Nezaradené správy zo zahraničia

Odtlacok sa dava do pasov, cize DB maju. A to ze ich mazu - to je absolutna nedovera, ze to tam niekto naozaj robi.

Myslim si, ze pre vydavanie pasov platia rovnake pravidla nezbierania otlackov, takze DB-asi nemaju.

Robil som si pas leto 2021, nepamätám si, že by som dával odtlačok prsta/ prstov, zároveň na pase nie je žiaden vizuálny identifikátor, že by tam odtlačok mal byť.
Takže tadiaľto cesta asi nevedie.

Odtlacky prstov do pasov sa robia niekedy od roku 2009. Kazdy biometricky pas ich obsahuje.

Biometricke data (pozor ten fotak na policii nie je len tak hocijaky) su ulozene len na cipe v pase, centralny zber do DB EU zakazala, ale zaroven prikazala, ze v OP aj pase musia byt. Preto logicky nema zmysel el. sluzba na vydanie noveho OP alebo pasu, lebo sa tam tvoje biodata nemaju ako dostat. Ziadna velka veda.

2 Likes

All 6687 German federal laws and regulations now available #OpenAccess as a single integrated corpus!

Codebook: https://zenodo.org/record/7494474/files/C-DBR_2023-01-05_Codebook.pdf?download=1

All downloads: https://doi.org/10.5281/zenodo.3832111

:white_check_mark: 42 Variables
:white_check_mark: Open Access
:white_check_mark: Public Domain
:white_check_mark: Formats: XML, CSV, PDF, TXT, EPUB
:white_check_mark: Structural diagrams for all laws (dendrogram, sunburst, circlepack)

A ako sme na tom na SR? Už sme niečo aj pripravili, či budeme čakať do 2025?

Mobilnych penazeniek existuje dost vela. Myslis, ze je nutne vytvarat nejaku statnu eDokladovku? Alebo staci povedat, ze vyberie sa nejaky standard pre elektronicke penazenky a stat povie, ze do tychto dame a budme akceptovat OP, VP atd… Ja nechcem mat inu penazenku na statne doklady a inu na bankomatove, kreditne, vernostne, darcekove karty ci letenky, cestovne listky atd., ale chcem mat 1 elektronicku penazenku, tak ako mam 1 klasicku penazenku.

2 Likes

Len som chcel vedieť či sa u nás už niečo pripravuje s eidas 2

Tuším, že u nás by mala časom pribudnúť táto možnosť (mať niektoré doklady) v SvM, čo by bolo fajn.

ale ked som sa na to davnejsie pytal, tak odpoved bola vlastne ze ich budes mat na okrasu, lebo ked ta zastavia prislusnici tak nebudu ich akceptovat. To uz sa zmenilo?

Fuha, tak to neviem. Ja stále dúfam, že to bude použiteľné, pretože inak to bude načo dobré? Veď to dáva zmysel mať v takej apke, ktorá slúži na komunikáciu so štátom, doklady na preukázanie identity atď. Dúfam, že sa toho dožijeme, nie že bude ďalšia apka alebo… Ako my sme bohatá krajina, nie že by sme na to nemali, ale… :smile:

no tak realne na nic, lebo ked opustis republiku aj tak musis mat karticku OP aj VP aj TP. O nejakej celoeuropskej interoperabilite ani nesnivam. Staci ze ides do Hainburgu na nakup.

Aktuálne sa rieši projekt európskej digitálnej peňaženky - EDIW (European Digital Identity). Len zatiaľ nie je úplne jasné či to bude súčasťou SVM, MOU alebo ako úplne samostatná appka. Za mňa by to malo byť samozrejme súčasťou SVM.

3 Likes

Doklady potrebujes aj mimo Slovenska, takze nemalo by to byt zavisle na nejakej slovenskej aplikacii, minimalne to bude fungovat v ramci EU a krajin ako US, AUS, CAN, JPN, NOR atd., nemyslim si, ze sa budem preukazovat pomocou SVM v US ci nejakej EU krajine, navyse chcem mat jednu penazenku (tak ako som uz pisal) na vsetko, nielen na slovenske dokladyb.

Co viem, tak pocas covidu nebol nikde problem s preukazanim sa covid passom v slovenskej aplikacii Greenpass - nemali s tym problem chorvati, taliani ani nikto dalsi - aspon co viem.

Idea Europskej digitalnej identity je podla mna rovnaka. EU povie standard a je uplne jedno v akej aplikacii to bude. Nech si pouziva kto chce co chce. V pripade statu, mi dava najvacsi zmysel ponuknut tuto funkcionalitu v uz existujucej aplikacii.

2 Likes

Pre zaujímavosť, človek co prekonal Covid, ale NCZI ho nezaregistrovalo (lebo nemal pozitívny test na Momke) nemôže dostať potvrdenie o prekonaní. Nikoho nezaujíma ze to ma v zdravotnej dokumentácii. Do systému ho NCZI nevie zaradiť , systém to neumožňuje.

Covid pass som mal v digitalnej penazenke od Google, kde som mal aj letenky, kreditne karty, vernostne karty a tam chcem mat aj vsetky doklady. Nepotreboval som slovensku alikaciu Greenpass. Povazujem financovat taketo aplikacie kazdym statom za vyhodene peniaze. Akoze preco na to potrebujeme slovensku aplikaciu? Nech si kazdy vyberie digitalnu penazenku so zvolenych standardov aku chce, lenm nech to nefinacuje kazdy stat zo statneho, potom tu mame statnu penazenku, statny waze, statny notifkacny system, statny ulozisko, statny cloud … a k comu je to dobre? Ja si dam doklady do Apple alebo Google penazenky a ked mi to stat neumozni tak, tak je niekde v tom state chyba.

Ked mozu poliaci akceptovat ukrajinske Dija pasy a vodicaky, nevidim dovod, preco by si nemohli EU krajiny akceptovat digitalne doklady navzajom.

  1. a slovenski policajti uz akceptuju alebo ked to nasadite budu akceptovat doklady v SvM?
  2. ani ja nevidim dovod preco nie ale otazka znie inak - kedy budu akceptovat? Ci najprv sa to vyvinie aj ked to netreba potom to legislativa definuje inak tak sa to zmeni?