Podivuhodné EKS obstarávanie doménového mena

V doménovom svete nie som veľký profesionál, ale párkrát sa mi podarilo zaregistrovať a predať nejaké pekné domény. Niekedy to bola náhoda, inokedy zámer. Vždy ale platilo pravidlo - až do zaplatenia za doménu som nikdy nepoužil na vyhľadanie a predregistráciu verejne dostupnú službu. Mal som totiž skúsenosť, že “vyhľadávače” voľných domén mi vyhľadávané meno jednoducho ukradli.

Som aktívny používateľ štátneho “Ebayu” s názvnom EKS. Dnes som si prechádzal databázu dopytov a zachytil som jeden neobvyklý s názvom :

“registrácia web domény parageo.cc na obdobie 1 roka”

Pozrel som sa teda na detail obstarávania. Údaj o maximálnom cenovom strope chýbal. Bežne sa CC doména registruje za cca 30EUR. Bolo mi to divné, a preto som si šiel preveriť či je takáto doména vôbec voľná. A zistil som, že nie je. Doména bola registrovaná 27.11.2015, tj. v deň keď bol zverejnený dopyt na registráciu domény.

“Zaujímavé”

Som teda zvedavý, ako bude prebiehať táto “súťaž” keďže doménové meno je už zaregistrované. V tomto prípade súťažiť nik nemôže, pretože je na majiteľovi domény, či takúto doménu predá.

Aký ma teda zmysel takáto súťaž? Resp. Ciu Bono ?

Napadajú ma iba 2 scenáre:

1. Súťaž zadal absolútny amatér, ktorý oznámil svetu že ide registrovať konkrétnu doménu a “nejaký” chytrák to subjektu vyfúkol...alebo

2. Obstarávateľ a dodávateľ sa dopredu dohodli a týmto spôsobom si zaručili, že nik iný doménu nemôže dodať. V tomto prípade môže byť cena 30 EURovej domény aj 3000 EUR.

Ak by som ja obstarával registráciu doménového mena a súťažil, určite by som ako predmet obstarávania nedal konkrétny názov, ale tvar “nejakýnázov.cc”. Mne to znie logicky, tebe nie?

obr.1 : súťažíme dodávateľa doménového mena

článok som zverejnil aj na svojom blogu http://www.steindl.sk/post/134143012055/podivuhodn%C3%A9-eks-obstar%C3%A1vanie-dom%C3%A9nov%C3%A9ho-mena
5 Likes

Ako to dopadlo ? Doména bola “vysúťažená” za 3 tisíc EUR

2 Likes

Wow. Toto sa mi ani veriť nechce. Ale je to pravda, dá sa to ľahko overiť.
Tu je záznam z EKS.
Doména bola zaregistrovaná 7 minút po zverejnení dopytu v EKS (to je asi možné reálne stihnúť bez dohody vopred, však?).
Obchod je už dokončený, zmluva je publikovaná v CRZ.

Ak je to podvod a objednávateľ-dodávateľ boli dohodnutí, tak je to veľmi amatérske, vystavili sa riziku že im doménu niekto vyfúkne pred nosom.
Keď objednávateľ zistil koľko to bude stáť, mohol ešte zmluvu neuzavrieť, alebo na trhovisku je zmluva uzavretá automaticky?

…no skrátka 100 násobné predraženie

To je neuveriteľné …

Zmluva je uzavretá automaticky, ale dá sa zrušiť, ak s tým súhlasia obe strany alebo ak dodávateľ nevie predmet zmluvy dodať. Takže v tomto prípade buď musia obe strany súhlasiť so zrušením obchodu alebo to už univerzita musí podľa mňa kúpiť.
Samozrejme, dodávateľovi EKS ide aj za nezrealizovaný obchod platba ak sa nemýlim niečo vyše 100 €.

kokos to je brutal. domena *.cc sa u nas nakupuje za 20eur. dana domena bola aj cez nas registrovana. cize realne stala 20eur.

su 2 mozne varianty.

  • ze neboli dohodnuti a niekto sikovni to videl a regol. (mohlo sa stat)
    nechapem, ale preco univerzita kupila domenu kokosovych ostrovov za 3000eur? keby niekto nevedel, co su .cc domeny zac: https://en.wikipedia.org/wiki/.cc

  • tym, ze univerzita nasledne domenu aj kupila mi pride, ze dohodnuti boli. neviem na aky projekt to potrebovali. ale ak by niekto rozmyslal v zaujme zilinskej univerzity, vie si podla mna pohodlne regnut varianty domeny za 20 eur a este aj ovela lepsie.

zislo by sa asi kontaktovat ludi zo zilinskej univerzity. pripadne ich nadriadenych. imho si to tam niekto ukuchtil.

3 Likes

da sa tam najst konkretny clovek zo ZU ktori to tam nahadzoval, resp. mal na starosti? lebo tam sa podla mna treba pozerat.

1 Like

Pri troške konšpiračnej teórie by ešte mohlo ísť aj o zneužitie EKS konta univerzity. Ono totiž počítač (a myslím, že aj EKS, ale neviem na isto) si môže pamätať prihlasovacie údaje a ak sa k nim niekto dostal, tak to takto využil…

Znie podivuhodne, ale fakt som si tu sumu 3tisic v piatok tipol. V sportke mam ale zatial smolu :anguished:

Zilinska univerzita ma kopec kvalitnych ludi ktori vedia podla mna ako na domeny, minimalne na Fakulte riadenia a informatiky. V tomto neverim moc na nahody :smile:

1 Like

Dobrý deň,

moje meno je Ing.Marián ALBERT a som majitelom spoločnosti A-Systems s.r.o., ktorá sa zaoberá hlavne digitálnym marketingom.

Prečo som sa prihlásil do súťaže?
Tak ako každý, kto má zapnuté notifikácie som dostal notifikáciu o tejto súťaži. Po tom, čo som si ju prečítal, mi skoro spadla sánka.

Súťaž vypísaná bez obmedzenia zdrojov???

Súťaž na presne zadanú doménu, ktorá bola voľná???

Po ročnom fungovaní EKS som takéto niečo ešte nezažil a myslel, že to je vopred dohodnuté alebo …???

Po tom čo som si to prečítal (podotýkam asi 5x, pretože som neveril vlastným očiam), povedal som si, že poukážem na to, akí neschopní ľudia robia na miestach, kde sa spravujú štátne peniaze a zakúpil som doménu.

Dohodnuté vopred nebolo nič, doménu som zakúpil asi 5min po zverejnení súťaže a navyše som bol sám veľmi zvedavý, KTO stojí za danou súťažou… a prečo vôbec neboli schopní si kúpiť doménu samyiza niečo cez 20€?

Mojim cieľom bolo hlavne poukázať na nekvalifikovanosť ľudí na strane verejného obstarávateľa, ktorí spravujú a narábajú so štátnymi, resp. našimi peniazmi, na ktoré sa všetci (aj ja) skladáme z daní.
Pán Truban, plne Vás podporujem vo Vašej práci a ocenujem to, čo robíte a ako to robíte a taktiež že bojujete proti takýmto veciam a ľuďom v slovenskej spoločnosti a aj preto so všetkými našimi projektami sme verní Websupport-u.
Rozmýšľal som nad tým, akú cenu stanovím, aby som tým vyvolal dostatočný rozruch a diskusiu. Skončil som na cene 3000 €, čo je podľa mna, už percentuálne dostatočne provokujúce. Od začiatku mi bolo mi jasné, že obstarávateľ od zmluvy odstúpi kôli vysúťaženej cene a tak sa aj v piatok 4.12.2015 stalo.

Predstavte si, že by som využil to maximum, ktoré by som mohol zadať. 10 000 €? 100 000 €? alebo 1 000 000??? A vzhľadom na to, že som bol jediný možný súťažiacii (pretože som doménu zakúpil) vyhral by som to. Predstavte si, že by to bolo vopred dohodnuté, súťažiaci by zakúpil doménu, tak ako ja, zároveň by bol jediný, ktorý to mohol ponúknuť a v Ministerstvom vnútra riadenom EKS, by bol ponúkol cenu povedzme 100 000€, súťaž by bola v zmysle pravidiel dokonaná a zmluva by bola atomaticky uzavretá. Aj toto sú spôsoby ako sa dá cez EKS, keď je všetko vopred dohodnuté predať niečo, čo má hodnotu 20€ za neobmedzenú cenu a tvrdiť nám všetkým, že to bola elektronická súťaž. Rád by som poukázal na ľudí, ktorí spravujú štáte peniaze, keď obstarávatelia nemajú na oddeleniach verejného obstarávania, kvalifikovaných ľudí a keď sa títo ľudia nekontrolujú, ako môže dochádzať k nekontrolovateľným a predraženým nákupom. Vzhľadom na fakt, že mi nie je ľahostajné ako sa narába so štátnymi peniazmi, teda peniazmi z našich daní, som spravil to čo som spravil.
Je to normálne, že kvôli niekomu neschopnému by štát, resp. v tomto prípade Žilinská univerzita prišla povedzme o 1 milión eur kôli neschopnosti človeka, ktorý zadával túto suťaž. A to podotýkam nie je jediná súťaž takéhoto charakteru. Stačí sa pozrieť na to čo sa deje na EKS, UVO a pod.

