Value for Money v informatizácii

Keďže metjush nie je len náhodný diskutér, ale vyjadruje sa za ÚHP (Útvar hodnota za peniaze MF SR - ak sa mýlim, prosím o opravu), tak jeho vyjadrenia treba brať veľmi vážne. Predpokladám, že aj on svoje vyjadrenia vážne myslí.

Rád by som sa spýtal, či hodnotenie “ani svojmu nepriateľovi by som neprial každý deň pracovať s Libre Office” treba brať ako vyjadrenie oficiálneho stanoviska ÚHP, alebo či ide len o osobný názor. Ak ide o prvý prípad, chcel by som požiadať o sprístupnenie výsledkov štúdie, na základe ktorej ÚHP k tomuto výsledku dospel. Očakávam, že súčasťou takejto štúdie bude aj kategorizácia pracovných miest z hľadiska potrebnej funkcionality softvérového vybavenia, a teda aj z hľadiska potrieb počítačových zručnosti zamestnancov - domnievam sa totiž, že nie všetci zamestnanci štátnej správy netrpezlivo čakajú na najnovšie pokročilé funkcie MS Office 2016.

Ak je to jeho osobný názor, dobre, neberiem mu ho. Chcel by som však poukázať na to, že osobné hodnotenie môže byť zradné. Moja vlastná skúsenosť: Windows som nikdy systematicky nepoužíval, doma aj v práci používam len Linux. Občas sa ale s Windows stretnem. Môj názor: chaotické nesystematické usporiadanie, nedostatok ani len základného softvéru, otravné licenčné podmienky. Ani svojmu nepriateľovi by som neprial :wink:.

ÚHP v poslednej dobe získava celkom dobré meno a jeho existencia snáď dáva nádej, že nie všade v štátnej správe je to úplne zlé. Čakám teda na spomínanú štúdiu.

Ešte poznámka k LibreOffice": The Document Foundation, ktorá technicky zabezpečuje a riadi vývoj LibreOffice, má ročný rozpočet okolo 500 000 Eur. To je oveľa menej ako desatina sumy, ktorú ročne slovenská štátna správa platí Microsoftu. LibreOffice má viac ako 100 mil. používateľov a prevažná väčšina tých 500 000 Eur pochádza z ich dobrovoľných príspevkov (zdroj).

Miloš Šrámek

3 Likes