Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

ani nie, musim suhlasit s @MilanK. Dizajn system je len zaklad, nic nazarucuje, ale prave tym ze je dany a jednotny posuva, setri cas a umoznuje sa sustredit na ine veci, pretoze ma vyriesene fonty, zvyraznenia, farby, odsadenia, atd… A preto sa pri spolupraci mozu sustredit na to najdolezitejsie, ako vyriesit rozhranie tej ktorej sluzby, tak aby bolo co najpouzitelnejsie. cize nema odburavat spolupracu ale ju zefektivnit

1 Like

to je v pohode, rozumne pouzitie zjednoti pristup ux ludi a pomoze. Nikto tu zrejme tuto myslienku nespochybnuje, lenze ak to pojde do extremu a teda pride len k formalnej kontrole suladu ako to byva zvykom tak to bude skor na obtiaz. A rovnako napad ze sa vytvori idsk pre vsetko a len sa poziadavky preklopia do designu skonci zle. A je uplne jedno ako dobre to bolo myslene.

tak ano, zatial som nejako neevidujem ze by niekto robil aj ten ux, len sa zoberie ten dizajn a spravi sa v nom UI. ale to je uz problem aplikacie do praxe. ani SQL nemoze zato ze niekto v nom spravi join ktory trva 20 sekund :wink:

prepáčte prosím, ale to, čo ste napísal je len veľa slov pre lajkov. Realita je podľa mňa uplne inde. Ak idete robiť IDSK pre štátne služby cez WORDPRESS, rozumej weby, cez ktoré majú ľudia riešiť elektronické formuláre, navigáciu, životné situácie, tak asi nemáte informácie o aktuálnom stave žiadne. Nepoznám ani jeden systém - úrad, ktorý by cez wordpress riešil portál pre elektronické služby (na ktoré je prioritne IDSK).

Ak chcete riešiť šablonu wordpress pre informačné stránky inštitúcií, tak by som rád videl naozajstné porovnanie, prečo toto CMSko a nie iné. Hlavne, ak som zachytil pre SKIT že chcú niečo riešiť na DRUPALe tuším.

praktickú skúsenosť s JDM IDSK tu je, ale tá metodika mi pripadá trošku schizo … tak treba riešiť prieskumy aby sa zistilo, ako ľudia vnímajú informačný obsah a samozrejme súčasťou je aj dizajn. A potom musíte celý web prehodiť do IDSK a len ladiť informačnú architektúru. Teda využiť dizajn pre lepšie pochopenie používateľa nie je možné…
Pritom štátne weby nie sú len o elektronických službách, ale sú to aj informačné weby, sú to publikovania dynamických dát - registre, štatistiky, grafy, mapy, tabuľky, tiež weby pre odbornú a laickú verejnosť (tématické na nejakú tému).

Na všetky tieto veci ak majú použiť štátne inštitúcie IDSK? obávam sa, že množina ľudí, ktorí budú chodiť na iné stránky plné hoaxov namiesto oficiálnych stránok, sa bude zväčšovať. Všimnite si hoaxové stránky, že sú farebné, interaktívne, zaujmú a motajú ľudí, aby tam chodili znovu a znovu… A skúsme pozrieť korona.gov.sk, ako tam si bežný človek má niečo nájsť, hlavne staršie veci ktoré práve nie sú TOP témy…

jj … dostať ID-SK na Liferay, sharepoint, alebo iné platfofmy, ktoré používajú štátne weby je celkom oriešok …

1 Like

Neviem ci sa teda rozumieme spravne, ale wordpress thema je len jedna fakt mala kocka lega v celom “ecosysteme” ID-SK. A tato kocka nie je urcena pre digitalne sluzby.

Len MIRRI ma aktualne v sprave zhruba 40 webov - rozne projektove weby, weby operacnych programov, cezhranicne spoluprace a podobne. Ministerstvo dopravy 10 webov (kazdy ma ine CMS!). A len pre zaujimavost, Trenciansky samospravny kraj - 68 roznych domen. Ide o weby roznej velkosti a narocnosti, ale vacsina z nich su jednoduche obsahove stranky. A prave pre tieto weby je urcena wordpress tema ID-SK.

