Plán obnovy - K17 Digitálne Slovensko

Plán obnovy a odolnosti, aktuálne jeden z hlavných zdrojov financovania IT projektov. Jeho Komponent 17 sa venuje z veľkej časti informatizácii verejnej správy. Tu diskutujme, čo sa v tejto téme deje.
Základný web Mirri k tejto téme: Plán obnovy a odolnosti | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

1 Like

Práve sa formuje predstava, čo sa bude financovať v časti “investície 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov a investície 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy”.

Z Mirri máme tento dokument:
Metodika stanovenia alokacii_pre priame vyzvania_NIKA_bezek_cistopis.docx (47.9 KB)
Je tam rozpočítaných ~176M Eur…

Pripomienky môžeme dať do piatku 3.2.

To len ja mám tú stránku úplne ale úplne rozbitú? Až ma prešla chuť študovať si to.
Good job MIRRI.
Tiž by ma zaujímala položka Platforma pre životné situácie =43,9 mil. EUR. To znamená ďalších 44 mil. naviac do UPVS?

Stránku vidím pomerne rozbito aj ja. Beriem to ako testovanie odolnosti naživo.

“Platforma pre životné situácie”: áno, v podstate sa ÚPVS robí nanovo. Aj tomu rozumiem, jednak technologicky je svet o 10 rokov ďalej. Požiadavky a z nich vyplývajúce riešenia sa taktiež za ten čas zmenili. No a v aktuálnom stave je to aj lacnejšie ako stále živiť vendor-lock pôvodného dodávateľa.
Neviem čo presne má Mirri zámer financovať z tejto položky, niektoré veci už aj dávnejšie bežia, povedzme projekt “Modernizácia ÚPVS”, financovaný z OPII.
Mirri sa snažíme presvedčiť, že majú k tomuto aj verejne komunikovať, zatiaľ je stav ako vidíš. Aktuálny stav je, že sme sa zhodli na tom, aby k dôležitým častiam vznikli “architektonické koncepty”, ktoré aj budú prezentované/pripomienkované cez PS na Mirri. Čaká sa na stretnutie PS Lepšie služby/Architektúra, kde to má prebehnúť. Niektoré drafty k tomu už vidíme, ale nemôžeme ich tu zatiaľ vyvesiť.

V dokumente, čo som tu vyvesil, je určený “zoznam prioritných životných situácií”, je ich spolu 18. To sú veci, ktorým sa bude verejná správa super-detailne venovať do 2026 (tak to hovorí Plán obnovy).
image
(Poradové číslo je nepodstatné.)

Vytvorenie tohto zoznamu bol aj samostatný míľnik. Až teraz som sa dozvedel, že “už je splnený”. Dokumenty k tomu sú tu: Investičný plán životných situácií | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

Za mna tam chyba nejaka cast rozpoctu vyhradena na marketing. Stat vytvara mnozstvo dobrych veci, len je skoda, ze o tom nikto nevie. Bez toho aby obcania dokazali fungovat elektronicky, nam budu vsetky zelektronicke zivotne situacie na nic (nehovorim o automatizovanych procesoch v state). A na to aby sme to obcanov naucili, budeme potrebovat pomerne masivnu marketingovu kampan.

Prikladom mozu byt bezkontaktne platby. Banky do kampani investovali mnoztvo prostriedkov a dnes su tieto platby standardom.

Dalej mi tam chyba cast venovana centralnym komponentom - mozno to je ta platforma pre zivotne situacia. Myslim si, ze kazdy centralny komponent by mal mat svoj produktovy tim, ktory sa mu bude venovat a rozvijat ho. Podobne ako sa planuju timy pre ŽS.

Uz teraz pri prvych 4 prioritnych ŽS, kazdy tim prichadza zo svojimi poziadavkami na schranku, notifikacie, formulare, kalendar, dashboardy pre moje slovensko a SVM atd. Pokial toto niekto dobre neuchopi vznikne z toho na konci dna jeden velky chaos.

4 Likes

Marketing? Ale, no.
Dobry produkt sa predava aj sam. Ale najprv ho musite mat. A marketing na zly produkt su vyhodene peniaze.
Dobry produkt = jednoduchsie riesenie vsetkeho ako dnes.
Tak zamakajte, aby to tak bolo.

