Národný integrovaný plán reforiem - Digitalizácia

Kedze sa dohaduju este len principy a budutam este urcite zmeny, tak ziadne detaily tam byt este nemozu, odhadujem, ze najskor v marci bude nieco verejne

Jasné, chápem, ďakujem za odpoveď. Bude to zaujímavé sledovať :slight_smile:

Plan obnovy je v MPK vid tu https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2021/112

V SD sa budeme pozerat primarne na komponent c. 17 - Digitalne Slovensko Komponent_17_Digitalne-Slovensko.docx (248.3 KB)

pripomienky, nazory z komunity k tomuto dokumentu su vitane

1 Like

nie je niekde manazerske zhrnutie co teda idu financovat ?. Okrem soku ze ze sa ide robit zakladnych 16 zivotnych situacii co je navrat k zaciatku OPISU a nie je jasne co to znamena. Ale kedze horizont je 21-23. tak je to zrejme jedno.

Nie celkom rozumiem co sa chce pripomienkovat. Predsa ten dokument je uz v Bruseli a uz sa tam bude schvalovat a Slovensko asi nemoze len tak samo od seba teraz prist, ze inak … ci? Komu chce dat S.D: pripomienky a co ten adresat bude s nimi bude robit? Ja len aby bol proces jasny (podla mna po funuse)

Kedze je v MPK., tak nie je poslany. Ale zaroven su lehoty tak nastavene ze sa ziadne velke zmeny robit nebudu. Maximalne kozmetika a tak je vlastne MPK aj tak trochu “nedolezite”.

Prebehol som ten komponent včera. Všímal som si hlavne veci ku cloudu a môj prvotný dojem bol, že som čakal detailnejšie a väčšie reformy/investície. Čakal som nejakú presnú roadmap kam nalejeme peniaze s ohľadom na napr. cloud a čo chceme dosiahnuť. Ak som pochopil správne, tak hlavná reforma je tam centrálne obstarávanie IT. To mi príde fajn a dôležité, ale nič to nemení na tom, že môj celkový pocit bol underwhelming. Ešte sa na to však budem musieť pozrieť kvôli detailom.

1 Like

naznaky su tam skutocne len dobre schovane :slight_smile:

na zaciatku buzzwordy a potom tam pride "Investičný plán bude obsahovať prioritné životné situácie, opis súčasného a budúceho stavu procesov a zoznam investičných akcií, ktoré je nutné zrealizovať na úradoch a informačných systémov, a tiež pre nasadenie 16 životných situácií. "
“• Na zlepšenie služieb a ich spájanie do kompaktných celkov (životných situácií, ktoré umožnia jednoduchú cestu občanov za vybavením konkrétnej životnej situácie, je potrebná modernizácia spoločných modulov (pre tvorbu digitálnych služieb, uchovávanie rozhodnutí, výmenu údajov, riadenie osobných údajov, správu stavu podania, úhrady), pričom je rovnako potrebné zaviesť centrálne webové prístupové miesto k digitálnym službám štátu, optimalizované aj pre mobilné zariadenia.”

A tak tam pomaly lezie von ze to zrejme znamena ze investicie pojdu na Slovensko IT a bude sa prerabat UPVS. cca 25 mil.

Ale skutocny vydaj nasleduje v dalsich castiach:
A potom sa objavi dodavka :slight_smile:
• Poskytnutie školenia 280 000 seniorom na zvýšenie digitálnych zručností, prácu so SeniorPadom a ovládanie digitálnych technológií.
• Distribúcia 280 000 SeniorPadov.

investicia do superpocitaca a "Vytvorenie siete 12 uzlov kvantovej komunikačnej infraštruktúry ", blockchainova infrastruktura a podobne.

A na zaver :
Kosticky pre treti sektor ako podpora hackatonov.

A naznaky ze by chceli stavat ci uz datacentra alebo cokolvek co sa zmesti pod kyberbezpecnost.

