Práca pre štátne IT - otvorené pozície na MIRRI

No jo, dalsi paradox, najviac sa diskutuje o veciach, co su nedolezite :crazy_face: Ale chápem, svojim spôsobom to bola zastupna tema, ktorá názorne preukázala prečo veci nefungovali a nefungujú.

1 Like

Ono zase vo vlákne, ktoré sa volá “MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál” trochu človek očakáva, že bude o ID-SK :). Platforma je ako švedske stoly na dovolenke - každý si vyberie, z čoho sa prežerie. Takže v tom nevidím nejaký problém. Hlavne ak sa podarí aj niečo vyriešiť…

2 Likes

Nemá niekto možnosť ten článok odblokovať?

1 Like

Odblokovať sa to dá zaplatením.

4 Likes

Skoda reci, podobny napad mal IM na zaciatku. MIRRI takto ukazuje elektronizaciu po svojom, bude distribuovat papier, ministerstvo zodpovedne za informatizaciu … vyhodene peniaze

3 Likes

Minu sa eurofondy na to, aby sa spropagovalo ako minúť eurofondy. Cítim tam rekurziu. Imploziu. Singularitu. Niečo z toho.

kedysi sa hovorilo že príznakom úpadku firmy je keď začne vydávať vlastný časopis … :slight_smile: Tu je to ešte aj s bonusom, za EU peniaze …

3 Likes

Ahojte,
na podnet vedenia spolocnosti Slovensko IT dnes konci moja 26 mesacna cesta prace v statnom IT. Do Slovensko IT som nastupil 1.1.2021 pretoze som veril partii ludi okolo Pala Mirossaya, ktora mala jasny ciel - vybudovat otvorenu, transparentnu a modernu firmu, ktora bude vzorom pre vsetkych dodavatelov statu a ukaze, ze aj stat dokaze vytvarat kvalitne produkty a sluzby pre obcanov.

Moja uloha bola jasna - vybudovat “centre of excellence” statu v oblasti UX/UI.

Tato praca sa postupom casu stala pre mna splnenym snom - pracoval som s partiou skvelych ludi, mal som moznost vyuzit moje takmer 20 rocne skusenosti v oblasti UX/UI pre zlepsovanie krajiny, ktoru milujem a to vsetko v rodnych Kosiciach, do ktorych som sa vratil po 15 rocnom pobyte v zahranici.

Od zaciatku mi bolo jasne ze “projekt” do ktoreho sa pustame nebude ziadna prechadzka ruzovou zahradou - prave naopak. Realita, ktoru som zazil bola vsak daleko horsia ako moje najtemnejsie predstavy.

Politika, nekompetentnost a postranne zaujimy jednotlivcov zabijaju vsetku chut, energiu a nasadenie ludi, ktori chcu a hlavne vedia co a ako robit. Aj napriek tomu si myslim, ze sa nam v Slovensko IT za posledne 2 roky podarili skvele veci, ktore stoja za povsimnutie:

1. Digitalny ekosystem obcana

Ked som nastupil do SKITu v roku 2021 prichadzali za nami rozne particky s roznymi “krabicami”. Jedni chceli appku (SVM), dalsi web a modernizovanu schranku (mUPVS), iny zas register rozhodnuti (KSDR) atd. Tieto particky zili v svojich krabiciach, z ktorych nemali zaujiem vyliezt (bohuzial podla niektorych vyjadreni NASES stale nemaju :frowning: ).

V Slovensko IT sme vsak vedeli, ze toto nie je cesta. Pokial chceme priniest kvalitne produkty a sluzby je potrebne vytvorit jasny ekosystem pristupovych kanalov pre obcana do ktorych katalogove poziadavaky z jednotlivych projektov umiestnime.

Pustili sme sa tak do konsolidacie vsetkeho co bolo na stole(v plane) a po vzore bank, operatorov, e-commerce a dalsich sme vytvorili koncept jednotneho digitalneho ekosystemu obcana pozostavajuceho z informacneho webu slovensko.sk, osobnej zony moje.slovensko.sk (“internet banking” obcana) a aplikacie Slovensko v mobile (“internet banking” v mobile). Do tohoto ekosystemu sme nasledne zasadili vsetko co postupne prichadzalo.

2. ID-SK

Ked sme sa v roku 2021 dostali k ID-SK “zdedili” sme Figma kniznicu v katastrofalnom stave, HTML komponenty preberane z UK a realizacie webov v ID-SK limitne bliziace sa nule. Boli sme si dobre vedomi, ze to co mame na stole v ziadnom pripade nepostacuje na vybudovanie planovaneho jednotneho digitalneho ekosystemu obcana.

Pustili sme sa tak do konsolidacie a modernizacie ID-SK. V priebehu dvoch rokov sme zrealizovali mnozstvo prieskumov, rozhovorov a analyz roznych dizajn systemov.

Dnes mame pripravenu jasnu roadmapu rozvoja ID-SK na nasledujuci rok, v najblizsich dnoch bude zverejnena Figma kniznica, ktoru nam bude moct zavidiet akykolvek stat na svete, transparentne a otvorene komunikujeme s komunitou o priprave HTML komponentov (preberat, ci nepreberat gov.uk) a postupne rozbiehame komunikaciu na socialnych sietiach - Redirecting...

3. Automat.gov.sk a ua.gov.sk

Aj ked sa jedna z pohladu statu o mini projekty s nizkou prioritou podarilo sa nam v nich aplikovat principy, ktore sme sa snazili presadit aj pri inych projektoch. Lean pristup - build - measure - learn sa ukazal ako spravna cesta.

Prvu verziu aplikacie Covid Automat sa nam podarilo zrealizovat za vikend! Islo o jednoduchu myslienku prezentovat zlozito postavene pravidla Covid automatu ludskou recou. Po spusteni aplikacie sme ju dalej rozvijali podla potrieb. Pridali sme content management, GPS lokalizaciu a dalsie funkcionality. Za vsetko vsak hovoria samotne vysledky - aplikaciu za mesiac september 2021 vyuzilo zhruba 960.000 ludi - bez toho aby ich k tomu ktokolvek nutil(!).

V pripade ua.gov.sk sa nam “go to market” cas podarilo skratit na minimum. Za necelych 36 hodin bol web pripraveny (prelozeny do ukrajinciny) a pan premier sedel s tablickou ua.gov.sk v hlavnom spravodajstve TV Markiza. Podobne ako v pripade automatu prva verzia nebola zdaleka dokonala. Nasledne sa nam vsak postupne zacali ozyvat jednotlive rezorty a web sme doplnali/rozsirovali.

Som presvedceny, ze rovnaky princip sa da aplikovat v mnohych dalsich oblastiach/projektoch o com sa vas uz coskoro pokusim presvedcit realnymi ukazkami.

4. SAFE - scaled agile

O skalovanom agile som z mojho predchadzajuceho posobenia v SCRUM timoch nemal ani potuchy. Po roku a pol fungovania v SAFE vsak mozem povedat, ze toto je spravna cesta (minimalne z pohladu Slovensko IT).

Aj ked PI planning (3 mesacne planovanie) v Slovensko IT neprebieha vzdy idealne, tesi ma, ze sa na tomto planovani uz pravidelne zucastnuju biznis vlastnici z NASES a MIRRI. Kazdy tak ma dopredu, transparentne moznost vidiet s akymi problemami timy bojuju, ake maju kapacity, zavislosti a k dodavke coho sa na najblizsie 3 mesiace zaviazu.

Stat potrebuje dlhodobo planovat a koordinovat jednotlive projekty. SAFE ma mechanizmi na planovanie aj na tej najvyssej urovni. Verim, ze raz ked sa na popredne pozicie MIRRI dostane niekto, kto ma realnu skusenost s agilnym vyvojom a rozumie softwarovemu vyvoju cestu ktoru sme sa snazili v SKITe preslapat oceni. Aktualne sa nie je o tom s kym bavit.

5. Dizajnovy tim

V roku 2021 nedisponoval stat ziadnymi kapacitami v oblasti UX/UI. Minimalne nie v NASESe ani na MIRRI a tak z mojho pohladu aj vyzerali/fungovali elektronicke sluzby statu.

Za 2 roky sa nam podarilo v Slovensko IT vybudovat 7 clenny, zohraty tim odbornikov roznej urovne seniority, ktory den co den obhajuje potreby pouzivatela a snazi sa navrhovat produkty a sluzby, ktore budu obcania radi pouzivat. Jedna sa o ludi, ktori sa neprisli do statnej firmy flakat, ale makat. Je to tim ludi, ktori si rozumej v praci aj mimo nej.

Stale to nie je spominane “centre of excellence”, ale som presvedceny, ze tento tim sa moze kedykolvek v pohode porovnavat s akymkolvek dizajnovym timom v komercnej sfere.


Urcite stoji za to spomenut aj veci, ktore sa z mojho pohladu nepodarili:

1. Slovensko v mobile
SVM je z mojho pohladu typicky statny projekt - vela stoji, dlho trva a hodnota, ktoru pre obcana prinasa je diskutabilna. 2 roky robime vsetko preto aby sme to zmenilo. Bohuzial zemepani si potrebuju dokazat, ze oni maju kluce od miesacky. A tak to aj vyzera.

SVM je pre mna jedno z najvacsich sklamani. Na tzv. sklade je toho v SKITe pripravena hromada. Mobilne timy sedia na benchi a cakaju na zadania … tie vsak neprichadzaju :frowning:

2. Modernizacia UPVS
Nechcem byt zlym prorokom, ale myslim, ze uz vsetci vedia, ze tento projekt nedopadne podla predstav. Pokial bude UPVS v rukach ludi z NASES, ktori nemaju o modernom produktovom, pouzivatelsky orientaovanom vyvoji ani paru, nemozme od UPVS cakat ziadne zazraky.

2 roky sa snazime vsetkym vysvetlit, ze problem slovenskeho eGovernmentu skutocne nie su spolocne autorizovane elektronicke dokumenty v hlavnom objekte SK-Talk spravy (alebo praveze mozno su :smiley: ). Namiesto toho aby sme zacali skutocne modernizovat a urobili nieco co dava obcanom zmysel, sa neustale motame v nefunkcnom systeme, ktory sa snazime prezliect do noveho kabatika. Drzim v tomto NASESu palce. Snad ma vysledkami presvedcia, ze sa mylim.


Moju cestu v Slovensko IT uzavriem mojim oblubenym citatom: Success is not final, failure is not fatal, it is the courage to continue that counts.

Drzim mojim kolegom/kamaratom v Slovensko IT palce. Verim, ze sa im podari dotiahnut aspon zopar zo skvelych veci, ktore sme posledne 2 roky spolocne navrhovali.

Vsetko dobre, Slovensko IT

Nezabudnite - makat a nekradnut!

11 Likes

Vďaka za tento pohľad. Vo veľa veciach to vidím dosť inak, ale to je súčasťou života v egove. Vďaka za tvoju robotu, myslím, že cieľ máme stále rovnaký aj keď sme sa možno dva tri krát nezhodli na rovnakej ceste k nemu.

Od momentu keď sme mali prvý telefonát, som začal tušiť, že rozprávam s odborníkom zapáleným pre pomoc štátnej elektronizácií. Naozaj ten začiatok (SKITu) vnímam ako taký ten nostalgický golden age, keď všetko ešte bolo krásne, motivácia vysoká a vízia nekonečná. Paliho (@pmirossay) som už poznal, ale príležitosť pracovať s tebou som mal až vtedy. A bola to riadna cesta.

