NFC občiansky

tá služba podľa mňa ani nefunguje. Treba osobne.

Sluzba na rezervacie terminu neponuka ziadne terminy (!) na obdobie december-januar 2023 nieto v BA, ale ani okolitych mestach

Ja mám termín v TT na 28.12.2022, rezerváciu som robil 02.12.2022.

dáš mi linku na rezervačku ?
Ď.

Nefunguje aktualne alebo nefunguje trvalo?

Rezervovať si termín si môžete aj pri vybavovaní dokladov a návšteve katastra

BA a KE neponúka nič.
ale Bardejov, Stropkov, Revúca, Dolný Kubín ponúka voľné termíny.

BA neponuka nic ani “klientske centrum” tam radsej nechodit, bol
som naslepo v BA na okrese a podarilo sa. Rezervacku mi ponuklo len v okolitych okresoch tak o mesiac najskor.

1 Like

“Záložné riešenie”, ktoré pripravuje Mirri, sa volá “autorizácia dokladom”. Aspoň tak je to napísané vo Vyhláške o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá bola v MPK, čaká sa na jej vydanie.
…teda aspoň taká je posledná informácia z Mirri. :face_with_raised_eyebrow:

Stav vydávania nových eId je zhruba nasledovný:
image

Ako je to pri podaní žiadosti o vydanie nového eID, funguje naďalej na prihlasovanie do slovensko.sk kým príde nový občiansky, alebo ho “zablokujú”?

To tempo vydávania dokladov je už po zvýšení výrobnej kapacity?

To je screenshot z evidencie na IBM PC XT, CGA monitor? (chcel som napisat ZX Spectrum, ale ten font nesedi).

PS: Inak to, ze v piatok/sobotu vyrobia par desiatok kusov, pekne vypoveda mentalite kavickovania a “padla” o 14:00.

Pokiaľ viem v NPC sa robi na smeny. Takže ano, padla je ked skončí smena. Koľko smenna prevádzka je, závisí od počtu funkčných personalizacnych strojov (za hranicami zivotnosti) a dostatku personálu na ich obsluhu. Už sa tu o tom písalo. To je výrobná prevádzka , nie kancelária ako sa mylne domnievas :grin:

Font je z konzoly, výpis nejakého môjho skriptu. Toto sú údaje čo si ručne skladám z tých super slabých zdrojov, ktoré sú dostupné. Preto aj píšem že to je “zhruba” stav - presnosť by som nazval “štatistickou”. Celkové čísla sedia, ale neviem kedy presne MV žiadosť zaeviduje v systéme ako vyrobenú, presnejšie, že doklad je pripravený na vydanie občanovi. Ako vieme, všetky eID sa “vyrábajú” (personalizujú) na jednom mieste - v Národnom personalizačnom centre - kde sa vyrábajú aj ďalšie doklady, najmä vodičské preukazy, cestovné doklady… Takže zrejme už personalizovaný doklad ešte musí byť odoslaný naspäť na jednotné pracovisko alebo poštu kde si ho má občan prevziať a tipujem, že až keď tam dorazí, vykazuje sa ako pripravený na vydanie.

T.j. z týchto čísel sa naozaj nedá usudzovať “ako veľmi v NPC kávičkujú”. Je však zjavné, že 3-smenná prevádzka tam zatiaľ ani náhodou nebeží. Niekedy v prvej polovici januára sa bude musieť tempo výroby zvýšiť zhruba trojnásobne, alebo prírastky nových žiadostí budú musieť trojnásobne klesnúť, aby sa darilo dodržiavať zákonný limit 30 dní na vydanie eID od prijatia žiadosti.

Projekt Sanácia prevádzkyschopnosti NPC podľa verejných informácií je ešte len v iniciačnej fáze.

1 Like

Dik za info, retro styl.

Ad vyroba - zjavne nezvladaju, ale z cisiel ani nevidno, ze by niekto zvacsil kapacitu alebo presli na 3smennu prevadzku. Neschopnost flexibilne reagovat na pomaly rok vopred ohlasene zakonne zmeny je len to iste: neschopnost.

Na oddelenia dokladov je nápor. Štát oznámil obmedzenia počas dvoch dní, e-občiansky láme rekordy

Štát súčasne poukázal na nerovnomerné zaťaženie pracovísk dokladov. Občania najviac navštevujú veľké klientske centrá. „Stáva sa, že preťažené pracovisko v deň návštevy už ich žiadosť neprijme,“ priznáva rezort vnútra.

Koniec tupoty v nedohladne. Najprv si situaciu sami vytvoria, nasledne znefunkcnia elektronicke objednavanie a este maju drzost na nieco poukazovat.

Nikomu nepríde podozrivé, že je utorok 27.12. a sľúbenú vyhlášku, čo má platiť od najbližšej nedeľe ešte nik nevidel ?

Jasné že je to divné.
Zároveň pri diskusii IT združení s Mirri vznikli ďalšie otázky k aplikácii príslušných častí zákona:

  • Základnou otázkou je, či daná vyhláška definuje dva samostatné spôsoby autorizácie (podpis eID kartou a zdokonalený elektronický podpis), alebo sa jedná o jeden spôsob autorizácie (zdokonalený elektronický podpis, s tým že je realizovateľný aj prostredníctvom eID). V prípade prvej možnosti predpokladáme, že OVM si môže na základe vlastného uváženia vybrať, ktorý bude akceptovať v rámci podaní a agiend.

