Register úpadcov

Skusal som len web interface, ale vyhladane vysledky zoradene podla relevancie davaju neintuitivne poradie:

Ked dam hladat vyraz “SH TRADE”, tak ta firma je az na druhej strane: RÚ | Vyhľadávanie konania

V interface je niekolko vizualnych chybiek:

  1. Velky spodny padding v dropdownoch:
  2. “pomala” fadein animacia pri rozkliknuti dropdownu (ja by som ju tam vobec nedaval)
  3. label je posunuty nizsie oproti checkboxu (hint: vertical-align: middle na checkbox)
  4. Loga vo footri maju fragmenty (su v zlej kvalite)
1 Like

hmmm … ten SH TRADE je zaujímavý, to musíme preskúmať.
Prípadne ešte pozrite stránku rut.justice.sk, to je testovacie prostredie, tam je footer trochu lepší (dúfam). Zvyšné veci pozrieme. Vďaka za pripo.

1 Like

Vizualne chyby urcite odstranime.
S tym SH TRADE bude problem s analyzerom asi, to slovo SH ani nezvyrazni ako keby bral iba to posledne slovo.

Bolo by preto vhodne niekde spomenut ako je interpretovana query pre fulltext a nad ktorymi poliami vyhladava. Podla vsetkeho vsak akceptuje len alfanumericke skupiny znakov dlzky 3 a viac.

2 Likes

You are not authorized to view this page!

Ja by som navrhoval bud znizit pocet znakov na 1 (co moze byt dost velky performance hit) alebo upravovat query nasledovne (pseudoquery, nepoznam presne moznosti pouziteho fulltext enginu):

“[query]”{exact match} OR [query]*{prefix search} OR [query]

toto urcite pozrieme, evidujeme to ako bug, malo by to rozhodne fungovat ako pisete, vdaka za pripomienky.

sorry https://rut.justice.sk/ru-verejnost-web/

1 Like

Podla mna je pri fazetovom vyhladavani standardom nezobrazovat polozky co maju pocty 0.

Zoradenie podla abecedy a nie podla poctu je vec skor vkusu.

Inak mam taku dost blbu otazku. Videl toto nejaky grafik?

Strasne mi to pripomina pripady, ked dizajnuje programator co dostane do ruk Bootstrap - ocividne idete na fw PrimeFaces.

fazety: v našom prípade fazety zodpovedajú súdom, na ktorých beží tento typ konaní. A keďže je tento počet malý, uprednostnili sme, že sa zobrazujú stále všetky v rovnakom poradí, pred dynamickým skrývaním a sortovaním.

Či to videl grafik: no, moc času sme mu nedali, ale programátorská verzia vyzerala ešte trošku ináč :). Zmenšoval sa napr. počet fontov, menilo zarovnanie, oddeľovanie konaní, nemyslím, že to vyzerá ako prvý nástrel. Ale ak má niekto chuť poslať grafický upgrade, nech sa páči. Akurát prosíme zostať vo fialovej nálade.

Myslím, že sa nájdu aj miesta, kde je vidieť usability kompromisy, tešíme sa až na ne niekto upozorní, a ešte lepšie ak navrhne riešenie, ktoré pomôže.

Trochu oživujem diskusiu, nech prídu ďalšie podnety. Vďaka :slight_smile:

@tina_lickova @michaelakociova @michalblazej co vy na to? otestujete pouzitelnost a dizajn? :slight_smile:

No akúrat sme sa bavili, že čakáme na vaše GO k testovaniam. Fakt máme? Na začiatok prosím vysvetliť, to slovíčko “úpadec” či aký je vlastne z toho nominatív :smiley: @peter_

1 Like

@tina_lickova ja nie som v projekte upadcov zainteresovany…@vojtob je relevantna osoba :)…ja som len usmernil komunikaciu…

singular v prvom pade je úpadca, teda niekto, kto je v úpadku

Ahojte …
samozrejme, že testovanie uvítame, ale … . Vzhľadom na to čo sme zistili my, a čo sme sa dozvedeli od zákazníka a pár ľudí čo rozumie biznisu, musíme urobiť ešte nejaké úpravy. Tie sa programujú tento týždeň, nasadené budú budúci štvrtok (3.12.). Nie že by to boli zásadné zmeny, možno ich nezainteresovaní ani neidentifikujú, ale lepšie by bolo na ne počkať.
Neviem aká je Vaša predstava, ja to chápem tak, že keďže je web určený pre verejnosť, nebudem Vám asi nič vysvetľovať. Ak by ste ale potrebovali nejaké informácie, kľudne sa ozvite.

A k úpadcovi je to tak ako píše Peter, vychádza sa zo slova úpadok - úpadca. Pôvodne to mal byť insolvenčný register (čo by zodpovedalo anglickému insolvency). Bohužiaľ, slovo insolvencia nie je slovenské a tak sa nesmelo použiť. Správny slovenský ekvivalent je úpadok. Nie sme z toho šťastní, to slovo mi navodzuje pocit konca 18-teho storočia. Ale chápem zákazníka, že nechcel nespisovný názov. Nakoniec sme celkom radi, že v url aspoň nemusí byť dlhé rú :smile: . My už sme si za ten čas, čo to robíme, zvykli. Ale napíšte Váš názor, či je potrebné to vysvetliť niekde na stránke.

Ahoj @vojtob

Do testovania webu nie je problém sa pustiť kedykoľvek, počkáme teda na váš finálny pokyn - potom my dáme vedieť kedy to vidíme my časovo (či sa to napr. stíha ešte do Vianoc).

