Podmienenie statnych sluzieb vyuzivanim komercnych sluzieb 3. stran (e-mail, tel. cislo)

Zdravim damy a pani,

chcel by som tu otvorit trosku kontroverznu diskusiu vzhladom na zameranie tejto platformy a tou je podmienenie statnych sluzieb vyuzivanim komercnych sluzieb 3. stran zo strany obcana. Primarne sa mi jedna o e-mail a o tel. cislo. Iste mozno medzi tieto sluzby zahrnut aj internet ako taky, ale v tomto pripade by sa urcite nasla moznost ako ho vyuzivat, napr. kontaktne miesto na miestnom urade, na urade prace, v kniznici, atd. Tuto problematiku mozno v praxi demonstrovat na nasich korona formularoch (registracia, certifikat, e-hranica). Kazdy z tychto formularov po obcanovi pozaduje vyplnit tel. cislo a/alebo e-mail. Problemom ale je, ze sa jedna o komercne sluzby 3. stran a je uplne legitimna situacia, ak obcan tieto sluzby nevyuziva (pokial mi je zname, tak ziadna legislativa mu to neprikazuje) alebo si nepraje tieto udaje poskytnut danemu subjektu. Tu je zjavne, ze tieto formulare boli navrhnute nevhodne uz od zakladov a o to horsie, ze neexistuje ziadny alternativny sposob ako sa registrovat na ockovanie, dostat z neho certifikat alebo vratit sa na SR. Obdobnu situaciu predpokladam aj pri preclievacom procese, krory aspom podla zatial dostupnych informacii bude vylucne online a bude nutne si zalozit nejake konto na zaklade e-mailu alebo vyuzit komercne sluzby dopravcov.

Skusme sa spolu nad tym zamysliet a navrhnut zmysluplne riesenie tejto situacie. Osobne som toho nazoru, ze ak stat nevie alebo nechce tieto sluzby sam zdarma zabezpecit svojim obcanom, tak by nimi nemal podmienovat svoje sluzby a neposkytnut ziadnu inu alternativu ako jeho sluzby vyuzit. Na druhej strane, si neviem predstavit, ze by stat kazdemu obcanovi vydal k OP este e-mailovu adresu (kludne obmedzenu na prijimatie e-mailov len z whitelistu statnych domen a s podporou imap/pop3, smtp netreba kedze tu nie je nutna obojsmerna komunikacia - na tu sluzi el. schranka) a SIM kartu (alebo donutil lokalnych operatorov poskytnut SIM kartu zdarma - tak ako to zariadil s bankovym uctom, tiez kludne s obmedzenim len na prijem SMS z whitelistu statnych cisiel). Nasledne sa otvara otazka, ako by mohol obcan tieto sluzby v praxi vyuzivat. Pri e-maili by si obcan mohol chodit kontrolovat schranku dakde na miestny urad a pod. (ako som pisal vyssie) - otazne je, ze v akej frekvencii by to mal robit. A pri SIM karte by trebalo obcanovi zabezpecit nejaky lacny feature phone alebo lagdroid, popr. poskytnut financny prispevok/voucher na tento ucel.

Na zaver chcem podotknut, ze nemam nic proti digitalizacii sluzieb statu, ale urcite by mali ostat aj ine moznosti ako tieto sluzby vyuzivat bez nutnosti pouzitia komercnych sluzbieb 3. stran. Predpoklad, ze kazdy obcan ma pristup k internetu, vyuziva e-mail, ma tel. cislo a popri tom neposkytnut obcanovi ziaden alternativny sposob, je zcela zcestny. Pokial mi je zname (mozem sa mylit, popr. ma opravte), tak v ramci nasej legislativy obcan musi mat len adresu trvaleho pobytu (moze byt nahlasena na adresu miestneho uradu) a za urcitych podmienok ma pravo na bezplatny bankovy ucet - ale to je pre tuto diskusiu irelevantne.