Marketing zacina tym, ze kazdemu bezpodmienecne aktivuju eID, co sa dnes nedeje. Neni za co.

1 Like

Nesúhlasím. Aj dobrý produkt, ktorý sa predáva sám potrebuje v určitej fáze marketing, aby sa takým produktom stal. Inak budeme mať (alebo máme) v štáte viacero dobrých produktov, o ktorých nikto nevie.
Pekný príklad sú niektoré projekty SD. Vždy s nimi ide aj marketing (sociálne siete, médiá atď.). Inak by o ňom vedelo koľko? 20 ľudí z platformy a 10 zo Slacku?..

A to nie je len marketing navonok, ale aj v rámci štátu sa treba nejako prezentovať, posúvať info, vzdelávať ostatných zamestnancov…

3 Likes

Ako som napisal, dobry produkt sa predava sam a marketing zacina od jeho zaciatku (napr. aktivacia eID a ukazka, co sa s tym da robit pri prebrati, len to by tam nemohli sediet neprijemne tetky). Nedeje sa to. Tak ten ex post marketing je v tomto pripade kontraproduktivny.

Ked tam bude faza 1, tak nech sa paci, nech bezi aj kampan.

Suhlasim s oboma:

  • robit marketing na nekvalitne produkty a sluzby su vyhodene peniaze
  • aj dobry produkt treba marketovat

Tu sa bavime o rozdelovani stoviek milionov Eur z planu obnovy. Apriori by som ocakaval, ze ked sa investuju take financne prostriedky budu vysledkom kvalitne sluzby. Pri takychto produktoch a sluzbach by som s marketingom pocital automaticky. Osobne by som minimalne 10% celkoveho rozpoctu vyclenil na propagaciu. Ale to je len moj pohlad na vec. Viem, ze v niektorych organizaciach sa za dostatocny marketing projektu povazuje stanok na ITAPE :wink:

1 Like

Neviem ako dlho, ale už sa povinne aktivuje eID pri podaní žiadosti. Kedysi to bolo voliteľné, občan mal požiadať, teraz

Občan mladší ako 65 rokov je povinný si zvoliť svoj bezpečnostný osobný kód – BOK pri podaní žiadosti; ostatní občania tak môžu urobiť alebo si ho zvoliť neskôr napr. pri preberaní občianskeho preukazu alebo kedykoľvek počas doby jeho platnosti.

S čím som sa bežne stretol. BOK si zadali, ale si ho nepamätajú lebo ho ešte nikdy nepoužili. Alebo ho majú napísaný na tom letáku ktorý nenájdu. Ak aj BOK vedia tak nedostali čítačku kariet, lebo si ju aktívne nepýtali a pri preberaní dokladu im ju neponúkli, že je taká možnosť.

Druhá vec, že za 9 rokov eID mimo štátu sa nedá vôbec na nič použiť. Idem zriadiť zmluvu k mobilnému operátorovi, nemám kam zasunúť eID aby si z neho načítali údaje (či už bez BOK alebo s BOK) ale ručne prepisujú údaje z dokladu. Cez internet nemám možnosť zriadiť akúkoľvek zmluvu s použitím eID.
Idem sa ubytovať ručne prepisujú údaje, idem zriadiť kartu do dopravného podniku ručne opisujú údaje. Idem sa zaregistrovať do knižnice ručne opisujú údaje.

Idem za zamestnancom do školy, ručne sa zapisujem do zošita návštev, pričom by technicky stačilo zasunúť eID a na vrátnici by si len v PC poznačil za kým idem.

U lekára rovnako nefunguje návšteva zasunutím eID. Vyhovárajú sa, že musia čakať kým 100% ľudí bude mať eID až vtedy sa to môže spustiť. Potom sa stáva že si lekári účtujú výkony na ľudí ktorý v ambulancii roky neboli.
Veď keď už 90% občanov má eID tak nič nebráni to spustiť a zvyšných 10% sa bude evidovať tak ako doteraz cez rodné číslo.