Nikto nenuti dodavatelov wordpress pouzivat! Toto je len jeden z nastrojov ako zefektivnit tvorbu malych, jednoduchych, obsahovych webov. Preco sa zacalo wordpressom som uz snad vysvetlil. Nasledovat mozu kludne temy pre dalsie CMS - uvidime podla prieskumu, ci to ma zmysel alebo nie.

Co sa tyka digitalnych sluzieb, tam je otazne co okrem odladenych komponentov moze pomoct. Skuste ked tak dat nejake tipy. Ako vam mozeme pomoct?

1 Like

NUz niekto by mal spravit porioadok vobec s tymi WEBmi. Ved existuje bezia stare nekatualne WEBy, mozno ani nevdeia, ze su (su tam aktuality - rok 2017, 2018 a stale sa ukazuju ako aktuality. Prsote pridu novi, urobia nove WEBy, ani nevedia, ze starte existuje, obsah nikto nerozporuje ani nekatualizuje. POcet WEBov a ich obsaj je podla zavaznejsia vec ako ich dizajn äresp. minimalen tak zavazna). Kto vedei evidenciu, ze su vobe take WEBy, tieto je potrebne zrusit, aktualizovat, udrziavat atd. Ved to je strasne. Jedne priklad (su ich 1étky ak nie stovky): http://informatizacia.sk/

2 Likes

Mne (asi aj viacerym) by velmi pomohlo, keby na webe bol v prvom rade aktualny obsah. Aby v oficialnej dokumentacii ktorou sa mame riadit nefigurovali kontaktne osoby, ktore na ministerstvach davno nepracuju. Aby sa obsah stranok a spristupnene dokumenty neodkazovali na zakony, vyhlasky atd ktore uz neplatia. Atd. Kym obsah nebude v poriadku, nejaka sablona a vyzor mi pridu dost sekundarne. Resp. terciarne.

5 Likes

O tom, ze je potrebne upratat obsah aj pocet roznych web-ov, tu asi nikto nepochybuje.
Ak vsak zacneme od upratovania obsahu, tak to bude znamenat oprasovanie niekolkorocnych nanosov prachu na (castokrat) uz nepodporovanych verziach roznych CMS.

Ak by “sato” isiel na to opacne, t.j. jedno statne CMS spravovane (statnou) firmou. Statu podriadene organizacie by mali

  • povinnost pouzivat na zverejnovanie informacii v tomto CMS
  • povinnost pravidelne aktualizovat obsah
  • zakazane prevadzkovat vlastne externe CMS ( == pristupne z internetu )
  • moznost vyskolit si ludi pre pouzivanie tohto CMS
  • povinnost do definovaneho datumu presunut obsah povodnych web-ov do tohto CMS

Pre taketo centralne CMS je potrebne najskor vytvorit sablonu/design manual a az potom to pustit do sveta.

toto je asi utopicka predstava, ktora narazi na jesitnost managerov tych podriadenych organizacii :frowning:

Tato uvaha nehovori nic o specializovanych evidenciach, ktore spristupnuju interne databazy danej organizacie pre konkretneho pouzivatela. napr. NCZI/Elektronicka zdravotna knizka.

edit: Kym som toto dopisal tak sa zjavilo : Ustavny sud_PTK_Priprava weboveho sidla

1 Like

to je predstava, ktora absolutne ignoruje realitu, zial. sice chapem motivaciu ktora k tejto uvahe vedie a taktiez som si kedysi myslel, ze preco nie centralne? Avsak stat nie je monolit. centralne riesenia nebudu fungovat, nato uz celkom trpi samotne slovensko.sk, ktore sa z centralistickeho vsevediaceho riesenia stalo iba komunikacnou branou (a stale nie dobrou, ktohovie akoby vyzeralo ak by tak od zaciatku bolo budovane), trpi na to aj DCOM a mozno viete aj o dalsich.
co ale moze fungovat, su centralne pripravene nastroje napr. na githube open source cms s idsk so sample obsahom, s eID prihlasovanim a s navodmi a scriptami na rozbehanie a nasadenie vo vladnou cloude atd.

2 Likes

Toto je mozno iba tym, ze obe strany, nechcu aby to fungovalo.

