NFC občiansky

NASES ponúka právnickým osobám a orgánom verejnej moci možnosť pristupovať do elektronických schránok automatizovane technickým spôsobom cez integráciu

asi si nerozumieme, ja nepotrebujem čítať niekomu jeho schránku, ale využiť eID na overenie identity.

Robili ste niečo také, že cez eID sa viem na webe zaregistrovať, vytvoriť si účet a druhá strana má vybrané údaje o mne z eID? Vie že taký reálny človek existuje a už si ho nepotrebuje dodatočne overovať.

Rozumieme si, tych integracnych endpointov je tam daleko viac ako na schranky. Hovorim ti, ze sa to da, mame to na X weboch implementovane.

Ano. Je to najbeznejsia integracia. Robili sme ju snad 10-20 krat.

Aj by som bol prekvapeny.
Aktivacia je jedna vec, ci ludia maju citacky, vedia sa tam prihlasit atd., je vec ina.
A na tomto to cele pada.

V dobe ked sa ludia prihlasuju do denne pouzivanych a tym padom dolezitych sluzieb pre zivot cloveka no-brain jednoduchymi sposobmi, je cele eID stavane ako gorila zabudnuta v 90.tych rokoch. Snaha o mobil bola, ale dopadla nejak podobne (aj s tou uvodnou brzdo-obrazovkou, ktora berie sekundy casu a na ktoru su UXaci z MIRRI a spol. urcite hrdi).

PS: V roku 2003 som obdivne pisal o estonskom systeme eID, ktory tam uz vtedy fungoval. Tusim mame 21 rokov neskor a tu sa niekto snazi nezmyselne pretlacat eID prihlasovanie cez citacky a pod. Zamrznuty system, ktoreho pouzivanost v tejto podobe, uz kulminovala.

A môžeš dať link na nejaký verejný web kde to majú mimo štátu? Lebo zatiaľ som sa s tým nikde nestretol, iba v IB VÚB.
Tomu nerozumiem prečo to už dávno nemajú ostatné banky, mobilný operátori a ďalší, ale prinášajú inovácie “fotením OP”, selfie, gúľanie očami…

Tu to mas aj s podanim na skusanie.

https://navody.digital/aplikacie/or-sr-listiny