Prečo ministerstvá realizujú "InHouse vývoj" IT projektov cez svoje akciové spoločnosti?

Dňa 14.1.2022 Automobilové opravovne Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, a. s., IČO: 44855206, vyhlásilo verejné obstarávanie na dodanie “štúdie uskutočniteľnosti”, t.j. dokumentov prípravnej fázy - na vypracovanie projektovej dokumentácie podľa vyhlášky 85/2020 ÚPV o riadení projektov pre projekty „goAML“ a „Evidencia cudzincov“ za 85 000,00 EUR bez DPH.
Zdroj: https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/538476

Napadla nám otázka: Čo majú Automobilové opravovne s informačnými systémami Ministerstva vnútra?

Zistili sme, že od od 23.10.2020 majú Automobilové opravovne MV SR v Obchodnom registri v predmete činnosti okrem iného: Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby a Počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov. Majú doplnený rovnaký predmet činnosti ako má aj akciová spoločnosť Slovensko IT.

Ministersvo vnútra SR začalo ralizovať svoj “InHouse” vývoj IT projektov rovnako ako Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie cez akciovú spoločnosť.

Doteraz ministerstvá využívali na zabezpečenie IT služieb svojich vlastných zamestnancov alebo rozpočtové a príspevkové organizácie, ktoré boli zriadené za týmto účelom a ich povinnosti sú definované v zákonoch. Každý rok musia byť okrem iného zverejniť kontrakty na jednotlivé činnosti pre ministerstvo a ich odpočty plnenia. Rozpočtové alebo príspevkové organizácie zo zákona nesmú generovať zisk z peňazí štátneho rozpočtu.

Ministersvo spravodlivosti, na zabezpečenie svojho “InHouse” vývoja IT systémov, má zriadený Odbor vývoja informačných systémov justície v rámci Sekcia vývoja informačných systémov justície.

Napadlo mám preto hneď ďalších päť otázok:
• Prečo Ministerstvo vnútra, rovnako ako doposiaľ nerealizovalo prípravu IT projektov vo vlastnej réžii cez Sekciu informatiky, alebo nevyužilo na plnenie IT služieb svoju prispevkovú organizáciu IVeS Košice?
• Prečo akciová spoločnosť, ktorá má mať odborníkov vo svojom stave, pri realizácii “InHouse” vývoja IT systémov pre ministerstvo vypisuje verejné obstarávanie na dodanie základných manažérskych dokumentov pre IT projekt?
• Ak z Obchodného zákonníka má akciová spoločnosť povinnosť generovať zisk, tak o koľko sa predraží, v tomto prípade, vypracovanie základných manažérskych projektových dokumentov, keď zisk musí mať akciová spoločnosť a aj jej budúci dodávateľ?
• Ako ministerstvo preukazuje a zverejňuje oprávnenosť výšky zaplatených prostriedkov akciovej spoločnosti za IT projekty, keďže takéto zakázky majú výnimku z verejného obstarávania podľa § 1 ods. 4 zákona č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní.
• Koľko ďalších ministerstiev, podľa vzoru MIRRI SR, realizuje svoj “InHouse” vývoj IT systémov cez “svoje” akciové spoločnosti?

Zdroje informácii:
https://www.minv.sk
https://www.justice.gov.sk
https://www.aomvsr.sk
https://www.ives.sk
https://www.orsr.sk

Zmluvy medzi MV SR a AO MVSR a.s.:
SITB_ZM_SITB-OA5-2021-001392_2021 | Centrálny register zmlúv
SITB_ZM_SITB-OA-2021-001986-001_2021 | Centrálny register zmlúv
SITB-D01-OA-2021/001986-001 | Centrálny register zmlúv
SITB-D02-OA-2021/001986-001 | Centrálny register zmlúv

2 Likes

návod pre pani Kolíkovu (OR-SR) ? Zrušila vyhodnotený tender a SK-IT ju odpoklonkovalo … stačí osloviť ďalšie štátne podniky?
Veď máme aj LOT Trenčín, ŽOS Zvolen …

MUsi mat v tychto podnikoch majetkovu ucast, teda ak MS bude vlastnit firmu a ta bude mat v predmete podnikania vyvoj SW (IT Slovensko nemohlo robit pre MS, pretoze SM ich nevlastni), tak podla vzoru MIRRI to pojde. A preco nedalo MV pracu Ivesu ale Automobilovym opravovniam, nuz Ives je prispevkova a AO akciova spolocnost (pri akciovke si mozu dat necy ake chcu). Nuz povazujem to za nesvar tie statne pdoriadene akciovky, takyto stav nebude mat dlhe trvanie.

Netreba trocharit.

Este by ma zaujimalo, kto na trhu by si kupil sw za 450 tisic eur od firmy, ktora si do stanov dala vyvoj sw pred rokom a cosi.

presne… neviem načo sa potom školí budovanie tímov … fázy výstavby tímu … aká môže byť inštitucionálna pamäť takého tímu a firmy …

Už aj hľadajú koderov.

1 Like

Sup sup nech statne firmy zamestnaju tretinu programatorov, najlepsie mladych, daju im roka dva skolenia a potom sa poobzeraju po nieco inom v sukromnom sektore, ak ich vychovaju a nepokazia, tak bude aspon drobne plus.

No neviem ci tam uplne chceme mat ako dodavatelov statneho IT stredoskolakov lebo bezne na vyske uz sa zarezava v komercii :slight_smile:

No myslím, že presne tento prístup dostal Slovensko tam, kde sme… k 1,5 miliardovému Slovensko.sk s funkčnosťou (problémami) stredoškolského projektu. Ja by som dôležitý (štátny) projekt nedal robiť nikomu, kto nemá aspoň 3 - 4 roky skúseností, vrátane tak starých programátorských tímov (aspoň 25 - 50% členov tímu).

problém netreba hľadať ďaleko - je ním nefunkčné UVO.
a pokiaľ na UVO budú ľudia, ktorých jedinou úlohou je hľadať, ako sa čo nedá,
a zároveň o každej blbosti budú alibisticky rozhodovať celé týždne až mesiace,
tak sa nečudujme, že sa hľadajú iné cestičky.

