Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Obstaravatel, nakupca, hlavny dodavatel? …

Aktuálne k téme:

Ale co to? Zrazu uz to bez navysenia kapitalu nejde? A ked to mesiace hovorilo vedenie, tak riesenim ich bolo vyhodit? Na toto akosi chybaju slova…

Predpokladany krok, akurat spojenie kapitalove posilnenie je troska pritiahnute za vlasy, pretoze hlavne to pojde na mzdove naklady a prevadzku. Akurat je otazne ci je to posledna financna injekcia alebo budu potrebne dalsie. Vedenie je tam na to aby sa to neopakovalo, pretoze donekonecna to takto nepojde

Milé. Bežná akciovka potykajuca sa s obdobnými problémami by požiadala o komerčný úver. A ajhla, štátna dostane do daru kapitálové posilnenie. Komerčné firmy, rovnako krvacajuce kvôli opozdenym/ rusenym euro it projektom dostanú tiež od štátu nejakú pomoc?

1 Like

Bezna a.s. by pri ich problemoch ziadny uver nedostala. A komercne firmy ktore budu krvacat mozu posunut zamestnancov do nejakej inej statnej akciovky :see_no_evil:

Pomaha vlastnik a ten spolu s manazmentom rozhodne, ci uver, ci vlozi svoje peniaze alebo odide zo statneho sektoru … tu je bohuzial vlastnik stat, co je ten najhorsi vlastnik a napad zakladat statny podnik, ci zostatnit sukromnu firmu bol nestastny … taky zavan navratu starych cias

Inak možno by v rámci predmetnej štátnej IT firmy stačilo, ak by si vedela aktualizovať či dopĺňať údaje o sebe, lebo naozaj mám problém nájsť na ich webe:

  • organizačný poriadok či organizačnú štruktúru
  • kontakt na generálneho výkonného riaditeľa či aspoň jeho meno

Lebo takto je to dosť anonymná firma (áno predstavenstvo som si v OR našiel).

PS: náhodou niekto to meno generálneho výkonného riaditeľa neviete?

generalny vykonny riaditel = predseda predstavenstva

Ahojte,
posledny pracovny den roka by som rad vyuzil na kratku bilanciu toho co sa v dizajn time Slovensko IT udialo za poslednych 12 mesiacov.

Ako vyzeral rok 2022 z pohladu dizajn timu?

  1. V roku 2022 sa nas tim rozrastol o dvoch novych kolegov (medior UX researcher, junior UX/UI dizajner). Aktualne tim disponuje kapacitou 6,5 FTE - 4 FTE UX/UI dizajner a 2,5 FTE UX vyskumnik. Toto zlozenie a kapacitu povazujem momentalne za idelanu pre plnenie uloh, ktore su do timu zadavane.
  2. Vdaka posilneniu vyskumnych kapacit sme boli tento rok schopni realizovat mnozstvo vyskumnych aktivit - 10tky testovani pouzitelnosti, querilla vyskumy na rychle overenie hypotez, niekolko card sortingov a pod. Viac o tom ako pracujeme vam uz coskoro prinesu kolegovia z vyskumneho timu v pripravovanom clanku (stay tunned ;).
  3. Ako v predchadzajucom roku tak aj v tomto sme pokracovali v transparentnej a otvorenej komunikacii s verejnostou a komunitou. Zorganizovali sme niekolko verejnych dizajnovych piv na temy ako modernizacia UPVS, ID-SK, … Zucastnili sme sa niekolkych komunitnych akcii ako UX Forum Bratislava, UX piknik Kosice, akcie organizovane SD, … . Aktivne komunikujeme aj tu na platforme, coho dokazom je cena za najkomentovanejsi prispevok roka, ktoru ziskal kolega @Taja s diskusiou ohladne modernizacie UPVS.
  4. Po dvoch rokoch kontinualnej prace sme pripravili novu verziu statneho dizajn systemu ID-SK - oznacovanu ako ID-SK 3.0. Nejedna sa o ziadnu zasadnu revoluciu, skor o evoluciu uz vyuzivaneho systemu prebrateho z gov.uk. Za posledne 2 roky sme absolvovali mnozstvo konzultacii vyuzivania ID-SK, realizovali niekolko vyskumov spojenych s touto temou a vysledok zohladnuje vsetky nazbierane poznatky. Nova verzia bola transparentne komunikovana na pracovnej skupine, bolo zaslanych mnozstvo komentarov, ktore kolegovia starostlivo zapracovali, pripadne sa k nim vyjadrili a aktualne sa nachadza v MPK. Mna osobne najviac tesi pozitivna spatna vazba od kolegov dizajnerov, ktori s ID-SK pracuju.
  5. V neposlednom rade sme sa venovali samozrejme praci. Mimo pripravy 100viek stran dokumentacie do DNRiek a odpovedi na 1000sice pripomienok v katalogoch pripomienok sme vytvorili 10tky prototypov pre projekty ako mUPVS, SVM, KSDR, UVO, MOU, projekt ŽS, CAMP, … . Vdaka kvalitnym pripravenym zakladom a komponentom dokazeme aktualne velmi rychlo a efektivne pripravovat prototypy pre takmer akekolvek rozhranie. Vdaka tomu mozme ovela viac casu venovat kvalite a pouzitelnosti samotnej sluzby, namiesto riesenia dizajnovych otazok.

