Prečo ministerstvá realizujú "InHouse vývoj" IT projektov cez svoje akciové spoločnosti?

Statna akciovka (tak ako ine ktore tu su) moze nakupovat bez VO (robi si svoje vlastne interne predpisy na nakup) do cca 400T EUR, a statnej akciovke (jedno ci MIRRI, VO, na) davaju zriadovatela bez tendra a tych nakupov v statnych akciovkach moze byt X (ano vzajomne nesuvisiach, co zvladnu).

1 Like

no ale ak ani po rokoch ustredn organy nevedia robit VO … tak nie je problem predsa len v tom VO ? Cisto staisticky .,… mi to pride ako ten sofer v protismere co si myslí že šeci okrem neho idú v protismere … proste ked je vela chyb, nemozem tvrdit ze system je nastaveny dobre len vy ho neviete pozuzivat … to by sme potom nepotrebovali ani UX …

1 Like

VO v inych krajinach EU robit vedia pri podobnych zakonoch ako u nas, takze tam problem nie je. Problem je v mentalite, prostredi, korupciia neschopnosti. Statny uradnik si zvykol, zel potencialny dodavatel pripravi, takze on nepotreboval vedirt seriozne pripravit, pofklady sa uz siju pre “vitaza”, preto so zle a konkurenciou naoadane a ked tender nevyjde ako mal tak sa zrusi a z toho vyplyva morslka a spravanie firiem … toto su hlavne problemy VO … to nezapricunil zakon ani UVO aj ked ono je do tej hry prostredim vtiahnute a oolitikmi manipulovane … ano pravidla mozu byt lepsie, kontrola dtto ale pricina je inde … a tu nejdeme odstranivat pticinu, ale zavadzame dalsie “defekty” co situaciu este zhorsi, pretoze stare neduhy ostavaju a nive sa pridavaju …

1 Like

Zrejme mali uplne ine ocakavania od vyvoja situacie v statnom IT a tak sa rozhodli ist svojou cestou. Urcete si to dobre spocitali ci sa to im to vyplati

Rad som pobavil.
Ale radsej reagujem na nieco konstruktivne a pozitivne.

Vazne? Do 400 tisic za rok? Ci ako? Bez tendra? Na kazdu jednotlivu zakazku? Len tak? Objednam a kupim?
Tak nam prosim ta prid poradit ako, lebo sa tu trapime s nejakymi limitmi a zneprijemnuje nam to zivot.

Ty mas super pravdu vo vsetkom. Uradnici nevedia ako robit VO, maju tam samych neschopnych ludi.
Preco im prosim ta nejako NEPOMOZES?
Ked je toto ustredny problem, PRECO ludia ako ty nejdu a nepomozu tomu statu, aby sa to jeho uradnici naucili?
My sme na rozdiel od teba zanechali nase teple bezstarostne komercne miesta a isli sme tomu statu v ktorom zijeme pomoct.
Hejtu si uzijeme dost, to mi ver, ale najprv to aspon skusime.
Ked sa ta budu vnuci pytat, co si spravil pre to, aby sa to zlepsilo, co im povies?
Ja uz viem co.

1 Like

Statom vlastnena akciova spolocnost

To, ze som 30 slusne podnikal, nikoho nikdy nekorumpoval a platil tomuto statu velmi slusne dane a vobec som nevidim problem aby som isiel pracovat na stranu statu, ani nikdy som to nechcel a a vobec nevidim problem, ze preco by som ich nemohl skritizovat ak vidim tu neschopnost a korupciu. Myslis, ze v sukromnom sektore je tiez taka? To je jedne z dovodov rpeco som nikdy nechcel pracovat na strane statu

2 Likes

Ja som podnikal “len” 17 rokov a nadaval som tiez dost. Ale ked prisla prilezitost nieco s tym urobit, velmi som nevahal. Tak nevahaj. Prilezitost este je.
Po dalsich volbach uz to mozno take lahke nebude…

Myslim si, ze je to len zasluha toho, kde sa dostal Wirecard

Vlastna skusenost :

