Podivuhodné EKS obstarávanie doménového mena

To je tiež nejasné, podobne ako iné veci v EKS. Podľa môjho názoru sa môže predpísať priamo produkt, konieckoncom v EKS je plno takých obstarávaní, ale ešte nepoznám precedens, nejaké rozhodnutie napríklad NKÚ, či takéto obstarávanie uznal. Kamarátka, ktorá ma zasväcovala do tajov EKS, mi vravela, že bola na školení, kde prišiel priamo Kaliňák a on im povedal, že sa môže obstarávať priamo konkrétny produkt (ukazoval to ževraj na príklade konkrétnej stoličky z IKEA) a dodávatelia súťažia iba cenou, ale jednak to mám iba z druhej ruky a jednak, ako píšem vyššie, čakáme na precedens.

… a najmä vieme, kto na tom 13- eurovom switchi zarobí svojich 238 € / 119 €.

Inak, pokiaľ viem, tak zákon nezakazuje, aby EKS používal ktokoľvek a pre akúkoľvek sumu, nie?

1 Like

Ano nadlimit je teraz novinka, ale neviem co tym teraz chcete povedat. Zrejme sme sa zle pochopili. K Vasej otazke k transparentnosti. Lahko mohlo dochadzat k vopred dohodnutym obchodom s vopred jasnym vyhercom a nikto sa to nedozvedel. Ano, dnes je to mozne tiez, system zatial nie je dokonaly (napriklad pripad s domenou v tomto clanku), ale vsetko je na ociach. Vdaka tomu nastal tento pripad v clanku - kto vie, mozno bolo niecomu zabranene. Vysledne zmluvy su tiez na ociach, bez cenzury, bez prechodu desiatimi rukami, hned. Bol tu priestor pre prichod sprostredkovatelov, kde sa dalo pekne legalne zarobit, no za cenu vyssej ceny (teda viac penazi platcov dani), cim vyssia obstaravacia cena, tym vyssia provizia sprostredkovatelovi.
K tomu “ocierneniu”, zdoraznujem, ze neodznelo z jednoducheho dovodu: nejde o ociernenie. Nie je problem spojit si Vasu osobu napriklad s posobenim vo firme VO SK, a.s., alebo vseobecne s oblastou VO. Je jednoznacne jasne, ze sa zaoberate ver.obstaravanim. Nikto netvrdi, ani ja, ze Vy alebo nejaka firma, robite nieco ilegalne. Ide o legalnu zarobkovu cinnost. Vy ste v tejto oblasti ako odbornik boli iste velmi uspesny. Viem si predstavit, ze mnohi ludia, alebo firmy prichodom EKS stratili znacnu cast prijmov a preto tu vidim pravdepodobnu motivaciu k blogovaniu. To je vsetko, ziadne ociernenie.
Vase blogy som necital, ale ak poukazujete na “kradnutie”, a mate ho “zdokumentovane”, tak uz to iste riesi policia, robite dobru vec a nevadi mi to.

Nemáte toho Kalinaka nahodou nafilmovaného? Podla toho co popisujete tak minister vnutra navádzal ucastnikov skolenia na spachanie trestného činu “machínácie pri verejnom obstarávaní” :smiley:

Nie, ako som napísal, mám to iba z druhej ruky. Ale ak povedal, že napríklad “stolička IKEA Vurst alebo ekvivalentná”, tak asi zákon neporušil, nie?

Nic v zlom, ale zjavne o tom vsetom nemate ani ponatie. Pred zavedenim EKS sa podlimitné zákazky obstarávali zverejnením vo vestníku verejného obstarávania, so zverejnenim podkladov na internete, s moznostou pytat sa na vsetky dokumenty k zakazke, s moznostou podavat namietky, lehota na predkladanie ponuk bola minimalne 20 dní, obalky s ponukami sa otvarali v prítomnosti uchádzačov, zapisnice z hodnotenia, ponuky uchadzacov aj dalsie dokumenty sa zverejnuju na stranke UVO vratane zmluv. Po zavedeni EKS - lehota na predkladanie ponuk 72 hodín, nie je mozne ziadat ziadne objasnenie podmienok verejneho obstaravania, nie je mozne podavat namietky, po uzavreti zmluvy, teda v case ked uz nie je mozne nic urobit, EKS zverejni vysledok a zaznam o priebehu zakazky, ale nie hned ako musi byt znamy (teda v nasledujucej sekunde), ale asi o 5-6 hodin neskor (tolko k “vyslednym zmluvam na ociach, bez cenzury, bez prechodu desiatimi rukami, hned” ako ste “vystizne” charakterizovali) - mohli by ste mi vo svetle tychto faktov vysvetlit v com je vami deklarovany prínos EKS k transparentnosti a skuste konkretne lebo zatial ste sa vyjadrovali len vseobecne bez akehokolvek faktu. Mate urcite pravdu, ze pred zavedenim EKS sa dialo vo verejnom obstaravani vela svinstiev, ale zavedenim EKS sa nijako neobmedzili, pravo naopak, este pribudli dalsie podvody vyplyvajuce z prevadzky EKS a z moznosti, ktore EKS podvodnikom prinieslo.
Zrejme by ste sa cudovali, ale zavedenim EKS zaznamenalo poradenstvo vo verejnom obstaravani urcity rozvoj, pretoze proces sa skomplikoval a tym stupol dopyt po poradenskych sluzbach a po vzdelavani v tejto oblasti, zdaleka vsak nevrastol tak ako trh sluzieb organizovania spravne nasmerovanych zakaziek na EKS, tam panuje naozajstny boom, ale tomu sa profesionalne nevenujem.
K vasej poslednej vete - Vy si viete predstavit ako v sucasnosti policia vysetruje Ministerstvo vnútra, ze sfixlovalo zakazku na nakup policajnych uniforiem? Ak ano, tak mate bohatsiu fantaziu ako ja. Podla zakona o policajnom zbore maju policajti stihat kazdy trestny cin o ktorom sa dozvedia, napriklad aj z so zverejnených informacií na EKS.
Mne sa zda zvlastne, ze existuje niekto, kto je nadseny z napriklad z EKS a je uplne zjavne, ze o tom nema ponatie, netusi ako verejne obstarvanie vobec funguje. Zamyslam sa cim to moze byt, ked to nie je ani zamestnanec MV SR ani dodavatela EKS alebo osoba, ktora ma z prevadzky EKS iny majetkovy prospech … ?
Keby ste si precitali moje blogy videli by ste ze sa zdaleka nezaoberam len EKS. EKS je sice pekne svinstvo, ale zdaleka nie to najvacsie, ktore vo verejnom obstaravani mame.

1 Like

Porusil by principy verejneho obstarvania vyplývajúce zo zákona, ale samozrejme je to prkotina.:sunglasses:

Ktoré? Ktorý paragraf?

Hm vidim, ze je este vela kutov, o ktorych som netusil. Moje nadsenie je z jednoducheho dovodu. Takmer cely OPIS je katastrofa a ked niekto ostro kritizuje jeden z jeho podarenejsich projektov, mam nutkanie ho branit. Stale verim, ze aj ked neriesi vsetky problemy a mozno aj nejake vytvara, je EKS krokom vpred. Hlbsie analyzy vsak radsej necham na tych ktori tomu rozumeju.

Obavam, sa ze keby ste prenikli do podstaty, tak by ste prave EKS nepovazovali za vydarenejsi projekt, ale iba za mensi projekt. Staci sa pozriet na proces obstaravania EKS, dokumenty su zverejnene v profile verejneho obstarvatela MVSR na stranke ÚVO.

1 Like

Diky za analyzu. Myslim, ze je to vytriezvenie pre viacerych “fanusikov” obstaravania EKS. Osobne mam podobny nazor na lokalne “elektronicke” obstaravacie systemy typu “mestska nastenka”. Ako tak zistujem, tak pomaly kazdy subjekt samospravy ma svoju “nastenku”. Sledovat vsetky taketo nastenky by ziadalo naprogramovat pekne chytreho bota…:joy:

rad by som pochopil v com je ten problem s EKS, nie som expert na VO ale ak predsa obstaravam switch a netusim kolko ich bude do roka, tak priama objednavka ma limituje na max do 1000 EUR za rok,
za druhe, EKS sa ma pouzivat na bezne dostupne tovary, to ze tam nie su namietky, nezmyselne vysvetlovania a pod je snad cielom. Ani na ebay sa to neda. Ak si to niekto zle nadefinuje, tak dostane co si napisal.
Vsetko sa da zneuzit ale co tak sa na to pozriet s pohladu tych co chcu lacno nakupit a tych co chcu konkurovat cenou ? Je to prinos ci nie ?

Problem je v tom , ze EKS nerobi cenovy prieskum. Pokial vysutazi 1ks Switch za 30 EUR, tak ho moze kupit iba 1ks a na ten ma aj zmluvu. Ak chce kupit dalsich 10ks, tak musi urobit nove obstaravanie. Sutaz musi ekzaktne definovat pocet kusov, cize nemoze byt situacia, ze sa sutazi “neviem kolko ich budem potrebovat”. Rezijne naklady na 1 sutaz su podla zdrojov minimalne 120 EUR.

narazam na iny problem, nie je mozne delenie zakazky. Ak pouzije zakaznik priamu objednavku do 1000 EUR, tak v danom roku uz nemoze na ten isty tovar pouzit iny postup VO. A preto je lepsie obstarat aj toto cez EKS aby sa dali v danom roku obstarat aj dalsie.

Dnes tu mame napalovacku za 26 EUR… :slightly_smiling:
https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/43304

1 Like

A aka bitka sa o nu strhla.
To uz hej. Tolko adrenalinu hned zrana :wink:

No toto je zas paradna akcia, tentokrat v

Softvérový balík na výpočet optimalizácie výšky povinného príspevku res. povinnej platby
https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/44462

Dodávateľ musí predložiť minimálne tri referencie (aspoň jednu
medzinárodnú) v oblasti tvorby databáz pre účely plánovania a oceňovania
procesu vyraďovania jadrových zariadení

1 Like

A co keby ste to premenovali na Podivuhodne EKS ? to by som sem aj ja hodila niekolko chutoviek :slightly_smiling:

Zaloz kludne novu temu.

Našiel som daľšieho adepta na cenu “najidiotskejšie obstarávanie”

mikrovlnná rúra a externý disk

https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/88566