Co planujeme v roku 2023?

  1. Ako uz bolo spomenute hned zaciatkom roka kolegovia z vyskumneho timu zverejnia clanok o tom ako prebiehal proces navrhu rozhrania el. sluzieb Uradu pre verejne obstaravanie. V tejto aktivite by sme chceli dalej pokracovat a prinasat odbornej aj laickej verejnosti ovela viac pohladov do “kuchyne” dizajn timu.
  2. Zaciatkom roka planujeme zorganizovat dalsie zo serie dizajnovych piv, tentokrat na temu - buducnost aplikacie SVM. Ak vas zaujima nejaka ina tema, dajte vediet.
  3. Budeme pracovat na ovela uzsom prepojeni vyskumneho a dizajnoveho timu. Kazdy vyskum musi mat jasne definovany ciel a jeho vystupy musia sluzit dizajnerom k navrhu lepsich sluzieb. Musime zaroven naucit aj biznis vlastnikov, ze vyskum sa nerobi preto lebo to hovori vyhlaska, ale jeho cielom je zlepsovat vysledny produkt.
  4. V oblasti ID-SK by sme sa radi zamerali na skvalitnenie dokumentacie a jeho “marketing”. Skusenosti, ktore sme v predchadzajucich rokoch nazbierali potrebujeme predavat dalej.
  5. Budeme samozrejme dalej pracovat na klucovych projektoch. Verim, ze sa podari uspesne spustit modernizovany portal slovensko.sk a osobnu zonu obcana moje.slovensko.sk. Zaroven dufame, ze navrhovane riesenia pre aplikaciu SVM ako el. schranka, ulozisko dokumentov, … tento rok spatria svetlo produkcneho prostredia. V tomto roku sme priniesli zaroven niekolko novych konceptov ako napr. el. podatelna, centralny rezervacny system, … . Verime, ze v buducom roku sa nam podari tieto koncepty dalej rozvijat a prinasat lepsie sluzby pre obcanov.

Highlight roka 2022

Mimo ine dolezite udalosti ako spustenie mID a zmenu vedenia SKITu osobne za hightlight roka povazujem realizaciu webu ua.gov.sk. Aj ked sa jedna z pohladu statu o mikro projekte s nizkou prioritou, podarilo sa nam pri jeho realizacii aplikovat niekolko pristupov, ktore sa v state snazime presadzovat dlhodobo - flexibilita, agilita, lean pristup, riesenie zamerane na cloveka, … Verim, ze v roku 2023 sa nam podari zrealizovat viac takychto projektov a posunieme sa od megalomanskych, predrazenych rieseni ku kvalitnym, jednoduchym, pouzivatelsky orientovanym sluzbam statu.

Na zaver by som rad vsetkym poprial vsetko dobre do noveho roku!

PF2023

Milan

9 Likes

Milan to krásne zrhnul. Radi si k našej komunikácií dizajnového tímu a aktivitám z roku 2022 vypočujeme feedback a nápady na zlepšenie.

Ja osobne sa budúci rok veľmi teším na:

  • častejšie dizajnové pivá (neformálnej diskusie s verejnosťou o projektoch v dizajnovom tíme)
  • transparentnú komunikáciu o výskume (po vzore modernizácie ÚPVS) na viacerých projektoch

Môj osobný highlight v roku 2022 bolo uvedomenie, že UX kultúra v SKITe je na nadpriemernej úrovni v porovnaní so súkromnou sférou, ktorá je stereotypne v tejto otázke považovaná za pokročilejšiu. Neuveriteľne pozitívne vnímam rozdelenie dizajnového tímu v SKITe na výskumníkov a dizajnérov, čo je aktuálne na trhu dosť nevídané.

