COVID IT / návrhy na zlepšenia / vstupy od IT komunity

@peter_k:

Dopredu sa ospravedlnujem, ale trochu sa tu rozpisem.

  1. Ak chcete realizovat digitalne sluzby, netreba zabudat aj na obcanov, ktory tieto sluzby nemozu alebo nevedia vyuzit. Typicky sa jedna o dochodcov, digitalne vylucenych obcanov alebo obcanov, ktory chcu minimalizovat svoju digitalnu stopu (moj pripad). Cize by som rad upozornil na fakt, ze obcan nemusi disponovat ani pristupom k internetu, ani tel. cislom a ani e-mailovou adresou - vsetko su to komercne sluzby, ktore obcan vyuzivat nemusi. Naopak, v ramci nasej legislativy, obcan musi mat iba adresu trvaleho pobytu (a za istych okolnosti ma pravo na bezplatny ucet v banke). Ak bude dostupna varianta daneho procesu aj pre tychto obcanov (napr. kontaktne miesto na miestnom urade alebo u lekara), treba to aj nalezite odkomunikovat verejnosti. A nie, nie je riesenim sa spoliehat na to, ze kazdy obcan ma nejaku blizku osobu, ktora tymito sluzbami disponuje a je ochotna ich poskytnut za nho. Viac v tomto vlakne.

  2. Zavislost na sluzbach 3. stran, resp. este horsia varianta, zavislost na sluzbach 3. stran, ktore si voci samotnemu obcanovi chcu uplatnovat vlastne podmienky - typicky Google reCAPTCHA (+ Enterprise varianta) a appky na Android (a v zasade aj pre Apple zariadenia, ale tam ina moznost nie je) dostupne len pre Android s GMS - t.j. Android s Google Play Store, resp. s Google Play Services. V takomto pripade je obcan postaveny do pozicie, kedy moze jednoducho povedat tejto 3. strane “nie” (v mojom pripade su requesty na domeny Googlu blokovane na urovni lokalneho DNS a teda ani scitanie, ani vakcinacia, ani e-hranica, ani ockovacia loteria kvoli tejto zavislosti na sluzbach od Googlu nie su funkcne) a ostane vysiet dakde v vzduchoprazdne, kedze sa nikto nad takymto scenarom ani len nezamyslal. Dalsim legitimnym pripadom je nedostupnost tychto sluzieb v zahranici - napr. idealny pripad je Cina. Viac v tomto vlakne.

Ak by ste chceli tieto dve temy rozviest viac do hlbky, tak poprosim v danych vlaknach, nech tu nie sme off-topic. Dakujem.

  1. Aby finalny produkt/sluzbu videlo aj pravne oddelenie prevadzkovatela, resp. jeho DPO a nevznikla situacia ako napr. pri registracii na ockovanie, kde v 1. kroku musi obcan vyplnit vsetky svoje osobne udaje, prejdenim do dalsieho kroku sa tieto udaje odoslu na server a az v poslednom kroku su od neho vyzadovane potrebne suhlasy s podmienkami. Minimalne po dobu od prechodu do kroku 2 az po finalizaciu formularu su tieto udaje spracovavane neopravnene (nebol udeleny pravoplatny suhlas zo strany obcana). A to nespominam variantu, ak uzivatel nesuhlasi s danymi podmienkami (alebo jednoducho nedokonci formular a zavrie prehliadac), tak jeho osobne udaje ostanu vysiet bohvie kde, bohvie aku dobu.

  2. Funkcne callcentrum (kedze na maily nikto neodpoveda). Na callcentrum NCZI som sa snazil dovolat 2 mesiace v roznych casoch ale bez uspechu. Na callcentrum UVZ SR sa mi dovolat sice podarilo (s cakanim 2 hodin v poradi), kde mi slecna len oznamila, ze e-hranicu si riesi RUVZ SR BA a dala mi 2 cisla tam. Tam jedno cislo bolo pernamentne offline a druhe tyzden nikto nebral. Skusil som zavolat na cislo, ktore som nasiel na ich webstranke (toto bol zazitok sam o sebe), kde som sa dovolal len na recepciu a kde som dostal znova cisla, ktore nikto cele dni nebral. Samozrejme, ze som to v tomto momente uz vzdal.

  3. Obsah. Ked som bol zaciatkom jula na dovolenke, tak som sa snazil zistit na oficialnom webe korona.gov.sk info o pravidlach karanteny. Naslo mi 3 rozne stranky (clanky), kde kazdy uvadzal nieco ine a v kazdom bola uvedena platnost “od”, ale “do” uz chybala. Realne som namiesto webu, ktory ma mal informovat, musel hladat aktualne platnu vyhlasku k datumu navratu, aby som sa dozvedel zakladne info, ktore som potreboval vediet k vyplneniu e-hranice.

  4. Na zamyslenie:
    Neriesit zbytocne formu dobrovolnej/povinnej online registracie - clovek je tvor lenivy a je tazke ho k niecomu motivovat (a lahke demotivovat). Keby sa vyuzil desatrociami overeny sposob predvolavania/pozvanky (na co mysli aj nasa legislativa, kedze kazdy obcan SR musi mat adresu trvaleho pobytu), tak pravdepodobne sa zucastni viac ludi, kedze vacsina z nich su ovecky, ktore o tom velmi rozmyslat nebudu. Tato problematika ale skorej patri do oblasti psychologie a behavioralnych vied ako na tuto platformu.

2 Likes