Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Cool. Button – GOV.UK Design System toto je v govuk design manuali ak spravne pozeram od roku 2019. https://github.com/alphagov/govuk-frontend/pull/1207 stacilo sync upstream.

Realita:

Myslim, ze toto nie je problem upstreamu. V UK je primarny button definovany ako zeleny. U nas to nevedia pouzivat. Presne preto sme navrhnli doplnenie.

Inak trosku sa uz v tom stracam. Ked nie su ludia co by sa o to starali je problem. Ked su ludia, ktori s tym chcu nieco robit je problem. Ako by to teda malo podla teba vyzerat? Ako by mal vyzerat tim co sa stara o dizajn system? Potrebujeme ho vobec?

Uplne jednoducho tak ako to bolo od zaciatku myslene. Spravi sa fork (nie hard fork!) gov.uk, budeme ho doplnat o slovenske specifika a drzat sync, pripadne upstream PR ak by sme na nieco super dosli (a uk to prijali), presne takto opensource funguje. Popri tom mozeme robit bugreporty do upstreamu a setrit nase vzacne zdroje SKITu na nieco co NEMOZE robit niekto iny.

To, ze NCZI praska vsade zelene start buttony je chyba QA a toho, ze design manual stale nema vlastnika, co by si to zobral za svoje. Nas je v slovensko.digital 5 a pol a hentake nieco by som nedovolil, aby slo von. Stat so svojimi miliardami to dovoli a este ide vyrabat design system vlastny “lebo si zasluzi refresh”. Absurdne zla prioritizacia.

Keďže tých zdrojov po ľudskej aj finančnej stránke máme málo a ešte sa nimi cez rôzne politické rozhodnutia plytvá, tak za mňa by ten tím mal vyzerať tak, aby sa dokázal učiť od tých systémov, ktoré sú ďalej, doplnil lokálne špecifiká a efektívne preberal to dobré, čo inde už vymysleli.
V situácii, keď MIRRI/BRISK s IDSK funguje tak ako funguje a IDSK nemá pána je odvážne povedať, že to dokážeme spraviť úplne vo vlastnej réžií.
Na jednej strane nestíhame držať krok s GOV.UK, na strane druhej okrem kapacít na výskum, vývoj a design bude štát potrebovať kapacity aj na consulting, support OVM, ktoré chcú (musia) použiť IDSK.
Inak bude nejaká verzia IDSK a OVM to budú aj tak lepíť na punk, “lebo z toho sme to nevedeli spraviť”.

1 Like

Aj preto znova polozim otazku - co je podla teba dizajn system a naco ma sluzit?
Ja osobne si viem predstavit dizajn system bez ciarky kodu. Pre mna je pri dizajn systeme ovela dolezitejsie mat definovane:

  • principy a pravidla (pristupnost, proces tvorby, …)
  • farebnost
  • typografiu
  • ikonografiu
  • interakcie
  • popis vizualu a chovania komponentov
  • ukazku vzorov pouzitia

To su veci, ktore sa navrhnu a tak casto nemenia (viz. napriklad ako casto sa meni material design)

Mat spracovanu aj kniznicu komponentov pre vyvojarov je pre mna “len” nadstavba dizajn systemu.

V pripade gov.uk je to “jednoduche” - je to centralizovane riesenie a udrzba a rozvoj systemu je viac menej “pod jednou strechou”. Schvalne doporucujem si prejst tento zoznam institucii: Departments, agencies and public bodies - GOV.UK a mrknut sa kolko z nich, ktore nemaju web pod gov.uk realne gov.uk dizajn system pouziva. Len tak namatkovo:
https://www.broads-authority.gov.uk/
https://www.officeforstudents.org.uk/
https://www.bl.uk/
https://www.pensions-ombudsman.org.uk/
https://www.psr.org.uk/

prvych par co som rozklikol + spominane NHS.

Na slovensku sme vsak v inej situacii, mame ine prostredie, ine problemy a ine ciele ako maju v UK. A potrebujeme aj ine riesenia.

Takze ako vnimas dizajn system a jeho ciele ty?

Pre mňa ako dizajnéra je postačujúci DS v podstate to, čo píšeš ty - chcem mať princípy, chcem mať elementy a ku každému nejaký obkec, použitie, do, don’t , možno nejaké základné štýly (ak by som potreboval customizovať).
Akonáhle ale začínam komunikovať s dev človekom, tak mi je jasné, že tie pekné obrázky si môžem strčiť… do šuflíka, lebo on v nich potrebuje vidieť hex farby, pixely (em/rem…), marginy a padingy, efekty (shadow, glow a pod.), cssko.Ťahať to neustále z figmy, PSka, Invision a pod. je ohubu. A preto ak chcem ten proces nejako zlepšiť, tak aspoň nejaký styleguide by sa hodil.
A z toho už nie je ďaleko ku komponentom…
ale áno, pre mňa stačí to, čo si napísal.

Rozdiel vidím v tom, ako sa IDSK zaviedlo. Keď firma začne s DS, tak to ide väčšinou zdola - nasrštvaný dizajnér dá na jedno miesto zoznam ikon a devs si povedia “ok, to viem používať”. Potom zadefinuje farby, potom to začne používať aj iný tím, dopĺňajú sa komponenty a na tom podhubí, ktoré takto vzniklo si firma povie “ok, ideme do toho, toto bude náš DS. Vy to vyvýjajte, vy to opužívajte vo vývoji”.
S IDSK to začalo podobne, akurát príchodom vyhlášky, ktorá priniesla veľa dobrého, mám pocit, že sa to zmenilo na direktívne nariadenia zhora a teraz to padlo do firmy (štátu) bez podhubia, kde hľadáme spôsoby ako to uchytiť. A niečo sa podarí, niečo sa nepodarí.