Firmy väčšinou hľadajú jednorožcov a UX/UI kombináciu v jednom človeku. Vďaka možnosti špecializácie na konkrétnu oblasť procesu, sa z analýzy problému a navhovania riešenia odstraňuje veľké množstvo nežiadúcich kognitívnych skreslení – otvára sa cesta flexibilnejšiemu postupu na produktoch a vyššej kvalite dodaných výsledkov.

Verím, že takéto nastavenie tímu pomôže nie len vyvíjaným službám, ale môže slúžiť aj ako inšpirácia pre súkromnú sféru. Teraz ešte zamakať na radikálnej transparentnosti nech to potiahneme ešte o úroveň ďalej x)

1 Like

Totok ma zaujíma. Pred letom som to otvoril na SKIT pive s tipmi ako skúsiť budovať komunitu. Mal si to prebrať BRISK/MIRRI a odvtedy mám 0 info o tejto téme.
Pritom už len na pivách prichádzali vždy ľudia s dobrými info, vychytávkami a pod. Bola by škoda to nevyužiť a možno si tým aj uľahčiť prácu :slight_smile:

Uplne s tebou suhlasim. Tuto temu som hned na to s MIRRI otvoril. Dokonca sa planoval nejaky vacsi meetup ohladne ID-SK na september. Nakoniec to vsak pocas leta “vysumelo”.

Buduci rok bude situacia komplikovanejsia - aktualne nemaju na MIRRI cloveka, ktory by sa ID-SK venoval a zaroven co viem, tak cely Brisk ma projektove financovanie zabezpecene len do leta. Otazka teda je kto “vlastnictvo” ID-SK preberie.

V SKITe som uz vsak videl nejaku novu objednavku na rozvoj a prevadzku ID-SK, tak verim, ze z toho bude mozne niektore aktivity, ktore planujeme financovat.

Stále ostáva aj otvorená otázka, že či ešte dokážeme prebrať veci z gov.uk alebo už ten náš fork bude vlastne hard fork naveky. Ja toto považujem za riziko, že by toto mal zastrešovať len skit, hovorím to od začiatku a som zvedavý ako budú na Mirri pozerať keď si teraz konečne všetci začali prerábať weby a služby do idsk a nové upvs bude vyzerať úplne inak.

Skutočného produktového vlastníka idsk na Mirri podľa mňa malo len v úvode, keď to tam ťahal @michalblazej, aby to presadil (vlastne ako externista).

Je to škoda a beriem si za úlohu toto doriešiť v 2023.

1 Like

Co viem tak s upstreamom gov.uk sa uz nepocita. Aktualny navrh prilohy c. 12 vyhlasky o standardoch, definuje zakladne pravidla - typografiu, farebnost, … a set myslim 15 povinnych komponentov = hlavicka, paticka, link, button, formularove prvky, karticka, rozcestnik, accordion, … .

Toto ked sa schvali, toto bude definovane vyhlaskou a povinne dodrzovat dalsich XY rokov kym sa neurobi dalsia zmena vyhlasky. To je vsetko.

Nasledne SKIT alebo ktokolvek koho si MIRRI objedna pripravi snippety kodov(HTML/CSS) pre tychto 15 povinnych komponentov + nejake zakladne styly a dalej je to uz na dodavateloch, komunite alebo komkolvek dalsom co sa chce na rozvoji ID-SK podielat.

Napriklad na spominanom pive sme mali chcalana, ktory si “cele” ID-SK prerobil do bootstrapu lebo vraj sa mu s tymi gov.uk kodmi strasne zle pracovalo. Ukazoval to a vyzeralo to dobre. Pokial dokaze splnit vsetky poziadavky na pristupnost preco nie? Dokonca sa bol ochotny o svoju kniznicu podelit.

My v SKITe aktualne robime s reactom. Budujeme react kniznicu na zaklade spominanych pravidiel. Verim, ze ak sa nebude zas politikarcit, nebude problem ju potom nazdielat verejne, nech ju ktokolvek vezme pripadne posunie dalej. Koniec koncov je to majetok statu.

Ja osobne som si zakladne styly a komponenty ID-SK nahodil do no-code platformy bubble.io(za pol dna) a teraz mozem sekat zive prototypy jeden za druhym. :wink: Vo finale by som z toho mohol bez problemov publikovat hotove riesenia (len si nie som isty ako je na tom bubble kod s pristupnostou a bohuzial musi to byt hostovane u nich). Este mozno skusim webflow :slight_smile:

Som presvedceny, ze budget na ID-SK je viac-menej v kazdom IT projekte, ktory sa realizuje. Nasim cielom je aktualne dobre definovat pravidla a principy = design system. Nasledne bude nutna prave dobra praca s komunitou a dodavatelmi aby sa ID-SK rozvijalo.

