Podpis .pdf adobe acrobat na Mac

Uz rozumiem, ďakujem :pray: za ozrejmenie.

Nova verzia 3.4 aplikacie pre eID funguje dobre na MAC OS 10.14 (Mojave) a 10.15 (Catalina).
Ak ste mali doteraz nastavenu PKCS#11 kniznicu, treba ju zakazat a nechat Acrobat, aby si certifikaty tahal z Keychain-u. Po tejto zmene uz podpis netrva 2,5 minuty ale iba niekolko sekund.

Zatial sa mi nepodarilo rozchodit to na MAC OS 10.13 (High Sierra), tam Acrobat certifikaty cez Keychain nevidi…

Viete tu napisat navod ako na to? Btw. @robert.kuchar by sa na to mohol pozrieť z pohľadu ich podpisuj.sk app, keďže cas na nacitanie certifikatov z eID karty tam bol taktiež velky problem…

PS: Testujem novú eID app aj na macOS 11 Big Sur a app sa ned spustiť :confused:

  1. po pripojeni citacky a zasunuti eID treba ako prvu spustit aplikaciu pre eID, zadat 2xBOK (overenie a propagacia certifikatov)

  2. v Acrobate v Preferences -> Signatures -> Creation and Appearance treba nastavit:

  • Default Signing Format: CAdES Equivalent
  • Enable CryptoTokenKit framework support

Po restarte Acrobatu je identita z eID dostupna pre digitalne podpisovanie.

(Ak ste doteraz pouzivali PKCS#11 kniznicu, treba v Preferences -> Signatures -> Identities & Trusted Certificates v polozke PKCS#11 Modules and Tokens zvolit Detach Module, pretoze PKCS#11 rozhranie je velmi pomale a vsetko trva neunosne dlho. Aktivna musi byt len eID identita z MAC Keychain Store).

1 Like

Ďakujem :pray: za vysvetlenie a pomoc. Len skoda ze sa s tymito certifikatmi nedaju podpisovat/sifrovat emailove spravy :confused:

Ešte jedna pripomienka. V Keychain Access sa mi certifikáty nezobrazujú, kým nieje aktivovaná eID app. Je to možné spraviť tak, aby som ju aktivanú mať nemusel? Napríklad tým, že knižnice by som skopíroval z eID app priamo do systémového úožiska týchto driverov? Tak funguje aj SAK preukaz, kde SecureStore app integruje kniznice priamo do systému a nieje potrebné mať spustenú ich app.

Dobry den, som “trochu” zufaly. Mam MacOS 10.16.6. Appku pre eID verzie 3.4. No appka nechce propagovat certifikaty do klucenky - po spusteni si vypyta iba 1x BOK a tym to zhasne. Na slovensko.sk sa sice prihlasit mozem, cez zep.disig.sk podpisovat mozem takisto, ale priamo v Acrobat Reader DC podpisovat nemozem :frowning:

Co s tym mozem spravit?

Vdaka.

2 Likes

Ten macOS bude asi 10.15.6.
Po spusteni aplikacie, vlozeni eID karty do citacky a zadani BOK skuste preverit, ci bezi CryptoTokenKit prikazom ps -ax | grep CTK

Po upgrade na Big Sur 11.0 Beta (20A5354i) nie je problem so spustenim aplikacie pre eID. Bez problemov funguje aj prihlasenie na slovensko.sk a podpisanie cez D.Signer, aj podpisanie cez WebSigner na zep.disig.sk (v Chrome).
Acrobat Reader ma problem s fungovanim na Big Sur, aj podpisovanie s eID preto nefunguje.

ano spravne, 10.15.6. Ten CTK mi nebezi :frowning: A neviem nikde najst sposob ako ho rozbehnut :frowning:

CTK by malo bezat spolu s aplikaciou. Este skusit reinstalaciu aplikacie, ked to nepomoze, kontaktovat podporu.

hmm ked som nahradil CTK malymi pismenami, vybehlo mi totok:

 1135 ??         0:01.75 /System/Library/Frameworks/CryptoTokenKit.framework/ctkd -tw
 2250 ??         0:00.28 /System/Library/Frameworks/CryptoTokenKit.framework/ctkahp.bundle/Contents/MacOS/ctkahp -d
 2252 ??         0:00.31 /System/Library/Frameworks/CryptoTokenKit.framework/ctkahp.bundle/Contents/MacOS/ctkahp
17006 ??         0:15.00 /System/Library/Frameworks/PCSC.framework/Versions/A/XPCServices/com.apple.ctkpcscd.xpc/Contents/MacOS/com.apple.ctkpcscd

takze CTK evidentne bezi. reinstall eID app som skusal, neuspesne :frowning:

Na MacOS 10.15 (Catalina) sa zmenila architektura, uz je podporovany len CryptoTokenKit, ktory nema s Klucenkou nic spolocne. T.j. v klucenke certifikaty nevidno. Na zobrazenie certifikatov sluzi prikaz

security export-smartcard

Na MacOS 10.14 (Mojave) su to dva nezavisle procesy - jeden pre Klucenku (cez aplikaciu eID), druhy pre CryptoTokenKit (automaticky, aj bez spustenej aplikacie pre eID).

Podpisovanie v Acrobate vyuziva CryptoTokenKit, t.j. funguje automaticky, aj bez spustenia aplikacie pre eID (ale musi byt nainstalovana, aby v systeme boli potrebne ovladace). A Acrobat musi byt spravne nakonfigurovany (vid post zo 6. jula).

:thinking: mne sa v Keychain Access certifikaty zobrazia akonahle spustim eID klienta :thinking: a mozem ich teda pouzivat v akejkolvek aplikacii, ktora podporuje autorizaciu s Keychain Access

Strávil som pri podpise skoro 3 dni - nakoniec úspešne podpísané PDF s časovou pečiatkou - macOS 10.15.7 Catalina

Postup u mňa možno niekomu pomôže:

  1. “Naviedol som Acrobat” podľa postupu @jariq ibaže som musel jemne pozmeniť cestičku podľa reálneho názvu aplikácie eID - /Applications/Aplikacia_pre_eID.app/Contents/pkcs11/libPkcs11.dylib

  2. Acrobat som reštartoval vložil OP do čítačky, zadal BOK a v Settings->Signatures->Identities&Trusted Certificates sa hlavnej sekcii Digital IDs zobrazilo 3x Moje Meno eID a pod PKCS#11 sa objavil SIG-ZEP a SIG-EP - vedel som, že už som po troch dňoch doma :slight_smile:

  3. Ak dáte Detach Module - Acrobat nevie o čítačke s OP - aspoň u mňa to bolo takže postup @md1 v tomto nesedel. Alebo neviem ako sa dá nastaviť aby knižnicu našiel v Kľúčenke. Takže samotné podpisovanie v macOS trvá naozaj dosť dlho.

Riško na hrad :joy:

Nie, cez libpkcs11.dylib trva podpisovanie nekonecne dlho, to nie je v praxi pouzitelne.

Musite mat najnovsiu verziu aplikacie pre eID, ktora podporuje CryptoTokenKit

V Acrobate treba povolit CryptoTokenKit support.

Potom sa v Acrobate objavi certifikat aj bez libpkcs11.dylib a podpisanie trva len par sekund.

1 Like

Mám verziu eID 3.4 (inú som na slovensko.sk nenašiel), systém macOS 10.15.7, Adobe Acrobat posledný Build 20.13.20074.411690

V Nastaveniach Adobe Creation&Appearance zapnutý CryptoTokenKit Support a dal som Detach Module v sekcii pkcs#11.

Vložil som OP do čítačky, zadal 2x BOK a následne zapol Adobe s PDF ktorý chcem podpísať.

Adobe nevie nájsť žiadne certifikáty a napíše že nemám pripojenú čítačku (Gemalto PC Twib Reader).

Môžte prosím napísať postup ako to spojazdniť bez libPkcs11.dylib?

Ďakujem veľmi pekne.

Po 2. zadani BOK musite pockat cca 20 - 30 sekund, kym prebehne propagacia certifikatov do CTK.

Potom v terminali zadajte prikaz:

security export-smartcard

Mal by Vam vypisat informacie o certifikatoch. Ak ale vypise “No items found”, propagacia certifikatov neprebehla - skuste vytiahnut OP, znova zasunut do citacky a cely proces zopakovat.

1 Like

Terminál píše “No items found.” - 5x som skúsil vybrať/vložiť OP, vymenil som aj USB port čítačky - neúspešne. :frowning:

EDIT: Ak vypnem app eID tak po vložení OP systém pýta BOK iba 1x.

Ano, ak vypnete eID app, spusta sa len CTK komponent (co pre Acrobat staci).
Ale Vam z nejakych dovodov neprebehne propagacia…

Skuste este 2 veci:

  • restart celeho MAC OS
  • ak mate certifikaty z r. 2018 alebo 2019, skuste ich prevydat na aktualne cez eID app.
2 Likes