  • Ukazal som panom z NCZI ako za 0.3s nacitat celu historiu pacienta a za dalsich 0.3s skontrolovat indikacne/preskripcne obmedzenia pre predpisovane, t.j. odpoved za sekundu ( platne pre 80% populacie Slovenska ). Lieta v tom rocne asi 300M penazi, ak je 1% skutocny fraud/neopravnene, tak by bola uspora 3M/rocne.
  • eZdravie z rovnakych udajov cita prvych 10-riadkov 20 sekund a nerobi ziadnu kontrolu, pricom “cela” historia je <=1500zaznamov ( platne pre 80% populacie Slovenska )

Ale od tych panov z NCZI som sa dozvedel, ze to co robim/ukazujem, sa “neda urobit” a nasledne zdovodnovanie, preco “sato” neda. Nemalo zmysel sa o tom hadat. Dnes som uz mimo.

Oni pomoc nechcu, oni chcu mat pokoj.

2 Likes

Nerozumiem. Co to ma s Wirecardom?
Ludia z Wirecardu mali kopec inych ponuk, ale rozhodli sa pomoct statu.

NCZI is a different story.
Dufajme, ze sa to s aktualnym riaditelom konecne zlomi.

Čo Ťa vedie ku takémuto optimizmu ? Najmä ak ten riaditeľ nerozlišuje PZS od zdravotníckeho pracovníka.

NCZI už vymenilo niekoľko riaditeľov a nikam sme sa nepohli :frowning:

Dajme si skusmo prieskum na STU, kde sa top studentov opytas kde by chceli posobit a moznosti su 1) google alebo alternativa, 2) znama slovenska firma napr. ESET 3) doktorand na STU 4) Automobilove opravovne MV SR

to su ake prosim?

ja napr, nehejtujem zamestnancov, je tam kopec dobrych a sikovnych ludi ale velmi rad si pohejtujem najvyssich, tak ako som hejtoval tele pelle, tak napr. si myslim ze slovensko nema CIO a to je skoda, lebo vsetky tieto napady novej vlady, ktore sa tu hejtuju zacali budovatelskym heslom najmeme 1500 IT odbornikov a ti nam to cele za miliardu nanovo vybuduju.

nie nebudu, ci ako seriozne ocakavas, ze sa ta vnuk pri stavani lega opyta co si urobil pre slovenske IT?

1 Like

davnejsie som sa pytal na statistiky, kolko z nich este posobi v SKIT?

@ericsko márna snaha. toto je klub ufrflaných starých báb a nie ľudí, čo chcú naozaj konštruktívne pomôcť.

ja sám som tomuto štátu už za rok a niečo ušetril pekných pár miliónov, možno aj 10, nerátam to. naozaj nie. ja viem, kvapka v mori, navyše čo ja ušetrím u nás, iní rozhádžu inde. škoda, že takých bláznov ako ja nie je viac. potom by to zmysel malo. takto je to syzifovská práca, ktorá ma ešte chvíľku bude baviť a potom sa na to tiež asi vyseriem. ale budem sa môcť pozrieť do zrkadla a povedať si, že som to aspoň skúsil.

2 Likes

Takto, vsetci z “novej garnitury” tvrdia: 1. usetrili, 2 zastavili korupcne konanie, 3. robia to poctivo a dobre. Ak by to bola pravda, tak by sme mali mat tento rok minimlane rozpocet na nule. Predvolebna retorika bola, ze minimalne 10% sa rozkradne, ano bol tu covid, tak ten sposobil -10%, to by sa malo akurat vynulovat. Stav taky nie je, pokles je vacsi ako v Nemecku, kde sa neprestalo kradnut (pretoze sa predtym nekradlo) a taktiez mali covid. Kde je chyba? Takze bud neplatia body 1,2 ci 3 alebo sa to nerobi dobre alebo u nas sposobil dvojnasobne skody ako v inych krajinach?

1 Like

Ake uslachtile, ale nie je to dobrocinnost, robia snad za peniaze alebo chcet povedat, ze ked sa zamestna niekto v ESETe, ze ide pomahat ESETu alebo ide robit zaujimavu pracu a slusne uzivit rodinu. Nehrajme sa na slachetnych pomocnikov

3 Likes