NFC občiansky

zadarmo ? Aby si to mohol v čechach používať na podania ?
:slight_smile:

Neviete, co su to za IT brzdy na MinV, ze im uz mesiac nefunguje rezervacny system a vsade ukazuje nedostupny januar a februar?

Ono to funguje aj som to použil, ale keď dajú málo termínov tak sa všetky minú.
Treba otestovať vybrať malé pracovisko a rezervovať termín ktorý tam ponúkajú v polhodinových intervaloch, niečo na február. Po rezervácii termínu pozrieť či pre novú rezerváciu dovolí rovnaký termín na danú hodinu, ak nie tak majú limit na internetové rezervácie 1 človek na polhodinu. Potom je logické, že termíny sú obsadené na 2 mesiace. Mali by zvýšiť počet možných rezervácií.

Vdaka za info, plati, co som spominal vyssie. Pozriem sa v BA a okoli - vsetko ukazuje komplet nedostupnost. V Bratislave navyse ponuka len dve pracoviska (preco? opat niekoho neschopnost?).

PS: Navyse to ukazuje len dva mesiace, z toho jeden uz do tretiny po… Preco nie je moznost bookovat aj na marec, april atd.? Zas len niekoho neschopnost.

Ja som včera rezervoval termín na dnes, prišiel som tam 25 min pred termínom, lebo som mal už dokončené predošlé veci, ešte sa vtedy nedal vytlačiť lístok s rezerváciou, to až 15 min pred termínom, tak som zobral bežný lístok. A 15 min pred termínom som už bol druhý v rade pre doklady tak som si už ani netlačil lístok s rezerváciou. Na doklady naskakovali zriedkavo čísla, najviac ľudí bolo na evidenciu vozidiel (čo sa dá robiť cez net).

Na pracovisku dokladov mali 3 okienka, bol som tam sám na chodbičke kde sa už ide po vyzvaní s číslom, za okienkami nikto, tak som čakal kým sa niekto objaví. Pracovníci nemali žiaden zhon a stres.

Statistiky k NFC eid.

https://bi.ekosystem.slovensko.digital/public/dashboard/bf0f5b65-6348-49b7-95a0-72b182337d14

@Lubor sa vyhral.

3 Likes

Takže otestované NFC eID na lacnej RFID čítačke. Vysiela jedno 10 miestne číslo a nemení sa.
Dá sa teda využiť 13.56 MHz ako dochádzková, parkovacia karta, v závodnej jedálni, otváranie dverí do bytovky, preukaz do knižnice.

Na trasovanie pohybu ľudí ťažko použiteľné, muselo by sa prechádzať bránami, nemá to veľký dosah, a info z jednotlivých brán zhromažďovať na jednom mieste. Max obchodník ak by zbieral údaje tak má štatistiku ako často mu tam niekto chodí, ale to vie aj teraz z platieb cez kartu, alebo zákaznícke karty.

4 Likes

Inak toto je celkom haluz nie? Na starom EID neslo ziskat bez zadania BOKu ani len nejaky bezvyznamovy identifikator (a to sme chceli) a tuto NFC rozdava permanentny unikatny identifikator kade chodis?

1 Like

Presne takto funguje aj dopravná karta, ISIC karta, čipové kľúčenky a kedysi aj bankomatové karty. Teraz bankomatové karty dajú zakaždým iné číslo.
Používam takúto jednoduchú RFID čítačku SL040A BK | STRONGLINK Čítačka RFID MIFARE® | SOS electronic alebo podobnú z Číny za 8€.

Vysiela jedno 10 miestne číslo a nemení sa.

Dufam, ze to 10-miestne cislo, ktore vysiela, nie je rodne cislo? :smiley:

nie, to bude niečo ako výrobné/sériové číslo karty
každá bezkontaktná karta/kľúčenka vysiela číslo, ale nemám druhý OP na odskúšanie, či odošle iné číslo

Existuje uz moznost ako vyuzit podpisovanie bez pouzitia citacky(s novym OP cez NFC) ?
Je mi jasne, ze oficialna aplikacia v mobile to este nepodporuje, ale musi existovat sposob ako to NFC vyuzit standardizovanou cestou(ako tu bolo v decembri niekym spomenute). Fakt nevidim dovod kupovat citacku ak ju pouzijem raz rocne.

1 Like

Skúsil som to dnes s random appkou na čítanie rfid/nfc z mobilu a tiež to načíta v pohode nejaké id.

Je smutne, ze nikomu doteraz nevadilo, ze korenovy slovensky CSCA certifikat, ktorym su podpisane udaje na novych NFC OP a pasoch vydavanych od decembra 2022 nebol v ICAO masterliste, pomocou ktoreho sa overuje pravost elektronickeho podpisu cestovnych dokladov.

Potrebny korenovy CSCA certifikat je prvykrat vlozeny az v dnesnej verzii:
CSCA MasterList 000222 10-03-2023 04:33:06 PM
ktora je dostupna na https://download.pkd.icao.int

3 Likes

Naša skvelá elektronizácia a eID, učme ľudí, že fotiť občiansky je “normálne”.

…užívateľ si na preukázanie totožnosti musí odfotiť tvár a svoj občiansky preukaz…

kedy sa už bude dať používať eID aj komerčne kde by štát garantoval elektronickú identitu?

To mi pride ako s formularmi, ked preniesli papierovy svet do digitalneho. Uz netreba vyplnat tlacivo fyzicky (pokrok), ale na PC, no vacsinou vsetko tak isto jedna k jednej.
Tu sa treba este aj odfotit…

Podla mna premrhana prilezitost ukazat, ze sa to da aj inak, lepsie.

1 Like

Roky rokuce je to mozne. Staci to zacat pouzivat.

Mozne to je… a kolko ludi ma eID aktivovane, 0.5%? Oh wait.

Potom super, pošli mi link na verejnú implementačnú dokumentáciu, ktorý budem posielať každému kto chce nejakú registráciu, alebo overenie identity.

Sa čudujem keď je to jednoduché prečo to doteraz zvládla iba jedna banka VÚB, žiaden mobilný operátor, žiadna poisťovňa, dodávateľ energie, nestretol som sa s tým ani v eshope, ani som nevidel moduly pre používanie eID pre free CMS eshop.
Asi niekde bude háčik a mám obavy, že spustenie niečoho so štátom bude ak nie technická tak byrokratická prekážka že sa do toho nikto nehrnie.

By si bol prekvapený ale má to aktivované predpokladám väčšina ľudí, od 1.12.2019 je podmienka pri vyhotovení OP zadať BOK. Ale keď to nikde nepoužívajú tak ho aj zabudnú a aj tí čo by chceli používať tak im odmietnu dať čítačku.

občan, ktorému má byť občiansky preukaz vydaný, je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby jeho tváre, jeho podpisu a zadania BOK (bezpečnostného osobného kódu) na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru alebo v zahraničí na zastupiteľskom úrade

Občan starší ako 15 rokov je povinný zvoliť si bezpečnostný osobný kód pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu; občan starší ako 65 rokov si bezpečnostný osobný kód môže zvoliť aj neskôr…

Uplne verejne to nie je, ale pustia tam kazdeho. Integrácie - UPVS

MV je zlozitejsie este.

Najblizsie verejnej dokumentacii je toto od nas Swagger UI

A samozrejme je to daleko od nejakeho bezneho integrovania sa “dajte mi dokumentaciu, api kluc a cau”. Je to teda o hodne zlozitejsie, ale da sa to. Mame to na navody.digital, govbox pro a robili sme to uz mnozstvo zakaznikov.