  • pre prevadzkovatela slovensko.sk je pripojenie inej organizacie viac roboty za rovnake peniaze
  • pre tu organizaciu je to strata vplyvu na verejne obstaravanie

Toto bude fungovat pri starte daneho projektu. Nasledne si tie scripty zacne ta organizacia ohybat podla vlastnych predstav a odchylovat od predstava tvorcov. Vysledkom budu problemy pri upgradoch a tiez vyzsie naklady na prevadzku roznych verzii danych CMS, ktore sice vzisli z rovnakeho zakladu.

Zial :frowning: , ta predstava sa da presadit iba tvrdym politickym nariadenim zhora. A ak by “sato” aj niekomu podarilo, tak mu budu hadzat polena pod nohy aby dokazali, ze “sato neda”

to by ale potom sucastou uz schvalenych megaprojektov nesmeli byt verejné portaly … akoze samozrejme sú. A aj teraz sa vyvíja (po zoskrtani 10%) vramci OPII niekolko takych nových (samozrejme v roznych technologických frameworkoch). Jedine co si MIRRI strazi je aby to bolo oblecene do ID-SK.

Nieee toto fakt nieje tym. Toto nieje o tom, ze obe strany nechcu. To proste v tejto skale nebude fungovat.

Teraz mimo eGov. Skusenost z komercie. Jedno centralne XXXX je vzdy problem a bottleneck. Ten co to bude spravovat sa zblazni. To je proste tak. Bohuzial jedno centralne monolitne cudo bude musiet vyhoviet XYZ poziadavkam co privadza akykolvek system do schyza stavov.

U nas je snaha presne o to co @anton-somora pise. Vsetko pripravis na striebornom podnose :slight_smile: A funguje to na paradu. Tu je vsak treba povedat aj jednu dolezitu vec - konzistentnost je tu klucova. Nemoze to byt uplna anarchia.

Ono to ma aj inu vyhodu - reliability. Proste ak niekto nieco pokasle v A, tak B ide :slight_smile: A mozes pekne rolovat updates a nerobis veci big bangom. Pri centralizme to tak nieje. Tam pri uprgade sa clovek trasie od strachu.

1 Like

Porazit Conway’s law sa neda. Mozete len hrat vyrovnanu hru.

1 Like

To by bolo potrebne robit enteprise architekturu na vyzsej urovni, ako je iba uroven organizacie.

Ale ja som reagoval na “neaktualnost verejne dostupnych informacii”, t.j. mal som na mysli iba CMS pre spravovanie verejne dostupnych WEB-ov. Tam nevznikne XYZ poziadaviek.

Mozes mat centralne riesenie v style : Jeden spravca poskytujuci/prevazkujuci sluzbu “CMS” na roznych instanciach/roznych URL, ale s rovnakym SW. Roling-update nasledne realizovat po instanciach.

Vyzsie @MilanK, pise ze iba “MIRRI ma aktualne v sprave zhruba 40 webov” Krmit aktualnym obsahom tolko webov nie je trivialna zalezitost. Vyrabat s kazdym novym verejnym obstaravanim aj nove CMS je cesta ako dosiahnut este vacsie mnozstvo neaktualnych WEB-ov :frowning:

1 Like

Presne tak, obsah slaby a neaktulany. problem je obsah a ten je dolezitejsi ako vyzor, na co kom je pekny obal a pokazeny tovar vo vnutri?

ked tie weby nemaju mat aktualny obsah, tak su ale zbytocne, nie ?

Vacsina z nich, minimalne polovica by sa mala zrusit, zbytocne generuju entropiu, ale takto je to v celom svete. A ako to zrusit, nuz navrhujem WEB uplne vypnut na tyzden, ked nikto nebude namietat, nechat ho vypnuty navzdy a ked bude nieco pozadovt, tak az vtedy sa bavit, ze je potrebny a co z neho nechat. A ako vyzera, no tak to riesit tiez, hlavne aby sposob ovladania bol rovnaky a clovek veci lahko nasiel a miesto 3 klikov stacil jeden alebo dva.

Príde mi divné, že ID-SK Template nemá správne zadefinovaný Language Pack - v prekladoch totiž neexistuje Slovenčina.
Čiže aj sem nalepíme obdobnú trápnu cedulku, ako na daňáku BA = “communication only in Slovak language”?
Alebo som len niečo nepochopil?

https://translate.wordpress.org/locale/sk/default/wp-themes/idsk-template/

1 Like