Pár týždňov po voľbách a

Mne to vobec nevadi. Mal som pocit, ze sme odpovedali ale kludne ak este mas @milosm silu napis otazky na ktore chces odpoved od nas. Neviem odpovedat za krizovy stab ani za nczi. Ale to co viem ti rad napisem.

Nie. Mne vadi len ten to ako sa to tu prezentuje. “Posliapali ste principy SD.” “Uz vieme co od SD ocakavat.” “Ked je to zadarmo tak vsetko ine uz je zbytocne, hahaha blbci, chytil som vas za slovicko”.

Ked sem napises priamu otazku a budem vediet odpovedat, tak ti odpoviem. Ale nepisu mi tu v hadankach a nepis, ze na “kopec otazok ste neodpovedali” lebo to nie je pravda a vidi to kazdy, kto si to tu precita. Ja tuto temu zmazat nechcem, za tym co som tu napisal si stojim.

PS. Ak tu niekto nieco zmaze, tak ja to respektujem a nebudem na to odpovedat.

Navrhujem sa k tejto diskusii vrátiť neskôr. Niekoľkokrát sa tu totiž použil argument - odvolávka na verejné vyhlásenie SD z 25.marca s tým, že tam je aj výzva na zverejnenie detailnej dokumentácie ohladom bezpečnosti projektu. Konkrétne sa vo vyhlásení uvádza "Rozumieme však obavám časti verejnosti a preto za samozrejmé považujeme, že Vláda SR proaktívne zverejní … ". Ak je pre SD bezpečnosť projektu fakt dôležitá, očakávam, že ak sa táto samozrejmosť (teda zverejnenie) nesplní, SD sa ako nezávislý odborný subjekt hlasno ozve a vyjadrí svoje sklamanie z nedostatku transparentnosti keď ide o bezpečnosť.

1 Like

Mne sa to tiez nepaci. Sutazit by sa malo aj ak je zakazka zadarmo. Vo finale zadarmo neni nic a Boot!Q asi ludom za to co robia plati a teda teraz dumpuje cenu. Moze to skoncit pre stat aj dobre ale dlhodobo udrzatelne ocakavat sluzby zadarmo urcite nieje.

Uz je klud a vsetky vyberove konania by sa mali stransparentnit.

tak ja sa slusne a priamo spytam:

  1. pwc urobilo audit bezpecnosti nasadeneho riesenia na slovensku, v slovenskych prevadzkovych podmienkach?
  2. ak ano, existuje zmluva na zaklade ktorej to urobilo?
  3. riesenie predstavuje zakladnu sluzbu podla zakona o kybernetickej bezpecnosti?
  4. ak ano, prijali sa opatrenia pozadovane tymto zakonom?
  5. aka metoda verejneho obstaravania sa vyuzila pre obstaranie riesenia?
  6. vztahuju sa na riesenie poziadavky zákona č. 95/2019 Z. z. (Zákon o informačných technológiách vo verejnej správe) ?
  7. ak ano, boli naplnene ?

Dakujem.

Ak z tychto otazok zase vydedukujes ze teba alebo s.d z niecoho obvinujem, tak ma usmerni akym inym sposobom sa mam pytat …ja uz lepsie neviem…

3 Likes

Vyborne, s tymto nemam vobec ziadny problem, dokonca sa o to uz ziadalo (na tom poloverejnom fore) priamo od nas este ked sa ten zakon len tvoril.

Výborne otázky. Ani na jednu neviem odpovedať. Zašlem ich smerom na úrad/stab/whatever.

Možno treba otvoriť nabudúce diskusiu takto odborne a nie vetou “posliapali sa základné ciele sd”. Ušetríme si kopec zbytočného času.

mysli sa Urad verejneho zdravotnictva ? Aby som rozumel.

Pisem sem zriedkavo,zabudol som miestne zauzivane maniere…ja sa polepsim.

1 Like

Takže otázky k transparentnosti bezpečnosti sú výborné, odpovede na ne nepoznáme, ale “Za seba hovorím, že tieto projekty ani zďaleka nie sú podozrivé a neblikaju mi pri nich žiadne veľké kontrolky.” - dobre som to pochopil?

