Projekt: Lepšie "formuláre"

Tak sme (ja, @Branislav_Welter a @Tomas_Makan1) boli v Anasofte a ukazali nam to. Uz je to aj online.

https://sluzby.orsr.sk/Sluzby

Inak hint pre MIRRI a SKIT a NASES (ktori to tu iste citaju). Dodavatelia vobec netusia ake sluzby sa chystaju na novom UPVS. Bolo by mozno dobre im spravit prezentaciu. Pokial sa rychlo neurobia nejake rozumne centralne komponenty, tak tiez vidim riziko, ze si to bude kazdy robit trochu po svojom - tu to napriklad vidiet v casti podani - kde viacnasobna autorizacia, prikladanie priloh a odoslanie je velmi komplikovany flow, ktory by mal byt podporeny centralne (a aj bude).

Taktiez povedomie o tom, ze co musi a nemusi byt podpisane KEP je stale slabe, urady, ani dodavatelia nevedia ake su (uz dnes!) moznosti.

Mame nejake pripomienky k tomu, posielame na MSSR.

1 Like

Dnes už to je v “konštruktore podaní” či ako sa tomu nadáva na slovensko.sk; každú prílohu viem sprístupniť inej/iným elektronickým schránkam na podpis, viď:

Je to neat vec, len v praxi sa nedá moc použiť, keďže na sprístupnenie potrebujem vedieť číslo schránky; neviem si vylustrovať osobu podľa IČO/RČ… Takže ešte aj sofistikovaní klienti, ktorí sa už naučili aspoň preberať si veci na slovensko.sk sú diskvalifikovaní, lebo je to fakt pain in the ass ich navádzať, kde si majú nájsť číslo schránky a poslať mi ho… Každopádne toto by sa mohlo/malo dať využiť aj v podaniach na orsr imho.

Ano o tomto viem, ale tam to ma zase uplne ine muchy. Zle sa na to integruje napriklad + to co si pisal ty. Pritom by uplne stacilo, aby som vedel poslat link na podpisanie dokumentu a on sa spristupni hocikomu kto ma pristup k tomu emailu (nebodaj nejaky oauth ako v komercii). Pripadne by sme uz konecne mohli vymysliet to BIFO - potrebujeme ho vsade.

2 Likes

Tak medzicasom, kym ho za 15 rokov schopni byrokrati zavedu, v klude moze fungovat schranka podla RC alebo ID. Ved to su bezne dostupne udaje pre hocikoho, kto dokumenty podpisuje a teda obe strany ich zdielaju… Preco toto nie je identifikator, ktory moze clovek pouzit, nevedno (cielovy pouzivatel si nasledne zvoli, za aku entitu to podpise - a sme opat pri prepinani “schranok”).

Fun fact: Identifikátor schránky FO je v skutočnosti RC plus meno a priezvisko.

1 Like

Ono celkovo by bolo potrebné tu autorizáciu “dokumentov” nejako zdemokratizovať. Poskytnúť možnosť podpisovanie dokumentov aj s QTS/bez QTS, pades/xades atd. jednoduchšie ako cez slovensko.sk, kde mam pár klientov, co si vytvárajú blanketne správy iba za tým účelom, aby si podpisovali dokumenty a následne dookola používajú rozpracovanú správu len na tento účel.

Existuje tento tool na poartali ezaloby, ale dlho som ho nepouzil mimo pripravy podani samotnych; nie som si isty ci dava time stamp

1 Like

ale no … :slight_smile:

O tom viem, je to ale tragické (a zastarale), to uz aj na tom slovensko.sk je to funkčnejšie a prehľadnejšie. Klientov posielam radšej na disig online službu, ak potrebujem podpisy s QTS…

Tak najsexi je podla mna podpisuj.sk, vo free verzii bez registracie a prihlasenia sa da podpisovat (max tri dokumenty naraz), blbe je, ze treba nainstalovat klienta.

1 Like