Ja osobne nevnimam nejake riziko, ze toto by mal zastresovat len SKIT. Gro prace je na MIRRI. Ale rad sa o tom kedykolvek pobavim. Ked chces mozme k tomuto spolocne zorganizovat nejaku diskusiu.

Pekny zaciatok roka!

Kto a kedy urobil toto rozhodnutie? Povazujem ho za chybne a velmi nebezpecne, ze sa to takto bez diskusie vylialo.

Dufam, ze tohto borca, ktory zjavne trpi NotInventedHere syndromom neplatime z nasich dani. Lebo garantujem, ze sa o toto nebude starat tak ako borci v gov.uk a urcite nema sancu dat pristupnost tak, ako v UK.

Namiesto toho, aby sme na githube gov.uk otvarali tickety a robili pull requesty, tak si tu robime hard fork… preco? preco vlastne? Aky je ten argument? Zatial som nic okrem - “mne sa to nepaci” nepocul. A to je ok, pokial by si to potom aj sam zaplatil.

Schvalne si porovnajme, ze kolko issues sa zavrelo a ako casto tu Issues · alphagov/govuk-design-system · GitHub a kolko u nas.

Takze skusim este raz uplne konkretnu otazku: Kto rozhodol, ze sa ide robit hard fork gov.uk a kolko nas bude stat udrzba tohto rozhodnutia? Je to niekto v SKIT ci na MIRRI?

3 Likes

Diskusia o tomto bola. Napriklad na UX Fore v BA, kde bola o ID-SK prezentacia a potom celkom vasniva debata. Alebo na spominanom pive na temu ID-SK, ktore bolo verejne a odpromovane aj tu na platforme. Skoda, ze si nebol - vysvetlovali sme tam presne dovody preco si myslime, ze GOV.uk dizajn system nie je vhodny pre slovenske prostredie.

Mimochodom je jedno, ci sa to paci/nepaci mne alebo tebe. Dolezite je co si o tom myslia biznis vlastnici - a ver tomu, ze paci/nepaci je v nasom prostredi celkom velky deal breaker.

Co sa tyka rozhodnutia, to urobil biznis vlastnik = BRISK / MIRRI.

Teraz skusim niekolko otazok ja:

1. Co je vlastne podla teba dizajn system?
Za mna je to ovela viac ako “len” kody. Dizajn system ma definovat pravidla a principy tvorby webov, zakladne styly (dizajn tokeny), zakladne komponenty a vzory, … . Napriklad niektore Gov.uk komponenty su absolutne nevhodne navrhnute pre nase prostredie - uz len taka hlavicka gov.uk sa neda pre webove sidla nasich OVM pouzit. V gov.uk neexistuje ziaden “obrazkovy” rozcestnik - takmer kazdy z webov OVM, ktore sme v poslednychdvoch rokoch konzultovali nejaky podobny rozcestnik pouzil (samozrejme vsetci si to ohli podla seba), atd.

Zober si napriklad take NHS (nieco ako nase MZ ale v UK) - https://www.nhs.uk/. Tiez si dizajn system gov.uk ohli podla seba a svojich potrieb. Mimochodom jedno z mala “OVM”, ktore nemaju web v ramci centralneho riesenia gov.uk. Btw. dizajn system gov.uk je viac/menej len “side produkt” webu gov.uk. Tak rozsiahle riesenie ako web Gov.uk by sa nedalo bez dizajn systemu dlhodobo udrzovat. Na priklade NHS vidis, ze ani v UK ho nepouzivaju nutne na vsetko.

2. Co chceme zavedenim dizajn systemu dosiahnut? Aky je nas ciel?
Za mna to je primarne zjednotenie interakcnych principov a vizualu elektronickych sluzieb statu. Vdaka dizajn systemu sa biznis vlastnici nemusia starat o to ako to bude vyzerat ale mozu sa viac venovat pouzitelnosti a samotnemu obsahu. Sekundarne vnimam, ze to je efektivita vyvoja. Zabezpecia nam tuto efektivitu Gov.uk kody? Mrkni len na taku soc. poist a ich novy “ID-SK” web, alebo portal sluzieb:

https://www.socpoist.sk/
https://eformulare.socpoist.sk/

Kolko z Gov.uk / ID-SK kodov tam je pouzitych? Toto je realita. A preco to tak je? No pravdepodobne preto, ze to robi dodavatel, ktory ma nejake vlastne proprietarne riesnie a je pre neho jednoduchsie prestylovat jeho komponenty, namiesto montovania tam Gov.uk kodov. Mimochodom v ramci PZ GovCMS sme robili analyzu, z ktorej vyplyva, ze na vyrobu 150 statnych webov bolo pouzitych 25 roznych CMS systemov (mnozstvo proprietarnych).

To iste spominane NHS. Maju vlastne NHSUK kody - zjavne gov.uk nepreberaju.

Osobne vsak za jeden z najvacsich cielov povazujem to, ze OVMka budu ID-SK pouzivat pretoze budu chciet - nie preto, ze im to niekto prikaze.

3. Ako spoznas, ze dany web pouziva dizajn system ID-SK?
Ako obcan asi len tak, ze to bude vyzerat a fungovat tak ako statne weby vyzeraju a funguju.

Budem rad, ked das aj svoje odpovede na vyssie spomenute otazky. Mozno mame len rozdielne vnimanie toho co ID-SK je a aky je jeho ciel.

A inak preco si myslis, ze navrhnut, nakodovat a udrzovat nejakych tych 15 zakladnych komponentov bude raketova veda a stat to bude stat majland?

Pretoze vidim realitu. slovensko.sk v roku 2023 nie je responzivne, vlastne skutocne responzivne sluzby mozeme zratat snad na dvoch rukach. Pretoze vidim, ze ani v SKITe/MIRRI ani nedokazete vyriesit toto Issues · id-sk/id-sk-frontend · GitHub - ked nedokazete ani urobit sync forku, ako mozem verit, ze dokazete drzat krok s accessibility, issues, ktore prichadzaju z komunity ako legitimne podnety a su mesiace neriesene (ani tuk na githube)?

Zaroven toto je mierne aj osobne, pretoze som bol pri tom, ked sme dizajn manual pretlacali na UPVII a viem kolko nas to stalo usilia. Jeden z hlavnych argumentov preco sa do toho nechcelo bolo - cuduj sa svete “nemame na to ludi a peniaze a museli by sme sa o to starat”. Proste niekoho rozhodnutim sa zvratilo toto a tvarime sa, ze “ved to nie je raketova veda udrziavat”. Je. Povedz mi meno na MIRRI, kto je produktak? Alebo kto bol a kde je nejaky plan?

No to je mozno tym, ze historicky v UK chceli sidla ministerstiev rusit a aj sa im to podarilo. Napriklad ja som ovela radsej za to, aby webiky ministerstiev sa zrusili a vzniklo nieco taketo: Ministry of Justice - GOV.UK Potom by sme nemuseli riesit 25 CMS.

Historiu NHS nepoznam, ale tipol by som, ze aj v UK maju nejake velmi silne OVM, ktore si idu svojou cestou. Nevidim zatial dovod ich protipriklady davat ako vzory pre nas.

Primarny ciel bolo ujednotit spravanie a vyzor distribuovanych el. sluzieb a nastrojov (napr. podpisovac), cez ktore clovek prechadza. Kedze nove UPVS bude vyzerat uplne inac, tento ciel ste v SKIT/MIRRI rozbili tiez. Ci sa ocakava, ze si kazdy prerobi opat sluzby do idsk 3.0, lebo vam sa paci modra a oble rohy a nie zelena a tucne hranate? Ked sa fixne nejaka accessibility issue, tak si to bude kazdy “borec” prerabat vo svojom bootstrape?

Alebo je to cele naopak a vidia prilezitost si financovat a zarabat na internom vyvoji a udrzbe svojho forku dizajn manualu donekonecna. IT je plne duplicit, triplicit a 25-icit, ktore kratkodobo vyzeraju lacno ale dlhodobo nedavaju ziadny zmysel.

Tu mam taky rychly navrh webu ID-SK (work in progress) … v “novom” ID-SK:

Prosim ta definuj rozdiel medzi aktualnou a novou verziou ID-SK. Modre tlacitka a zaoblene rohy uz mozes vynechat. Btw. aj v ID-SK 3.0 su definovane zelene tlacitka - vyuzivaju sa vsak len na finalne potvrdzovanie akcii ako odoslanie formulara a pod. Nevidime dovod aby vsetky bezne tlacitka boli zelene (straca sa potom vyznam vizualnej hierarchie a priority).

Kolko by tak asi trvalo prerobit takyto web v aktualnom ID-SK do noveho? Daj mi 10 riadkov CSSka a ja to urobim.

Nerobime ziadnu mega revoluciu, Je to normalny rozvoj, ktory je uplne bezny. Aktualna verzia tu je nejakych 5 rokov (ked tak ma oprav). Myslim, ze po piatich rokoch si dizajn system maly update zasluzi.