Projekty boli krásne, zaujímavé a s obrovským dosahom. Spolupráca bola užásna, obohacujúca, napĺňajúca. Ani ponocovanie neprekážalo, pretože sme robili na správnych veciach a robili sme na nich (relatívne) správnym spôsobom. Boli to krásne časy, na ktoré rád spomínam. Pomohli mojmu vnútornému impostor syndromu, pretože mi dali možnosť robiť UX vo veľkom a kvalitne.

Rozprávať sa s pendlermi počas korony, riešiť preukazy s policajtmi (čo mali každú ruku ako ja hruď) priamo na policajnom prezídiu, vo velkom skúmať ako fungujú OVM, robiť zatiaľ najväčšie kvantitatívne a kvalitatívne výskumy, aké som mal tu česť robiť (áno, som noob). To boli všetko highlighty mojho kariérneho života a vďačím za to ako SKITu, tak aj vám obom a celému dizajnovému tímu, ktorý si tam vybudoval.

Z mojho pohľadu si od začiatku presadzoval jasnú víziu, ktorej cieľom bola pomoc občanom komunikovať so štátom, zjednodušiť byrokratické blokády ba ich priam odstrániť, jasne a transparentne komunikovať o projektoch a ako si sám povedal: budovať centrum excelencie. Vždy si tam bol keď niečo bolo treba, vždy si vedeľ dobre poradiť. Tvoja super schopnosť spraviť nie jeden či dva ale 100 krokov späť a na vec sa pozrieť s neuveriteľným nadhľadom ma vždy neuveriteľne inšpirovala. Je tam vidieť tých 20 rokov praxe (v zahraníči).

Keď sa debata na platforme (alebo aj na pracovných calloch) niekedy stala ‘akčnejšou’ vždy si si ústrážil pokojný tón a snažil sa komunikovať konštruktívne. To je naozaj veľmi zriedkavé v časoch, keď casplock dominuje a hejtovanie je novým dorozumievacím jazykom. Už iba to, že si tu reálne diskutoval, prezentoval, komunikoval je podľa mňa veľká vec, pretože to dalo priestor všetkým tým vášnivým výmenám názorov, ktoré by inak nemuseli prebehnúť. Za mňa si pán.

SKIT nebol taký istý po odchode Paliho. Dizajnový tím nebude taký istý po odchode teba. A tie krásny časy, na ktoré doteraz spomínam ostanú už iba tým – spomienkou.

Drž sa a dúfam, že zo štátnej sféry neodchádzaš nadobro, lebo to by bola veľká škoda pre celú krajinu x)

4 Likes
1 Like

kto bol tento pán? popredný šéf? popredný v čom?
dostal sa tam po opakovanom výberku, jeho CV ho vôbec nepredurčovalo na túto pozíciu,
za rok, čo tam bol, som o ňom ani raz nepočul. hoci je pravda, že už sa štátnym IT nezaoberám tak ako predtým. za mňa je skôr na počudovanie, čo tam ešte robil, ale možnože mu krivdím a urobil kus poctivej roboty a slovensko.digital na jeho podporu ide zvolať celoštátny štrajk :wink:

1 Like

Istotne ako nas sledujes vies, ze v osobnym nominaciam a “denominaciam” sa ako SD takmer nikdy nevyjadrujeme.

Bol to “len” riaditeľ sekcie IT verejnej správy, cize defacto najvyssie polozeny nie politicky nominovany uradnik v informatizacii ako takej.

@jsuchal
s tým SD protestom to bol pokus o vtip.
a áno, viem, že bol riaditeľ sekcie, aj viem, čo je to za funkciu, ale na to, že bol najvyšší nepolitický úradník na informatizáciu bol úplne neviditeľný. ale to ide za mňa na triko Hargaša - nedokázali spraviť ani len poriadne výberko na túto pozíciu, keď tomu tam šéfoval. zvlášť po tom, čo mal prsty v prvom zbabranom výberku na tento post z júna + čo sa zbabralo výberko na GR NCZI.

