Prečo ministerstvá realizujú "InHouse vývoj" IT projektov cez svoje akciové spoločnosti?

V stanej sprave procesy vyplyvaju z legislativy, takze to nie je len o prisposobeni procesov, ale aj o zmene legislativy a ten nas parlament je slusne povedane “strasne kreativny”

Kedysi tu niekto napísal, že dobrý soft by mal vedieť absorbovať takéto zmeny. :joy:

Pretože to nie je o koderoch. Je to o produkt owneroch, ktorí majú “ťah na bránku” a takých je v štátnej správe na dôležitých pozíciách ako šafranu.

Ono sú tam dva druhy ľudí

  • jedni sú tam dosadení po známostiach a sú zrasteni so stoličkou. Ich hlavný záujem je vydržať do dôchodku a veľmi sa pri tom nenarobit.
  • Druhí sú takí, čo chcú niečo zmeniť.

Keď tí druhí vidia “akcie-(ne)schopnosť” tej prvej skupiny, tak sú z toho demotivovani a hľadajú prvú možnosť zmeniť prácu. Alebo sa prispôsobia a zaradia sa ku prvej skupine. Výsledkom je, že v druhej skupine sú väčšinou služobne mladší.

Po voľbách “sato” trochu zmení a nová garnitúra si

  • buď prinesie svojich ľudí, ktorí dokonale západnú do prvej skupiny
  • alebo povýšia existujúceho úradníka, kto už má nejaké skúsenosti ( == služobne starší )

Občas sa môže stať, že príde nejaký zapálený optimista, ktorý to chce zmeniť. Takých je však málo a po znechutení rýchlo odídu.

Takže ak úradníci nevedia zadať/prebrať/vyhodnotiť IT projekt od dodávateľa / komerčnej firmy, tak si to nebudú vedieť prebrať ani od “automobilových opravovní”. Rámcová zmluva tomu nijako nepomôže.

Jedine, že by sme si výkon celej štátnej správy objednali od komerčnej firmy ako službu. T.j neboli by žiadni úradníci a každý zamestnanec by bol platený od podaného výkonu. Ale toto je naivná a nedomyslena predstava.

2 Likes

Dopbry ano, nejake, urcite nie vsetky bezbolestne

s týmto niekto zjavne počíta …

už som chcel také písať … :slight_smile:
Alebo to musia byť len totálne seniórni “kóderi” v preklade architekti, ktorí sa dokážu aj samoorganizvať, samonavrhovať a samokoordinovať mediz sebou …
A nezabudajme ze tretinu zdraveho projektu v nakladoch zhltne testovanie … teda keď je dobre vymyslene a zorganizovane. Cize to je dalsi tim co potrebujes.

Dobre napisane, toto mi pripomina moju aktualnu situaciu, som z tych druhych… Skoda, ze to takto niekde musi fungovat :confused:

Napisem iny nazor a je mi uplne jasne, ze sa to tu nikomu nebude pacit. Nie su to nahodou prave sukromne firmy, ktore tu doteraz vyvijali tie “skvele” produkty a sluzby? Take slovensko.sk a UPVS nerobila do teraz nahodou prave sukromna firma? Ci to nebola ta “dobra” sukromna firma? Mozno, ze je chyba niekde inde.

15 rokov som posobil v sukromnom sektore a v 90% pripadov som pracoval pre klinetov, ktori nemali sajnu ako maju vyzerat dobre elektronicke sluzby. Vacsina nemala ziadneho produktaka, biznis analytika, UXaka, vyskumnika ani nikoho podobneho. Vacsina nikdy v zivote nezazila ziaden softwarovy projekt, redesign webu, appky alebo cohokolvek podobneho. Prave preto si najimali nas - a nasou ulohou bolo pomoct im tie dobre sluzby vytvorit. Nemoze si za toto sukromny sektor sam? Pravdepodobne keby boli vsetci super spokojni s vysledkami nikto nemusi hladat ine cesty a tuto temu nemusime vobec riesit.

Mne ako obcanovi je fakt uplne jedno ci sluzbu vyvija statna akciovka Automobilove opravovne, sukromna firma alebo dajaky indovia v trantarii - samozrejme za predpokladu, ze ta sluzba bude dobra, funkcna a prostriedky na jej vyrobu budu vynalozene efektivne. Nie je toto to na co by sme sa mali skutocne sustredit?

