Podpis .pdf adobe acrobat na Mac

Ahojte, vopred sa ospravedlňujem ak táto otázka sem nepatrí alebo nebudem používať správnu terminológiu, no už som prešiel asi všetky internety no riešenie som nenašiel.

Používam občiansky preukaz s elektronickým podpisom pre podpis pdf dokumentov v adobe acrobat reader. Na windows bez problémov všetko funguje, adobe načita moje ID a bez problémov viem podpísať pdf dokumenty.

Na macbook už to je problém. Mac komunikuje s čítačkou, nemám problém sa prihlásiť do elektronickej schránky. Problém je v adobe acrobat (mám najnovšiu verziu). Nevie čítačku nájsť keď chcem nastaviť moje ID tak adobe hlási, že žiadne zariadenie nieje pripojené.

Nevie niekto poradiť čo s tým? Našiel som nejaké belgické články kde riešia niečo podobné, je potrebné pripojiť PKCS11 module, no ak je toto riešenie tak neviem presne, kde mám ten súbor hľadať, adobe potrebuje k nemu cestu no neviem presne, kde to je. Nie je tu niekto, kto používa Mac na podpis pdf v acrobat? respaktíve riešil a vyriešil podobný problém?

Vopred ďakujem

Skus ho naviest na /Applications/eIDklient.app/Contents/Pkcs11/libPkcs11.dylib

3 Likes

Perfektné ďakujem, problém vyriešený. Adobe čítačku našlo, importoval som ID a funguje. Len celý proces podpisovania dosť dlho trvá oproti windowsu, neporovnateľne dlhšie, neviem prečo a či to je štandard na Mac ale nakoniec podpis vygenerovalo.

Ešte raz vďaka

1 Like

Na macOS nieje nativna appka, ale hrozna JAVA, pretoze niekdo je lenivy to nakodit normalne. macOS uzivatelia asi platia nizsie dane a preto su povazovany za tretoriednych :slight_smile:

Mám tiež problém v Adobe Acrobat Readeri podpísať dokument na Macu. Cez prehliadač podpísať dokument viem, ale požadujú odo mňa aby tam bol ten podpis, ktorý vkladá Adobe. Problém je že keď kliknem na miesto na ktorom chcem dokument podpísať, dostanem okienko Sign with a digital ID. V keychain ale nevidím žiadny certifikát z eID. Keď dám že Configure a Digital ID for signing a Use Signature Creation Device, nenájde mi to žiadne zariadenie. Vie mi niekto poradiť čo robím zle alebo ako mám postupovať?

Riešim vlastne toto okno: https://www.sslmentor.sk/napoveda/ako-podpisat-pdf-dokument

Nainštalujte si novú verziu 3.4 Aplikácie pre eID, bola zverejnená dnes.
Stiahnuť sa dá tu: https://eidas.minv.sk/download/Aplikacia_EID/
Podľa release notes je v novej verzii:
Nová funkcionalita a opravy:
- propagácia certifikátov do systémového úložiska certifikátov (KeyChain Access)
- CryptoTokenKit plugin pre eID so štandardným rozhraním (CryptoTokenKit API) pre prístup k certifikátom uloženým na eID alebo eDoPP doklade

Ďakujem za odpoveď. Stiahol som si novú verziu aplikácie avšak certifikát stále nemám v Keychain-e. Je potrebné ešte niečo špeciálne spraviť?

Po vložení eID karty do čítačky mám certifikáty z eID v keychain access, najskôr si to vyžiada 2x BOK - Overenie platnosti certifikátov a Propagácia certifikátov.
Po vložení eID do čítačky si to u Vás vypýta BOK? Predpokladám teda, že na eID karte už máte vydané certifikáty.

Ďakujem, už to funguje. Musel som vytiahnuť eID a znova vložiť.

1 Like

Bohuzial, u mna ziadna zmena :confused: v Keychain Access nevidim certifikaty vobec…

Keď v časti Category kliknete na položku Certificates, tak v pravej časti okna nevidíte certifikáty z eID?

Tak oprava, nasale som ich tam, len som bol zvyknuty, ze sa mi v Keychain ulozisko objavi v Keychain zozname a tie certificate budem vidiet priamo tam. Vdaka. Idem skusit.

1 Like

Este otazka, viete mi poradit, ako si nastavit sifrovanie e-mailov v Mail.app cez eID a následne export desifrovacieho certifikatu do mobilnych zariadeni (iPad/iPhone) tak, aby som si mohol emaily ktore som sifroval na desktope precitat?

Štandardne maily, ktoré posielate podpisujete privátnym kľúčom prislúchajúcim k Vášmu certifikátu a šifrujete verejným kľúčom z certifikátu adresáta.
Certifikát z eID karty si viete vyexportovať aj z Keychain Access, kliknutím pravým tlačidlom na certifikát cez Exportovať:
image

Ešte čo sa týka zdieľania certifikátu na mobilných zariadeniach, toto sa dá aj cez iCloud (nakopírovaním certifikátov) v prípade, že máte zosynchronizované svoje zariadenia cez iCloud.
image

Vyexportoval som do troch formatov (.cer, .pem, .p7b), skusil som si to poslat a nainstalovat do iPhone, nevíme teda ci to bude fungovat, ale v kazdom pripade, neviem rozbehat podpisovanie emailov v Mail.app. Co mám SAK preukaz, tam to slo (momentálne to nefunguje, neviem preco).

Toto bohuzial nefunguje

Ano, vidim, cez iCloud sa daju zdielat hesla, certifikaty nie. Tak len cez manualny export/import.

To nerieši situáciu, že nedokážem pomocou certifikátu šifrovať e-mailové správy v Mail.app (macOS)

Na podpisovanie v Mail.app by podpisový certifikát musel mať vo svojich rozšíreniach aj Subject Alternative Name obsahujúci mailovú adresu, čo nemá.