa dali využiť viaceré natívne API nie len tie čo som spomenul.
/Sarcasm Off
/Sorry za SPAM/Flame nedalo mi
Kto by si dobrovoľne nainštaloval natívnu aplikáciu nebodaj viac od štátu a dal jej povolenia ?

2 Likes

Pobavilo :sweat_smile:

Prvej casti sa radsej taktne nebudem venovat, ale k tomu podstatnemu:

Naivne som si myslel ze to je jeden z dovodov preco tento projekt vobec existuje, mat tu komunitu ludi, ktorym nie je uplne jedno ako nase statne IT vyzera a prisli s otvorenou alternativou, rieseniami, ktorym by sme mohli doverovat.

Ak k nej budu volne dostupne zdrojaky, tak napr. ja. :slight_smile:

(Na druhu stranu, kym zrojaky nie su, tak sa vyhybam eID. Lebo teda na Linux-e ficim nie preto, ze je zadarmo, ale preto, ze je slobodny. A este preto, ze Windows ani po 20 rokoch nedostali do stavu, ze by mi nezral nervy.)

4 Likes

Zdravím vospolok a vyťahujem na svetlo sveta tento thread a môj post. Vo februári nadobudne účinnosť novela obchodného zákonníka, ktorá umožní založenie tzv. zjednodušenej s.r.o. a to tak, že po vyplnení formulára vygeneruje spoločenskú zmluvu (a asi aj ostatné potrebné dokumenty, či vyhlásenia; o tom v zákone nie je zmienka).

Uvidíme, ako to bude vyzerať, ale možno by bolo fajn na to spraviť vizuálnu nadstavbu, ako som pitchol v quotnutom poste (pripájam fungujúci link na ppt prezentáciu).

Okrem toho, že to bude sexi a pomôže to ľuďom zakladať zjednodušené s.r.o. (po integrácii s tým štátnym riešením), tak to môže byť použiteľné aj na komplikovanejšie s.r.o., resp. ako zaujímavý gateway pre poskytovanie ďalších spoplatnených služieb (napr. aj govbox).

Thoughts? (and prayers?)

2 Likes

Momentalne sa riesi aj zivotna situacia “zacinam podnikat” cize tam tiez nieco by sa malo diat. Boli sme pozvani na stretko (buduci pondelok) MIRRI k tomuto, cize zistim ako to vyzera, ale tipnem, ze tam to bude na dlhsie - cize mozno ma zmysel paralelne oslovit aj MSSR, ze ci nechcu nam to ukazat pred release na testovanie a pripomienkovanie. Hm?

1 Like

Asi by to bolo fajn… Ktovie, ci to uz aj pripravovali, alebo sa zatial spravil zakon a po jeho ucinnosti sa to az zacne kodit…

Uz za mi ozvalo MSSR aj dodavatel, ze by nam to ukazali. Ak ma niekto velky zaujem napiste mi. (Predpoklad streda/piatok buduci tyzden).

1 Like

Ja by som na to mrkol z pohladu uzivatela

1 Like