Projekt ITMS2014+

Ale veď práve používatelia musia kliknúť 343x, takže toto sa hodí skôr práve na strojové spracovanie :slight_smile:
Aký dôvod môže byť napr. za tým, aby sa každá výzva volala po štvrtinách a stránka komunikovala cez jQuerry so servrom, hoci na nej nie je nič interaktívne?

@otopse Stranka sa nevola po stvrtinach, rozkliknutie hlavnej sekcie predsa negeneruje ajax request, staci pozriet kedy sa robia requesty na server. Tie sa robia v pripade vyziev pri zmene filtrovania, pri pagingu (pridanie dalsich vysledkov na koniec stranky), pri detailnom popise podmienky poskytnutia prispevku (popis moze byt obrovsky) a pri detailoch definicii ukazovatelov, cize vsade tam kde to ma opodstatnenie. Napr. vyzva https://public.itms2014.sk/vyhlasene-vyzvy/vyhlasena-vyzva?id=14fcc1c5-fb3e-4b6e-9bcd-68493a97b438 je po rozkliknuti vsetkych sekcii na 19 scrollov, takze preto su sekcie default zbalene. Viete si predstavit ako vravite jednu tabulku kde bude zobrazenych 500 vyziev, kazda na niekolko scrollov a bez pagingu ?

Co sa tyka userov ktory rad za radom rozklikavaju kazdu vyzvu pojednom mam specialnu radu: treba pouzit filtrer na vyzvy alebo hladat vyzvy podla oblasti zaujmu. Ved uz len filter na pravnu formu “s.r.o.” vam obmedzi vyzvy na jeden zaznam. Cize treba ist na to hlavou a nie silou.

@martin.kovacik Možno táto diskusia nie je celkom márna, preto dovoľte oponovať: Samozrejme žiadny normálny človek sa nezorientuje v 19 srollovom slabo-štruktúrovanom texte (a to je len jediná výzva z mnohých), to skrývaním sekcií nijako neovplyvníte ani fázovaným sťahovaním zo servra nič neuśetríte - kým v tabuľke 500x30 sa záujemca práve jedným klikom dostane do ľubovoľnej sekcie ľubovoľného projektu, o ktorý má záujem. Zrejme to súvisí aj s iným problémom - zobrazujete len viac-menej náhodný abstrakt z dokumentov, ktoré sú nalinkované v poslednej sekcii - vo Vaśom prípade linka ukazuje sem: http://informatizacia.sk/802-menu/22109s
V prvom pdf-ku je ďalśí link sem: http://www.informatizacia.sk/zoznam-meratelnych-ukazovatelov/22119s
Pod ktorým sa skrýva tabuľka “Merateľné ukazovatele výstupu projektu” - rovnaká informácia je aj vo Vašom 19scrollovom texte, len tu je v tabuľkovej forme a s detailmi navyše. Práve na túto tabuľku by sa mala odkazovať príslušná bunka prehľadu 500x30.
Tu sa venujem len formálnej stránke veci, nie samotnému obsahu - samozrejme tak rozsiahle, neurčité ale zložito štruktúrované zadanie, ktorému žiadny človek zvonka nemôže rozumieť - tobôž verejnosť, ktorá by mala strážiť verejné zdroje, nemalo vôbec vzniknúť. “Komická zložitosť” je len ďalší korupčný pattern…

Jano, myslis, ze by malo zmysel, pozriet sa podrobne na to zadanie VO a pripadne, ak v nom nie je zadefinovane aj to, o com je tu rec a co aj mna trapi, lebo z pohladu odhalovania korupcie je to klucova vec (ze ITMS obsahoval funkcionality pristupne beznym uzivatelom, vdaka ktorym si budeme moct par klikmi urobit dobry prehlad, kto, na co cerpa, kto dodava sluzby a tovar na tieto projekty, a pod.), tlacit na to, aby sa tych 10 melonov len tak nevyhodilo von oknom, pripadne sa sutaz zrusila a vyhlasila vtedy, ked v nej bude zadefinovane, co v ITMS+ dnes chyba?

