Obchodný register SR

Zrejme tu mame dalsi “in-house” vyvoj:

Som zvedavy aka “statna akciovka” to realne bude robit (alebo vie niekto o tom, ze maju vybudovanu vlastnu sekciu na vyvoj IS ORSR?
Okrem ludi alebo neviem akej akciovky im este chyb schvalit sudnu reformu, lebo inak asi nebudu “love”

pribudli nove ikonky v OR SR:

ale sranda, taka SR nema zapisane vsetky udaje (!). mali by ju preto vymazat, ze.

Kedze lehota na doplnenie este bezi, tak asi nie.

Otazka z praxe: “Statutar” aj “Spolocnici” je ta ista Fyzicka osoba pri polozke Spolocnici OR SR ukazuje cervene X teda nieco asi chyba, pri polozke Statutar uz ale pri rovnakej fyzickej osobe OR SR ukazuje zelenu fajku cize vsetko OK. To je ako mozne?

Marí sa mi, že konatelia boli zapisovani s RC a spoločníci nie. Ale v každom prípade sa toto bude ešte proaktívne posielať všetkým, že či treba niečo dopĺňať.

2 Likes

Aha takto, cize este bude z ich strany nejaka vyzva. Dakujem za vysvetlenie.

Dokedy je datum?

Prave mi uctovnicka pisala, ze ked som menil obciansky tak ho musim zmenit aj v nahlaseni konecneho uzivatela vyhod svojej s.r.o.

vie mi niekto vysvetlit co to je za blbost ze uz som raz nahlasil konecneho uzivatela vyhod svojej firmy do obchodneho registra s rodnym cislom, takze si ma vedia identifikovat a musia taktiez vediet teda ze som zmenil obciansky, preco si to teda stat neupdatne sam?

Ako hovoris, blbost, ale tento stat takto blbo funguje … ked zmenis adresu, ked zmenis obciansky … tak mas dalsie povinnosti … proste take slovenske 1x a dost

Podľa mňa toto je jasné porušenie 1x a dosť.

1 Like

mas nejake odporucanie na koho sa obratit? samozrejme vyplnit by som to mohol, ale preco by som mal

ci len skusit to na stopbyrokracii@mirri.gov.sk ?

2 Likes

Mňa táto povinnosť čaká o pár dní.
Ak niečo spíšeš, tak to sem prosím vlož, nech nemusím vymýšľať koleso. Ďakujem.

Mohlo by MINV prevádzkovať web/API niečo podobné ako Stratené a odcudzené doklady, Ministerstvo vnútra SR - Polícia kde by boli expirované/zmenené doklady, zadám číslo OP, Meno a Priezvisko, prípadne aj dátum narodenia a zobrazí mi nové číslo dokladu.

Tak by si každá inštitúcia/firma mohla automaticky aktualizovať údaje a nemusel by riešiť občan a posielať fotky občianskeho banke, mobilnému operátorovi…

Ale nechcú sprístupniť ani hromadné stiahnutie odcudzených/stratených dokladov tak ako to majú v Česku Neplatné doklady - Ministerstvo vnitra České republiky takže overovať platnosť dokladov treba vždy po jednom kuse.

samozrejme ciel je automatizacia, nie ze uradnik si ide kontrolovat, zarucene skonvertovat Dokument, ktory si nasledne vytlaci a zalozi do spisu …
A … .ved taky system uz existuje (tiez mal byt len docasny a dokonca ziskal aj cenu ITAPA za najlpesie statne riesenie) = overSi.
Staci do neho pridat novu funkciu.

To som nemyslel pre úradníka, tam to v rámci štátu má fungovať automaticky aktualizácia v databázach bez zásahu úradníka, alebo občana, ale vo verejnej a súkromnej sfére.

Zmenil som OP, každý kto ho má uložený niekde vo svojej DB/zmluve si cez verejnú službu automaticky overí, že platnosť daného dokladu skončila a banka, telefonický operátor, poisťovňa, dopravný podnik, knižnica mi pošlú automatický mail, že došlo k zmene údajov, aby som si aktualizoval svoj profil/údaje u nich.

Kliknem na jedinečný link ktorý poslali, alebo sa prihlásim do ich zákazníckej zóny, dám aktualizovať údaje, presmeruje ma na slovensko.sk, prihlásim sa s BOK. Zobrazí okno/formulár poskytovateľ xyz požaduje nasledovné údaje z občianskeho preukazu…
Odsúhlasím a presmeruje ma naspäť na stránku poskytovateľa, rovnako ako funguje platba kartou cez platobnú bránu tak bránu na “elektronickú identitu občana” bude poskytovať štát cez eID.

Alebo alternatíva, na vyššej úrovni automatizácie si zmenu údajov vykomunikujú priamo so štátom a mne príde len mail od poskytovateľa, aktualizovali sme vaše údaje, môžete si ich skontrolovať v zákazníkom účte.

Po 9 rokoch vydávania eID to stále nefunguje. Namiesto toho chce banka/operátor aby som im poslal fotky občianskeho preukazu z oboch strán, alebo prísť osobne.

Elektronické služby budú zo začiatku zahŕňať len eGovernment služby verejnej správy. Neskôr budú zahrnuté aj on-line služby ponúkané súkromnými spoločnosťami, ako služby bánk a podobne. Je predpoklad, že pre stále viac a viac poskytovateľov internetových služieb, ktorí ponúkajú individuálne služby, bude používanie online eID funkcie oveľa jednoduchšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie ako alternatívne metódy na identifikáciu a autentifikáciu používateľa.

2 Likes

Vyzerá to, že štát si strčil 1x a dosť do miest, kam svetlo často nezasvieti. A znova sa dostávame na tie hnusné, škaredé folrmuláre ORSR.

@jsuchal tak mi napadá, či nevieme zobrať appku na zápis do ORSR a prekopať ju aj na tento usecase? Myslím, že s tým know-how ktoré sme nazbierali (o téme, fungovaní formov a postupoch na súdoch) + so supportom MSSR a dodávateľov by to tento krát mohlo byť na vývoj jednoduchšie elegantné riešenie so znovupoužitím veľkej časti starej appky. A zároveň musíme niečo prihlásiť aj na ITAPU (už dávno som nič nevyhral…) :smiley:

Skor ako zacneme struzlikat appku, tak skusime dat podnet na MIRRI a MSSR, ze co ma toto znamenat. Podla mna to je uplne zjavne porusenie 305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX a MIRRI by za to mohlo dat aj pokutu. 305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

Piseme MIRRI, ze co s tym. Ak MSSR ma osobitny zakon k tomuto, tak ho treba zmenit a zosuladit so zakonom egov.

4 Likes

z toho vyplýva že aj 9 rokov je stále považvoané za začiatok …
Takže asi nejaké vyššie pridané hodnoty a sa plánujú tak za 25 rokov … :slight_smile:

som zvedavy co vam odpisu, kedze na stopbyrokracii@mirri.gov.sk evidentne sedi zaba ktora to posiela do /dev/null
ani len odpovede “dakujeme za email”

tak som im to iste poslal z 4-5 dalsich emailovych adries, mozno im to tam zasvieti

posli 211 (infoziadost) na MIRRI a vyziadaj si statistiky odpovedi a aj to, co urobili s tvojimi emailami, ked maju malo prace. tam maju zakonnu povinnost odpovedat.

1 Like