Podpisovanie cez mobilne riesenie DCOM

To mi pripomenulo zdravotnú sestru u obvodnej. V lete minulého roka sa mi pochválila, že už začala používať internetbanking a prestala chodiť so šekmi stáť na poštu. Pritom má smartón, FB, v práci používa PC, ale platby robila takto ručne prenášaním peňazí (vybrať z bankomatu a odniesť na poštu, alebo priamo príjemcom).

A viete kolko ludi chodi do banky napriek tomu, ze sa da robit elektronicky, skocte sa pozriet (proste tka im to vyhovuje, tomu veria, chcu mat socialny kontakt aj v banke, viete kolko ludi nie je schopnych robit z home-ofiice a su z tpho nestastny? Vy s tym nemat eproblem, ale niekto ma). Ak robite vsetko elektronicky tak ok, uz nic nepotrebujete dalsie? Da sa to robit aj bez mobile id, co robite? Ja hovorim, ze da a chybaju velmi dolezite veci, takze priorita je zrealizovat dolezite veci a nie mobile id. To je o prioritach a nie tom, ze to nie je potrebne.

Tieto falosne dilemy ma uz nebavia, v klude mozeme riesit mobilne ID aj dolezitejsie veci.

JJ … detto skusenost ako dodavatel advokatov. Vacsina z nich CHCE chodit na postu a nie pouzivat nejake elektronicke cuda (a cim mensie, tym nedoveryhodnejsie). Veria proste len papieru, gulatym peciatkam a postovej dorucenke.

Al ved sa nic neriesi, takze asi absorbcna kapacita statu (ja uz neviem ci nie su peniaze, ci nemaju ludi, ci to nevedia, ci nieco ine) je miziva, takmer nulova. kym to bude tak, tak musia byt priority,lebo ked neviem tak si asi nemozuem zobrat na seba vela. Alebo v com je podla Vas problem, ze sa takmer nic nerobi?

Ok pri prepazke sa clovek moze aj nieco opytat. Cize popri vybaveni danej veci sa moze clovek aj poinformovat o inych otazkach. Toto pri elektronickom formulari mozne nie je. Cize osobny styk by nebolo dobre asi za kazdu cenu potlacat.

Urcite sa robi len to neni vidiet. Mozno to je tym ze nova garnitura sa musi so vsetkym oboznamit, vyhodnotit stav a potom az moze zacat nieco robit.
Ono z vonka sa veci javia uplne inak ako ked clovek pride do prostredia spozna legislativu a vnutorne procesy. Takze mozna to je ten dojem pomalosti. Ale otazka je ci je rok na to dostatocna doba

NUz pri 4 vladnom cykle, si nikto nemoze dovolit sa rok zoznamovat, to potom sa nestihne nic urobit za 4 roky

1 Like

vzdy sa robi ale volebny cyklus a zvyklosti su neuprosne, ak sa rok zoznamuje, rok vymysla ako to spravit inak a lepsie, potom sa zacne a je koniec volebneho obdobia. A cyklus zacina znovu. A vysledok je biedny, zakonite. Miesto zlepsovania stojime na mieste.

1 Like

To je ale dosledkom toho, ako ta “elektronizacia” funguje, kde papierove podania niekdo preklopil identicky do el. podoby aby si ich mohli uradnici vytlacit :grimacing:

1 Like

… detto skusenost ako dodavatel advokatov. Vacsina z nich CHCE chodit na postu a nie pouzivat nejake elektronicke cuda (a cim mensie, tym nedoveryhodnejsie). Veria proste len papieru, gulatym peciatkam a postovej dorucenke.

Nebude to teda len uradnikmi, je to hlbsie a casto maju pravdu, nieco stratit sa stava ale stratit to dokonale dokaze len pocitac. Aj preto sa zmeny robia tazsie, nie kazdy je technologicky nadsenec. Ale to neznamena ze sa nedaju veci podstatne zlepsovat, len na to treba brat ohlad ( napriklad, pracovat hybridne, nechat aj papier ale postavit to na tom ze v pocitaci je to iste a lahsie sa s tym pracuje).
Ale papier je overene a ucinne archivne medium.

Papier používam na archivovanie privátnych kľúčov, hesiel a dôležitých dokumentov.
ollydbg.de/Paperbak/
sourceforge.net/projects/paperback/
Odolné voči ransomvéru a prepätiu.

eForm v2? V1 si pamatam ako “velku neznamu” a “velke kurvitko” uz z cca 2010-2015. Ach jaj. :frowning:

Aha, na mID je krasny honosny budget. To by DCOM mohol aj celkom vylepsit existujuce riesenie za tie peniaze.

1 Like

Pozerám na ten dátum a parkujeme teda mobilné eid zase na rok?

Kolko bola prevadzka DCOM riesenia? 500 tisic rocne?. Takze ideme urobit nove riesenie za cenu 10 rocnej prevadzky existujuceho, pricom tvrdime, ze to existujuce je prilis drahe. Tesim sa na CBA k tomuto projektu a tiez analyzu alternativ aj so stanoviskom UHP.

Podla mojho vhladu do situacie tu proste aktualne vedenie MIRRI nedokaze prehltnut, ze musi spolupracovat s trhom a firmami co tu boli pred nastupom ich vedenia. Ja som fakt nadobudol pocit, ze tu ide o to, aby sa nepodporilo existujuce riesenie, ktore ma za sebou Posam, alebo GlobalTel a neviem kto este robil pokusy s mID. Ale tieto dve firmy sa svojimi aktivitami dostali najdalej. DCOM riesenie je v prevadzke a funkcne.
Namiesto toho sa tu vyslovene mlzi a stracame cas. Treba si povedat otvorene kto tu blokuje mobilne id. Je to MIRRI. Tu uz neobstoji ziadna vyhovorka. Sme v krizovom momente a tu nam niekto predklada patrocnice. Je mi luto pani Ministerky, ze jej nakoniec tato hanba spadne na hlavu.

5 Likes

No, ale asi sama si za to moze, ona si vybera ludi

CBA sa niekde robi a niekde ziadne CBA netreba, pretoze to je politicke rozhodnutie, na politicke rozhodnutie sa nerobia CBA (urcite by nedopadli dobre), su priatelia a nepriatelia, dobri a zli (nie v rieseni), biely a cierny a nic sa nezmenilo, na Slovensku to takto chodi

Pamätám si také, že každý projekt nad milión má posudzovať uhp. To tiež bolo politické rozhodnutie.

2 Likes