@sibac pre komplexnost:
1.odporucal by som si precitat cely thread koumunikacie - clovek ziska vacsi prehlad o niektorych planovanych/realizovanych aktivitach ako napr.:

  • UX testovanie - jednou z veci bolo aj testovanie struktury dat a informacnej architektury - zmeny sa postupne implementuju -> UX testovanie je realizovane ludmi, ktori su aktivni aj v ramci tejto platformy
  • vytvorenie OpenAPI pre ziskavanie dat v strukturovanej podobe, aby komunita mohla robit aplikacie a rozne pouzitia tychto dat - nie je mozne realizovat vsetky “spolocenske objednavky”, nakolko kazdy clovek ich vnima inak -> uz je dohodnute, ze OpenAPI bude spristupnene na pripomienky aj v ramci tejto platformy

2.odporucal by som si pozriet aj prispevky osob tu debatujucich v inych forach tejto platformy - clovek si moze urobit obraz o relevantnosti a odbornosti jednotlivych osob a na zaklade toho si robit vlastu komplexnu mienku

1 Like

Ukončil som práve menśiu porovnávaciu analýzu čerpania štrukturálnych fondov EÚ v krajinách V4 (výsledky tu: http://skmonitor.sk/). Všetky krajiny dostali výrazne viac prostriedkov z EÚ než SR, zato SR mala najvyšší podiel drahých projektov a takmer 3-násobnú priemernú cenu projektu.
To čo iślo v SR na informatizáciu, bolo v ostatných krajinách použité na regionálny rozvoj (kým SR mala jediný ROP, ČR a MR 7ks, Poľsko až 16ks). Tri zo štyroch krajín zverejňujú podporené projekty v exc. súboroch, Maďari vo webovom okne (na niekoľko tisíc stránkach). Najprepracovanejśiu a najtransparentnejśiu evidenciu majú Poliaci (https://www.funduszeeuropejskie.2007-2013.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/Strony/KSI_raporty.aspx). Ich SIMIK
(System Informatyczny Monitoringu i Kontroli) je založený na Oracle BI a reportuje do XLS. Vo výstupných reportoch venujú veľkú pozornosť prehĺadu čerpania podĺa obcí (jedine SR nezverejňuje prijímateľov podľa obcí len podľa VÚC). Majú samostatnú Mapu projektov, kde sa hľadajú vśetky projekty realizované v danom meste. A najlepšie nakoniec: od r. 2007 ich evidencia stála 9,4 mln. Eur. Pre porovnanie ITMS s rôznymi svojimi variáciami za rovnaké obdobie zhltla 32,6 mln.Eur. Poliaci v nej evidujú 150 tisíc projektov za 75 mlrd. Eur, my niečo vyše 8 tisíc projektov za necelých 12 mlrd. Eur…

5 Likes

Dnes sa otvárajú ponuky: http://www2.uvo.gov.sk/profily/-/profil/zdokument/234/155875/3

28.1. budu rozpravat na Rubyslave o ITMS2014+ projekte. https://www.facebook.com/events/942543819171759/

1 Like

V ITMS2014+ sa objavili žiadosti o NFP (nenávratný fin. príspevok) https://www.itms2014.sk/neschvalene-zonfp#_i=&_s=1&_o=true
Prvé dojmy:

  1. rovnaký iracionálny design ako pri výzvach. Žiadna sumarizačná tabuľka, ani chronologický pohľad. Miesto drill down funkcie hromada rozbaľovacích menu na statických stránkach.
  2. “Klikací rejt” je ešte horší ako pri výzvach. Tam som potreboval 343 kliknutí pre prezretie 83 výziev, tu som pre prezretie 64 žiadostí potreboval 392 kliknutí myšou. Dúfam že tomu nerozumiem dobre, a s pribúdajúcimi žiadosťami nebudem musieť 2000 krát kliknúť na “Zobraziť ďalšie”
  3. Hoci medzi žiadosťami, operačnými programami a výzvami je jednoznačná relácia, nie sú prepojené. ID výzvy, ak nie je súčasťou názvu výzvy, chýba úplne. Na rozdiel od Evidencie výziev tu nie sú uvádzané skratky op. programov, ale plné názvy (na 3. úrovni vnorenia)
  4. Filter na úvodnej stránke je nepoužiteľný. Používateľ by mal “naslepo” byť schopný zadať č. výzvy, alebo zo 100 riadkového číelníka vybrať právnu formu žiadateľa - ktorá sa na formulári žiadosti vôbec nenachádza
  5. Keďže chýba akýkoľvek sumár, z evidencie sa nijako nemožno dopátrať koľko prostriedkov je alokovaných v schválených/neschválených žiadostiach, aké je čerpanie alokácie z výzvy, atď.

Je zaujímavé, že miesto toho, aby sa normálne nadizajnoval už. interfejs a dáta v stráviteľnej podobe ponúkli VEREJNOSTI, sa paralelne vynakladajú veľké energie na ponúkanie tých istých dát INFORMATIKOM cez dva ďaľsie kanály - cez vlastné API a API eDov…

Mozno by pomohlo keby ste napisali co sa snazite dosiahnut. Lebo “prezretie 83 vyziev” mi naozaj nepride ako bezny scenar verejnosti.

Podla mna nefunguje (alebo som ho nepochopil co je rovnako zle) hladanie podla nazvu vyzvy. zadal som tam klucove slovo a nic.

Ako by teda mal vyzerať primeraný scenár? Som majiteľ SRO a súčasne starosta obce a mám záujem o vśetky výzvy o ktoré sa môžem uchádzať. Zaujíma ma tiež v akom stave sa celý proces vyhlasovania výziev nachádza a či sa mám na túto stránku za 10 mil. Eur vracať, a ak áno, tak ako často. Vidím prvú stránku s 10 výzvami na rôzne “národné projekty určené na fázovanie” z 83 troch. Aký je ďalší krok?

@otopse Namiesto toho aby sa tu riešili podstatné veci, tak sa tu rieši, či existuje nejaký filter alebo neexistuje. Podstatnou vecou sú napríklad celé Eurofondy. Občanov by vyšlo ďaleko lacnejšie keby sa fondy z EU nepoberali a zároveň by sa znížil odvod do EU. Fondy sú len zdrojom korupcie a získané peniaze sa často využijú neefektívne a zbytočne. Spústu peňazí pohltí aj správa týchto fondov, čo sú na Slovensku stovky úradníkov.

Podstatná vec pri informačných systémoch je vlastne ich samotná potreba. Bol naozaj potrebný nový IS ? Aký napríklad existuje dôvod pre existenciu softvéru ISUF ? Prečo pre niektoré fondy do poľnohospodárstva existujú ďalšie softvéry ? Prečo neexistuje jeden softvér pre celú EU ?

Softvéru ITMS sa dá vyčítať spústa, spústa vecí, ktoré tu nechcem rozoberať. Ale konkrétne toto je úplne mimo. Ja si predsa kľudne môžem do políčka na vyhľadávanie podľa názvu výzvy zadať napríklad slovo modul a vyhľadajú sa mi ŽONFP, ktoré sú z výzvy: 2. VÝZVA NA PREDKLADANIE ŽIADOSTÍ O NENÁVRATNÝ FINANČNÝ PRÍSPEVOK zameraná na vybudovanie technickej a inštitucionálnej podpory špecializovaných záchranných modulov. Filtre sa môžu pridávať navyše ďalšie do kombinácií.

Čo je ďaleko dôležitejšie je to, že tu vôbec existuje takýto zoznam. Predtým bolo veľmi náročné si získať informáciu, ktoré projekty boli alebo neboli schválené. Teraz tá informácie je k dispozícii a domnievam sa, že nejaký politik to dá skôr alebo neskôr preč. Prípadne obmedzí zobrazené údaje, napríklad tam nie sú údaje o hodnotení projektu, ktoré by boli veľmi zaujímavé.

Tak mne osobne sa podarilo filtrovať výzvy napríklad podľa právnej formy a podľa regionu.

Ale celá táto myšlienka, že si niekto hľadá výzvu na webe je dosť naivná. Celý ten proces výziev funguje úplne inak ako si bežní ľudia predstavujú. Realita je taká, že v momente vyhlásenia výzvy je už jasné, kto sú žiadatelia, majú pripravené projekty, sú dohodnuté sumy. To platí v 90% prípadoch. Starosta nečaká kým sa niečo zverejní na webe. Už teraz sa dohadujú medzi lobbystami, úradnikmi, starostami, podnikateľmi projekty, ktoré budú predmetom výziev o rok alebo o dva.