Čo sa testovania týka, určite je dôležité vysvetlenie, kedže my sme síce občania ale súčasne aj odborníci, ktorí to majú poznať tak aby vedeli identifikovať plusy a mínusy riešenia.
Prosím teda odpovedať na základné otázky:

  • Čo je cieľom webu?
  • Aká - konkrétnejšie - je cieľová skupina? Kto sú potenciálni návštevníci toho webu?
  • Aké sú dôvody, že tento web návštívi občan?
  • Čo sú základné akcie, ktoré na webe bude chcieť vykonať? Aké informácie bude na webe user hľadať? Aké úkony sa bude snažiť vykonať?
  • Čo sú následne pokročilejšie, minortiné akcie ktoré bude menšina návštevníkov webu?

Na základe týchto odpovedí by sme pripravili užívateľské scénare, a následne by sme vám ich dali aj pozrieť.

Prosím @michaelakociova, @michalblazej o doplnenie, v ktoromkoľvek bode :slight_smile:

2 Likes

jeden úpadca, dvaja úpadcovia - koreň slova úpadok - laicky padnúť do dlhovej špirály pre nedostatok likvidity.

Názov Insolvenčný a reštrukturalizačný register by bol lepší, nakoľko je insolvencia je relevantnejší a vyhľadávanejší výraz na internete a je viac User friendly.

Budú k dispozícii už aj formuláre na konkurz a reštrukturalizáciu? K ním by bolo totiž veľa pripomienok. Inšpirujte sa českým registrom, ktorý je prehľadný, vo verejnej časti majú všetky podania na súd.

jasné, persony, scenáre … .
Asi bude užitočnejšie komunikovať nie cez portál, môžme buď cez mail (vojtech.balint@hpe.com) alebo sa prípadne aj stretnúť. Pripravím podklady, pošlem Vám ich a budeme ich postupne dopĺňať.

A to naozaj chcete robiť UX testovanie zadarmo? Veď to je kopec roboty …

Cieľová skupina je pomerne široká sú to totiž všetky subjekty na Slovensku (v zahraničí tie ktoré obchodujú so slovenskom) ktoré vedú účtovníctvo.

Môžu to byť kľudne aj fyzické osoby - klienti napríklad v masívnom rozsahu ako to bolo pri úpadku SkyEurope, zamestnanci veľkých fabrík, ktoré skrachovali alebo idú do reštrukturalizácie (Váhostav, Doprastav, starý Hydrostav :))

A samozrejme netreba zabúdať na subjekty, ktoré si veriteľský vydupali osobitné postavenie banky a zabezpečení veritelia. V nevernej časti sú to sudcovia, úradníci súdov, správcovia konkurznej podstaty.

Takže prierezovo v zásade všetci.

Známy je film Pretty Woman, kde Richard Gere v hlavnej úlohe je takýmto správcom konkurznej podstaty. Reštrukturalizuje podniky - likviduje neefektívne, prepúšťa zamestnancov, znižuje platy, snaží sa udržať podnik alebo ho speňažiť :slight_smile:

Akokoľvek je to jeden z VIP registrov justície dokonca si myslím že pre niektorých viac( ako ich znači vojtob: pár ľudí čo rozumie biznisu) , ako prepotrebný elektronický súdny spis. Pritom priorita a všetko úsilie a prostriedky justíce by mali byť koncentrované práve na elektronický súdny spis.

1 Like

Čo sa týka názvu, budeme radi ak dáte vedieť MS SR. Náš hlas počuli. Možno ak príde podobný názor odinakiaľ, zvýši to šancu. A možno treba osloviť jazykový ústav, to sme vlastne neurobili, aby nám pridali slovíčko do slovenčiny.
Formuláre budú, ale musíme si počkať na legislatívu. Pre záujemcov asi vieme v našom prostredí ukázať, čo je pripravené, ale to znamená prísť osobne ku nám. A v prípade formulárov to bude s UX ťažké. V egov sú určité štandardy a technologické obmedzenia, cez ktoré nedokážeme prejsť. Aj to sa zlepšuje, ale k dokonalosti to má ďaleko. Robíme verejný register, takže každý má plné právo nás upozorniť na chyby, ktoré urobíme. A ani sa nemusí zaujímať, či je to naša chyba, alebo za ňu úplne nemôžeme, pre verejnosť sme koncový bod, ktorý vidí, má plné právo ho komentovať. A každú pripomienku sa pokúsime riešiť. Akurát niečo vieme ovplyvniť ľahšie (náš web) a niečo ťažšie (formuláre).
A čo sa týka českého insolvenčního rejstříku, o tom samozrejme vieme. Niekoľko krát sme boli priamo v Plzni vo firme, ktorá ho vyvíjala. Odkážeme, že sa Vám ich práca páči, určite ich to poteší. Sú ale nezanedbateľné rozdiely v slovenskej a českej legislatíve, takže slovenský register úpadcov je trochu ináč koncipovaný. Ich výhodou je o niečo otvorenejšia legislatíva a samozrejme skúsenosti, ktoré majú, keďže sú už dlho v prevádzke. Ich skúseností sa nám snažili odovzdať. A keďže náš produkt je novší, dúfam, že dokážeme niektoré veci urobiť ešte lepšie. Snáď to neznelo moc namyslene.

Je to VIP register, tak nech sa Vám darí :slight_smile: