Pár týždňov po voľbách a

hladanie motivu preco to dostal stat zadarmo je tiez vestenie, napriklad nadviazanie pracovnych kontaktov, ziskanie know ako to prepojit atd, to sa moze hodit. Ale ja to zase nevidim az tak cierne, to je sikovnost firmy a pokial ziskavaju zakazky sikovnostou a nie uplatkami tak to povazujem za normalne.

Ano my sme tuto techniku v (nie vo vztahu ku statu, kedze tam sa musi obstaravat!) obchode pouzili tiez uspesne.

Dali sme zadarmo/za naklady developera zakaznikovi na isty cas a potom sa nam to po case splatilo.

Ja neviem mozno je to ok, mozno nie. Je to seda zona vo vztahu k statu za mna.

Ja len dúfam, že S.D. bude rovnako narocny na cinnost vznikajucej skupiny okolu Hargasa a Antala ako to bolo doteraz a dtto na nove projekty. K tomu zadarmo, mam iny nazor, ako som pisla nic nie zadarmo. Spytam sa tak, niekedy ste tu riesili Stavebne konania, to ze nic rozumne nemaju, to ze je jedna zo zakldnych agiend ktora ma byt pokryta IS je fakt. teda ak ponuknem zajtra ministerstvu zadrmo, ono ju prijme, zacne pouzivat, pobezi to v mojom cloude atd. Tak zanmena, ze S.D: sa do toho nebude starat, pretoze to bolo zadarmo? Odpoved som uz dostal, nebude, takez bezim na MD a ratajte s tym, ze pobezia ini na ine ministerstva a urady. O chvilu nebude mat S.D: do coho sa starat, pretoze vacsina pojde takymto sposobom “zadarmo”

2 Likes

myslum ze ty by si takutu vynimku nedostal :), ale to je len domnienka.

Presen ako hovoris. Su opat vyvoleni, ktori takuto vynimku dostanu

Vana to su relevantne otazky. Dik. viem odpovedat len na 1. pwc aj nbu posudzovali sk riesenie.
Ostatne otazky neviem zodpovedat ale posuvam ich dalej mozno pridu odpovede.

1 Like

Zaujímavé, že akosi nikoho netrápi, či na oplátku za “zadarmo” nezíska niekto napríklad aj prístup k nejakým osobným údajom … ja viem, GDPR, ale keď sa zmluva šikovne naformuluje (napríklad sa o.i. “zabudne” ustanovenie o likvidácii údajov po skončení zmluvy, účel spracúvania sa naformuluje dostatočne široko, a pod.), úplne istý by som si teda nebol. Je to “šikovnosť firmy”, na úplatky tiež nebude podozrenie, tak sa k tomu bude tiež pristupovať tak zhovievavo?

Tento príspevok bol poskytnutý zadarmo, tak verím, že v rámci konzistentnosti sa k nemu bude pristupovať podobne zhovievavo ako k diskutovaným projektom.

To riesenie je cloud sluzba keboola a nejaky cloud prezerac dat na mape. Cize toto riesenie je konfiguracia cloud sluzieb beziacich na aws. Klikacka. To bol aj jeden dovodov preco sa riesenia z cz preberali. Overena sluzba ktora sa vypne ked nebude potrebna. Ziaden hw, licky atd… To riesenie nebolo ponuknute s tym ze jeho benefit je ze ho Keboola ponukne zadarmo. Jeho hlavny benefit bol, ze bude rychlo pripravene v prevadzke a je overene.
Davat to do roviny s multimilionovymi rabovackami je fer ale len z urciteho uhla pohladu. Principialne suhlas, mali prebehnut kroky ktore by trvali mesiace, ale ak sa ma spytate ci by som (nie je to aktivita s.d.) isiel rovnakym postupom v danej situacii, tak jednoznacne ano.

1 Like

Cloud musi mat perfekrtne zabezpecena data, niekto ten cloud prevadzkuje, kde je zaruka ako s tym nalozi. Ja tiez ponuknem zadarmo cloud riesenie napr. pre dan, socialne poistenie atd. budem spravovat data (po par rokoch stat bude na mne zavisly, sice nie funckne ale datovo (toho sme sa chceli zbavit, ci?) a navyse este ked tam bude chodit co najviac lusi, pretoze stat to nariadi, tak si tam, budem davat reklamu. Aj z vyssie uvedenych dovodov (a vymslim, si este zopar), musi byt to obstaraniue zadrmo trasparentne (nemoze byt ze zobrali sme 1 riesnie a podme), zmluva musi byt tiez transparentna a zverejnena (musi riesit aj buducnost). takze tak k systemu zadarmo. Durha vec tiuez musi byt nejake CBA, ci tu plaikaciu takto je uroobena, je potrebna, ci namela byt funkcne, technicky a bezpecnostne ina, ake budu nakaldy na ruovni statu a dodatocne vynutene naklady. Ak sa toto nerobi tak je to nanic. Ak niekto povie, ze na to nebol cas, Nuz poviem tak je otazne ci vobec takato aplikacia vyriesi nejaky realny problem alebo spadne do kosa “zbytocnych”.

1 Like

z dnesneho pohladu je zrejme zbytocna ale pohlad v aprili bol iny a ja to respektujem. Ale myslim si ze dnes je potrebne sa vratit na zaciatok a jasne stanovit pravidla a bezpecnostne zaruky, to ze sa dnes data operatorov dostali mimo a chybaju mechanizmy na kontrolu s ich nakladanim povazujem za velke riziko. Dnes ide o precedens a neverim ze v buducnosti sa nepouzije na nieco co sa nam nebude pacit.

Uplne suhlasim s nazorom, ze treba dohliadat na to ako sa pracuje s datami operatorov. Zverejnena zmluva pracu s datami popisuje.

Mna osobne tato skusenost utvrdila v tom, ze operatori data chrania a nikto na urovni statu si bez legislativneho ramca nedovoli nic riesit. Urad na ochranu osobnych udajov prispel do diskusie vo forme varovani na co vsetko si treba davat pozor. To vedia velmi dobre posudit, nakolko vedia co potom kontroluju.

Iniciativa COVID–19CZ konala rychlo a koordinovane, mala cele riesenie uz v pilotnej prevadzke, ked sa u nas na Slovensku este nic nechystalo. V CR ponukli riesenie vlade zadarmo preto, lebo ak by sa malo robit vyberove konanie nedoslo by k nasadeniu vcas.

Riesenie tak ako bolo prezentovane na Slovensku bolo ready. U nas vsak bolo potrebne na rozdiel s CR pripravit viacero zmluvnych a bezpecnostnych opatreni vzhladom na inu strukturu zdravotnickych organizacii.

Nakoniec bolo to riesenie potrebne vyrazne upravit.

Uplne uprimne, sedliackym rozumom a odhliadnuc od historie IT zakazok v statnej sfere – ak by bol zaujem iny ako pomoct riesit krizovu situaciu, efektivne a rychlo – nebola by to dobra strategia ist do takeho rizika.

Riesenie je pouzitelne nielen pocas pandemie covid–19. Hygienici po odprezentovani riesenia videli aj ine sposoby vyuzitia.

A na zaver moj nazor. Ked sa kritizuje a hladaju sa chyby v tom, ze sa niekto niekde ponukne s riesenim, tak treba sa k tomu postavit komplexne. Je riesenie dobre alebo nie? Bolo dostupne ine? Kedy by bolo mozne ho nasadit? A dalsich x otazok… Praca ludi na strane statu, tiez nie je zadarmo. Oplati sa zacat stavat nove riesenie, ak podmienky pouzivania tohoto budu pre stat vyhodne? Na to uz su nastroje, postupy a ludia, co to budu posudzovat. No budu si to musiet nastudovat takto komplexne, co nikto vramci fora zrejme robit nebude.

Zmluva s PWC o audite bude zverejnena. A na dalsie otazky vie lepsie odpovedat niekto s pravnickym vzdelanim, kto si nastuduje zmluvy a posudi podla akych zakonov sa postupovalo. Pravnici minimalne 5 stran boli sucastou celeho procesu, nemam pochybnost o tom, ze by prehliadli to ako sa nieco obstarat da alebo neda.

Čo sa týka mojich otázok, určite nie su smerované na ľudí s právnickým vzdelaním ale na odborníkov v problematike, ktorú príslušný zákon upravuje. :slight_smile: Kritika bola vznesená na netransparentnost a nejasné pozadie/ priebeh projektu . Btw nie je účinnosť zmluvy podmienená jej zverejnením v crz? pwc vykonalo audit na základe neucinnej zmluvy?

Len jeden detail. Zmluva MUSÍ byť zverejnená pred začiatkom plnenia. Ak nebola, nie je účinná. (ako by an8 nebola) A robiť niečo bez zmluvy štátny úradníci nesmú.
Toto je tiež problém tejto akcie - totálna nezákonnosť. (lebo covid a držte huby)

Ono toto celé v “skrátenom režime” odkrylo viacero problémov v štátnom it (navyse odseparovany od korupcie - ktorá tomu v iných prípadoch ešte pridáva ďalšie rozmery). Aj keď mame riešenie ktoré sa stihlo v dodať v dosť krátkej dobe (na pomery iných projektov v štátnom it vlastne expresne rýchlo), tak to havarovalo na legislatíve, a ex post sa rieši niečo ako spôsob nadobudnutia(vo - kde forma “zadarmo” to síce “bypassla” - ale čisto z praktického pohladu, lebo keby sa išlo podľa ofic vo, tak niekedy teraz by končili prípravné trhové konzultácie). A ono to celé malo pritom ísť v opačnom poradí … (vo, leg., riešenie )

2 Likes

Zmluva podla zakona je platna az po zverejneni

Su dve moznosti. Bud je nieco Open Source projekt a potm si to riesenie moze zobrat kazdy (samozrejem musi dodrzat veci podla toho aka je licencia, teda ka nieco niekto chcel dat zadarmo, tak mal urobit Open source a zverejnit kazdemu. potom akj stat aj niekto iny si to mohol zobrat a usposobit. Toto je koser. Dat zadarmo statu nie je koser a ked tak je VO na veci ktore su napr. za malu sumu (da sa to urobit za tyzdne), ale aj na veci zadarmo alebo za par supov ma byt zmluva (ak to nie je OS!, musi byt zverejnena (az potom je platna) a kazdy vidi co podla zmluvy ako a za akych podmienok bolo zadarmo dodane

Toto riesenie je sluzba dodavana na zaklade platnej zmluvy ktoru spominam vyssie Pár týždňov po voľbách a.
Je tu obava o data a to je na mieste. V systeme sa objavjia len docasne a ide len o data ludi, ktory dali suhlas s ich pouzitim. Cize mobilny operator poskytuje na zaklade auditovanej komunikacie, ktore sa poskytuje len zamestnancovi hygieny na dobu zisťovania polohy zariadenia daného človeka. Následne sa informácie mažú. Verejnosť na tento systém vôbec nepristupuje.
Takéto riešenia sa určite majú obstarávať to je bez debaty.

1 Like

Podla mna tato situacia poukazala na viacero problemov s obstaravanim vseobecne. Snaha zabranit dodavkam predrazenych rieseni sitych niekomu na mieru priniesla mnozstvo pravidiel, ktore neumoznuju robit flexibilne rozhodnutia aj keby boli spravne.

3 Likes