3 Likes

Zopar zaujimavych nazorov na celok sa tma najde:

Digitalizacia je len podpora pre ine reformy, ak im realne vie pomoct a tak to ma byt. Popravde samostatnu kapitolu pot tom co tu za posledne roky predvadza si podla mna ani nezasluzi

no mne vyrazilo poistky pri plane na 12 kvantovych komunikacnych uzlov, za prve ma prekvapilo co to robi v digitalizacii ked to je technologia daleko od bezneho vyuzitia. Logicky to podla mna patri do vedy, ale aj tak je to pocet co je uplne mimo reality. Ved fajn, jeden v Bratislave na SAV, to by som chapal ale budovat nieco experimentalne v pocte, ktory prevysuje pocet ludi co sa tomu venuje ? A vlastny raketodrom na vynasanie druzic by sa k tomu nehodil ? Skutocne by ma zaujimalo ako sa taketo napady dostali do navrhu.

2 Likes

Zrejme sa dobre ziadaju na to peniazky a navyse tazko sa kontroluje ako sa spotrebovali, ved tych zopar vedcov je potrebne nejako uzivit kym dojdu do dochodku. Toto urcite Slovensko dalej neposunie, alke 10 ludom da zaujimavu pracu a moznno budu moct zobrat 5 mladych a motivovat ich. Navyse na SLovensku nie podhubie ani podmienky nato. Je sice drobna pravdepodobnost, ze spickove veci sa daju tu mvymsleit, ale zaviest do vyroby, serizone otestova, vyrobit a vyuzit, je uplne mimo a podla mna tak ako ani Luxembursko ani Belgicko sa o take veci nesnazi (a vedia urciote vytvorit lepsie pdomeinyk na to). No, ale je to plan obnovy a chcu udrzat tento tym vyskumu, vyvoja na Slovensku

nebude to nejaky kvantovy blockchain?

To kludne moze byt len 12 lokalit prepojenych optikou vyhradenou pre buduci projekt. To vie dodat hocikto.

alebo nakup blizsie neurcenych komponentov :slight_smile: http://qute.sk/docs/qutesk_akcny_plan.pdf
alebo cokolvek. Preto mi chyba normalna tabulka kde by bolo jasne ako sa ta miliarda rozdeli a bolo by jasne kam idu peniaze naozaj. Napriklad aktivita s rozdavanim tabletov je podivna a sotva nieco uzitocne prinesie. Ale keby bola limitovana do 10 mil, cert ju ber. Rovnako snaha prepisat UPVS, do nejakeho rozumneho objemu to potesi. Normalna verzia 2.0, kedze od casu ako vznikalo UPVS sa zmenilo vsetko a dava mi zmysel spravit upgrade. Nie je to ale nic zasadne podstatne, to by sa dalo robit aj z beznej udrzby. Hladam teda kam tie peniazu idu naozaj a to mi jasne nie je.

aaaa paraada 12 teleportov. - Bartislava<->Kosice 2050 :rofl: (len nechapem tych zbytocnych10 zastavok medzi tym) :rofl:

dalsia perlicka

Využitie služieb je napriek tomu nízke, na centrálnu integračnú platformu elektronických služieb štátu sa v roku 2020 prihlásilo len 280 tisíc unikátnych používateľov, teda 12% z tých, ktorí sú na využitie služieb vybavení.

mam take zle tusenie ako vzniklo cislo 12:), kvantovci ziadali 8,5 a pri porcovani medveda to niekto dvihol na okruhlych 100.

Alebo ze by prilakat zo zahranicia?

pripomienky, ktore sme spracovali v ramci dostupnej kapacity a poslali ku komponentu Digitalizacia a najma k castiam o eGov Pripomienky_RRF_SR_2021_SD.docx (32.0 KB)

zajtra bude diskusia ku komponentu Digitalizacia

https://www.facebook.com/MIRRISR/posts/1417644235247406

Kde je nejaky link na tu Diskusiu? Pekne, ze chcu diskutovat, aj ked si myslim, ze diskutovat maju odbornici a nie politici

1 Like