Takze otazka znie, co s tym vieme spravit?

V prvom rade to nemoze byt povinne. Vzdy sa najde vynimka, ktora to nebude moct spravit online z toho ci onoho dovodu. Takze vzdy musi existovat aj “osobna”/“papierova” cesta.

A ked to nie je povinne, tak uz je ok podmienit to pouzitim sluzby tretej strany (email, telefon). Kto chce pouzit, zariadi sa.

A tu sa dostavame ku korenu problemu - Stat by mal elektronicke sluzby spravit tak, aby sa ich obcania sami domahali… (A nie len kvoli poplatku ako pri katastri napriklad…)

Ak môžem, tak by som asi popísal možnosti. Pre organizáciu zákon explicitne musí uvádzať rozsah údajov, ktoré štát môže vyžadovať a ukladať, na to nepotrebuje súhlas dotknutej osoby a teda môžu byť aj povinné. Mail ani tel.číslo toto nebude. Ak chce zbierať iné údaje, potrebuje na to súhlas dotknutej osoby a potom môže tieto údaje ukladať a spracovávať. ak nedáte súhlas, nemôžu ukladať.

Samozrejme, tým ale sa môže stať, že nebude možné danú službu elektronicky využívať. ak je ale služba povinná, nemôžu byť tam údaje, ktoré zo zákona nie sú povinné.
Ak sú pochybnosti, je potrebné sa obrátiť na Urad pre ochranu osobných údajov a oni preveria rozsah údajov. A čo sa týka služby, tam je to myslím Generálna prokuratúra alebo Súd, ktorý môže pozastaviť takéto služby alebo určiť organizácii spôsob nápravy.

Preclievanie ale môže byť v zákone explicitne uvedené, t.j. colná správa môže takéto niečo vyžadovať. na elektronickú úradnú komunikáciu ale je určený eGOV zákon, kde sú detaily. Je ale fakt, že niektoré ministerstvá (typicky MFSR a MZSR/NCZI) si urobili svoje vlastné riešenia, ktoré obchádzajú eGOV zákon a teda majú vlastné spôsoby el.komunikácie (ESFS,CEP,eHEALTH).

toto je možno aj podnet pre s.d voči MIRRI, aby sa aj tu konečne urobil v tomto poriadok …

@mm6502:

Ja zijem v tom, ze minimalne e-hranica je povinna a ak nie je, tak na zaklade dnesneho vyhlasenia pravdepobne uz bude. Tu si neviem moc dobre predstavit ako by mala vyzerat osobna/papierova cesta, kedze predpokladam, ze hraniciari nebudu poskytovat potrebnu sucinnost obcanom a nebudu na vyziadanie vyplnat s obcanom dany formular (casovo narocne a pravdepdobne narazia na rovnaky problem - nemoznost odoslania formularu bez e-mailu alebo tel. cisla). Ovela pravdepodobnejsi scenar vidim tak, ze jednoducho obcana bez daneho potvrdenia nevpustia na SR, otocia ho a on ostane dakde v Madarsku s neriesitelnou situaciou… K tomu si este pripocitajte dovolenkovu sezonu, teplo, kolony atd. Ja som uz pred cca. tyzdnom s tymto formularom kontaktoval NCZI, kde som ale k mojim otazkam dostal odpoved v style, ze mozem poziadat o vydanie certifikatu o vakcinacii, o ktory sa ziada len elektronicky (e-mail tam je povinny). Nespominajuc, ze pre mna je to bezpredmetne, kedze som sa k vakcinacii este nedostal. Ked som sa im ozval spat, ze som sa pytal na iny formular a ze mi vlastne na nic neodpovedali, tak som sa odpovede uz nedockal.

@ObcanSK:

Vychadzal som z tejto webstranky, kde sa v casti “REGISTRÁCIA A PRIHLÁSENIE” pise:

“Colné vyhlásenia v rámci projektu e-commerce sa podávajú výlučne elektronicky.” … “Podmienkou je registrácia, pričom nemusíte vyplňovať žiaden registračný formulár.” … “Ešte pred registráciou Vás systém vyzve, aby ste zadali e-mailovú adresu, na ktorú Vám zašle informáciu stave registrácie.”