Zatiaľ som to poslal tam kde sa to riešilo predtým, keď nebude odozva pôjdem formalnejsie.

Áno paradoxne dobre. Lebo to, že ja na toto neviem odpovedať ešte neznamená, že sa to nerobilo alebo odpovede neexistujú alebo bežne dostupné bývajú. Ja to stále nepovažujem za niečo podozrivé a kde by mne mali blikať kontrolky. Uznávam, že bezpečnosť nie je moja expertíza, čiže na toto máme asi inú citlivosť.

Možnov rámci tejto, podpísanej dva týždne pred voľbami 477/2020 | Centrálny register zmlúv
V rámci poradenstva za 7,7 mil.€ to by mohli dať aj “zdarma”.

No mne už odpovede stačia. Nejaký obraz som si vytvoril.

Problém je, že v iných prípadochj S.D: položilo tieto otázky. A teraz nepoložilo amalo položiť a nie pýtať sa dajte otázky a odpovedať ako si odpovedal, my nevieme odpovedať, ale môžme sa spýtať. Nuž preto vlastne vznikla asi táto neplodná diskusia, pretože sa to neiktorým zdá ako porušenie toho ako sa snažilo doteraz fungovať S.D:

Len koment: Ak by sa to robilo “standartne, transparetne a podla sucasnych best practises” tak by akekolvek riesenie bolo za par rokov. Ja to to teda vidim tak ze ak sa ma nieco spravit tak dnesne pravidla tomu dost ucinne brania a nedivim sa ze ich treba obist.

Tolko k procesnej stranke, k obsahu - uprimne, od napadu az po dnesok sa podla mna prelomilo prilis vela “tabu” a je skutocne paradoxne ze vlajku ochrany sukromia musi drzat SMER. Normalne je ak treti sektor je radovo citlivejsi na podobne riesenia, a navyse v situacii ked im vlada nacuva.

2 Likes

Priznám sa, že nikdy v živote som sa ešte nepýtal žiadneho úradu ako bol obstaraný nástroj, ktorý niekto poskytol bezodplatne. Asi preto to nevnímam ako nejaké posliapanie princípov sd. Čo sa týka bezpečnosti, tak to sme sa pýtali dávno predtým ako táto diskusia vznikla. 7x to sem píšem. Nie presne tieto otázky ale všeobecne. Chápem, že pre ľudí, čo sa bezpečnosťou živia je prirodzené sa zameriavať hlavne na tento aspekt do detailu tak sa to s radosťou spýtam za nich. Lebo robiť prostredník medzi štátom a komunitou je niečo čo robíme a to posliapavat nechcem.

Tomuto ja plne rozumiem, len tu riesime ako je nefer a zle podpisovat narychlo dodatky k zmluvam atd, a zrazu ked sa karta otoci, je to ok. Nieje.

Da sa z toho vyjst este ok, nech zverejnia zdrojaky, daju ostatnym cas sa na to pripravit, a vyhlasia normalnu sutaz, a tato trasparentna nova vlada nech sutaz zrychli a zefektivni.

Lebo to moze skoncit aj tak, ze BOOT!Q tym, ze dumpol zakazku v uvode bude mat teraz lukrativny plateny job na dlho a to uz urcite v poriadku nieje.

1 Like

sutaz na co ? Ved je po de facto po korone, zakon konci o pol roka. Bud teda prekopme zakon a zavedme cinsky vzor ked je sledovanie ludi normalne a potom budujme aplikaciu ktora to podpori alebo aspon pre vynimocny stav najdime pravidla ktore umoznia pre zmenu aj nieco efektivne spravit.

1 Like

Ako som už písal hore. Keď toto niekto skúsi tak budeme kričať. Tak ako sme kričali pri divných dodatkoch vždy. To tu v kľude aj odprisaham.

1 Like

Ak to zahynie a nebude sa na tom nic stavat je to v poriadku ale to nevies. Obsah mna v tomto pripade az tak nezaujima, iba forma obstarania, teda darovania technologii statu.

Otazka, vlastni stat prava k zdrojovym kodom a zdrojove kody? Alebo dostal black box?

PS: Po korone ani zdaleka niesme, ale vestit z krystalovej gule tu asi nemusime :wink: