Podpis .pdf adobe acrobat na Mac

Po vydaní nových certifikátov ich už konečne vidím v terminále macOS. :slight_smile:

Ďakujeme veľmi pekne za pomoc. :+1:

PS: Túto tortúru ak má absolvovať bežný občan/podnikateľ, tak to ďakujem pekne. :rofl:

2 Likes

Táto tortúra je spôsobená chorobnou snahou o dodanie “multiplatformového riešenia”, resp. najnižší spoločný menovateľ.

Ak by sa pre macOS spravila natívna aplikácia s použitím natívnych crypto knižníc, update APIs a podobne, stavím sa, že tieto problémy by nenastali. Dokonca si dovolím tvrdiť, že by to stále menej námahy a peňazí, ak by macOS app udržiaval jeden človek, ktorý by appku updatoval pravidelne a exkluzívne.

Ale na to je @md1 malá “ryba” a chápem, že na presadenie tohto nemá dostatočný mandát :confused:

Ok keby napr. otvorili rozhranie pre volanie podpisovacej aplikacie sposobom ze napr. D.Launcher resp. nieco co by ho nahradilo a po spusteni z formulara by bolo schopne zavolat aj inu, tretou stranou dodanu podpisovaciu aplikaciu, oplatilo by sa do toho ist aj ked to je ako pises mala ryba

Mate niekto podobny problem ako ja na Big Sur verzii, eID 3.4, a to:

2021-01-25 15:18:57.517820+0100 0xf999 Fault 0x243d8 2730 0 CTK: (CryptoTokenKit) [com.apple.CryptoTokenKit:tokencfg] Detected duplicate objectID for key <TKTokenKeychainKey: {length = 65, bytes = 0x53434d20... 'Podpisovy kluc (xxxx)'> and certificate <TKTokenKeychainCertificate: {length = 65, bytes = 0x53434d20... 'Certifikat k podpisovemu klucu (xxxx)'>. This is allowed only for token extensions built for macOS 10.16 or newer. Either change build options to target newer OS version or avoid sharing same objectID for key and certificate.

Certifikaty sa nevypropaguju, sc_auth identities nic neukaze. Na starsej verzii MacOS to fungovalo ok, certifikaty som si generoval v 2020 cez eID.

Neviem, ci sa nahodou nestazuje na toto:

Mal som problemy s tym, ze sa mi to nepropagovalo do macOS, pomohol mi p. Duraci z inezis, s.r.o., napis mu na vladimir.duraci@inezis.sk, mne pomohlo, ze som si dal nanovo vydat certifikaty cez app + pouzivam vyvojarsku verziu, kde je vraj mnoho bugov odstranenych.

Toto som riesil uz v 2020, pregenerovanie certifikatov + update fw na chipe OP pomohol, odvtedy to fungovalo dobre, az do upgradu na Big Sur :slight_smile:

Uplne presne, mal som nove certifikaty (2020) a vsetko ficalo, ale od Big Sur nie, tak som skusil nanovo vydat a ajhla :grimacing:

vdaka, napisem mu. Aktualne dostupna eID 3.4 apka mi nedovoluje nanovo pregenerovat certifikaty, lebo ze su stale platne.

Dobry den, presiel som cely thread ale zatial nemam uspokojive riesenie pre seba. macOS BigSur 11.1, eID app 3.4, citacka Gemalto. Adobe Acrobat Reader nastaveny podla pokynov. Certifikaty na eID som si dal dnes nanovo vygenerovat. Restarty, vybratie eID z citacky niekolkokrat. Propagacia certifikatov ale nefunguje, v terminali stale nevidim.

Oficialne riesenie je pockat na eID 3.4 Update 1, ktory bude podporovat Big Sur (11.1+), alebo pouzit apku z podpisuj.sk, ktora funguje na 11.1

1 Like

Aha dakujem. Uz som myslel ze som neschopny. Ale podla vsetkeho to bude zasa fungovat kym nebude novy macOS, kedze sa to riesi kazdy rok. Uz aby bol update, inak toho vela tohto roku nepodpiseme.

Hej , nechcel som sa miesat, ked vlakno ma nadpis, ze Adobe Acrobat, ale do Podpisuj.sk je uz podpora pre BigSur implementovana.

O podpisuj.sk viem ale nenasiel som tam moznost editovat viditelny podpis a ten defaultny je mierne povedane “divny”.

1 Like

Jo to mame v pipeline :slight_smile: … .editovat asi nepojde, ale vlozit vlastny asi pojde.
Je to dost obmedzene pouzitym frameworkom DSS.

2 Likes

Je niečo nové? Dnes som zistil, že máme novú verziu 3.5 ale z pohľadu použitia podpisu v Adobe Acrobat sa pre mňa nič nezmenilo, podpis vyrobiť neviem.

U nas Big Sur nepouzivame, ak je tam nejaky specificky problem, napiste na callcentrum MVSR alebo priamo do Inezisu.

Na vsetkych nizsich verziach MacOS nam funguje eID verzia 3.5 bez problemov, ak su aktualne certifikaty a Acrobat je nakonfigurovany podla navodu prilozeneho v eID verzii 3.5

OK, ked niečo nefunguje, preštuduj návod. Musel som opraviť/zmeniť pár nastaveni v Adobe Acrobat a potvrdzujem, že verzia 3.5 je plne funkčná v Big Sur.

1 Like

Ahojte, prešiel som celé vlákno, mám Ventura 13.0, eid 4.1, adobe nastavený podľa návodu ale v Key chain nevidim nič a podpísať v Adobe tým pádom momentálne neviem. Ani nie pred mesiacom všetko fungovalo a podpisoval som z klúčenky, potom bol myslím asi update OS a už podpísať neviem ani neviem čo s tým, okrem updatu OS sa asi nezmenilo nič. Nemá náhodou niekto momentálne rovnaký problém? Díky

1 Like

Ahoj, je tam aj iny sposob ako sa to da urobit v adobe. Pomocou Pkcs#11, konkretny postup mozes najst tuto How To Use Digital Signature In ADOBE ACROBAT READER DC | , jediny rozdiel je v PATH ktory je v pripade aplikacie eID klient nasledovny: /Applications/eID_klient.app/Contents/Frameworks/libPkcs11.dylib

Este odporucam preskocit krok 9 a po nakonfigurovani restartnut aplikaciu Adobe Reader.
Mne sa takto podarilo podpisat.

Este upozornujem pokial pocitac ma Apple Silicon (M1 alebo M2 cip) treba si nainstalovat 64bit Adobe Reader (s defaultnym pre arm to nepojde)

Podpisujete sa elektronicky na novom macOS Ventura? Pre e-občiansky treba aktualizovať softvér