3 Likes

Ja by som problemy IT tendrov zhrnul podla 3 najvacsich problemov v inom poradi:

  1. Korupcne prostredie, kde tendre sa pripravuju na pozadovaneho vitaza
  2. Neschopnost obstaravatela - slabo pripravene sutazne podklady
  3. UVO (dal by som ich az na 3.miesto)
4 Likes

Toto je inak zaujímavé lebo predstavitelia uvo verejne rozprávajú ako nie je problém niečo obstarať za týždeň či dva, ale problém je zase naopak inde. Podľa mňa bude pravda niekde medzi.

Ja napríklad nerozumiem prečo nevieme spraviť normálne rámcovu zmluvu na nákup koderov a kúpime koľko bude treba (keď už máme nápady robiť to celé agilne u seba). Nemyslím si že byrokracia v UK, aus, us je nejaká výrazne menšia a tam sa s tým popasovať vedeli.

Pravdou je, že dnešný trh má také možnosti, že pokiaľ mu budú hádzať pod nohy polená, tak není problém a firma si nájde robotu inde. Egov už tu nebude nikto chcieť robiť a celá historická pamäť ujde alebo ostane u zopár subjektoch.

2 Likes

V SK nakupit koderov je podla man nerealizovatelne, museli by nakupit najprv biznis analytikov, potom IT analytikov, IT architektov, PM, mozno aj team lidrov, ak by toto vsetko mali na urovni, tak az potom mozu uvazovat o takoomto riesenie, ktore sa naozaj v zapadnom svete pouziva (cca 50% statnych systemov) a oni miesto toho aby budovali tieto kapacity, tak beru programatorov, Nuz takto to asi nepojde, vybudovat schopne kapacity architektov, analytikov to bude trvat, ak ich budu tiez nakupovat, tak potom radsej nech kupuju riesenie, pretoze ak budu kupovat len kapacity, tak kto zoberie zodpovednost? Statna organizacia moze zobrat az ked si potrebne kapacity vybuduje, to su roky a kopec financii, mali by zacat podla mna testermi, zdatnymi biznis uzivatelmi, ktori vedia co chcu a co mozu mat. Ja zatial nevidim, ze by to islo dobrou cestou, tak ako bolo povedane akurat su radi, ze cez vlastnene firmy obchadzaju VO, ale problem neriesia. Tolko moj nazor

1 Like

ved tieto statne firmy presne toto robia, nakupuju ludi. A uvidime vysledok. Lenze nakupenie ludi je len zaciatok, to nie je riesenie, To co funguje vo svete je dlhodoby vztah s dodavatelom a to u nas je zakazane. Alebo dlhodobo budovany vlastny tim, len to trva roky kym je schopny dodavat nieco dobre. Takze teraz vyberame zo vsetkeho to najhorsie a cakame.

1 Like

A to je horsie, keby obisli VO tak by nieco dostali. Ale tu nejde o obchadzanie ale de facto ten interny vyvoj ale bez vyhod interneho vyvoja.

1 Like

pardón, ale predstavitelia UVO asi ťažko budú rozprávať, že UVO je problém. tak naivný predsa nie si. aj taký Droba by vedel rozprávať. fakt je ten, že o každej námietke UVO rozhoduje v šialených lehotách, pojem PRK u nich neexistuje ani v prípade, že nie je iné východisko a že PRK obsahuje riešenie z bezvýchodiskového stavu aj do budúcna, atď. skrátka úrad, ktorý dostal veľkú kompetenciu, ale využíva ju tak, že to až hraničí so zneužívaním.

a čo sa rámcoviek na programátorov týka, tak s tebou súhlasím a nerozumiem, prečo každá väčšia organizácia vrátane tých, kde pôsobím, nemá vysúťaženú nejakú rámcovku na IT zdroje. opakovane to pripomínam kompetentným kedykoľvek sa dá.

1 Like

Ved podobne ani OVM neprizna, ze ono spravilo chybu vo VO, nakupuje blbosti, specka o nicom, zase tak naivny netreba tiez byt. Kazdy rad ukazuje prstom na opacny breh.

Dovolím si spýtať sa - to sú aké a aké posty zastavate? Ja som myslel podľa istej diskusie ze ste z NCZI. Pytam sa, len aby som lepšie rozumel vašim komentárom. Ďakujem.

Tak lebo absolutne nezvazili ziskanie ludi v zahranici a remote pracu… Korporacie problem nemaju, samozrejme akesi komunisticke autoopravovne, ktore narychlo menili zivnosti, takto fungovat nedokazu. Takze vela stastia, plat je asi OK, ale kto by tam chcel za nejasnych podmienok robit.

Mňa naozaj dlhodobo fascinuje logika: “nevieme poriadne nakúpiť ani odriadiť it zákazku, logicky musíme teda robiť všetko iné len nie riešiť toto a preto ideme nakúpiť koderov a celé to bude super.”

To je ako keby som si nevedel ani vybrať nábytok do kuchyne a ani vybrať, že mi to niekto celé spraví, ale hneď sa rozhodnem, že toto celé vystrúham sám na kolene.

Keď už experimentujeme možno by sme mohli skúsiť skôr úplne opačný extrém a nakupovať chvíľu len krabicove a saas softy a podriadiť im procesy. To by asi malo väčšiu šancu na úspech. :sweat_smile:

6 Likes