Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

A koľko je vlastne nevyčerpaných a nevyčerpateľnych eú peňazí na IT projekty. Reálne si myslím, že toto je vlastne také záchranné koleso, že nám eú fondy neprepadnu. Nestihli by sa vyčerpať.

2 Likes

Neviem, to by malo ukazat MIRRI. Urcite je to zachranne koleso, ale ak dobre vnimam problem IT projektov, tak oni uz maju zmluvu na eufondy ale nemaju ukoncene obstaravanie. Takze si myslim, ze MIRRI bude musiet predcasne niektore projekty zrusit.

zachranne koleso bolo uz umožnenie prealokovanie financii pri riešeni COVID, z pohľadu čerpania financií je toto pre MIRRI nebeská spása

podľa presakujúcich informácií sa ma na najbližších RV postupne rušiť jednotlivé projekty

  • na najblizšom ako prve tie ktore nemaju začaté obstarávanie
  • následne o mesiac tie ktoré nemajú ukončené obstarávanie
  • a na dalsom RV tie ktoré nemajú podpísanú zmluvu

ale to by mohli potvrdiť alebo vyvrátit tí ktorí na tie RV chodia že čo je v pozvánke aká agenda

Toto pokial viem nie je ziadne tajomstvo a vlastne hned potom ako prisla nova vlada sa projekty zacali sekat (z inych dovodov ako necerpanie). Realne mi nepride nic zle na tom, ze projekt, ktory nema na konci roka 2022 zacate/ukoncene obstarko, tak sa utne. Aby sa realne vyfakturoval do konca 2023 zrealizoval je totalne nerealne. Cize za mna toto je uz naozaj 5 minut po 12.

2 Likes

uplny suhlas ja to vobec nerozporujem, a podla mna pre minimalizovanie strat by sa to dalo aj striktnejsie, lebo uz ani tie posledne vyzvy a ZoNFP sa neako extra nestihaju

Obavam sa ze riadiaci vybor nema pravomoc cokolvek rusit, ak existuje zmluvny vztah tak riadiaci vybor je uz len skupina pozorovatelov. Ale mozno sa mylim.

Nuz RV nema byt v ziadnom pripade pozorovaci organ, ale rozhodovaci na urovni zmluvnych kompetencii.

Ale zmluva je dvojstranny akt medzi nejakym ministerstvom co dava a nejakym subjektom co dostava fondy. Tam nema riadiaci vybor ziadne pravomoci, to by musel byt urceny ako nejaky pravmy subjekt a zmluvna strana alebo nieco v tomto zmysle. Tak su len statisti vsetci clenovia.

Kazda zmluva ma 2 strany (kazdy ma svoje povnnosti) - jedna dava (na zaklade zadosti druhej a ked druha nevie splnit podmienky pod podpise zmluvy (napr. splnit terminy alebo neurobt/nanakupit to na co dostali peniaze), tak co? Ma sa zrusit zmluva aj s pripadnym konzekvenciami (ci tam maju RV alebo nejako inak funguju je jedno). To je co za blud, ze obaja su len pozorovatelia? Nie obaja su zmluvne strany, jeden ma zabzepecit peniaze a kontrolovat a monitorovat a druhy ma zabezpecite realizaciu na co s vypytal a dostal peniaze. Aky pozorovatel?

zle som sa vyjadril. myslel som to tak ze ak riadiaci vybor nie je zmluvnou stranou tak jeho clenovia su pokial ide o moznost ukoncit zmluvu len statisti a nerozhoduju ktory projekt sa ukonci

Riadaci vybor standardne su obe zmluvne strany na urovni statutarov alebo rozhodovania. RV mozu mat aj rozne programy a ak su clenovia RV luda bez rozhodovacich pravomoc, tak sa to potom nema nazyvat RV, pretoze ako moze nieco riadit, ak nemoze rozhodovat (potom je to len nejaky poradny organ a nemal by sa nazyvat RV)

1 Like

Dobre som zachytil ze Slovensko IT vypísalo súťaž na štátny messenger ? Presnejšie “Dodávka a konfigurácia nástroja „Štátny messenger“ pre projekt „Modernizácia ÚPVS“ EVO”. Niekto vie viac o tom obstarávaní?

“Chatbot+” - Vyhľadávanie dokumentov - Úrad pre verejné obstarávanie (gov.sk). Akurat s myslim, ze ta priloha, je komplet zadanie prer SKIT a nie som si isty c je jasne co presne je uloha vybrateho subdodavatela, (je zmluva o dielo, ale hlavna dodavka je sucinnost pre SKIT v urctych bodoch), ale az tak podrobne som to nestudoval, je otazne kolko uchadzacov bude mat o to zaujem, je to skor sucinnost pre SKIT, tam kde budu potrebovat. Myslm s, ze lepsa by bola nejaka ramcova zmluva na slzby na sucinnost. Takto dostane uchadzac kompletne zadanie, ale robi z neho vymedzenu cast (otazne ci je jasne definovana aby sa dala dat cena a zobrat jednoznacna zodpovednost)

1 Like

Aky je zmysel statneho messengera? alebo inak jeho pridana hodnota voci dostupnym messengerom, ktore su zadarmo alebo za nejaky licencny poplatok?

Neviem. Ani neviem prečo to obstaráva Slovensko IT. Ved oni to majú urobiť, nie obstarať dodávateľa

1 Like

On to maju robit, ale akesi sluzby k tomu s obstaravaju (subdodavka)

Predpokladam, ze nejdu programovat messanger, ale nejake vybrate OS SW licence budu implementovat a integrovat do slovensko.sk

2 Likes

Už funguje v mobilnej aplikácii “štátny email” (čítanie a písanie správ cez schránku slovensko.sk) keď sa ide robiť “štátny messenger”?

Suseda nedávno pribehla, že jej prišla správa do schránky, nemá PC iba mobil a tablet. Tak som to ani nešiel otvárať, lebo to iste bolo, že jej končí elektronický podpis. Použila ho raz keď kupovala auto a robil som jej prepis cez net.
Ak už bude fungovať schránka v mobile tak jej nainštalujem aplikáciu, aby si to vedela čítať aj sama.
Zatiaľ keď jej prišla správa daň z obce tak som jej to otvoril v PC a preposlal na mail.

Toto sa mi zdá byť dôležitejšie a až to bude fungovať, potom robiť chatovanie s úradníkmi cez štátny messenger.

Štátny xyz, mi evokuje neaktualizovaný “štátny Waze”, alebo štátny e-shop “Národný potravinový katalóg” kde bol zastaralý neaktualizovaný Drupal s kritickou zraniteľnosťou.

3 Likes

Slovensko.sk je statny portal a ten len idu rozsirovat, tak ako ma tam byt notifkacny system (aj mail ako 1 z kanalov, nie jediny), tak ma byt v nom aj komunikacny system “online”, ze tomu dali blby nazov “statny messenger” je ina tema, kde to znie akoby chcel stat programovat vlastny messenger (snad to tak nie je, ako to bolo realne pre “statnom waze”)

1 Like

“Dodávka a konfigurácia modulov API GW a Bezpečnosť pre projekt - Centrálna API Manažment platforma EVO”. SKIT sa posúva do role systémového integratora?