Mne osobne tato formulacia implikuje, ze ak nemam (alebo si neprajem poskytnut) e-mail, tak sa k tej registracii ani nedostanem. Samozrejme, zatial to treba brat s rezervou. Uvidime aka bude realna podoba po release (resp. ja uvidim az neskor, kedze v danom termine planujem dovolenku, na ktorej sa nemienim zbytocne rozculovat).

Viacere krajiny maju formular pri vstupe do krajiny / cez hranice (napr. choidim do CHorvatska), vyplnite formular pred cestou do CHorvatska (https://entercroatia.mup.hr), kde zadat okrem ineho cislo dokladu, na hranici si akurat precitaju ciarovy kod z dokladu, sparju Vas s formularom a idete dalej (vobec sa netvoria ziadne rady, samozrejme ked tam pride 50% s nevyplnenym formularom (nepustia ich) tak sa rady zacnu tvorit, ale ono vsetci vedia ze sa maju zaregistrovat a vyplnit formular (takisto to namatkovo vedia kontrolovat aj policajti ked je potreba), Formular nie je o vakcinacii

nie, normálne som vytlačil papier a dal policajtovi do ruky, ked som išiel cez hranicu… povedal som, že telefon som si nezobral do zahraničia kvôli šmírovaniu :wink:

rovno asi pošlem na Urad na ochranu osobných údajov podnet, aby im dali pokutu :face_with_monocle:

@Jody:

Dobre, ze ste nalinkovali aj chorvatsky formular. Tam sa zda, ze je rovnaky problem (e-mail a tel. cislo ako povinny udaj). Minimalne tam ale zrozumitelne komunikuju uzivatelom, preco tieto udaje po nich ziadaju. Navyse po rychlom prezreti formulara, to vyzera tak, ze za celu posadku automobilu to moze vyplnit len 1 clen a kludne vsetkym zadat rovnaky e-mail a cislo (cize posadka si zahra cierneho Petra). Faktom ale stale ostava, ze obcan SR nemusi disponovat ani e-mailom ani tel. cislom a ani pristupom k internetu ak sa nachadza v zahranici - a vlastne ani na SR.

Vakcinaciu sem doplietlo len NCZI (ako odpoved na moje otazky ohladne e-hranici) a k tomu sa myslim dalej vyjadrovat netreba.

@ObcanSK:

Mozte este prezradit, ze kedy a odkial ste ten potrebny papier vytlacili? Bola to priloha k nejakej vyhlaske alebo ten formular nebol v minulosti podmieneny tel. cislom (a e-mailom)?

Ja osobne pokym som nebol konfrontovany s aktualnym stavom tohto fomularu, tak som naivne predpokladal, ze ho staci vyplnit este pred odjazdom do zahranicia (tam clovek nemusi mat pristup k internetu alebo zariadenie cez ktore by to vyplnil) a nie v case (t - 1) prijazdu na hranice SR (za naivneho predpokladu, ze vsetko funguje tak ako ma). Rovnako som naivne predpokladal, ze do formularu sa zadava len mnozina udajov rovna alebo mensia mnozine udajov nachadzajucich sa na OP. Zial, ostal som velmi nemilo zaskoceny aktualnym stavom a vlastne nemoznostou si splnit svoju povinnost voci statu.

Inak vas priklad s nebratim telefonu do zahranicia je presne moja situacia. Ak idem do zahranicia za ucelom relaxu (t.j. dovolenka), telefon bud ostava doma alebo ide so mnou v leteckom rezime a sluzi vyhradne ako offline navigacia, offline prehravac hudby a offline fotoaparat.

Nemyslim si, ze ma zmysel to posielat na UOOU. Prevadzkovatel si urcite dokaze vymysliet rozne dovody preco tieto udaje po obcanoch pozaduje. Napr. namiesto linku na stiahnutie pdf ho rovno posiela do e-mailu obcanovi (co by samozrejme mohla byt len optional featura) a na zaklade tel. cisla pravdepodobne trackuje nahlasene cisla prichodu zo zahranicia od operatorov a/alebo ich vyuziva na informovanie obcana o karantene/testovani (IMHO: toto by nemalo byt sucastou tohto formulara, ktory mal sluzit len na sledovanie pohybu ludi cez hranice).

Ako samozrejme, viem sa zariadit aj tak, ze si zriadim docasny e-mail na vlastnej domene a v momente ako dorazi dane potvrdenie e-mail zrusim a rovnako si viem zadovazit SIM kartu, ktoru nikdy neaktivujem/nepouzijem a rovno hodim do kosa (takto som mal napr. riesenu jednu nemenovanu banku az do momentu, kym mi nasilu nezaviedli 3D Secure, kde uz bolo nutne zive cislo). Ale je toto zelane riesenie? Samozrejme nie, ale momentalne sa mi javi ako najschodnejsie pri splneni nezmyselnych podmienok definovanych statom.

Na zaver by som chcel este podotknut, ze by som tuto diskusiu rad smeroval viac vseobecne, nie len zameranu na e-hranicu (aj ked sa to momentalne javi ako idealny priklad). Isto sa najdu aj ine digitalne sluzby statu, o ktorych netusim, kedze sa im snazim vyhybat.

ved mi to dali na hranici, išiel som do čiech - síce len kúsok pri hodonín, ale išiel som cez skalicu a dal mi policajt papier aj mi pero požičal. nebol tam žiaden mail ani tel.číslo, resp. si nepamätám, či som tam také niečo dával. Ak som aj dával, tak som si ho najpravdepodobnejšie vymyslel - vždy to tak robím, ak nevidím zmysel dávať svoje osobné údaje, tak dávam mail alebo tel číslo na nejaké info tej inštitúcie, ktorá takúto vec vyžaduje :slight_smile:
teda odporúčam aj Vám, ak nevidíte pridanú hodnotu dávať svoj mail alebo tel.číslo, dajte tam mail a tel. číslo na NCZI

uplne rovnako, dokonca v chorvátsku som si kúpil lokálnu SIMkartu aj s dátami, ked som išiel domov, tak som ju zahodil, načo by mi bola doma.

@ObcanSK:

Aha, cize ono realne existuje aj papierova verzia e-hranice, ale verejne to nepriznaju a tlacia ludi do online formularu. Neda sa ale spoliehat na to, ze na nasich hraniciach niekto bude a bude mozne si to tlacivo vyplnit tam ad-hoc. Stat pravdepobne bude mat info ak obcan prekroci hranicu krajiny, kde si nahadzuju OP/pas do systemu. Zbytocne riskovanie pokuty, aj ked kvoli legitimnym dovodom.

Kazdopadne, skusil som este raz napisat e-mail na NCZI a UVZ, tak uvidim ci sa uracia odpovedat k veci. Rovnako som skusil napisat aj do Chorvatska ohladne ich formularu.

vstup do krajiny Vám nemôžu podľa mňa zakázať, ak ste občan SR, to by bola dosť veľká absurdita, nemyslíte?
elektronicky je to rýchlejšie lebo tam nemusíte zastaviť, vypísať a dať niekomu, to si každý musí zvážiť ako to urobí a koľko času tomu chce venovať doma a koľko v aute na hranici, kde je kopec ľudí. Nikto podľa mňa nekontroluje, či tam dáte mail alebo tel.číslo aj sv.petra. - aktuálne platí napr. zo zelených krajín ale povinnosť ísť do domácej izolácie, ak si urobíte hned špárací test a je negatívny, tak už nič dalej a je to všetko.
Vyhlášku k režimu na hraniciach Slovenska s účinnosťou od 14. júna 2021 (od 6.00 hod) https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2021/vyhlaska_218.pdf

Rovnako mám skúsenosť, že na špáracích testoch stále somrovali tel.číslo odo mňa, ked som im povedal, že nemám tak nič s toho nerobili, proste dali papier a hotove. v skutočnosti aj bez papiera sa objavil test v NCZI, lebo tam podľa RČ si oni evidujú všetky testy aj výsledky. A dokonca mi aj chodili smsky, aj ked som im ho priamo na teste nenahlásil, lebo mali v systéme tel.číslo z jedného testu, možno prvého, čo nám organizoval zamestnávateľ :slight_smile: a vtedy im ho dal kvôli objednávaniu na termíny. každý musí zvážiť pridanú hodnotu toho, že dá na seba nejaký rýchly kontakt. Ak totiž sa objaví napr. v chorvátsku to tak bolo, ak sa objaví napr. v hoteli alebo kempe väčšie množstvo chorých, oni posielali smsky ľudom ktorí uviedli že budú v tom hoteli alebo kempe, že nech si dávajú pozor, alebo nejaké iné opatrenia - to mám skúsenosť z minulého roka, čo mi spomenula chorvatska pani v kempe na recepcii.

@ObcanSK:

Vyhlasku samozrejme poznam a praveze ani ta nespomina inu moznost ako tento online formular. Vyhody resp. nevyhody medzi online a offline formularom nemusime rozoberat, myslim si ze kazdemu na tejto platforme su zrejme.

Mate pravdu. Na jednej strane nikto nemoze obcanovi SR zabranit vratit sa nazad (zarucuje mu to Ustava SR) ale na strane druhej, Policia SR urcite disponuje pakami, ako tomu zabranit (obcan sa vrati priamo do CPZ, statnej karanteny, atd.). Ono, ak Vam policajt na hraniciach aj povie nie, tak musite tento prikaz respektovat a posluchnut ho. Ci uz na to mal pravo alebo nie v ten moment je bezpredmetne, to je mozne riesit dodatocne. Ani samotna vyhlaska neriesi situaciu, co spravit s obcanom, ktory nema vyplnenu e-hranicu (nevpustit, vpustit a pokutovat, eskortovat do statnej karanteny, atd.). Pri testoch to bolo hned zo zaciatku navrhnute tak, ze dostanete papier do ruky, cize tam problem nevidim.

Ale nechcem tu o tom diskutovat stylom “coby kdyby”. Chcel som len poukazat na fakt, ze neexistuje oficialne definovany postup pre premisu ak obcan nema pristup k internetu, e-mail a ani tel. cislo.

Mam taky pocit, ze NCZI pri prvej interakcii s obcanom mu vytvara nejaky shadow profil a uz len k nemu referencuje vsetky dalsie data. Otazkou je, ci obcan bol o niecom takomto preukazatelne informovany a udelil explicitny suhlas. Z tlaciva/formulara, kde sa uvadza, ze na e-mail alebo tel. cislo pride obcanovi vysledok/potvrdenie samo o sebe neznamena, ze obcan suhlasil aj s tym, ze tieto udaje zostanu v systeme aj nadalej a budu vyuzite aj na nejaku dalsiu komunikaciu/interackiu v buducnosti. Nehovoriac o tom, ze na tlacive ani nemusi byt uvedene, ku komu sa tieto udaje realne dostanu - kto je prevadzkovatel, kto su sprostredkovatelia prevadzkovatela, ci moze nastat cezhranicny prenos dat, atd. Kludne to v praxi moze znamenat aj to, ze udaje z toho tlaciva sa nemali nikam dalej dostat (ani na mailserver, ani na sms branu a ani ziadnemu dalsiemu subjektu ako je napr. NCZI alebo UVZ) a mali ostat len tam. Ale toto je zase tema sama o sebe.