Tento vysledok nie je dosledok toho ci to robi sukromna alebo statna firma, ale dosledok “korupcneho spravania” ktore nicilo IT trh a Ti ktori zariadili dodavatela, v prvom rade mali zaujem “usmernovat toky penazi”, teda realne pre manazment na oboch stranach vysledok bol az druhorady a obcan, pre ktoreho to ma byt tretorady.

To co bolo potrebne riesit bolo odstranit “korupcne spravanie”, narovnat trh (to, ze bez tendra sa zadavaju ulohy a projekty, je krivenie trhove prostredia takisto) a posilnit zodpovenost a kvalitu nutnych zdrojov na strane statu (toto zatial tiez nevidno, ale OK 2 roky je mozno malo), , definovat projekt, zadanie, urobit sutazne podklady si ma vediet urobit zakaznik sam, takisto prebrat riesenie (ak ho neche totalne outsourcovat).

Riesit to tak, ze dam pracu AO alebo inej statnej akciovke, tie si bez tendra podla potreby nahajluju zdroje alebo firmu, tak toto je cesta do pekla. To aky bude vysledok, sa uvidi uz o dalsi rok-dva, ja osobne si nemyslim, ze bude radiklane lepsi vysledok ako bol, ale viem, ze IT trh bude pokryveny a zaujem firiem ci ludi pracovat pre stat sa vobec nezlepsi a vyber daniu do statnej kasy z IT sektora sa zhorsi, Stat nemoze stat na tom, ze odstrihne sukromne firmy od zakaziek a na vsetko si povie, ze urobit statne firmy, toto nie je stat schopny udrzat ani financovat ani uriadit (socializmus skrachoval prave z tychto dovodov, nie idelogickych).

Je jedno kto je majitelom akciovky (ci je majitelom sukromna osoba, sukromna firma ci statna organioizacia), akciovka je podnikatelsky subjekt, ktoreho zakladnym poslanim je dosahovanie zisku a ako kazdy (jendo kto je majitelom), ma o zakazky zabojovat v hospodarskej sutazi. Inak je to totalna deformacia trhu. Ak chce stat si chce priamo robit pre seba, tak si ma vytvorit organizacnu zlozku, prispevkovu organizaciu a nie podnikatelsky subjekt, ktory zvyhodnuje.

Jedna zla cesta je nahradzana druhou zlou cestou.

Teraz k tomu co sa tu deje, ze to ide od jedneho zleho scenara k druhemu tiez nezdravemu (a to co je nezdrave nebude dobre fungovat)

6 Likes

A kto tie “skvele” sluzby zakceptoval do prevadzky ? Neboli to uradnici ? Ked to tej sukromnej firme preslo ( a aj stale prechadza ), tak je stav, taky ako je.

Ved to plati rovnako ( ak nie este viac ) aj pre statne organy. Oni o vyvoji SW nemaju ani sajnu, ako napisal @jsuchal “Nevedia si nabytok objednat, nevedia ani poverit niekoho aby to objednan ie urobil za nich, ale zato si ho trufaju vystruhat nabytok vlastnymi silami” ( pricom ani nevedia ako maju drzat nozik )

/IRONY-ON/
Ved vsetci priamo zainteresovani su spokojni. Firma dostala zaplatene, uradnici sa tvaria, ze to bezi == uloha splnena. Zaroven to robia tak, aby odradili pouzivatelov, Bez pouzivatelov nie su chyby, bez chyb bezi prevadzka dokonale hladko, takze staci iba inkasovat kazdy mesiac bubaciky za “podporu” prevadzky.
/IRONY-OFF/

A pouzivatelom nezostava nic ine iba frflat, pretoze ini uradnici (NKU) skonstatuju, ze vsetko prebehlo v zmysle nastavenych zmluv …

Ti uradnici nemusia byt odbornici na vyvoj SW, castokrat by stacilo keby pouzivali obycajny sedliacky rozum. Ved kazdemu musi byt jasne, ze firma v likvidacii si nikdy aktivovat sluzbu eObjednanie nebude a normalny clovek z ulice si neobjedna svoje dieta vopred na ozivovanie/resuscitaciu

Aj mne je to jedno kto to urobi.