Navyše celý ten proces získania eurofondov je tak komplikovaný, že sa na to špecializujú firmy, ktoré už dávno obsah výziev poznajú a pripravujú projekty skôr ako je výzva vôbec naplánovaná.

4 Likes

@otopse

Vas pohlad na celu problematiku je s klapkami na ociach, preto sa nejdem pustat do dlhsej debaty, ktora by nebola konstruktivna, nakolko vy nechcete pocuvat ine argumenty.

Myslim si, ze @salka uz vystihol a zaregoval na dost veci a to ho na tomto fore evidujem cca 2 tyzdne.

Ale na par veci musim aspon kratko zareagovat:

  1. scenar s rozklikanim, ci uz vsetkych vyziev alebo ZoNFP nie je vobec bezny scenar, ktory zaujima verejnost. Robite to len preto, aby ste naplnili data do vasho “excelovskeho IS” a je to takto pre vas nepohodlne a preto to povazujete za “chore” riesenie,

  2. na zaklade toho, ako sa snazite “prehladavat” zoznam vyziev, ZoNFP, usudzujem, ze ste nepochopili podstatu OpenDat a verejneho API. Prave OpenData maju poskytnut komunite vytvorenie zaujimavych aplikacii a dokonca na nich postavit aj biznis model.

  3. verejne API, jeho vyznam a vztah k projektu eDemokracie ste asi prehliadli, ale uz to tu bolo vysvetlovane viackrat a aj na inych forach napr. tu Modul dotačných schém - verejna cast Ziadne API sa teda nerobi navyse, verejne API ITMS2014+ moze pouzit hocikto a bude pouzite aj na dodavanie datasetov do projektu eDemokracie. @hanecak vie povedat, ci sa robie nestandardne kroky, alebo nie.

  4. do technickej debaty sa nema vyznam pustat…tu neuspejete,

  5. zoznamy vyziev, ZoNFP su chronologicky usporiadane, treba sa len poriadne pozriet. Filtrovanie podla pravnej formy je jednoduche. Bol pouzity tento komponent https://select2.github.io/examples.html Tieto komponenty boli predmetom UX testovania a respondenti s nimi nemali problem a rozumeli im.

  6. neviem ake mate skusenosti s implementaciou velkych IS…na ITMS2014+ je vyvoj iterativny a teda funkcionalita je dodavana postupne. Zaroven ked budu relevantne poziadavky na modifikacie alebo doplnenie jednotlivych funkcionalit, tak tieto sa mozu zrealizovat.

  7. ITMS2014+ nie je webstranka…beriem to z vasej strany ako preklep/omyl.

2 Likes

Vies pls. blizsie popisat tvoj postup. Nad ktorym zoznamom si vyhladaval, podla akeho kriteria a aku hodnotu si zadaval, a pod.?

vopred dik

  1. Skúste teda doplniť scenár, ktorý som naznačil vyššie - sumáre nepublikujete a rozklikávanie nepovažujete za “typický scenár”. Ako má teda pokračovať hypotetický starosta? A ako zistí čo pribudlo od jeho poslednej návśtevy?
  2. P. Hanenčák minule demonštroval OPEN DATA interface. Začali sme aj skončili zatiaľ na sformulovaní requestu na projekty z Pezinku - zatiaľ to havaruje na veľkej abecede…
  3. Je ktorýkoľvek z Vami spomínaných interface funkčný a zdokumentovaný?
  4. Nikdy sa nedozvieme
  5. Možno som si to len nevśimol - kde na karte žiadosti sa teda uvádza info o právnej forme žiadateľa, na ktorú sa dá filtrovať?
  6. Existuje niekde zoznam plánovaných zmien pre ITMS2014+? Moja “excelová IS” napovedá, źe projekt bol už zaplatený…
    A vďaka všetkým za reakcie.

neexistuje vyzva, ktora by v nazve obsahovala vyhladavany vyraz “mlyn” a teda neboli najdene ani take ziadosti o NFP, ktore su neschvalene a maju vazbu na vyhladavanu vyzvu…aku interpretaciu by si ocakaval?

No prave existuje.

ale je vidiet, ze v UX to prave na tomto prepadlo

2 Likes