Rychly kontakt je sice fajn, ale radsej sa staviam do pozicie digitalne vyluceneho dochodcu a ked stat chce so mnou nieco riesit, nech sa paci, tu mam adresu trvaleho pobytu (ktoru mat musim), poslite mi list alebo mi to pridte oznamit osobne. Ak ma stat zaujem o rychlejsiu komunikaciu (a potencionalne zabranit dalsiemu sireniu virusu - ak by sa naplnil Vas scenar), moze mi ju sam zariadit (som ochotny poskytnut el. energiu na prevadzku takeho zariadenia a/alebo sluzby). Samozrejme, stat moze obcanovi v takomto pripade zabezpecit rychlejsiu komunikaciu umiestnenim obcana do statnej karanteny (ale tu by som bol zvedavy, ako by sa stat postavil k tomu, ze mam doma cely zverinec, o ktory sa treba starat). Sam uznavam, ze cele toto je trosku kontroverzny pristup v kontexte tejto platformy, ale treba mysliet aj na takychto obcanov.

tu si s Vami dovolím nesúhlasiť, lebo je to naopak, rýchla reakcia je vo Vašom záujme a vo Váš prospech, teda motiváciu by mal mať občan a nie štát. Ale súhlasím, ak nechce občan, tak ho netreba za to trestať.

ako hovorím, ani mail ani tel.číslo nikto nekontroluje, preto je to irelevantné a ak tam dáte aj mail na úrad vlády alebo telefon na matoviča, je to nepodstatné. Podstatou elektronizácie služieb je motivácia priniesť výhodu používateľovi a nie trestanie. ak tomu tak nie je, nemôžu byť takéto elektronické služby ani úspešné ani vyhľadávané a často dobrovoľne používané

ObcanSK:

Ja som toho nazoru, ze ci uz bude forma komunikacie rychla alebo pomala (napr. s rozdielom 2 dni - sms vs list), zdravotny stav obcana (v suvislosti s covidom) to uz nezmeni. Ano, da sa to brat aj tak, ze ak ma obcan tuto info skorej, tak sa ide dat skorej pretestovat, aby sa co najskor izoloval. Ale je toto v zaujme samotneho obcana (ako mu to realne pomoze?) alebo spolocnosti ako celku - t.j. statu, aby zamedzil dalsiemu sireniu nakazy? Obcan moze byt zodpovedy ale rovnako aj nezodpovedny a preto ja osobne som toho nazoru, ze by malo byt v prvom rade v zaujme statu, aby obcan dostal tuto info co najskor. No a vlastne ono to aj tak je - tym, ze stat to podmienuje tym e-mailom a tel. cislom. Ale to sa vraciame na uplny zaciatok celej tejto diskusie.

K tomu e-mailu, v samotnom online formulari je pri tejto kolonke uvedene: “Zadajte email, na ktorý Vám odošleme potvrdenie o registrácii. Potvrdením sa preukážete na hraniciach pri príchode na Slovensko.”. Netusim, ci ten formular po odoslani zobrazi aj linku na stiahnutie pdf priamo z prehliadaca, alebo je to striktne naviazane len na ten e-mail. Samozrejme, ak sa bavime o papierovej e-hranici, tam toto neplati. Tam sa da kludne nechat volne policko s odovodnenim, ze jednoducho nemam/neprajem si poskytnut a dovidenia.

Dnes mi prislo vyjadrenie z Chorvatska a to v zmysle, ze ich online formular nie je povinny, ale pri hranicnej kontrole musim hraniciarom nahlasit miesto pobytu. Predpokladam, ze zbytok udajov si sami doplnia z OP a plus asi budu pozadovat dokumenty v suvislosti s covidom, aj ked to v odpovedi nespominaju.

Navyse, ked som sa dnes pozrel do FAQ, tak bod 12 presne toto popisuje. Nepamatam sa, ze by som to tam videl v den kedy som im pisal e-mail, ale mozem sa mylit nakolko som to vtedy len v rychlosti prezrel.