Je vsak velmi mala pravdepodobnost, ze team pozbierany z ulice bez znalosti doda SW v pozadovanej kvalite a za dodrzania terminov. Minimalne rok sa budu spoznavat a dalsi rok sa budu ucit. Kedze pojde o statnu firmu, tak “sato” uplani pravidlo o dosadeni ludi na zaklade znamosti, nasledovat bude demotivacia a odchod schopnych… Namiesto usetrenia bude potrebne do toho naliat ovela viac penazi s este horsim vysledkom. A zaverecnou ceresnickou na torte je, ze nikto nebude zodpovedny.
V pripade komercnej firmy je mozne za nedodrzanie terminov/kvality (aspon teoreticky) davat pokuty a vyzadovat opravy na naklady dodavatela.

3 Likes

“Na podobných zákazkách sa chcú učiť a mať vždy v projektovom tíme vlastného človeka.”

Cize nic nevedia a idu od nuly, ucit sa budu za pochodu. To uz potom mohli zaplatit studentov-programatorov, vysledok by bol rovnaky a mozno aj lepsi.

2 Likes

Urcite nemysleli, ze sa chcu ucit programovat. Ale skor ako fungovat v tomto statnom marazme, aby mohli priniest nieco hodnotne a pritom splnit vsetky byrokraticke podmienky, ktore to brzdia.

Pobavilo, ak bolo myslene, ze AO mozu prinest nieco hodnotne v tejto oblasti …

1 Like

AO je len nazov, technicky ide o uplnu obdobu SKIT, akciovka v 100 percentom vlastneni MV SR a dostala za ulohu vytvorit IT inhouse. Moze dostavat priame zadania, ma volnejsie pravidla obstaravania. Ale nie je tam rozdiel, napad na vytvorenie internych kapacit otvoril pandorinu skrinku a tak mozeme sledovat co sa udeje. Ale hejtovat MV SR ked robi to iste co MIRRI ? To nechavam na aktivistov.

1 Like

Asi sa zabudlo na jeden zjavny rozdiel: Prebratie IT ludi z wirecard bolo dopredu jasne komunikovane (level premier, pamatame si?), islo o prebratie celych timov ludi co maju nejaky piatok v IT odkruteny. MV: nevieme nic, potichucky vsetko, ludi zjavne naberaju cez profesiu teraz, chodia vselijake reci ako im to vlastne slo prikazom.

SKIT napriek vsetkemu celkom normalne komunikuje. Uvidime ako sa k tomuto postavi MV. Zatial ani netusime co idu robit a z clanku dovody na vyrobenie interneho IT vyznievaju velmi velmi podivne (akesi 5g cipy).

MIRRI/SKIT sa dostava od nas snad este vacsiu sprchu za inhouse vyvoj interne.

2 Likes

Rozdiel je v tom, ze AO z hladiska IT upplne prazdna firma, teda vsetko na zlenej luke (prve 2 roky len cista strata alebo odrb v tom, hze budu davat dalej externe pracu a robia len odrb VO (podobne ide robit MS ORSR ako son uz pisal), tento odrb si pripravuje zrejme aj dalsie ministerstva (anoMRRI dalo vzor, ale aspon prebralo polovicu funkcneho timu z funkcnej firmy)

1 Like

To co prebralo SKIT je dobra tema :slight_smile: ale kedze neslo o firmu co vyvijala vacsie systemy tak ten rozdiel nie je velky.
Ale ok, nie som fanusik takehoto riesenia ale je interny vyvoj. Ako si vlastne inak predstavujes interny vyvoj ? Naberies ludi a zacnes budovat. Normalne by bolo zacat mensimi zakazkami a potom robit subdodavatela. Ale normalnost je davno pase.

HEjk len niekde nejdu realne budovat interny vyvoj a nepohli sa v nom za rok ani o krok dopreduu (vid. MS, ktore pred 14 mesiacmi oznamilo zalozenie takje sekciie a to, ze urobi ORSR (nuz projekt sa pripravuje a aspon polofunkcna sekcia schopna vyvoja takeho systemu je kde? Co si myslime, ako to realne bude, len odrb VO a ziaden realny interny vyvoj, ale schovane externe kapacity a s nimi aj firmy. Tot vsjo. Takisto rpedpokladam, ze to bude aj na MV aj na inych minsterstvach (nektore ani neuvauzuju s o serioznom nternom vyvoji, len to ako odrbat VO, ktore robit nevedia a vyhovaraju sa na zakon a UVO

nerozumiem aky odrb VO. Najat externistu mozes, a toto umoznuje obist finacne limity na osobne vydavky. Ale nechapem ako si predstavujes ze sa peniaze dostanu do firmy majitelom. Teda nie bez porusenia asi desiatich dalsich zakonov.