1 Like

Veď poďme. Namiesto toho, aby vývojári IS spravili bump verzie idsk budú teraz updatovat do zblbnutia svoje forky a bootstrapy čo vyzerajú ako idsk. A ešte to všetci zaplatíme a budeme sa tváriť, že takto to má byť? Mne sa asi sníva. Pozrime si design systémy top krajín a ukážme si kde nemajú kódy, ale len nejaké figmy a obrázky.

1 Like
  1. Asi sa vsetci zhodneme, ze kody by mali byt sucastou dizajn systemu. Verim, ze sa zhodneme aj na tom, ze dizajn system nie je primarne o kodoch.

  2. To, ze sa ID-SK preraba do kadejakych bootsrapov a boh vie coho je realita! Robia to nasi pouzivatelia a asi maju na to nejake dovody. Ked chceme robit uzivatelsky orientovane produkty, musime potreby nasich pouzivatelov vnimat a reagovat na nich.

  3. Uz teraz to platime vsetci! Sam si o tom pisal - firmy a ich forky ID-SK. A ked to uz vsetci platime, preco to nevyuzijeme?

Tu nejaka inspiracia zo zahranicia:

https://www.systeme-de-design.gouv.fr/

Mozme mrknut aj na najnovsi material dizajn:

Vidím dobré pointy v oboch prezentovaných názoroch. Netrúfam si povedať, ktorá cesta je správna – v oboch vidím pre a proti. Ako ďalší zdroj informácií by som rád uviedol výskum k ID-SK z 2021: ID-SK exploratívny výskum 2021.pdf (995.4 KB)

Boli v ňom reprezentované OVM, dodávatelia, dizajnéri a vývojári. Zároveň obsahoval aj pohľad na iné dizajnové systémy a prácu s nimi. Poukázal na niektoré problémy ID-SK v tom čase (stále aplikovateľné dnes), očakávania jednotlivých person a možné kroky do budúcna.

Možno to pomôže uzatvoriť niektoré otázky a možno otvorí zas nejake nové x)

2 Likes

A co si vy takto, Kefalín, predstavujete pod slovom exploratívny?

Toto je napriklad dobry vystup, ale respondentov asi trosku malo na nejake hlboke uzavery.

1 Like

Súhlasím. Na hĺbkové závery to chce oveľa viac a hlavne kvantitu. Ale je to fajné na ilustráciu situácie a debatu.

Kedy bude dostupný ID-SK 3.0 na reálne použitie?

Este doplnim, ze okrem tohoto vyskumu bol realizovany obdobny vyskum v ramci projektoveho zameru GovCMS, ktory sa venoval procesu vyvoja webov v statnej sprave. Realizovala sa tiez kvantitativna analyza 150 webov statnej spravy + sa robil kvantitavny dotaznik zasielany na OVMka. Toto priniesol tiez celkom zaujimave vstupy.

Zaroven sme realizovali pomerne dost konzultacii pouzitia ID-SK instituciam ako MZV, MŠ, UVZ a pod. Aj za ucasti dodavatelov rieseni.

Plus sami musime ID-SK pouzivat.

S tymto uplne suhlasim. Kvalitativne rozhovory by mali byt doplnene kvantitou (napr. dotaznik) aby sme si niektore zistenia overili na vacsej vzorke. Skusim navrhnut.

1 Like

Aktualne su vo Figma komunite zverejnene kniznice UPVS Foundations (Beta) a UPVS UI kit (Beta)

Tieto kniznice su volne k dispozicii a budu sluzit ako podklad pre kniznicu ID-SK 3.0. Momentalne zbierame v komunite spatnu vazbu.

Co sa tyka nejakeho konkretneho terminu, tazko povedat. Povodny plan, ktory sa riesil s MIRRI, bol spustit ID-SK 3.0 v auguste 2023 spolu s modernizovanym portalom slovensko.sk. Je vsak mozne, ze to bude aj skor.

On tu určite už niekde je pod kopou iných postov, tak ho iba bumpnem navrch, keďže je o ňom reč: GovCMS Súčasný stav.pdf (1.2 MB)

Nakoľko je toto veľmi dobrá téma na ďalšiu diskusiu, navrhujeme si k tomu sadnúť na ďalšom online dizajnovom pivku a poriadne sa o tom porozprávať. Vydumáme nejaký termín tomu a hodíme invitko potom x)

Môže byť?

1 Like

Ahojte.

V dizajnovom tíme Slovensko IT, by sme radi pokračovali v komunikácií ohľadom ID-SK. Je to komplexná téma a preto by sme ju radi prebrali aj s komunitou – s vami.

EDIT: Spoločne s BRISKom sme sa rozhodli komunitné pivo presunúť na február, aby sa ho mohol zúčastniť väčší počet odborníkov a diskutérov. Radi by sme vytvorili prostredie na plodnú debatu, ktorá by priniesla reálne návrhy a zlepšenia. Termín ešte upresníme.

1 Like

Ešte by bolo super spraviť k tomu nejaké icsko, nech si to vieme rýchlo bachnúť do kalendára. Prípadne to bachnúť aj niekam inam - na socky

1 Like

Súhlasím. Doteraz som generoval icsko na tieto stretnutia. Nakoľko to možno budeme riešiť cez socky, zatiaľ som ho sem nedával ale v priebehu týždňa niečo pridám. Díky x)

Ahojte.

Spoločne s BRISKom sme sa rozhodli komunitné pivo presunúť na február, aby sa ho mohol zúčastniť väčší počet odborníkov a diskutérov. Radi by sme vytvorili prostredie na plodnú debatu, ktorá by priniesla reálne návrhy a zlepšenia. Termín ešte upresníme.

1 Like