A este pre uplnost, nasa Slovenska protistrana podla ocakavani (zatial) bez odpovede.

Ak chcete odpoveď, tak musíte ísť cez infozákon 211/2000 a dodržať vsetky formality, ktoré ten zákon predpisuje.

V prípade, že tie formality budú správne, tak odpovedia, pretože im hrozí pokuta.

Ak však v tých formalitach bude niečo chýbať, tak Vás v lepšom prípade na nezrovnalosti upozornia, v horšom to rovno hodia do koša a Vy môžete čakať na odpoveď do nekonečna.

Overené s hlásením chýb eZdravie.

@Vladimir_Kralik

Chapal by som takyto arogantny pristup zo strany statu, ak by sa nejednalo o uplne prakticku otazku k sucasnej situacii. Zial, v nasej krajine sa clovek musi zacat odvolavat na zakony, aby dostal vobec nejaku odpoved, ktora mala byt uz davno v ramci definovaneho procesu zodpovedana.

Kazdopane, o par hodin cestujem do zahranicia, a kedze som sa nedopracoval k ziadnemu vyjadreniu zo Slovenskej strany (a ze som ich nekontakoval len raz), tak si e-hranicu vyplnim este pred odjazdom a po prijazde nazad na SR si planujem uplatnit svoje prava v zmysle GDPR.

chcemvediet.sk pomoze.

Aby som nejako zmysluplne uzavrel diskusiu k e-hranici a posunul tuto diskusiu viac do vseobecnej roviny, tak sem este doplnim aktualne info z mojej osobnej skusenosti, mozno sa to niekomu este hodi.

Cesta SK-AT-SI-HR 1. 7. 2021 a 5. 7. 2021 nazad. Na ziadnej hranici nic nekontrolovali - ani OP, ani ockovanie/test, ani digitalny covid certifikat, ani ten Chorvatsky formular a ani nasu e-hranicu. Jedine na HR-SI hranici (resp. na SI strane tejto hranice) kontrolovali OP - a aj to zo 4 OP si pan hraniciar oskenoval len jeden.

Ceresnicka na torte bol ale samotny formular e-hranice, ktory nesiel vyplnit vopred a pri vyplnani na mojom zariadeni cez Firefox Focus sa formular zasekol na odosielani dat - pravdepodobne nasledok implementacie sluzby Google reCAPTCHA. Na dalsom zariadeni s Google Chrome bol formular nepouzitelny, nakolko browser mal aktivovany dark mode, ktory sme nedokazali vypnut a UI malo kontrast limitne sa bliziaci k jednej (cierny text na takmer ciernom pozadi), cize nepouzitelne. Formular sa podarilo uspesne vyplnit a odoslat az na 3. zariadeni cez Operu. Navyse ten formular je pre mobilne zariadenia velmi tragicky navrhnuty, kedze zobrazena klavesnica spolu so zobrazenou cookie listou (uzivatel nemusi akceptovat cookies) zaberaju vacsinu obrazovky a pre samotny formular zostava uz len minimum priestoru. A samostatnou kapitolou je aj opt-out z analytiky schovany v rozsirenych nastaveniach cookie listy. Ale to sa zase dostavame k uplne inej diskusii.

@dusoft:

Napad na sluzbu je to sice fajn, ale osobne nie som otvoreny poskytnutiu udajov v pozadovanom rozsahu pri registracii (aj ked opravnene) spolu s implementaciou Google reCAPTCHA. Vedel by som si predstavit podobnu webstranku cisto na baze JS, kde by poskytnute udaje neopustili zariadenie uzivatela (a teda ani registracia by nebola nutna) a vystupom by bola ziadost napr. v plaintexte, ktory by uz len stacilo odoslat na odporucane e-mailove adresy. Samozrejme, ze potom by uz ale nebola mozna verejna evidencia takychto requestov, ale podla mna by to bola pre uzivatela privetivejsia varianta.