Hej, ty tie vyberka zbabrane celkom vymetas. :smiley:

je to úplne hrozné na tom MIRRI. Poviem to z pohľadu stavu Registra zaručených konverzií (EZZK).
Doménovo tam na MIRRI toto nikto nemá na starosti, na nejaké legislatívne zmeny si tam najímajú jednu advokátsku kanceláriu, kde MIRRI berie ako bernú mincu názor (a to niekedy veľmi “opatrný”) jedného advokáta, nie je k tomu žiadna oponentúra. Strávili sme desiatky hodín navrhovaním zlepšenia, resp, vôbec spriechodnenia procesuov súvisiacích s EZZk. Odovzdali sme hotové koncepty. Žiaľ nemá to tam kto čítať. Najprv sa tomu venoval Andrej Kramár, keď sme nadviazali komunikáciu a vyzeralo to že má záujem to riešiť, tak odišiel.
Teraz sme po dhšom urgovaní a eskaláciách nadviazali kontakt s P. Kopáčom a kukám že už aj ten odišiel …
Hargaš tiež odišiel.
Pritom ide o agendu, ktorej početnosť sa počíta na státisíce “podaní” ročne.
Momentálne si nevedia rady s EZZK, ktorý od októbra nedokáže overovať QTS a označuje ich za neplatne (pokuta 3000 Eur za každé odmietnutie ?). Na vianoce sa zablokoval EZZK, lebo SSL certifikát expiroval. Minulý týždeň sa zablokoval EZZK, lebo nebol diskový priestor …
Ale úplne najsmiešnejšie je, že po novembrovej úprave eGov zákona už ani nie je použitie registra EZZK vyžadované pri prijímaní dokumentov do správnych a súdnych konaní (niežeby to niekto niekdedy robil aj keď taká povinnosť bola zakotvená v zákone) …
Čiže v EZZK je dnes len od našich zákazníkov asi 35 tisíc zaručených konverzií označených ako neplatne, ale nik si to ani nevšimol, obce, úrady, súdy fungujú ďalej, nič sa nezablokovalo.
Takže načo je nám taký register ?
Ak v ňom nik nepotrebuje kontrolovať platnosť ZK, tak ten register len zbytočne draho žerie elektriku, ohrieva vzduch a žerie diskový priestor.
MIRRI nevie ako ďalej s SLA na EZZK a nevie to už rok a pol …
Ideálne je z eGov zákona a z vyhlášky zmienky o EZZK vyhodiť a je po probléme s SLA …
Ale na MIRRi nie je človek, ktorý by nezmyselnosť pochopil, ktorý by sa odvážil to vyškrtnúť … lebo čo ak …
Ktovie koľko je takých nezmyselných situácii ešte kde by pomohlo keby sa objavil jeden zodpovedný človek, ktorý by nebol priposratý …
Takto tlačíme a krútime nezmysly z roka na rok, generujeme naklady, plníme uhlíkovú stopu, komplikujeme jednoduché veci (len preto, že sa niekto bojí vyhodiť zo zákonov a vyhlášok nezmyselné paragrafy) …
A aj tu je vidieť že digitálny líder chýba … Aspoň by identifikoval problém, určil zodpovednosť, o pol roka skontroloval plnenie a prípadne vyhodil niekoho, keď nesplní čo dostal za úlohu.

5 Likes

Potvrdzujem čo píšeš, je to tak.

Aj za S.D sme k tomuto dávali kopu pripomienok, v rámci novely zákona o eGov, vlani. Všetky ich odsunuli, že teraz si shvália svoj plán a “v prechodnom období sa spraví analýza ako to má byť, ak treba, podľa nej sa to upraví”. Haha.