NFC občiansky

Otázky do pléna:

  1. je NFC občiansky preukaz vydaný na počkanie, ak nie koľko dní to trvá?

  2. je možné si NFC vypnúť?

  3. USB čítačky Gemalto, ktoré boli zo začiatku dodávané s preukazmi budú fungovať aj pre tento nový druh preukazu?

vydal uz NASES aj eID klienta, ktorý obsluhuje tu odbočku na mobil ?

1 Like

Ano, verziu 4.3. Tu sa ukazuje aký hlúpy bol ten plan s proprietárnym riešením eID klienta. Ináč by sme týmto mali otvorenú možnosť používať eID aj na iPadOS a iOS :grimacing:

Pockat pockat. Naozaj sa uz niekomu podarilo podpisat nieco aj cez NFC rozhranie? Lebo ja nemam ten pocit, ze by sa to nejako dalo. Kde si aku appku na mobil akoze nainstalujem?

Zmena sa robila v eID klientovi, ktorý beží na PC.
Informácia z Mirri bola, že existuje API pre mobilnú aplikáciu, ale SvM to nemá (zatiaľ?) implementované.

Nemal by s tým byť žiadny problém.

Ja som sa pytal na ovládač eID karty, ktorý na prezentácii MVSR pan na otazku potvrdil ze presmerovanie na “citacku” cez mobil (NFC) bude implementované priamo v tom ovladaci. A hovorila sa primarne o Windows. Cize na windowse mam podpisovací program akurat nemusím mať citacku pripojenu do NB, ale mobil ako citacku cez BT …
Inak mi je v podstate to NFC nanic…

Ja mám ďalšiu otázku.
Bude vysielať ako RFID karta jedno číslo, alebo premenlivé? Na takýchto jednoduchých čítačkách SL040A BK | STRONGLINK Čítačka RFID MIFARE® | SOS electronic

Ak jedno číslo, dal by sa použiť tam kde teraz používajú RFID prívesok/kartu napríklad dochádza, otváranie vchodových dverí, jedáleň, knižnica…

2 Likes

Dúfam že nie, lebo toto by bolo úžasné na trasovanie pohybu ľudí

No veď presne: v tomto scenári je mobil použitý iba ako “NFC čítačka pripojená cez USB”, k tomu ovládače sú generické, čiže toto je ten podporovaný scenár.

Odporucate ID kartu vymenit alebo existuje po 31.12. nejake (medzi)riesenie vyuzivat na podpisovanie aktualnu ID kartu s konciacim certifikatom, ako som niekde zachytil?

Ja som doteraz nepochopil ako to je. Na OP je okrem certifikátu pre KEP aj nejaký iný certifikat ktorý potvrdzuje, že karta je stále bezpečná, a ten expiruje? Či inak?

Čítaj tu úplne dole.

Čiže ten certifikát čipu je dokument. Odkiaľ vie potom podpisovac/ overovac, ci vytvára/ overuje KEP vytvorený s certifikátom na karte, ktorej skončila papierová certifikácia? Alebo som niečo prehliadol?

na certifikáte je QSCD atribút. Keď zariadenie prestane byt bezpečné = expiruje jeho bezpecnostná certifkácia a bude vyškrtnutý zo zoznamu bezpečnýh zariadení, tak vydavateľ MUSÍ takýto certifikát zneplatniť. A to je to čo 1.1.2023 urobí poskytovateľ.
Následne bude možnosť cez samoobsluhu nahrať nový Kvalifikikovaný certifikát. Ten už bude bez príznaku QSCD. Tým pádom sa ním nedá vytvoriť KEP/QES, ale “len” AdES-QC (ozaj bolo by dobré mu vymysilieť oficiálnu slovenskú skratku, keď sa má o 20 dní začať používať a tiež už by sme mali mať možnosť to vyskúšať, alebo aspoň vidieť na inštruktážnom videu… neviem prečo musíme furt fšetko robiť o 5 minú 12, alebo dokonca 10 minút po 12tej).
BTW. podľa českého zákona o službách vytvářejících dúvěru sa tento typ podpisu v Čechách nazýva Zaručený elektronický podpis :slight_smile: . A tam platí od roku 2018 na podávanie podaní. U nás bude len 6 mesiacov… rôzne krajiny, rôzne prístupy. Príde mi to oveľa praktickejšie ako tie naše cesty tŕnisté…

1 Like

Aha. Ďakujem.

Sľubovali jetpacky a bude akurát toto…

image

2 Likes

Dnes sa občianskym venuje viacero médií, vyberám napr.:

Toto je tak smutné, až to je trochu smiešne… cez slzy… ale smiešne.

2 Likes

smiesne by to bolo keby pani digitalna liderka alebo pan poddigitalny lider nevedeli podat danove alebo podanie na kataster.

Pre vsetkych ostatnych je to trpkosmutne a totalny chaos.

Hlasim, ze je krasne, ze si mame masovo vymienat preukazy, ale este krajsie by bolo, ak by zodpovedni byrokrati vyrazne zvacsili kapacitu dokladovych oddeleni.

Sluzba na rezervacie terminu neponuka ziadne terminy (!) na obdobie december-januar 2023 nieto v BA, ale ani okolitych mestach. Ved si chudacikovia musia oddychnut, obcania pockaju par mesiacov.