Práca pre štátne IT - otvorené pozície na MIRRI

v com to bol smejd? bud kludne konkretnejsi

1 Like

A nebol to náhodou ten starý itms predtým?

1 Like

Bol som iba užívateľ verejnej časti, netuším, aká to bola verzia, použival som to od neskorého 2017 do polovice 2021.

Už k tomu našťastie nemám prístup, lebo sa zase zmenilo heslo (pozri nižšie), tak iba pár vecí, čo si spomínam.

Mal som na starosti vecné plnenie projektu, ktorý sme v tom reportovali. To znamenalo vkladať tam stovky čísielok. Lenže namiesto kvázi excelovského riešenia, že vidím tabuľku, kliknem na políčko a vložím hodnotu, to bol nekonečný strom. Už si to celkom presne nepamätám, ale ak som napríklad chcel vložiť počet účastníkov, tak som sa musel preklikať cez (voľne si vymýšľam) klik na “Parametre” - klik na “Vecné parametre” - klik na “Počet účastníkov” - klik na “Menej rozvinutý región” klik na “Uprav” - vložiť hodnotu pre menej rozvinutý región a klik na Uložiť - klik na “Spať” - klik na “Späť” - klik na “Viac rozvinutý región” - klik na “Uprav” - vložiť hodnotu pre menej rozvinutý región a klik na “Spať” - klik na “Späť” klik na “Spať” klik na “Spať” klik na “Spať” … a keď máš toto spraviť dajme zo sto hodnotami, tak to je na nervy.
A pritom stačilo spraviť tabuľku, formulár …

Alebo to s tými regiónmi. Všetky parametre sa museli deliť na menej rozvinutý región a viac rozvinutý región v pomere 0,88 a 0,12. Takže ak sme mali 135 účastníkov, tak sme museli vložiť (vyššie opísaným postupom) 118,80 a 16,20. Prečo sa tam nemohlo vložiť 135 a systém by si to na 118,80 a 16,20 rozdelil automaticky?
Dvakrát viac roboty a triafania myškou …

A ak si sa náhodou pomýlil, tak systém pri kontrole napísal niečo ako “V parametri Počet účastníkov” je chyba". Ak teda vie, že tam bola chyba, tak prečo nenapísal, aká chyba a kde presne?

V jednej časti nešlo vložiť “Poznámku” ku každému parametru osobitne, ale sa musela spraviť jedna celková poznámka, v ktorej som - pre prehľadnosť - teda aspoň nejako vizuálne oddelil odstavcami, že ktorého parametra sa tá poznámka týka. Lenže keď som si vytlačil PDF, tak tá poznámka, spoločná dajme tomu pre päť parametrov, tam bola päťkrát, teda pri každom parametri. Vždy tá istá samozrejme.

Niekoľkokrát sa stalo, že sme niečo nevedeli vyplniť alebo napríklad sa nedalo vyplniť. Mali sme zadať “Počet žien z celkového počtu” pre Menej rozvonutý región (vyššie uvedeným postupom :slight_smile: ), ale to políčko nebolo editovateľné. Keď sme to nahlásili našej projektovej kontrolórke, tak ona si nemohla pozrieť, ktoré políčko to je, pretože nemala prístup k verejnej časti. Museli sme spraviť printscreen, v ňom vyznačiť to políčko, poslať jej to a ona ten printscreen niekomu preposlala a nahlásila chybu. Odstránenie trvalo v najlepšom prípadne prvé dni a za tú dobu sme to vlastne ani nemohli submitnúť, len však nám to samozrejme hlásilo chýbajúcu hodnotu.

Prístupové heslo sa automaticky každé dva mesiace stratilo platnosť. Načo? Bolo treba zadať nové heslo, ktoré sa potvrdzovalo cez email. My sme ten systém používali traja, ale mali sme teda iba jeden prístup, viac nám nedali, lebo to nebolo možné. Takže keď sa cez dovolenku kolegyne, na ktorej emaili ten účet bol, stalo, že heslo stratilo platnosť, tak sme jej museli volať a ona musela z dovolenky nejako cez mobil zadať nové heslo a validovať ho cez svoj email. To isté, ak sme pracovali cez víkend. To isté, ak večer… za tie roky sa mi to stalo viackrát.

Takýchto vecí tam bolo ešte o kus viac, ale už som na ne vďačne zabudol. A to hovorím iba o vecnej časti. Vzhľadom na to, že moja finančná kolegyňa chcela za tie roky nespočetnekrát nazúrená vyhodiť notebook von oknom, tipujem že finančná časť na tom nebola o nič lepšie. Viem že, iba nechápala, prečo to nemôže spraviť offline v nejakom worksheete a importnúť ho, ale musela to všetko robiť online …

Jaj, vďakabohu už máme za tým.

chapem…bola tam moznost aj editacie priamo tabulky…nebolo treba sa vnarat do detailu kazdeho ukazovatela…ale ano dalo sa to vymysliet aj lepsie

tak to aj presnu fungovalo…stacilo, aby na RO/SO nastavili pomer a preratavalo by sa to automaticky

ku konceptu rozdelovaniu na regiony sa nevyjadrujem, lebo to je metodicka vec a to ze niektore ukazovatele boli zle navrhnute a nedavalo to zmysel je opat problem RO/SO

na RO/SO mali pristup aj na verejnu cast…bolo na to riesenie, aby vedeli robit podporu svojim ziadatelom…boli RO/SO kde s tym problem nebol a boli take kde problem bol

to ze je nejaka politika pre hesla je normalne…dalo sa autentifikovat aj cez eID

nemuseli ste mat jeden ucet…system bl postaveny tak, ze osoba mala svoj ucet a ten ucet mohol mat vztah ku viacerymi subjektom a pod jednym subjektom mohlo byt viacero pouzivatelov

musela byt dodrzana struktura pre ziadost o platbu…vazby na UD, na polozky rozpoctu a pod…importovt nieco z xls, ktory by si niekto editoval rucne nie je spravna cesta, lebo 98% ludi by zle pripravilo xls a nadavalo by na system, ze sa to neda importnut

bolo urobene otvorene API, aby sa niektore objekty dali zakladat automatizovane…na to API sa mohol pripojit hocikto

nehovrim, ze to bolo vsetko tip-top…vela veci by sa dalo spravit inak a aj inak by som ich teraz spravili, ale treba vnimat, ze:

  • system casto musi respektovat metodiku a procesy, ktore niekto zadal a su aj nezmyselne a casto metodika sa vymyslala zapochodu
  • system musi mat podporu a hlavne v podstate decentralizovany system…vseobecna podpora bola zabezpecna, ale specificka podpora technicka aj odborna jednotlivych RO/SO uz nebola v nasich rukach…ako som pisal vyssie, vela veci sa dalo zapnut, zjednodusit pouzivatelom, vidiet a riesit ich problemy na verejnej casti, ale subjekty a ludia, ktori spravuju konkretne vyzvy to aj museli chciet a aj museli poznat procesne veci…xkrat som bol svedkom, ze projektovi a financni manazeri nepoznali metodiku, procesy a pod.
  • a potom 100 ludi ma 100 chuti…pouzivatelov tam bolo 20 000 a preto sa robilo normalne systematicke testovanie na koncovych pouzivateloch

Jasne, nejdem sa vôbec hádať, som rád, že sme z toho vonku. Len pre úplnosť, nie sme úplne lamy, sme grantová nadácia, voči grantistom použivame systém E-grant (Slovensko Digital to pozná :slight_smile: ), voči donorovi ich systém, meno si nespomeniem, nejaké ženské. Tiež máme skúsenosti s českým systémom Grantys. Sme veľmi skúsení účastníci rôznych európskych projektov, ktoré sa reportujú v podobných systémoch, najviac v eMS, ale boli aj ďalšie.
ITMS z nich bolo suverenne najhoršie, najkomplikovanejšie, najmenej intuitívne … Ale nechajme to, fakt sme mimo tému.

Hej, najlepším príkladom tohto bol parameter “Priemerná mzda pracovníkov projektu”, ktorá sa samozrejme tiež delila na 88/12, takže pri napríklad tisícke to vychádzalo, že priemerná mzda pracovníkov projektu v menej rozvinutom regióne bola 880 € a vo viac rozvinutom regióne (= Bratislava) bola 120 € :slight_smile: . Nehovoriac o tom, že sme nemali ani jedného pracovníka v projektu z Bratislavy… :slight_smile:

Koniec off-topic.

Tak som volal ohladom tohto piatok s MIRRI. Su si tohto vedomi, tiez ich trapi, ze tam nedali platovy rozsah alebo nieco normalne, ale idu s tym nieco urobit. Aj tento hejtik bol na nieco dobry, utvrdili sa v tom, ze co ludom najviac vadi a chystaju nove kolo hiring inzeratov, kde to snad uz bude lepsie.

Ako sa hovori “uverim az uvidim”, ale dam im sancu na reparat.

2 Likes

Blizsie info… aj ked netusim, kto robil ten inzerat, predpokladam, ze je pre nas do datovky… realny text je v linku hore

1 Like

A dalsi (btw. clanok som necital, nemam predplatne)…
U Remišovej má skončiť štátny tajomník pre IT Hargaš. Prečo a kto má byť nástupcom (aktuality.sk)

Politika, zvolebnieva sa

U Remišovej má skončiť štátny tajomník pre IT Hargaš. Prečo a kto má byť nástupcom.pdf (330.6 KB)
A ved nech sa paci…

2 Likes

To ma fakt zaujíma aký politický zmysel toto malo.

Zrejme si chysta politicku buducnost a asi to nebudu zaludi

1 Like

A preto ho remisova odvolala? Ok. :rofl:

A sak nebud jak malý. Každý už vie ze si chystá kariéru v PSku. Hello politika, goodbye ideály odbornosti a nestrannosti…

1 Like

Štátny tajomník je politická pozícia. Čiže v politike je už dávno. Zase nebuďme naivní, že niečo sa dá aj spraviť bez politiky.

Iste . Ale pre niekoho je politika nástroj , pre iného ciel. A myslím že v tomto prípade sa to uz preklopilo. Co je samozrejme v poriadku, len si to treba narovinu povedať.

Sice sa s Janom celkom dobre poznam, aj sa s nim rozpravam, ale asi mas teda lepsie informacie, no.

Neviem ci mam lepsie informacie. Len sledujem dianie a pozorujem sled udalosti.

Cize podla teba Janov plan (aktivne to takto chcel) bolo ist na statneho, robit tam ako cvok a nechat sa vyhodit, aby mohol ist do PS?

@IvanK však sa tu nemusíš až takto opúšťať. V pohode tu popíš ako je Jano Hargaš neodborný a niekomu stranu držiaci.
Je teraz štátny tajomník, čo už politická funkcia je. Mne ťah “nechať sa pol roka pred voľbami vyhodiť” rozhodne nepríde ako dobrá referencia pre budúcu politickú kariéru. Že by “sám chcel odísť” podľa všetkého čo doteraz vieme nie je pravda.