Preto vyzývam aj ja na to, aby neschopní ľudia nemali tú moc alebo možnosť spravovať štátne peniaze a byť na miestach, ktoré rozhodujú o zadávaní zákazok VO. Taktiež verím, že Žilinská univerzita sa spamätá, od zmluvy odstúpi a vyvodí personálne dôsledky.

S úctou voči Slovensku a občanom Slovenska
Ing. Marián ALBERT

8 Likes

Díky za reakciu, je to neuveriteľné…

1 Like

Kazdopadne mna by este zaujimalo aka aplikacia pobezi na domene parageo.CC, takze vsetci budeme radi ako sa vyjadri aj ŽU…

2 Likes

Google vygúglil: Ide o projekt “Partnership against geohazards - PARAGEO”, ktorý Žilinska univerzita dostala z “nórskych” fondov. (http://www.eeagrants.sk), číslo projektu SK06-IV-02-007.

Centrálny register zmlúv: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2023039

diky za vyjadrenie. som velmi rad, ze sa nebojite komunikovat a pisete ako to bolo.

myslel som si, ze je mozne, ze nejaky uradnik to naozaj nepochopil a dal to vonku a chcel to sutazit. a ze to potom niekto normalne kupil ked to videl a ponukol za vacsiu cenu. (co je legitimne)

kazdopadne mi nejde do hlavy, preco uradnik, ktory tomu vobec nerozumie obstarava domenu *.cc - bol nato niekde konkretne priklad / zadanie? keby daval domenu .sk, alebo .com.

ale preco .cc? :smile:

4 Likes

Ja som to tiež nepochopil. Musel som si pozrieť komu vlastne patri .cc domena a keď som zistil, že sú to Kokosové ostrovy, nechápal som o to viac :grinning:

V každom pripade som veľmi rád, že to vyvolalo diskusiu a že som mohol poukázať na to čo sa tu na Slovensku deje.

1 Like

www.eks.sk je od začiatku arenou podvodov a spinavosti. Vid napr. http://lubomirkubicka.blog.sme.sk/c/372057/ali-baba-und-die-vierzig-rauber-protikorupcne-posobenie-elektronickeho-trhoviska.html alebo fcb skupinu “Elektronický kontraktačný systém”

Podla mna by sa tu na slovensko.digital uzivila zvlast kategoria EKS, kde by sa davali taketo “kreativne” zakazky. Ja sama mam niekolko realnych prikladov a po pravde, velmi by som ocenila radu, ze co s nimi. Pripadne keby sa nasiel niekto, kto uz riesil zakazky ktore maju vsetky prvky netransparentnosti a su vopred dohodnute, nech sa mi prosim ozve. dik

1 Like

System nie je dokonaly, ale myslim ze ak sa tam stane nieco taketo a vsetci to vidime, nie je velky problem to napravit do buducnosti. V tomto pripade by som do Obch. Podmienok ET pridal klauzulu, ze “Ak je akokolvek mozne vopred urcit, ze vitaz obchodu bude jeden konkretny, obstaravatel moze odstupit od zmluvy.” Takto treba to trhovisko vypilovat do dokonalosti, predsa len je iba “v plienkach”.

Pred EKS bolo ovela jednoduchsie, ak vedel niekto vo ver.obstaravani chodit, na nom pekne zarabat. A neviem, ci nahodou pan bloger na ktoreho odkazujete nebol jednym z tych sikovnych. A vtedy to nebolo takto na ociach.

nie nebol.
Aby sme sa spravne chapali, ja nepoukazujem na funkcnost systemu EKS. Ako taky je urobeny celkom fajn. Poukazujem na “absurditu” obstaravania 20 EUR domeny. To nie je chyba systemu EKS, to je chyba konkretneho zadavatela.

2 Likes