Obchodný register SR

Ja som to poslal hneď ako som to tu písal a podľa mojich info sa to aktívne rieši.

1 Like

dik, evidentne im musi napisat niekto kto ma “vytlak” aby sa tym zacali zaoberat

1 Like

tak ja som dostal konecne od mirri odpoved v zneni “toto neni ich problem”

Dobrý deň prajeme,

vo všeobecnosti si Vás dovoľujeme informovať, že zákon proti byrokracii, ktorého gestorom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ustanovuje „povinnosť orgánom verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a vyhotovovať si z nich výpisy a tieto údaje a výpisy si v nevyhnutnom rozsahu navzájom bezodplatne poskytovať. Takto získané údaje a výpisy v rozsahu nevyhnutnom na naplnenie účelu podľa osobitných predpisov, na ktorý sa poskytujú, sú orgánu verejnej moci známe z úradnej činnosti a sú použiteľné na právne účely.

Informačnými systémami verejnej správy na účely tohto zákona sú:

a) register právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci,

b) informačný systém katastra nehnuteľností,

c) register trestov,

d) centrálny register detí, žiakov a poslucháčov,

e) centrálny register študentov,

f) informačný systém finančnej správy v časti týkajúcej sa evidencie daňových nedoplatkov a nedoplatkov colného dlhu, nedoplatkov pokút a iných platieb vymeraných alebo uložených podľa colných predpisov, nedoplatkov dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane pri dovoze,

g) informačný systém Sociálnej poisťovne v časti týkajúcej sa evidencie nedoplatkov na poistnom na sociálne poistenie,

h) informačný systém Sociálnej poisťovne v časti týkajúcej sa evidencie dôchodkových dávok a dávok nemocenského poistenia,

i) register fyzických osôb,

j) zoznam osôb, ktorým bol priznaný osobitný príspevok baníkom alebo zvýšenie osobitného príspevku baníkom,

k) informačné systémy, ktorých správcom je Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, ak ide o údaje o tom, či je vedené konkurzné konanie, či bol vyhlásený konkurz, či bola povolená reštrukturalizácia, či bol zrušený konkurz pre nedostatok majetku, alebo či bolo konkurzné konanie zastavené pre nedostatok majetku.

l) Národný zdravotnícky informačný systém,

m) centrálny informačný systém na účely služieb zamestnanosti,

n) informačný systém riadenia sociálnych dávok v časti týkajúcej sa pomoci v hmotnej núdzi a v časti týkajúcej sa evidencie fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím.

o) register úmrtí fyzických osôb alebo vyhlásení za mŕtveho,

p) informačný systém sociálnych služieb v časti týkajúcej sa registra poskytovateľov sociálnych služieb.“

V súvislosti s Vašim podnetom si Vás dovoľujeme informovať, že povinnosť nahlásiť nové údaje do Obchodného registra, pri zmene občianskeho preukazu, nie je súčasťou povinností orgánov verejnej moci, ktoré vychádzajú zo zákona proti byrokracii.

Zároveň dodávame, že Obchodný register je v správe Štatistického úradu Slovenskej republiky a z toho dôvodu Vám v danej veci odporúčame sa obrátiť na: info@statistics.sk.

S pozdravom

Tím MIRRI

Formalne ti odpovedali spravne, toto naozaj so zakonom proti byrokracii nic nema. Toto je zakon o egovernmente. :slight_smile:

ale ten zakon je tiez ich :slight_smile:
Toto ma teda prekvapilo. Obchodný register sedí predsa na okresných súduch, ich IT systémy a portály spravuje MS SR …

1 Like

To je co za haluz? Obchodny register je predsa v sprave Ministerstva spravodlivosti (pripadne registrovych sudov)…

Haluz je aj zapisovanie občianskeho preukazu. To bol veľký záškodník, ktorý to dal do formuláru

Nikdy sa občiansky preukaz nezapisoval do obchodného registra, naviac súdy si vedia vylustrivať už niekoľko rokov číslo dokladu, nepotrebujú tým zaťažovať občanov.

Pobavilo ma, že na MIRI nevedia, že Obchodný register nie je v správe štatistického úradu :slight_smile:

tak uz to spominaju aj na Nku, ale zatial ziadne vyjadrenie od ministerstiev

Vieme, či sa tu niečo v štáte už hýbe, alebo začnem stružlikať appku? Lebo ak to budú robiť kvôli DP (neviem, či to FS vôbec vyžaduje, tak by sme ich týmto mohli ešte zachytiť :slight_smile:

… toto si rozmyslite ozaj či Vas to bude ešte baviť. OR SR je pod riadnou SLA. Ma časť udržby a časť rozvoja. Myslím, že takú pumpu by v rámci SLA malo objednať priamo MS SR a nevymýšľať ďalšie povinnosti, ktorých splnenie vyvoláva náklady jak na strane podnikateľov, tak na strane súdu (nielen náklady ale aj zahltenie). Tie povinnosti sú určite drahšie ako jeden change request.
Jediný kto sa môže zdiaľky usmievať je dodávateľ SLA … veď servisné fee mu ide a ak je niečo fakt treba … .tak spravia aktivisti zadarmo (vrátane ž pochválených aktivistov na strane MS SR) …
Štát si na toto zvykol cez koronu a nie je žiaden tlak to zmeniť …

Na toto ja appku robit odmietam, skor to vidim na nejaky bonz MIRRI za porusovanie zakona o egove.

Podla mojich info s tymto nie je spokojny nikto, MSSR zvazuje zrusenie povinnosti (ktora tam inak pristala skor kvoli MV, ktore sa z toho teraz vyzuva).

je k tomuto nieco nove?

Ano

Banky už dokážu sami zistiť zmenu čísla občianskeho preukazu.

Klienti Tatra banky už nebudú musieť chodiť do pobočky, aby po výmene ukázali svoj nový občiansky preukaz. Banka si tieto údaje sama stiahne z Evidencie občianskych preukazov.

Klienti nebudú musieť prísť oznámiť tieto údaje osobne vďaka stratégii digitálnej transformácie Slovenska. Zmena zákona zabezpečila, že údaje z Evidencie občianskych preukazov sú prístupné už aj bankám.

1 Like

A mohol by som tu strategiu vidiet? :rofl:

Ďalšia firma dokáže zistiť zmenu občianskeho preukazu.

„V našom prípade ide o prepojenie na Register fyzických osôb Ministerstva vnútra SR (tzv. RFO), vďaka čomu dostávame aktualizácie údajov z OP a tým pádom ich nemusí zákazník hlásiť manuálne a máme v systéme nové údaje,“

1 Like

Aktualizácia k 7.7.2023: Novela zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri bola podpísaná prezidentkou SR a vyhlásená 7.7.2023. Od tohto dňa už nie je potrebné obchodnému registru hlásiť zmenu občianskeho preukazu konečných užívateľov výhod, pokiaľ ide o občanov Slovenskej republiky.

Prečítajte si celý článok na: Zmenu občianskeho preukazu už nebude potrebné hlásiť obchodnému registru | Podnikajte.sk © Podnikajte.sk

4 Likes