1 Like

Diky za doplnenie, ja som to zazil, ako pises hore - musel som si to vyziadat a este ma od toho odhovarali, ze to je 15 minut navyse…

To, ze kopa ludi nedostala citacky, lebo ich uradnici nezabezecili podla zakona, ani nehovorim. Museli si ich potom kupovat cez ebay sami.

Potrebujem poslat overenu spravu banke, ale neviem. Potrebuje banka poslat overenu spravu mne a musim podpisovat rozne dodatky na e-komunikaciu, lebo slovensko.sk to nepodporuje, uradnik nerozmyslal.

Niektore institucie nekomunikuju podla zakona (OR SR), absolutne nedodrziavaju terminy, ale samozrejme obcan, ak si nevsimne spravu, je chory, tak hned pokuta a vyhrazky.

A na toto chcete robit marketing? Drzim palce.

ja som zažil 2 “tetky” u prvej som si vypýtal čítačku (sama neponúkla), hodila na mňa kyslý pohľad a neochotne sa zdvihla a zmizla niekam preč z miestnosti, potom doniesla čítačku.

Po 7 rokoch som vymenil eID za NFC verziu, tak sa sama pýtala či mám takúto čítačku a ukázala sáčok s bielou čítačkou, tak som povedal, že mám tú priesvitnú čo dávali predtým. Tak mi doslova “nanútila” zobrať si ju, že to majú teraz takéto čítačky. Tak mám jednu do rezervy.

1 Like

Toto je “Urban Legend”.

Lekári to nepotrebujú, pacientov majú viac ako zvládajú. Navyše je to pomerne ľahko odhaliteľný
poistný podvod s možnými trestnoprávnymi dopadmi a stratou licencie za falšovanie zdravotnej dokumentácie.

Ak by to lekár chcel robiť tak skôr vykáže drahšie výkony namiesto lacnejšieho pre pacienta ktorý tam reálne sedí.

Súhlasím, je to vyhovorka. Čítačky sú vraj kúpené už viac ako 5 rokov, ja som dodnes u žiadneho lekára/v lekárni nijakú nevidel. Podľa dokumentácie u lekára nie je potrebné zadávať BOK ( ak si to sám nenastavis v eZdravie ).

Podľa mňa primárnym dôvodom je, že nechcú aby lekári / lekárne masívne používali eZdravie, pretože by výkonovo padlo na hubu.

O koľko menej sme mohli stať v rade pri Igorovych atomovkach, keď úradníci manuálne prepisovali údaje z občianskych do centrálneho systému.

Čakanie na dosiahnutie 100% je úplne zbytočné. Aj pri 100% penetrácie musí existovať postup ako vybaviť pacienta ktorý ten preukaz nemá so sebou napr. strata alebo poškodenie.

Nehovoriac o “telemedicine” / potrebe predpisovania liekov na diaľku / konzílií, keď pacient do ambulancie nepride.

1 Like

Je úplne jasné, že “práca s ľuďmi” je niekedy ešte dôležitejšia ako “IT produkt”. Vôbec by som to nenazval sumárne “marketing”.
Povedzme životná situácia strata zamestnania: koľko z novo-nezamestnaných vie používať eGov riešenia? eID, schránka, formuláre, podpisovanie… Ak si správne pamätám, “elektronickú schránku aktivovanú na doručovanie” má 6% fyzických osôb.

2 Likes

Suhlasim.
Ad novo-nezamestnani - cele by to malo zbehnut automaticky, naco k tomu ma niekto nieco vyplnovat. Maximalne tak potvrdit ponuknute a predvyplnene.

A to budu na 95% fyzicke osoby - podnikatelia.

Typ identity Pocet
FO 231193
OVM 10291
PO 479685

:slight_smile:
a koľko z tých FO zastupuje PO?
Inak povedané, ak by nevystupovali aj v pozícii PO (konajú za PO), tak by nemali aktivovanú schránku FO.
Koľko z týchto FO má aktivovanú schránku len ako nadšenec eGov? (odhadujem minimum)

2 Likes

Realne klasicka FO (nie zivnostnik), nema ziaden dovod aby bol pouzivatelom eGov, nepotrebuje pre svoj zivot tuto hracku, napriek tomu, ze si ju plati zo svojich dani.

2 Likes