  • mechanizmus uznaného spôsobu autorizácie je pre jednotlivé podania opt-in, alebo opt-out, t.j. aká situácia nastane, pokiaľ OVM v zmysle §23 ods.10 neurčí rozsah elektronických služieb VS, pre ktoré možno použiť uznaný spôsob autorizácie? - v prípade, ak je správna interpretácia taká, že ak OVM nevyužije postup podľa ods.10, môže osoba, ktorá nie je OVM, vykonať autorizáciu uznaným spôsob autorizácie pre akékoľvek podanie, ktoré spĺňa požiadavky §23 ods.1 písm.a) môže to spôsobiť zásadný problém pre OVM ! - potrebný je výklad zákona - interpretácia, ktorá S.D bola poskytnutá je, že postup podľa ods.10 je pre OVM voliteľný, právo občana autorizovať však nemôže byť nevyužitím tohto voliteľného postupu potlačené, t.j. v prípade nevyužitia postupu podľa ods.10 môže občan autorizovať uznaným spôsobom autorizácie všetky podania spĺňajúce požiadavky §23 ods.1 písm.a) !

  • pre určité podanie môže OVM postupom podľa §23 ods.10 určiť, ktoré uznané spôsoby autorizácie je možné pre neho použiť, alebo iba určiť, že (všetky) uznané spôsoby autorizácie je možné pre toto podanie použiť? - táto otázka je dôležitá tak vo väzbe na zamýšľané uvedenie “autorizácie dokladom” a AdES v aktuálne pripravovanej vyhláške, rovnako však aj pre budúce verzie vyhlášky, kde by bolo možné uviesť ďalšie uznané spôsoby autorizácie - potrebný je výklad zákona - odporúčanie S.D je, aby OVM mohol určiť ktoré spôsoby autorizácie sú pre určité podanie použiteľné

  • aký je vzťah medzi podaniami (ktoré sa autorizujú) a elektronickými službami (pre ktoré je možné použiť postup podľa §23 ods.10)? - ide najmä o podania realizované prostredníctvom ÚPVS pomocou na to určeného elektronického formulára, a taktiež o používanie el. služby s “generickými” formulármi; akým spôsobom má v tomto prípade postup podľa ods.10 OVM použiť? - potrebné je metodické usmernenie

  • potrebný je zoznam podaní, ktoré je možné autorizovať uznaným spôsobom autorizácie - pre občana neexistuje postup, ako sa jednoducho a spoľahlivo dozvedieť, či určité podanie môže podať autorizované uznaným spôsobom autorizácie (resp. ktorým z nich); preto je potrebné minimálne mať zoznam takýchto podaní zverejnený na ÚPVS tak, ako bolo zo strany Nases už skôr oznámené

Máme prísľub, že súčasne s vydaním vyhlášky budú k tomuto publikované záväzné vysvetlenia.

Vyhláška o uznaných spôsoboch autorizácie je vydaná: 511/2022 Z.z. - Vyhláška Ministerstva investícií, r... - SLOV-LEX

Výkladové stanovisko: https://www.slovensko.sk/_img/CMS4/Výkladové%20stanovisko%20MIRRI%20SR%20k%20uznaným%20spôsobom%20autorizácie%20z%2029.%20decembra%202022.pdf

Odpovedám si teda sám:

  1. doba vydania je totožná s ostatnými dokladmi, čiže najskôr za dva dni (za poplatok 20 eur)

  2. vypnutie NFC je otázne, ale s vysokou pravdepodobnosťou to nie je umožnené, diskusia k príbuznej problematike je napr. tu: Is there a secure way to disable NFC and RFID on credit cards and personal IDs? - Information Security Stack Exchange

  3. zatiaľ úspešne otestované na značke Alcor, čo sú čítačky integrované v HP notebookoch.

Ďalšie postrehy:

  1. na môj vkus vydanie certifikátov trvá dlho (cca 7 minút), aktuálny progres sa zobrazuje boldom, čo nie je šťastné riešenie, bežne vídavam v aplikáciach, že ukončená činnosť má zelenú kvačku, prebiehajúca činnosť má červené otáčajúce koliesko.

  2. pri kontrole osobných údajov pre jednotlivé certifikáty sa zobrazujú atribúty, ktoré nie sú povinné a môže to pôsobiť zmätočne. Napr. pri KEPe si máte skontrolovať svoje osobné údaje a aplikácia zobrazuje prázdnu hodnotu pre STREET. Volal som na kvôli tomu na slovensko.sk, tam však pani nevedela, preto ma prepojila na MINV, tam sa čakal v poradí asi 10 minút a potom zavesil. Následne som vygúglil, že povinné je len meno a priezvisko.

Dnes som generoval certifikaty do eID a zistil som ze platnost do 1.7.2023. Cakal som dlhsie obdobie.

Potom citam vyklad vyhlasky a ocakavaju, ze bude zmena zmeny. Vedia uz mesiace ak nie roky, ze toto treba riesit (nie len pre tento pripad ale aj pre buducnost) a nieco usiju horucou ihlou. Preco sa neupravili zakony tak, aby tie OVM zdovodnili, preco vyzaduju KEP a preco im nestacia nestacia aj “notarom neoverene” podpisy,

Tusim jedine Financna sprava vie rozdelit agendy na tie 2 katgorie? Su napr. vykazy do SP a ZP tak strasne citlive, ze potrebuju KEP?

1 Like