Otvorené dáta - InfoSúd a obcan.justice.sk

Zaciatkom novembra sa v ramci projektu OPIS - RESS nasadil novy portal pre zverejnovanie sudnych rozhodnuti, pojednavani, sudov a sudcov s nazvom InfoSud - https://obcan.justice.sk.

Bol by som rad, keby sa v ramci tohto projektu rozvinula podobna spolupraca ako v pripade Registra upadcov, pricom by bolo mozne diskutovat format dat, API a dalsie otazky ohladom struktury dat. Neviem, do akej miery su dodavatelia zazmluvneni pre napr. API, ale bolo by fajn, keby sa aspon vyjadrili, ci sa o tom da verejne diskutovat a ci je nieco mozne v ramci ich zmluv naimplementovat.

Body spoluprace, o ktorych by som ja rad diskutoval su hlavne:

  • API a jej struktura - dumpy/subory vs. priamy API pristup, som za najjednoduchsie riesenie.
  • Globalna identifikacia sudcov - zaviest mechanizmus na jednoznacnu identifikaciu sudcov, aby sa nestavalo, ze mame sudcu, ktoremu sa zmeni titul z Mgr. na JUDr. a nasledne nam vznikne nekonzistencia. Na obcan.justice.sk sa to ciastocne riesi, co som si vsimol, ale stale je velke mnozstvo rozhodnuti, ktore nemaju referenciu na sudcu, pretoze mena sudcov su uvadzane velmi rozne.
  • Rozhodnutia najvyssieho sudu - sudne rozhodnutia Najvyssieho sudu nie su integrovane do obcan.justice.sk, teda nie celkovo. Realne je ich viac ako 36k, pricom na obcan.justice.sk je ich len okolo 5k. Problem je, ze Najvyssi sud nema velmi dobru strukturu dat, pretoze to vsetko zverejnuje v PDF. Inak by to bolo mozne ziskat priamo od nich a nebol by to az taky problem. Keby sa vsetky ich rozhodnutia zverejnovali v ramci obcan.justice.sk, bol by to, podla mna, naozaj velky posun.

… dalsie veci dopisem neskor, podla toho co ma este napadne.

P.S. Chcem pochvalit hlavne vyvojarov InfoSudu, pretoze velku cast mojho requestu na opravu bugov a struktury dat vo vyhladavani vyriesili behom tyzdna. So starym webom to take jednoduche nebolo.

6 Likes

Niekto kamosa na spravodlivosti nemate?

K rozhodnutiam NSSR by som uviedla len to, že zdrojom dát v obcan.justice.sk sú dokumenty z aplikácie pre vedenie súdnych registrov Súdny manažment (SM). NSSR aplikáciu SM začalo používať o niekoľko rokov neskôr ako OS a KS, aj preto sú počty rozhodnutí rozdielne.
K identifikácii sudcov - MSSR s dodávateľom na tejto identifikácii pracuje.

Dakujeme za rychlu reakciu z MS. Viete sa prosim vyjadrit aj k pripadnemu API rozhraniu na open data? @smolnar je jeden z autorov www.otvorenesudy.sk, myslim, ze ma o datach “u vas” extremne vela informacii. Bola by velka skoda to nevyuzit na zlepsenie sluzieb.

2 Likes

Komunikoval som s p. Ivantysynom (sef IT na MS) a spolupracu uvitaju. P. Cinova je projektovou manazekou, cize ona je ta spravna kontaktna osoba. Buduci rok sa maju dokonca rozsirit moznosti, kedze na MS SR planuju rozsirit mnozstvo a kvalitu udajov (aj tych zverejnovanych).

1 Like

Taktiez dakujem za rychlu odpoved z MS. Tesim sa novym zmenam a bol by som rad, ak by sme sa ako vyvojari z verejnosti mohli zapojit do skvalitnenia dat a poradit s problemami, ktore pomozu aj Otvorenym Sudom.

Rad by som reagoval na par spomenutych problemov:

NSSR aplikáciu SM začalo používať o niekoľko rokov neskôr ako OS a KS, aj preto sú počty rozhodnutí rozdielne.

Rozhodnutia, ktore sa zverejnovali predtym starym sposobom sa neplanuju prehodit do SM aplikacie? Toto je podla mna naozaj priorita. Ak s tym viete pohnut, urcite to bude velke plus.

K identifikácii sudcov - MSSR s dodávateľom na tejto identifikácii pracuje.

Myslim, ze toto je dost komplexny problem a bol by som velmi rad, ak by sme mohli prispiet do diskusie so skusenostami z Otvorenych Sudov a o problemoch, ktore mame hlavne so spajanim datasetov podla mien sudcov.

Mohol by som poprosit aj vase vyjadrenie alebo zacatie diskusie ohladom API alebo pristupu k lepsie formatu dat, napr. JSON?

1 Like

Najmä Najvyšší súd SR nerozhoduje toľko vecí ako prvostupňové súdy, takže je logické, že nemá toľko rozhodnutí ako okresné súdy. Nepredpokladám, že sa budú ťahať rozhodnutia za databázy jaspi, lebo by niekto ručne musel doplniť množstvo atribútov.

Keď sme pri novinkách v justícii, zaujímalo by ma, kedy bude pilotne spustený elektronický súdny spis - RESS a kedy budú fungovať nové formuláre na elektronické podania.

Inak aplikácia registra úpadkov zatiaľ nevie vyhľadávať podľa: IČO a názvu/ mena a priezviska úpadcu.

Na toto je tu myslim separe tema kde je dodavatel. Register úpadcov

dáta mohli rovno plniť na otvorenesudy.sk zadarmo a nemuseli vymýšľať koleso v podobe infoSUD. inak v ČR sa pod skratkou InfoSúd rozumie register stavu súdnych konaní. Takže cez internet viem, kedy účastník podal podanie, aký bol posledný úkon a pod. U nás má infosúd zatiaľ podobu prebaleného projektu z roku 2005 (pôvodne JASPI zverejňovanie rozhodnutí), v roku 2011 v novom šate s eŽalobami a dnes prebalený v rámci OPISU.

prosím, vedel by nejaký skúsený dizajnér poradiť ministerstvu spravodlivosti ohľadne designu. Obsahovo OK, dizajnovo úplný fail.

1 Like

K API.
Preberáme s dodávateľom možnosti sprístupnenia dát.

2 Likes

Zdrojovým systémom pre rozhodnutia nie je JASPI.

Hovorím o rozdielnosti počtu rozhodnutí na obcan.justice.sk a http://www.supcourt.gov.sk/rozhodnutia/.

JASPI sa bude zrejme vypínať, tak by bolo vhodné prekopírovať databázu rozhodnutí spred roku 2012 do novej databázy, nech sú rozhodnutia na jednom mieste. Samozrejme zo zdrojového súdneho manažmentu.

Myslim, ze by sme v tejto oblasti mohli pomoct. API sme v ramci projektu Otvorene Sudy (http://api.otvorenesudy.sk) uz ciastocne implementovali a zaroven mame aj moznost synchronizacie dat, t.j. ziskavanie aktualizacii od isteho datumu. Bol by som velmi rad, ak by bolo mozne vytvorit spolupracu s ministerstvom v tej to oblasti, aby sa to zbytocne nerobilo odznovu.

https://obcan.justice.sk/opendata

Dakujeme @TCinova.

2 Likes

Toto je super vysledok, ale este sa dokoncievaju upravy datasetov, pretoze sledovanie aktualizacii duplikovalo zaznamy v sudcoch a sudoch, inak je to parada. Dakujeme.

3 Likes

@TCinova odporucam este k datam dat info o licencii (napriklad http://opendefinition.org/licenses/cc-by/ ) a zaradenie do katalogu http://data.gov.sk. Tym by ste mali splnit vynos ISVS, co sa tyka publikovania otvorenych dat.

1 Like

Neberte prosím tieto verzie ako finálne. Najmä xml formát sa bude ešte pravdepodobne meniť, keďže obsahuje miestami JSON fragmenty. Údaje sa často menia, zlepšujú a dopĺňajú, taktiež formát nie je finálny, preto aktuálne neodporúčam implementáciu služieb založených na týchto formátoch a dostupných dátach. Údaje budú dostupné aj na data.gov.sk, akonáhle budú v prezentovateľnom stave, budú obsahovať popis jednotlivých prvkov a bude spustená automatická aktualizácia. Aktuálna verzia je testovacia. Vďaka patrí tímu otvorenesudy.sk @smolnar, ktorý je ochotný komunikovať a pomáha testovať tieto datasety.

4 Likes

Prave naopak, testovanie a komunikacia s konzumentami je nieco co by sme v statnych projektoch chceli vidiet ovela castejsie! Len tak dalej.

1 Like